Vnútorné bielenie mŕtvych zubov

Zodpovedané
20. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Moje predné jednotky a jedna dvojka sú už bez nervov, čiže sú to mŕtve zuby. Mám ich sivé.

U zubára mi bolo povedané, že tu pomôže len vnútorné bielenie týchto mŕtvych zubov. Ako to celé prebieha? Je tento zákrok plne hradený pacientom?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

na bielenie zafarbených mŕtvych zubov sa používa technika walking-bleach, teda vnútorné bielenie „za pochodu“.

Bieliaci materiál je 30% peroxid vodíka a nátriumperborát.

Postup je taký, že zubný lekár vám zub opäť otvorí, odstráni zvnútra zuba (dreňovej dutiny) silno zafarbenú zubovinu a asi 1 mm koreňovej výplne, zvyšok prekryje cementom. Zubný lekár namieša pastu z bieliaceho materiálu, vnesie ju do vnútra zuba a zub dočasne pevne uzavrie. Po týždni prídete na kontrolu a výmenu bielidla, proces sa opakuje až do dosiahnutia požadovanej farby, kedy sa zub definitívne uzavrie výplňou. Zákrok je plne hradený pacientom.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská