Poradňa: Ako správne nosiť deti?

elinka27
16. máj 2012

Všimli ste si, že na uliciach pribúda počet mamičiek, ktoré svoje deti od narodenia nosia v šatkách a ergonomických nosičoch? Stretávajú sa s rozličnou škálou reakcií okolia. Jedna skupina s nadšením matky podporuje. Nájdu sa i rozhorčení, ktorí nosiacu mamičku upozorňujú, že dieťatu ničí chrbticu, kriví ho, vláči ho, má ho dať pekne ležať rovno do kočíka.
Kde je vlastne pravda a čo je správne?
Táto diskusia ma cieľ pomáhať a informovať o tom, čo je nosenie, ako sa správne nosí a akých chýb sa pri nosení vyvarovať.

mirokinder
3. júl 2013

Ja netvrdím, že je niečo výhodnejšie.. Každému vyhovuje niečo iné - na čo si zvykne. Len ma hnevá, keď sa niečo tvrdo odsudzuje a bez dôkazov. Len na základe nejakých subjektívnych pocitov, alebo neviem čoho. Jané je solídna spoločnosť a určite by nevyrábala niečo, čo by deťom škodilo. Priznám sa dobrovoľne, že nemôžem porovnávať naše klokanky s manducou, lebo manducu som v rukách nedržal a nepracoval som s ňou. A bez toho si porovnávať netrúfam. S pozdravom, Michal

hradnapani
3. júl 2013

@mirokinder skoda, ze nemate skusenost s ergonomickymi nosicmi. Videli by ste ten obrovsky rozdiel oproti klokankam, kde dieta takmer "visi" a nie je v nej mozne dosiahnut ergonomicku polohu s podsadenym zadockom a nasiroko obkrocenymi nozickami okolo rodicovho pasu (tak ako ked drzite dieta na rukach a "objima" vas nohami. To dosiahnete iba v naozaj precizne uviazanej satke, alebo jednoduchsie v ergonosici). Mne napriklad ortoped absolutne neodporucal klokanku, ale proti ergonomickemu nosicu nemal namietky.
Cize ani tato diskusia nie je o "satkach proti klokankam" ale o "spravne uviazanych satkach a ergonomickych nosicoch proti visiacim klokankam", v ktorych dieta jednoducho dlhsie obdobie nevydrzi v pokoji ci uz bdiet alebo spat.
Jane nosic som v rukach nemala, preto som sa pytala, ake su jeho vyhody a teda ci je certifikovany na ergonomicke nosenie. Lebo nie vsetko, co vyrobcovia renomovanych znaciek vyrabaju musi byt automaticky aj to najlepsie. Jane kocik by som si kupila, keby som na neho mala, ale tu klokanku zrejme nie (podla fotky usudzujem).

ivanka.7
3. júl 2013

@mirokinder Ked si date Jane nosic aj s dietatom na hlavu, tak samozrejme tiez asi bude zivotu nebezpecny. Podobne je to s nespravne uviazanou satkou.
Mojmu manzelovi tiez inak nesedia satky (na chlapoch sa mu nepacia a on ju nosit nechce), preto sme kupili aj satku aj ergonomicky nosic (Manducu) a v klokanke by nenosil.
Vyskumy co sa tyka satiek - ked si nebudeme vsimat tych xy kultur a narodov, kde je to nutnost a kde sa nosi po tisicrocia a budeme sa venovat len zapadnej kulture posledneho polstorocia, tak nosenie v satkach ma dlhu tradiciu napr. v Nemecku, kde firma Didymos funguje od 70-tych rokov a nemecke fyzioterapeuticke skoly toto nosenie podporuju.

K Jane nosicu sa nevyjadrujem, nikdy som ho v rukach nemala, ale podla obrazka sudim, ze hlavne v polohe tvarou od rodica je to klasicka klokanka, kde dieta visi v nosici za rozkrok (to predsa vidite aj sam). Nie som ziadna radikal matka, rodicov s klokankami na uliciach nezastavujem, kazdy nech sa rozhodne sam, ale konkretne tato tema reprezentuje trend satiek a ergonomickych nosicov podla nejakych zasad nosenia, do ktoreho jednoducho niektore nosice nespadaju. To je vsetko. Nie je to o nenavisti a zaslepenosti, ale o zenach, ktore su presvedcene o spravnosti tohto postoja a prirodzene teda odporucaju to, co maju pozitivne vyskusane.

