Poradňa: Ako správne nosiť deti?

elinka27
16. máj 2012

Všimli ste si, že na uliciach pribúda počet mamičiek, ktoré svoje deti od narodenia nosia v šatkách a ergonomických nosičoch? Stretávajú sa s rozličnou škálou reakcií okolia. Jedna skupina s nadšením matky podporuje. Nájdu sa i rozhorčení, ktorí nosiacu mamičku upozorňujú, že dieťatu ničí chrbticu, kriví ho, vláči ho, má ho dať pekne ležať rovno do kočíka.
Kde je vlastne pravda a čo je správne?
Táto diskusia ma cieľ pomáhať a informovať o tom, čo je nosenie, ako sa správne nosí a akých chýb sa pri nosení vyvarovať.

majdula
18. máj 2012

@elinka27 Tesne vedle 🙂 nahore hedvabne rubin-merunka, dole lnene red-ivory - kolibka je ve dvojitem krizi, byla moc pohodlna a hlavne rychle uvazana, bohuzel na obou fotkach je uvaz po cca dvou hodinach uz trochu vytahany 😅 😀 Ale jinak super a nosila jsem v ni skoro do ctyr mesicu a pak jeste dlouho na uspavani. Hrozne mi to chybi, bylo to moc mily 🤐 🙂

elinka27
autor
18. máj 2012

@majdula preto som sa pytala na tu kolisku, ja som ju nepouzivala, nakolko sa mi nedala dodatocne ked bolo treba dotiahnut ak sa uvolnila, preto som volila inu verziu 🙂to len pre upresnenie, aby aj ostatne mali prehlad 😉

elinka27
autor
18. máj 2012

vitam medzi nami @zuzanockamt, obracat sa mozete aj na nu. Je to moja posila 🙂

dadda02
18. máj 2012

@elinka27 Dobry den, vedeli by ste mi poradit co je lepsie pri problemoch s chrbticou (zasekavaju sa mi stavce medzi lopatkami) - Manduca alebo Ergo? Kupili sme Manducu a chrbat ma velmi boli. Je to pri Ergu lepsie? A co hovorite na tento typ nosica - Marsupi? Zda sa mi menej mohutny ako Manduca (mam na mysli popruhy) a cely taky variabilnejsi... vdaka

elinka27
autor
18. máj 2012

@dadda02 vas problem myslim nieje tak uplne vo vybere nosica...ano manduca je mohutnejsia , ale je to jeden z top ergonomickych nosicov, Ergo nieje zly, tiez je to ergonomicky nosic no pre porovnanie s Manducou je lahsi sice co sa vahy mozno tyka, ale dalo by sa vo vseobecnosti povedat, ze su podobne. AKurat Ergo ma trochu tensi bedrovy pas, co mne osobne pri tazsom dietatku prekazalo.Marsupi nemam osobnu skusenost, hodnotim na zaklade obrazkou co vidim, no je to ergo a aj poloha je oki aj vyzera byt skladnejsi.
Neviem ci toto konkretne co Vas trapi vyriesi zmena nosica, mozno by ste mohli skusit satku, kde ta vaha je trochu viac rozlozena, ale rozhodne Vam neodporucam nosenie v koliske, kde je vaha rozlozena asymetricky. Ak sa vystriete nieje to lepsie?Boli Vas to len pri noseni?

dadda02
18. máj 2012

@elinka27 Takze sme vlastne vybrali dobre a je jedno, ci Ergo alebo Manduca. To som si vydychla, lebo investicia to nebola mala. 🙂 Na satku si netrufam, nosic potrebujem hlavne do terenu na rychle nahodenie. Chrbat citim aj pocas nosenia (nie bolest, skor take pnutie) a po zlozeni boli. No zrejme pri tomto nepomoze nic... Manducu mame tyzden, mozno si treba este zvyknut. Vdaka za odpoved!

