Poradňa: Ako správne nosiť deti?

elinka27
16. máj 2012

Všimli ste si, že na uliciach pribúda počet mamičiek, ktoré svoje deti od narodenia nosia v šatkách a ergonomických nosičoch? Stretávajú sa s rozličnou škálou reakcií okolia. Jedna skupina s nadšením matky podporuje. Nájdu sa i rozhorčení, ktorí nosiacu mamičku upozorňujú, že dieťatu ničí chrbticu, kriví ho, vláči ho, má ho dať pekne ležať rovno do kočíka.
Kde je vlastne pravda a čo je správne?
Táto diskusia ma cieľ pomáhať a informovať o tom, čo je nosenie, ako sa správne nosí a akých chýb sa pri nosení vyvarovať.

strapco13
17. máj 2012

@hajanka jediny ergouvaz tvarou od seba je http://nosmesa.eu/obrazkovy_navod/51/buddha-v-k... ..ak ked tiez to nie je dobre, kedze diet nema ako uniknut pred prilisnou stimulaciou..a moj sa vzdy togrckal, lebo mu to tlaciulo na brusko

hajanka
17. máj 2012

@strapco13 tento uvaz sme neskusali, ona vseobecne velmi v satke byt nechcela, satku mala mozno dokopy 2mes. a nosila sa len par x, potom ju posunuli dalej (takmer ako novu), ak chcela, tak len par krat v tejto polohe - v tomto smere, inak tento uvaz a tuto polohu, ak sa dobre pamatam, sme nasli v instrukciach viazania k tejto satke, co je tiez zvlastne, lebo to, ze to nie je dobre na nozky som zistila az tu neskor.

katy_katy
17. máj 2012

Nosím už víc jak rok a právě se mi to nezdálo, slyším hodně o "klokankách" a jejich "účinku" na páteř... a toto mi právě vhodné nepřišlo... my už taky nosíme převážně jen na zádech... naučila jsem se vázat hammocka na kurzu v bráně k dětem a moc mi to pomohlo... nahrála jsem pak dvě videa na you tube.com jak vážu já a ukazovala jsem to "nosnicím" na stránkách nosíme dětem a pochválily mně, což mě moc potěšilo 🙂)
Takže nošení zdar, já jsem z toho taky úplně unešená, mám už třetí dítě (po 10 letech) a užívám si to 😎

elinka27
autor
17. máj 2012

@graceful9 ktorikolvek len musi byt ergonomicky, mne najviac vyhovuje Manduca, ale su aj Liliputi, Ergo,Alpino a Boba, Patapum a neviem co este. Dokonca aj Storchenwiege robia nosice, tiez Didymos. Treba popozerat, nemusi to byt novy, mozes aj pouzity tu na bazari pozriet, ale len ergo, nie klokanku 😝 Ak nejaky vyberies, napis pozriem co to je za zazrak skor ako kupis. 😉

elinka27
autor
17. máj 2012

@katy_katy ano nosi sa zasadne ci uz je dieta na chrbate, alebo vpredu, ci na boku vzdy len tvarou k nosiacej osobe. Pri noseni nejde len cisto o nosenie sa, dieta ma mat v satke, ci nosici pocit bezpecia, a aby sa mohlo k rodicovi kedykolvek pritulit.Toto je spravna poloha, dokaze tak celit vonkajsim vnemom a regulovat ich, tak ako to bolo v brusku 😉 Nosenie tvarou od seba je nevhodne, jednak ze nieje mozne spravne zaoblenie chrbata, jednak pre to, ze nieje mozne docielit spravne roztiahnutie noziciek, ale aj preto, ze vaha dietata nieje rovnomerne rozlozena, a tazisko je v rozkroku. Viac o tom, najdes v mojom fotoblogu v clanku Co je to ergonomicke nosenie a aky je rozdiel medzi klokankov a ergo nosicom
@hajanka deti nechcu byt samozrejme chrbtom k centru diania, preto sa davaju na chrbat, kde vidia a su v ergo polohe.Ak sa dieta nosi tvarou od , nesmu mu visiet nozky. CIze budha je ok, ale toto nieje tiez pre dlhe nosenie a uz vobec nie na spanie 😝
a ano bohuzial, najdes tieto uvazy bezne v brozurach :/ no nieje to ok

hajanka
17. máj 2012

@elinka27 dlho ani nebola a spat uz duplom nie, to sme naozaj len skusali, v tejto polohe sa jej pacilo najviac, aj ked to bolo tak raz za tyzden mozno 🙂 len my stale nejde do hlavy, preco to potom odporucali v tom letaciku k satke ako navod na viazanie