mirokinder
3. júl 2013

Dobrý deň,

je fakt, že manducu nepoznám. Ale za tých 24 rokov, čo sa venujem tejto problematike si myslím, že tak ako aj rôzne šatky a podobné výrobky určené na nosenie detí sú - slušne povedané - rôznej kvality, čo sa týka spracovania, ale aj funkčnosti, tak sú aj baby-vaky, kde dieťa naozaj visí, až po baby-vaky, kde je dieťa pevne a bezpečne pritlačené k mamičke, nevisí a nožičky - už z pricípu prichytenia, musí mať rozkročené. Taktiež spôsob použitia je jednoduchý a bezpečný a variabilita u niektorých klokaniek - nosenie na prsiach, na chrbte, tvárou vpred, alebo k mamine - je veľká. Zároveň - cena - prijateľná - napr. Jané klokanka viď link - cena - 32,90 EUR.

A, čo sa týka vyjadrenia doktorov, my sme aj výrobcovia klokaniek - viď steggi tak túto problematiku máme konzultovanú aj po tejto stránke a každý doktor, ktorého sme oslovili, nám klokanky ( baby-vaky ) odporučil ako vhodné pre dieťa - kvôli tesnému kontaktu dieťaťa a maminy, dieťa počuje tlkot srdiečka matky, rozkročeným nožičkám, pri našich klokankách, kde dieťa nevisí, ale je pevne pritlačené k mame - aj dobrému držaniu tela. Nenašiel sa žiadny problém a preto ma hnevá, keď niekto len tak, lebo sa mu to možno nepáči, ohovára celý segment výrobkov spadajúcich pod označenie "klokanky".
Ja proti manducám nič nemám a už z princípu, keďže nemám žiadne relevantné argumenty, ich neodsudzujem. Tie rôzne šatky sa používajú na nosenie detí už celé storočia, možno tisícročia. Pracujúce matky na poli si takto nosili deti, takže to nemôže byť zlé 🙂 ....
A - mne osobne sa to aj celkom páči.
Len, opakujem sa, sa mi nepáči tón, alebo duch konverzácie o tejto problematike, kde sa všetky klokanky nahádzali do jedného vrece, ako niečo zlé, staré.... a to naozaj nie je pravda!
Niektorí výrobcovia, predajci týchto šatiek, hlavne z Čiech, pri predvádzaní sú až na hrane zákona, kde by naozaj nebol problém zažalovať ich za nekalú konkurenciu a poškodzovanie dobrého mena. Ale hlavne, predajca, ktorý kydá na konkurenciu, má sám nejaký problém, alebo nemá zábrany - viď reportáž " seniori "
Je mi ľúto, že sa týmto nakazili už aj niektoré mamičky.

behulka
3. júl 2013

@mirokinder Dobrý deň,
rada by som reagovala na vaše príspevky. Páči sa mi, že podporujete nosenie a telesný kontakt detí s rodičmi, čo stredná a staršia generácia nie vždy schvaľuje ("neber si dieťa na ruky, rozmaznáš ho, zvykne si a čo potom...").
No neberte to v zlom, ale výrobky, ktoré odporúčate, nespĺňajú podmienky zdravého nosenia detí.
Podľa obrázkov sú nožičky dieťatka omnoho nižšie, než jeho zadoček - pre správny vývoj bedrových kĺbov je potrebné, aby boli minimálne vo výške zadočka, dieťatko vyzerá ako žabka. Nosič má podopierať nožičky dieťatka od kolienka po kolienko. Viac by ste sa dočítali napr. tu:
http://www.hipdysplasia.org/Developmental-Dyspl...
Vami predávaný výrobok ponúka aj možnosť nosenia detí tvárou dopredu. Táto poloha nie je pre nosenie detí vhodná. Chrbtica dieťatka sa neprirodzene prehýba dozadu, jeho váha spočíva prevažne na rozkroku. V tejto polohe existuje aj možnosť "predávkovania" dieťatka podnetmi zvonka. To môže byť neskôr podráždené a plačlivé. Viac by ste sa dočítali tu: http://didymos.cz/noseni/pohled-dopredu.html
Nechcem obhajovať žiadnu konkrétnu značku, ani výrobok, lebo aj bezpečný výrobok od renomovanej firmy môže byť pri nesprávnom používaní pre dieťatko škodlivý.
Výrobky, čo ponúkate, neodsudzujem - viem si predstaviť krátkodobé nosenie 5-10 minút - vybehnúť s dieťatkom po poštu do schránky, či vysypať smeti, no dlhodobejšie nosenie by som neodporúčala.
Čo sa týka oficiálneho stanoviska pediatrov k noseniu detí na Slovensku, neviem o tom, že by existovalo. Stanovisko Českej pediatrickej spoločnosti si môžete, v doc. formáte, stiahnuť z tejto stránky - podporuje nosenie detí v šatkách za dodržania určitých podmienok:
http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=104
Chcem vás poprosiť, aby ste nás nezaťahovali do konkurenčného boja firiem predávajúcich pomôcky na nosenie detí - toto je diskusia mamičiek, ktoré hľadajú pre svoje dieťa a pre seba to najlepšie. Je mi jasné, že boj na tomto poli je neúprosný, no nemal by skončiť v neprospech dieťatka - čo sa výberom nevhodného nosiča môže stať.
Bolo by prínosom, pokiaľ by sa informácie o správnom a bezpečnom nosení detí šírili ďalej a podarilo sa vám do vašej ponuky podarilo zaradiť aj ergonomické nosiče, spĺňajúce podmienky správneho nosenia detí.