monr
18. máj 2012

ja môžem ešte odporučiť Boba nosič, na deti od roka vyššie je úplne super, v porovnaní s ergom sport a becom má tročku inak riešený bedrový pás (širší a tenší), ale super pohodlné, dobre sa doťahovalo.
no ale malé bábo sa mi nosilo naj v šatke, skúsenosti liliputi, storch, didy, hopp. Nosiče ergo sport, beco, boba.

graceful9
18. máj 2012

@elinka27 a myslíš, že sa tam malej bude páčiť? a ja pri jej váhe to ako zvládnem na chrbticu? nie je to ťažké?

zuzanockamt
18. máj 2012

@graceful9 pokial bola doteraz zvyknuta nosit sa len na rukach, moze byt zo zaciatku v nosici nespokojna (alebo aj nie 🙂 ), pretoze, ked sa deticky zacinaju nosit neskor, treba ich na nosenie postupne zvykat, zacat s chvilou - par minut a dalej postupovat podla toho ako dietatko reaguje ... citala som predchadzajuci prispevok, ze tvoja dcerka ma 8,5 kg, moj syn bol na tom podobne v jej veku, prave v tomto obdobi, ked mal 4 mesiace som kupila manducu, predtym bol len v satke ... zmenu ani nepostrehol 🙂 ... v ergonomickom nosici sa vaha rozlozi, takze pokial nemas nejake vyrazne zdravotne problemy s chrbticou, zvladnes nosenie 🙂 ... s takouto vahou sa daju absolvovat tie dve - dve a pol hodinky bez prestavky - pisem z vlastnej skusenosti, no jasne, ze sa hned nevzberies na taku turu 🙂 ... zacnes doma a potom postupne po vonku ... manduca ma ta vyhodu, ze sa daju prekrizit popruhy na chrbte, ak mas dieta vpredu, co este znizuje zataz na nosiaceho ... ty ale pises, ze budes nosit asi vzadu, kedze mala sa nechce nosit tvarou k tebe

blandik
18. máj 2012

@elinka27 - prosím, přesně tohle zrovna řeším a ráda bych požádala o radu - čekám druhé dítě a první jsem nenosila, ani se moc nechtělo mazlit, spalo samo v posteli..s postupem času jsem si našla cestu a dneska bych dělala tyhle věci jinak - tedy chci nosit dítě, dát mu kontakt apod..jenže tápu, co zvolit - jestli šátek nebo nějaké jiné nosítko i vzhledem k věku miminka...budu doma i s provorozeným synem, bude mít čtyři až se mimi narodí a já řeším, jak prakticky miminko po bytě nosit, vozit - prostě jak zajistit mobilní kontakt mezi mnou straším dítětem a miminkem a z toho pohledu mi přišel vhodný šátek, sednu, vstanu, mimi je pořád se mnou..ale budu mít mimi na pozdim, jak pak nosit mimi venku, když bude zima? Prosím o nějaké rady - co pořídit, jak nosit, na co dávat bacha při vázání, jak postupovat v čase - jestli šátek po celou dobu třeba prvního půl roku nebo pak už nějaké jiné nosítko..

elinka27
autor
18. máj 2012

@monr jj, Boba je fajn, prave ju mam doma na atest, len teda je pre vacsie deti, kedze nema vlozku, tiez kapucka sa mi zda trochu neprakticka, ale je fajn, ze sa da odopnut cela. A pri noseni vpredu sa vzadu popruhy nedaju prekrizit, kedze su napevno, ale oproti Manduce je lahsie zapnut dotahovaciu pracku+ ako bonus male vrecko na kluce ci mobil dole na bedrovom pase na zips. A splna ergo polohu.