elinka27
autor
17. máj 2012

@katy_katy no len v CR su aspon tie kurzy, tu ich moc teda nemame, ale uz aj to riesim 😝

elinka27
autor
17. máj 2012

@hajanka preco? netusim,,, ja som uz viac podnetov dala aj prave vyrobcom satiek, ze toto nie. Je to smutne, zvlast ked mamina nema kde zobrat info. Malo by to podla mna byt osetrene, ale to by potom suvisle s tym mali zmiznut aj klokanky. 😅

hajanka
17. máj 2012

@elinka27 no ved prave, ze sme ani netusili ze je to zle, kedze sme isli podla tych navodov, prisli sme na to, az ked mi tu maminy napisali 😉

elinka27
autor
17. máj 2012

@hajanka no a to nieje len s nosenim , ze ano kopec prikadov by som vedela dat, kedy sa ide podla "navodov" a neni to celkom tak ok 😝 🙄

hajanka
17. máj 2012

@elinka27 no len ako si vyssie napisala, v tomto clovek naozaj nevie, ak to robi 1x, neda sa vytusit, neda sa riadit intuiciou, tam je skutocne potrebny navod na to uviazanie, takze na toto to podla mna neplati 🙂
takze si nemyslim, zeby to bola striktne nasa chyba, skor chyba toho kto to tam do navodu dal, kedze to nie je spravne a vhodne pre dieta.

minewka
17. máj 2012

@elinka27 dobrý večer..ja by som sa chcela opýtať...

Pri malej som si kúpila (zhruba keĎ mala 3 mesiace) - ergonomický nosič Manducu...

Pre mňa osobne "nasadzovanie" tohto nosiča bolo veľmi nepraktické - nevedela som si to sama nastaviť podľa svojej potreby, podoťahovať, čo by som potrebovala, keď už som mala malú v nosiči - napríklad putko vzadu medzi lopatkami - mám problém s chrbticou - nedokážem tam dať ruku...nosič používal manžel aj ja - takže zakaždým sme si ho nastavovali navzájom.

Zaujímalo by ma, či pri používaní šatky je nutné ju nejak "nastavovať" na chrbte?Alebo sa dá uviazať tak - aby som všetko potrebné nastavila a uviazala vpredu?

ďalej - ako to je šatka a nosenie abdukčnej perinky pri problémoch s kĺbikmi? Manducu som kupovala práve pre to, aby nôžky mali správne postavenie , keďže sme abdukčnú perinku museli nosiť 23hod. denne až do veku 5 mesiacov.

zeleny_cajik
17. máj 2012

Ahojte! Ešte pri synovi som si kúpila nosič beco butterfly. Syn sa neznášal nosiť, ale využívam ho teraz pri dcére, ktorá si to vyžaduje veľmi intenzívne. Tak by som sa rada spýtala, aký máte názor na beco, či je dobrý nosič na dlhodobé nosenie. Šatku nechcem, nie som na to typ 😅

Ako tu o tom píšem, mi napadlo, že ho musím rovno hodiť do práčky... 😝

elinka27
autor
17. máj 2012

@minewka ano utahovaci popruh pri Manduce je problem nielen pre teba, je nas takych viac 😉 pre tento pripad, je vhodne si tie pruhy uplne na maximum povolit a potom ich na chrbate prekrizit, a dotiahnut potom podla velkosti dietata, aby bolo pevne k telu vasmu. Dotahovanie chce trochu cviku, ale nieje to nic co pri troche treningu a trpezlivosti nezvladnes.http://www.nosmesa.eu/video_navod/36... pozri toto video, je to narychlo natocene pre jednu znamu, ale ako na pochopenie ok.
Pri satke sa tiez dosiahne abduckne flexcna, alebo ergo poloha ako v Manduce. Pri problemoch s klbikmi sa neodporuca nosenie v koliske, kedze tam su nozky pri sebe. A na satke sa nenastavuje nic, uvaz sa robi na tele a satku dotahujes podla potreby, jedine co je problem, ze chlapi su vacsi a tak nemusi tvoja konfekcna velkost satky sadnut jemu

elinka27
autor
17. máj 2012

@zeleny_cajik ano tie su ergonomicke, a maju krasny dizajn, nosnost myslim cca do 20kg

zeleny_cajik
17. máj 2012

@elinka27 dakujem za nazor. Hej, je pekny 😎 ale neviem si predstavit, ze by som v tom nosila 20kilove dieta 😅 to by potom musel aspon tyzden niekto nosit mna 🤐

minewka
17. máj 2012

@elinka27 ďakujem za odpoveď, super video a super nápad - nás to vôôôôbec nenapadlo!!! 😅