mirokinder
3. júl 2013

Ďakujem za zaujímavé informácie.
Tie z webu hipdysplasia boli poučné, tak isto ako stanovisko lekárov českej pediatrickej spoločnosti, kde boli veľmi názorne uvedené príklady dobrého a zlého nosenia ako v klokanke, tak v šatke.
Tie zo stránky priamo propagujúcej a predávajúcej šatky na nosenie sú silno komercionálne zamerané a argument, že dieťa nosené smerom dopredu môže byť preinformované je podľa môjho názoru úplne smiešny lebo potom by napr. športové kočíky, kde dieťa sedí a hľadí dopredu boli "zlé". Asi je v tom niečo iné...
Ale, v každej mojej argumentácii bol uvedený fakt, že ja, subjektívne, nosenie detí v šatke a manduce nijako nezatracujem, len sa mi nepáči spôsob vedenia diskusie ako "hon na čarodejnice" . A osobne som naozaj prekvapený, lebo som predpokladal, že skupina žien, ktoré sú zástancom tohoto, pre naše končiny stále trochu "exotického" spôsobu nosenia detí, budú trochu tolerantnejšie k druhým. A presne toto, je podľa môjho názoru, následok agresívnej reklamy, propagujúcej tento spôsob nosenia detí. Ale je to môj názor a nijako si neuzurpujem, že len ja môžem mať pravdu.
Podobne, ako si nemyslím, že v tejto spoločnosti žien, môžem mať posledné slovo. 🙂
Prajem všetkým pekný večer a hlavne veľa radosti z detičiek, či už nosených v šatke, manduce, alebo klokanke.
S pozdravom Michal

hradnapani
10. júl 2013

@mirokinder aj ked ta veta s tym poslednym slovom je uplne zastavujuca debatu (ale inak dobra strategia 😉 , len sa vyjadrim k tomu, ze povazujete za smiesne to, ze dieta nosene smerom dopredu moze byt preplnene podnetmi.
Ja len tolko: deti do sest mesiacov a viac sa obvykle vozia v hlbokych kocikoch, odkial nemaju poriadny vyhlad, nie raz su tam tam zababusene, ze nevidia nic a su spokojne (prave preto, ze ich nerusi to mnozstvo podnetov). A prave aj nosenie sa vyuziva najma v prvych mesiacoch zivota, (kedy sa dieta napriklad kocikovat nechce alebo nemoze z roznych dovodov; a sediet v sportovom kociku este nevie ).
Ja sa napriklad nemozem pozerat na tie trojmesacne deti zavesene na telach rodicov tvarou dopredu, ako im teka zrak po vsetkych smeroch - to by sa im v kociku alebo ergonosici nestalo. Takze tento argument svoje opodstatnenie ma..
Cim je dieta starsie, tym viac podnetov vie spracovat a tym viac je pripravene aj na vozenie smerom do sveta (sportove kociky). Ale ukazte mi prosim vam 10 kilove dieta zavesene tvarou dopredu - ved to je jednak nepohodlne a jednak to rodicovi znici chrbticu alebo to vydrzi len kratko.
ps: skuste doma ukludnit a nebodaj uspat niekolkomesacne dieta preplnene podnetmi (co sa vam lahko stane aj bez nosenia)...