elinka27
autor
18. máj 2012

@blandik ano od narodenia je naozaj vhodna satka, neskor mozes potom kombinovat s nosicom. Vyhodou satky, je to, ze ak sa to naucis viazat a naozaj nepotrebujes vediet vsetky uvazy ktore su v brozure 😉 staci pre zaciatok koliska a potom kriz s kapsou, tak mozes mimi odnosit, budes mat v koliske aj vyhodu dieta nadojcit.Mozes sa popri tom venovat aj starsiemu. AKo bude dieta rast, bude sa mat potrebu zvacsa nosit uz v inych polohach a tomu budes prisposobat aj uvazy, a tiez kombinovat to s hrazdickou a pod. Neznamena to , ze teraz sa narodi a zlozis ho zo seba az ked bude mat 1,5-3 roky 🙂 Nosenie je jednym z nastrojov vztahovej vychovy, a tiez napriklad take spolocne spanie a dojcenie medzi ne patri. Cize na zaciatok odporucam satku, ak nechces vela investovat mozes najprv elasticku nejaku zadovazit, ktora je cca do tych 9kg, a potom neskor pevnu.Alebo mozes ihned pevnu a vydrzi ti dlho. Co sa nosenia v zime tyka, su v predaji bundy na nosenie deti, dieta si uviazes na seba, idealne do kriz s kapsou a oblecies bundu, kde dieta je schovane v takej kapse, a hlavicka mu trci von, zvysok je v bunde v teple. A na jesen mozes pouzit ochrannu kapsu, ktoru si priviazes aj na seba rovno na dieta v satke, na nozicky predavaju navleky a tie sa daju pouzit aj na ruky 😉 Vyhodu nosenia v zime vidim v tom, ze mas istotu , ze dieta je v teple pri tebe, pretoze vasimi telami sa zohrievate navzajom.Viac mam aj vo fotogalerii na webe, link ti preposielam IP

luthien.k
18. máj 2012

@blandik ahoj 🙂 Já nosila obě děti, ale ne nějak dogmaticky - spíš když to bylo potřeba kvůli praktičnosti a taky samozřejmě když bylo zjevné, že je to uklidňuje a že jim to vyhovuje (což bylo do těch cca tří, čtyř měsíců skoro každý podvečer a večer). Mám zkušenost s pevným šátkem a vertikální polohou (kříž s kapsou, pořádně utažený, aby záda a hlava byly fixované) prakticky od narození (cca od 14 dnů), v kolébce jim to nevyhovalo. Potom, když už začali držet lépe hlavičku a dorostli do nosítka, nosila jsem v něm (a manžel hlavně). Máme Bondolino, je na něm super, že bez nějakého přenastavování jsem mohli nosit střídavě oba.
Nošení venku je na podzim, v zimě a na jaře daleko lepší, než v létě, kdy je horko a při nošení jsme se oba hodně potili. Malé mimi je nejlepší v těch chladnějších dnech celé i s šátkem či nosítkem schovat pod bundu, to se mi osvědčilo líp než takové ty nosící kapsy (mám MaM tu teplejší, nevzpomenu si na název). Nosila jsem manželovy bundy 🙂 Na nohy jsem prckům pávala navíc návleky (babylegs apod.).

karamel
18. máj 2012

Ja si myslim, ze je to uplne v pohode, ved aj v brusku bolo dieta stiesnene a citilo sa fajn. Ved v tom nosici ani v Manduce nie je cely den......to su vsetko prezitky, tak ako aj balenie noziciek nasiroko 😉 V minulosti zeny ked isli na pole, tiez nosili deti len v satkach a su tu, normalne vyrastli🙂 Takze podla mojho skromneho nazoru uplna pohoda🙂