Ešte sa chcem opýtať k tým kĺbikom (už je to pasé, ale zaujíma ma to) - je nutné v šatke alebo Manduce nosiť aj abdukčnú perinku - alebo počas nosenia nie je nasadenie perinky potrebné?

elinka27
autor
17. máj 2012

@zeleny_cajik 😀 😀

elinka27
autor
17. máj 2012

@minewka no pri noseni sa prave tou spravnou ergonomickou polohou ak sa spravne zvoli nosic toto nahradza a prave sa odporuca taketo nosenie pre deti ktore maju problemy s klbikmy. Ale tiez teda zavisi od zdravotneho stavu dietatka...Ak ti povie lekar, ze ju musi nosit napriklad 2 mesiace 24hodin, musis rovnako ty dieta nosit 😉 Cize sa to dalo kombinovat

minewka
17. máj 2012

@elinka27 🙂..myslela som to tak - nenosím - má nasadenú abdukčnú perinku - nosím - stačí bez perinky...

Pri tej Manduce som aspoň pohľadom videla - že nôžky sú v takmer totožnej (ale nie úplne rovnakej) pozícii ako v tej perinke, šatka sa mi zdala trošku taká..mäkkšia, voľnejšia?

elinka27
autor
17. máj 2012

@minewka ano satka je makksia, ale nie kazdy chce satku, a pri satke treba tu polohu docielit, a pri manduce je uz automaticky, nijak inak tam dieta nedas.

alenka600
17. máj 2012

@elinka27 Este by som sa chcela opytat znova na ten babyvak - napisali ste mi, ze ma mat nozky okolo mna. Ale to ste mysleli v satke, ze? Nie v babyvaku. A ako jej mam v babyvaku usporiadat tie nozicky? Ma sediet, ale pokrcit jej ich v kolenach? Dakujem

elinka27
autor
17. máj 2012

@alenka600 ak je ulozene dieta vo vaku v koliske, tak ano nozky okolo vas nema, ale ak ho nosite napriklad na boku tak ich ma okolo vas, tiez v polohe vpredu ich ma aj vo vaku okolo vas. Je to rovnake ako v satke.
Vygooglila som co myslim 😉 http://www.google.sk/imgres?q=babyvak&hl=sk&sa=...

alenka600
17. máj 2012

@elinka27 Aha....lebo satka sa jej paci na dlhe trate, ale ked sme v obchode, tak chce vsetko viidet a preto sa jej paci babyvak - lebo tam ju mam nabok. A stale mam pochybnosti o tom, ci je to OK 😕

elinka27
autor
17. máj 2012
elinka27
autor
17. máj 2012

@alenka600 je to ok, pokial ta poloha je ergonomicka cize to co som ti uz pisala predtym 😉

majdula
17. máj 2012

@zeleny_cajik Beco je prima, u nas v nem nosi muz (ja radeji satek), ale i kdyz nosnost je uvadena vysoka, tak bych v nem nosila do max. roka a pul... pak uz je ditko velike, ma dlouhe nohy a zadova operka je u Beca hodne uzka, rozhodne pak u starsich batolat nesaha od kolinka ke kolinku.
Ale na mensi deti je moc fajn,i bych rekla, ze lepsi nez Ergo nebo Manduca, protoze prcka nemate primo na tele, ale v takove "kapse", ve ktere se pak da po usnuti vyborne odlozit, prehodit na zada, predat nekomu jinemu a tak 😵

elinka27
autor
18. máj 2012

@majdula dakujeme za skusenost, ano Beco ma vyhodu, ze ma tu kapsu a da sa aj odopnut dole, ked je dieta vacsie a nepotrebujes ju uz. A s tou vahou,,,no ono dost zalezi aj od stavby dietata, moja dcera este do neho vojde bez problemov so svojou vahou 9800g v 21 mesiacoch 😅 Ale napriklad s Manducom mam lepsie v tomto smere skusenosti pri vacsich detoch, stale je ta ergo poloha ok, a paci sa mi ten zips na Manduce , ktory vlastne ten nosit predlzi. Teraz mam na atest doma Boba nosic, tak aj o nom potom dam info, ale na svojej stranke, lebo toto nieje na to tema 😉

majdula
18. máj 2012

@elinka27 Syn mel ve dvou letech taky cca 9,5 kila, ale ty nozky proste uz mel dlouhe a visely dost dolu... na fotkach je to hezky videt, nejakou najdu 🙂 Porad to je na kratke poponeseni dobre, ale lepsi uz je v tom veku nejake batoleci nositko, ted mam doma Skaldino a to je pohodlne neskutecne 🙂

elinka27
autor
18. máj 2012

@majdula jj, teraz uz to vidim, ano pre vacsie je toto uz nic moc 😉 v tej koliske sa ti dobre nosi?to je indio madarinka, ze?