behulka
10. júl 2013

@hradnapani veľkým problémom je podľa mňa to, že rodičia nevedia o iných možnostiach, nevedia, že existuje aj niečo lepšie než klokanka a nepohodlný turistický nosič. O starých rodičoch nehovoriac. Pred zopár rokmi bola aj jednoduchá klokanka obrovský krok dopredu oproti ležaniu v postieľke a vozeniu v kočíku. Dalo by sa debatovať, či je lepšie nosiť dieťa v klokanke, alebo ho nechať plakať v kočíku, či mu viac blížiť na tele alebo na duši, no o to tu nejde... Už len to, že rodičia deti nosia, hoci aj v klokankách, je úžasné a neporovateľné so stavom, aký tu bol pred dvomi, tromi desaťročiami. Teraz by mal prísť krok ďalší - vytlačenie klokaniek vhodnejšími pomôckami na nosenie detí - šatkami a ergo nosičmi. No opäť to chce čas, veľa, veľa osvety, ak treba i pomoci a porozumenia z druhej strany. A nie odsudzovania ľudí, ktorí do toho nie celkom vidia.

hradnapani
10. júl 2013

@behulka ved ja absolutne neodsudzujem rodicov, ktori nevedia alebo nechcu vediet. S kamoskami obcas pokecam,ale nikoho netlacim, mozem si pomysliet svoje, ale tam to konci. Ja som teraz len reagovala na niektore vyjadrenia pana, ktory by ale mal mat co najviac vedomosti o tejto problematike, tak preto som si dovolila zareagovat 😉 pretoze sa mu zdial smiesny fakt, ktory je celkom zavazny... to je vsetko.

A aby som nevyzerala tak ortodoxne proti klokankam: pred vyse 20 rokmi sa moj synovec v nej vyvazal na hrudi svojho hrdeho otca a sposoboval vseobecnu senzaciu, lebo to tu proste nebolo bezne. (chlapec to prezil bez ujmy 🙂 Strasne sa mi to pacilo a vedela som, ze jedneho dna aj ja chcem nosit. A ked ten den prisiel, tak ma cakalo dost velke mnozstvo informacii a hladania toho najlepsieho pre nas a az potom som si uvedomila, ze to co sa mi tak pacilo, nemuselo byt proste to najlepsie a preto mam obcas potrebu sa o to podelit - a to na fore, ktore je tejto teme venovane.

mirokinder
11. júl 2013

@hradnapani
Dobrý deň, nie som zbabelec, neutekám pred presilou 🙂
Táto téma ma zaujala, tak som si spravil malú štúdiu, trochu som "pogúglil" a prezrel aj naše klokanky a návody od výrobcu na používanie a samozrejme trochu zohrali aj moje skúsennosti nadobudnuté vekom. Čiže už som odolný voči "jedine správnym lekárskym stanoviskám", ako aj aktuálnym hitom. Prešiel som časom, kedy podľa lekárov - deti museli spávať na brušku, aby sa pri malej grcke neudusili, teraz spia na chrbte, kedy sa museli povinne deti viazať do poštoliek a plienok, teraz bez problémov majú deti od narodenia jednorazové plienky, ktoré uľahčujú život mamičke a výrobcovia nijako nepripustia, že by tam mohol byť aj problém.
Tak isto som odolný voči "jedine" správnemu noseniu dieťaťa v šatke, alebo manduce.
Nebudem spomínať mamičky, aby som reagoval aj na posledný príspevok od hradnej pani, ktoré vozia deti od narodenia v športových kočíkoch a premávajú sa v obchodných centrách s deťmi v autosedačke, čiže dieťa stále má kopec vnemov a cigaretového dymu a suchého vzduchu z klimatizácie, ale spomeniem hneď návod od výrobcu klokaniek Jané, ktorý jednoznačne stanovil hranice odkedy je možné dieťa nosiť tvárou dopredu na vek od 4 mesiacov a na klasické nosenie od 3,5 kg.( tvárou k mamine )
Ale - hlavne, ani pri jednej ponuke šatiek na nosenie som nenašiel informáciu o tom, že tento výrobok vyhovuje norme EN 13209-2 (2006), ktorá platí pre všetky výrobky umožňujúce nosenie detí vo zvyslej polohe bez použitia rúk. Všade boli len certifikáty o materiáli, čo je síce tiež dôležité, ale je to aj súčasťou tej normy.
Nenašiel som zmienku o nosení detí v inej ako zvyslej polohe, ale mám informácie o zakázanom výrobku na trhu USA, kde dieťa nosené v šatke sa udusilo.
Pozeral som výrobky značiek manduca, ergo, bondolino, liliputi, patapum, ale aj my.go, carry long, babymoov, zaffiro a musím skonštatovať, že rozdiel medzi tzv. "klokankou" a ergonomickým nosičom, ktorý najviac reprezentuje asi manduca je viac-menej minimálny.
Nosenie v šatke je síce efektné, ale neviem si predstaviť maminu, ako si to dieťa do šatky sama zavinuje a bojím sa, že každá chyba v uviazaní môže mať fatálne následky.
Takže, neutekám z boja a môj názor je, že v EU sa môžu predávať len výrobky, ktoré spĺňajú normy platné v EU, to je také všeobecné a tiež, že všetky výrobky, ktoré tieto normy spĺňajú sú bezpečné a vhodné pre deti a že každý z tých výrobkov má svoje výhody a nevýhody a nechajme už na maminách nech si vyberú samé, ktoré im najviac vyhovujú.
S pozdravom, Michal