zuzanockamt
18. máj 2012

@blandik mne sa narodil syn zaciatkom jesene, mala som na zaciatku elasticku satku - podla mna pre uplneho zaciatocnika je to dobra volba, s pevnou som sa bala viazat 😅 , kedze som bola prvorodicka, tak predsa len dieta bolo pre mna cosi nove ... elasticka satka mi vydrzala cca do tych 9 kg - to mal syn asi 5 mesiacov, potom sme presli na pevnu a na manducu ... neskor, ked bol uz pohyblivejsi sme skor pouzivali nosic a satku menej ... co sa tyka zimneho nosenia, tak ja som vyúzila aj ochrannu kapsu a nosila som aj väcsie bundy, kde som si syna v satke/nosici zapla k sebe ... treba dat pozor, aby nebolo babo velmi naobliekane - tu som ja zo zaciatku robila chybu, kym som si odsledovala kolko vrstiev naozaj treba ... staci obliect dieta tak ako seba, kedze satka bude dalsia vrstva - pri uväze kriz s kapsou ma vlastne cez seba az tri pruhy latok a na vrch bunda alebo kapsa ... dobre je davat flisovy overal (nie moc hruby), lebo sa nic nevyhrna a dobre je ak ma aj kapucnu (ja som to aspon tak vyuzivala), na nohy sa daju kupit aj merino kapceky specialne na nosenie, ale staci dat aj viacero hrubych ponoziek ... s rucickami si netreba robit starosti - ma ich schovane dnu (kym je mensi, potom jasne, ze treba rukavice) ... chodila som vonku aj vo väcsich mrazoch - najnizsia teplota aku sme obaja absolvovali bolo -12 (asi hodinova prechadzka a syn mal vtedy mozno 4 - 5 mesiacov)

graceful9
18. máj 2012

@zuzanockamt a nedá sa nosiť na predu chrbtom ku mne?

zuzanockamt
18. máj 2012

@graceful9 nosenie deti vpredu - tvarou von a chrbtom k rodicovi nie je zdrave a ani ergonomicke ... ergonomicka a zdrava poloha (pokial je dieta vpredu) je zagulateny chrbat - pismeno C, nohy pokrcene v kolienkach a kolena vyssie ako zadocek - tvoria pismeno M ... nohy su nasiroko roztiahnute ... ergonomicke nosice ani nedovoluju nosit dieta tvarou von ... da sa to jedine v satke - uväz kriz s kapsou - budha ... tam nozky nevisia
https://www.modrykonik.sk/fotoblog/elinka27/alb...
https://www.modrykonik.sk/fotoblog/elinka27/alb...

graceful9
18. máj 2012

@zuzanockamt aha, ďakujem, ja sa v tom vôbec nevyznám,,,,

elinka27
autor
18. máj 2012

@graceful9 presne ako pise @zuanockamt, bud si zadovazis bundu na nosenie, co je sice cenovo narocne, ale da sa v nej nosit aj tak, ze mas dieta na chrbate ak bude napriklad vacsie a budete vyuzivat uz nosic, alebo aj v satke na chrbate. Alebo potom vacsiu bundu, no tam teda nosis len vpredu. Budha je len na kratsie nosenie a nie na dlhsie, cize spat by takto dieta nemalo. 😉 Tvoje ma 5 mesiacov, v zime uz bude vacsie, mozes kludne aj na chrbat dat ak nebude spat, a bude chciet pozerat, a aj na prechadzky je to pohodlnejsie.Akokolvek dieta nosis, vzdy musi byt jeho tvar otocena k tvojmu telu, ci uz je na boku, alebo na chrbate.Jednoducho ak nohy visia dole, musi byt otocene k tebe.

blandik
21. máj 2012

@elinka27 - ahoj, děkuji moc za odpověď a odkaz na stránky v IP. Chtěla jsem se ještě zeptat, jestli neznáš nějaké dobré stránky nebo knížku o vztahové výchově, vím, že v en. existují stránky tuším attachementparenting...ale myslela jsem nějaké cz, nebo nejlépe knížku... my jedeme doma podle Respektovat a podobných knížek, ale do roka a půl jsme to neznali, dítě spalo v postýlce, nenosilo se, teď ho máme od února v posteli s náma, já jsem byla čerstvě těhotná v té době a moc mi to dělalo dobře, že tam se mnou je, a poslední dobou si občas říká, že bude spát u sebe v postýlce..což mě velmi mile překvapilo (V konceptu kontinua psala autorka, že asi u čtyřletého dítěte chtěli dohnat ten fyz.kontakt ze společného spaní a tak ho nechali spát sebou, a on až se nabažil, tak se sám od sebe odstěhovat do své postýlky..nedovedla jsem si to představit..a ono to zafungovalo..).
@luthien.k @zuzanockamt - ahojky a děkuji moc za zkušenosti s nošením,
😵