ivanka.7
11. júl 2013

@mirokinder Pan Kinder, ste z Bratislavy, ak by ste mali zaujem, pokojne vam pridem ukazat, ako si dieta do satky sama zavinujem (a nie, nemam spolupracujuce dieta, ako vsetky maminy, ktore robia videonavody na viazanie satiek 😀). Mozem vam aj ukazat, ze aj napriek pripadnemu rozviazaniu satky dieta nema sancu zo spravne uviazanej satky vypadnut 🙂
Nemyslim to ani ironicky ani zle, naopak rozumiem tomu, ze ked clovek nieco nema ohmatane a az tak tomu nerozumie, tak ma tendencie k skepse (sama som mala doma pozicany babybjorn a na satku pozerala divne, o latkovych plienkach ani nehovoriac).
Keby ste mali zaujem, ozvite sa mi 🙂 a mozem priniest aj Manducu a rada si ohmatam Jane nosic a mozeme sa pozriet na rozdiely spolu 🙂

mirokinder
11. júl 2013

@ivanka.7
Dobrý deň, samozrejme, že si rád pozriem aj s našimi predavačkami - spôsob nosenia dieťaťa v šatke, aj postup pri viazaní a tiež rozdiely medzi nosičom Jané a Manducou. Pri tej šatke, zo skúsennosti, čo zatiaľ mám, čo som videl pri predvádzaní predavačkami v detských obchodoch, vidím ako najväčší problém práve zabezpečiť správny postup uchytenia a s tým spojenú bezpečnosť dieťaťa, aby, ako ste napísali, aj pri prípadnom rozviazaní šatky dieťa zo "správne" uviazanej šatky nemohlo vypadnúť. Poprípade, mohli by ste sa informovať, či predajcovia majú overené, že výrobky boli testované podľa normy platnej v EU - EN 13209 - 2 z roku 2005 prípadne 2006. Nejde len o testovanie látky podľa inej normy ( chemikálie, horľavosť...) ale aj o bezpečnosť, pevnosť spojov, ochrana dieťaťa...
Každá skúsennosť je dobrá a my sa naozaj nebránime predávať v našich obchodoch aj iné výrobky na nosenie ako klokanky a pevné nosiče. Problém je v tom, že spoločnosti, ktoré zastupujeme zatiaľ podobné výrobky nevyrábajú.
Neviem, ako ste na tom s časom, ja môžem jedine v pondelok 15.07.2011 - celý deň, keď si dohodneme čas. S pozdravom, Michal ( to je moje priezvisko 🙂 )

mirokinder
11. júl 2013

@ivanka.7
Opravujem sa - v pondelok od 09.00 do cca 15.00 hod. V tom termíne hocikedy, pokiaľ sa dopredu dohodneme. Potom až ten ďaľší týždeň.