elinka27
autor
21. máj 2012

@blandik ja som prave jeden clanok publikovala na mojom blogu 😉 nieje to sice moj clanok, ale je to clanok ale je vynikajuci a inak mam vsetko len v AJ 😒

blandik
21. máj 2012

@elinka27 - klidně beru i články v angličtině 😵

andelok
21. máj 2012

@elinka 27 Ahoj elinka a hocikto, kto vie poradit, mam otazku ohladom nosenia - dcerku nosim v Manduce velmi casto, pretoze mame problemy so spankom v postielke a spanok pri mne sa osvedcil 🙂 Ked si ju zapnem do Manducy, ma spravnu polohu, obly chrbatik atd. Ked vsak zaspi, svaly sa jej prirodzene uvolnia a cela sa mi zosuchne, alebo sa jej hlavicka bud zakloni dozadu, alebo predkloni (spava lickom pritlacenym k mojej hrudi). Ked si ju aj "poopravim" a Manducu dobre utiahnem, stane sa to znova. Moze jej to uskodit, alebo je jednoducho Manduca skonstruovana tak, ze je to v poriadku a poloha je stale spravna?

saaralota
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
elinka27
autor
21. máj 2012

@andelok ak sa zosuchne to nevadi, je dobre utiahnuta manduca k tebe?nemas ju uvolnenu? fixujes jej hlavicku kapuckou?zips na manduce mas rozopnuty ci nie?

andelok
21. máj 2012

@elinka27 Zips mam rozopnuty, lebo dcerka potrebuje na spanok zakryty vyhlad a aspon aku-taku tmu. Cize jej z manducy trci len temeno hlavy...tym padom kapucku nepouzivam, lebo hlavicku ma schovanu.

elinka27
autor
21. máj 2012

@andelok hm, tak tam je pes zakopany 😉 kedze je mensia tak ono nevadi, ze zips je rozopnuty, len tam nemas poriadne ako fixovat tu hlavicku a ked sa zakloni tak samozrejme drzi, ale ty mas tendenciu ju zakryvat. Co takto nechat zips zapnuty, a urobit jej sukromie s plienkou napr. ide leto, bude teplo, ak bude vsunuta cela pod madnucou je to dost hojna latka, a bude sa viac potit, skus to takto a zafixuj jej hlavku kapuckou, naviac ju nemusis zapinat na oboch stranach, zapni ju tam kde ma zadok hlavky a kedze tie haciky co sa na ne upina kapuca sa daju posuvat tak to dokazes utiahnut podla potreby aby hlavicka drzala a jej to bolo pohodlne

ajerdna
22. máj 2012

Ahojte, rada by som sa na vas obratila s prosbou o radu. Dcera ma 3m a mam pre nu kupenu manducu. Skusala som ju tam dat par krat, ale nechce tam byt, kedze nedrzi este hlavicku, zips mam rozopnuty a ona odtial nic nevidi, tak je tam nespokojna. Tak neviem, ci proste su deti, ktore sa neradi nosia, alebo to mam skusit neskor, ked si zacne drzat hlavicku a bude mat odtial aspon aky taky rozhlad. K tomu mi jej pediatricka povedala, ze do 6m ju nemam davat do ziadneho nositka, tak som zostala na pochybach. Vyrobca sice pise od narodenia, ale tento udaj je vacsinou uvedeny aj na naprosto nevhodnych nositkach, tak neviem, ako to je, od kedy je vhodne dieta davat do manducy. dakujem.

jitulik4
22. máj 2012

Ahoj holky, prosím pomozte, koupila jsem si šátek a máme mazlíka, malá bude mít měsíc, nezvládám úvazy, malou trápí větry, nedali nám návod a podle pc to nezvládnu

andreanr4
Odpoveď bola odstránená
Zobraz