hradnapani
11. júl 2013

@mirokinder som rada, ze ste sa ozvali a paci sa mi aj vasa otvorenost poskusat trebars aj tie ergonosice 🙂 Najlepsia skusenost je vlastna skusenost.
ja ju mam tiez s oboma druhmi nosicov, (baby bjorn, red castle - vs. manduca a mei tai liliputi) a takisto aj so satkou. Priznavam, satka mi proste nesadla, nevedela som si ju spravne uviazat, nebola som na kurze viazania satiek a preto som ju radsej odsunula a spolahla sa na instantne riesenie v podobe nosicov - a moje dieta spokojne zaspalo do minuty iba v tych ergo...
Verim vsak tomu, ze spravne satkovat sa da. Moja neter presla skolenim viazania satiek a dcerku si tak zrucne vie uplne sama zaviazat, ze je to aj zavidim 😀 a dieta jej ani raz nespadlo pri manipulacii za dva roky. Je to vec cviku, zvyku a citu...
Ano, mate pravdu, prevazat dieta od narodenia v autosedacke po nakupnych centrach ci zafajcenych priestoroch je nevhodne a nezodpovedne a taketo dieta je takisto preplnene podnetmi z okolia, takze jeho utisovanie vecer je takisto narocne. 😒 ale to je takisto na zodpovednosti kazdeho rodica...
PS: nemyslela som, ze utekate z boja, ale vasu poznamku som vnimala proste ako zastavujucu debatu... som rada, ze to tak nie je 🙂

ivanka.7
11. júl 2013

@mirokinder Ospravedlnujem sa za skomolenie mena 🙂 s tym casom sa ozvem 🙂

mirokinder
11. júl 2013

🙂 Priznám sa, že to bola taká poistka, pokiaľ by argumentácia nemala zmysel.
Inak, detskí lekári odporúčajú aj tým maličkým detičkám do postielok niečo farebné, čo by ich zaujalo, aby mali nejaké podnety... len všetko asi má svoje hranice. Už teraz som zvedavý na "Ivanku", či príde a potom napíšem svoje dojmy. S pozdravom, Michal

mirokinder
11. júl 2013

@ivanka.7
Naozaj nemáte za čo. Ten čas, kľudne mi zavolajte na mobil, dosť často som mimo firmu a MK. S pozdravom, Michal

kkl82
11. júl 2013

@mirokinder nechcem prilievat vodu, no neda mi, aj ked takto spatne, pripojit sa do debaty. podla mojho osobneho nazoru je trend v noseni deti jednoznacny. mnohi vyrobcovia klokaniek sa v poslednej dobe (hlavne v kolekciach pre rok 2013) snazia priniest ergonomickejsie nosenie a rozsiruju chrbtovu opierku svojich nosicov (klokaniek) podla vzoru ergonomickych nosicov typu manduca. vid vyrobcov ako:
babybjorn - vyrobca podla nas tych najhorsich klokaniek tento rok uviedol na trh nosic comfort - http://www.amazon.co.uk/BABYBJÖRN-Baby-Carrier-...
cybex - ich nosic my.go je oficialna napodobenina manducy, pricom mi bolo povedane, ze od manducy priamo kupili copyright. ale aj ich nosic 2.go ma oproti ich predchadzajucim nosicom rozsirenu opierku, aby malo dieta pri noseni tvarou k nosiacemu spravne podsadeny zadocek.
hauck - http://www.amazon.co.uk/Hauck-3-Way-Carrier-Nav...
a mnoho dalsich, no uz nemam sil hladat odkazy na stranky 😉.
niektori vyrobcovia nasli sposob ako dosiahnut optimalne podsadenie v polohe tvarou k nosiacemu, no zaroven (kvoli atraktivite pre kupujucich) nechali moznost nosenia tvarou vpred. mnozstvo vyrobcov, ako aj vami spominane jane vsak neslo tak daleko, aby rozsirilo sedaciu cast dostatocne a dieta stale nezaujima spravnu ergonomicku polohu. podla mojho nazoru si vyrobcovia uvedomuju, ze "visiet za rozkrok" nie je pre dieta spravne, no zaroven sa nechcu vzdat atraktivnosti ich vyrobku a neponukat nosenie tvarou vpred. ide hlavne o to, co si ziada trh. vacsina nosiacich rodicov ma predstavu (hlavne z americkej kinematografie), ze je pre dieta uzasne nosit ho tvarou von. americka verejnost je posadnuta touto myslienkou a mainstream nekupi ziaden nosic, ktory toto neumoznuje. dokonca americky vyrobcovia satiek maju v navodoch aj viazanie tvarou vpred (no napr. moby uz tento navod stiahol z trhu a namiesto neho ponukol novy, ktory tuto moznost priam zavrhuje). pracovala som par rokov ako brigadnicka pocas leta v detskom obchode v usa a tam bol trend jednoznacny. u nas sme na tom rovnako, mamicky absolutne netusia, co znamena ergonomicke nosenie. ani sa necudujem, ked aj vyrobca ako chicco uvadza, ze ich vyrobok ma ergonomicky certifikat. no v skutocnosti ho ma kvoli vselijakym vystelkom na popruhoch pre nosiaceho a specialne zvysenej opierke pre dieta na podporu hlavicky.

tato otazka je velmi komplikovana, no mne sa zda, ze sa konecne vraciame k tomu, co maju narody odskusane po tisicrocia. je mi jasne, ze vy argumentujete, ze nie vsetko, co ludia robia roky rokuce je spravne (vid to balenie nasiroko). dovolim si vsak oponovat. je rozdiel, ak existuje trend, ktory uda niekto na zaklade svojich pozorovani, ci vyskumu a ak existuje overena tradicia, ktora sa vyvinula po mnoho storoci. snad je uplne jasne, ze napr. take africke narody (kde je nosenie deti nevyhnutnostou do dnesnej doby) nemaju tolko problemov s vyvojom chrbtice ako u nasich "modernych" europskych deti, ktorym zrazu niekto zacal zakazovat nosenie a prikazoval nechat dieta lezat na tvrdom a rovnom. a ak by ste sa pozreli na tradicne nosenie deti akehokolvek naroda, drviva vacsina si vytvorila ideal v noseni nasiroko (ine balia deti do plachty ako zavinovacky, niektore nosia deti nastojato, pokial su uz vacsie atd.). no ziaden narod (okrem toho moderneho klokankoveho) nedava svoje deti visiet za rozkrok...

naozaj by bolo uzasne, keby ste mali moznost si tieto ergonomicke nositka (ci uz nosice alebo satky) nechat predviest prip. sam odskusat. osobne som zazila rozhovor s predavackou z predeti.sk v nitre, ktora priznala, ze kym nezacali predavat ergonomicke nosice zn. boba, vobec nic netusila o inej alternative ku klokankam. akonahle vsak vyskusala ergonosic, uz ziadnej mamicke neodporuca kupovat klokanku. a to nielen z dovodu nespravneho podsadenia dietatka, ale aj kvoli komfortu pre nosiaceho a jednoduchosti zapinania. dokonca povedala, ze jej sa zda take viazanie satky teraz uz jednoduchsie ako zapnut dieta do klokanky od stokke. netvrdim, ze to musi byt nutne aj vas pripad, no lahko sa kritizuje nepoznane.

ja chapem, ze sa zastavate znacky, ktorej doverujete, no to iste robime aj my. no nasou vyhodou je, ze nie sme platene z predaja ich vyrobkov a teda nie sme odkazane na reklamne tahy spolocnosti. a osvetu sirime len kvoli tomu, ze to mame odskusane a sme presvedcene o "lepsom noseni" v satke alebo ergonomickom nosici.

co sa bezpecnosti tyka, niekolkokrat ste tu spomenuli dieta udusene v satke niekde v usa. v usa su schopni dat uzimene dieta zohriat sa do mikrovlnnej rury, takze na toto by som sa neodvolavala. jedna takato senzacia spravi dost skody. nechcem vediet kolko deti ma problemy s chrbticou vdaka nespravnemu noseniu. lenze z tohto nikto nikdy senzaciu neurobi, lebo pri tom nikto neumrel a nie je to dostatocne sokujuca sprava, ktoru by sa dalo roztrubovat do sveta. v kazdom navode k satke je niekolkokrat spominanych par pravidiel, ktore treba dodrziavat - vratane toho, ze dieta musi mat hlavku v spravnej polohe a zaroven volny nostek, aby sa neudusilo. pri nespravnej manipulacii si viem predsavit udusit dieta aj v klokanke...

este dodam, ze vyrobcovia satiek nepotrebuju certifikat o bezpecnosti spojov, pretoze satky su tkane a okrem tkania teda ziadne spoje a sitia nemaju. na rozdiel od klokaniek ci inych sitych nosicov sa ich huste tkanie len tak lahko nerozpadne. v nemeckych porodnych domoch pouzivaju uz vyradene (!) satky ako pomocku pri tzv. porode "v stoji" - satka je zavesena zo stropu a mamicka sa o nu v stoji zapiera. a teda, ak udrzi zenu zapierajucu sa v silnych kontrakciach, musi udrzat aj 15 kilove dieta 😉. to bolo len na odlahcenie na koniec.

mirokinder
12. júl 2013

Africké národy robia aj ženskú obriezku, inú možnosť ako nosenia v šatke nemajú a ich deti nesedia od útleho veku pred televízorom a nemajú nadváhu - to k tej chrbtici. A naozaj nevidím nič zlé na tom, keď sa výrobcovia klokaniek nechajú inšpirovať a všetko dobré sa snažia implementovať do svojich výrobkov.
Ale - opakujem, ako som už veľakrát napísal, ja nič proti šatkám a manducám nemám, len sa mi niekedy nepáči argumentácia.
A, určite si nenechám ujsť prezentáciu a porovnanie spomínaných výrobkov a napíšem svoje dojmy.
S pozdravom, Michal

mahulenka87
13. júl 2013

dobrý deň.
Ako je najlepšie nosiť malé bábätko 2,4kg? V tej vertikálnej polohe alebo v bočnej? Nie na dlho, iba napr.počas nákupu...
Ďakujem

behulka
13. júl 2013

@mahulenka87 v šatke sa dajú detičky pri správnom viazaní nosiť od narodenia horizontálne (v kolískach) aj vertikálne. STručný prehľad ako na to a na čo si dať pozor by si našla tu:
http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=94
http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=92
Ja som nosila zo začiatku v kolískach (naležato), no nie každé dieťatko ich má rado a nie každé sa v nich nosiť môže (široké balenie)

kkl82
15. júl 2013

@mirokinder ano, ako vidim, zenska obriezka sa ako argumentacia velmi ujala u vsetkych protiargumentujucich 😉. nic v zlom, ale zenska obriezka sa vykonava len v par kmenoch a je dlhodobo sprevadzana zdravotnymi problemami az smrtou, pricom proti nej bojuje viacero organizacii (vratane who). takze by som ju urcite nechcela prirovnavat k noseniu deticiek len z toho pohladu, ze aj to je "tradicia". lenze ako by som ja mohla podotknut, tu nejde o diskusiu kociky (resp. lezanie na rovnom) versus nosenie, ale o "moderny" sposob nosenia v klokanke a tradicny sposob nosenia v satke. kym ten "moderny" klokankovy bol vymysleny jednym predajcom klokaniek a okopirovany dalsimi, ten druhy sa vyvinul ako prirodzeny vo viacerych castiach sveta nezavisle od seba. takze, prosim, neprirovnavajte nosenie deti k zenskej obriezke, lebo je to naozaj neadekvatne...
a este k tej chrbtici - nasa ci aj vasa generacia sme tiez cely den nesedeli pred telkou a nemali sme nadvahu. neviem, ako si vy pamatate vase detstvo a mladost, no my sme cele dni travili vonku, bicyklovali, sportovali, behali po lese, na prazdninach sme pomahali starym rodicom v zahrade a rozhodne sa neobzierali. problemy s chrbticou nas veru neobchadzali uz od utleho detstva.

mirokinder
15. júl 2013

@kkl82
Uznávam, to prirovnanie je možno trochu prehnané, mňa len irituje stále tá "tradícia". A keď sa argumentuje taktiež poruchami chrbtice v civilizovanom svete, lebo v Afrike tie kmene asi nemajú a nemali obchody na každom rohu, taktiež ako nemali v každej osade nemocnicu, čiže tie deti s poruchami chrbtice sa proste vysokého veku nedožili a tiež asi neboli zaevidované u detského lekára, takže štatistika asi nehrozí.... Zoberme to naopak, kde je podľa Vás vyššia úmrtnosť detí? V Afrike, alebo v Európe? A keby sme to zobrali úplne až "ad absurdum" nie je tá úmrtnosť náhodou spôsobená nosením detí v šatke?
Ale, vrátime sa radšej do normálu. Ja viem, že nie je, len protestujem proti tej logike Vašich argumentov. A opakujem, teším sa na prezentáciu Ivanky, na šatkovanie a porovnanie rozdielov medzi našou klokankou Jané a Manducou. A - možno budeme aj my predávať šatky a iné ergonomické nosiče 🙂 S pozdravom, Michal

ivanka.7
16. júl 2013

Argumentaciu o zenskej obriezke by som prirovnala adekvatnostou k spanielskej koride (ano, spanielsko som spomenula naschval :D), ale to sem uz skutocne nepatri.

cacika
16. júl 2013

@mirokinder neviem čo sa vám nepáči na tých argumentoch, tá tradícia to je len taký bonus, prvoradé je predsa pohodlie a zdravie dieťaťa a rodiča a to je pri použití ergonomických pomôcok neporovnateľne vyššie oproti klokankám. okrem toho, prispeli ste do silne antiklokankovskej diskusie, čiže odozva je myslím adekvátna 🙂 no ale o tom som nechcela.
páči sa mi že vy nemáte predsudky voči šatkám a "mandukám", no ja to nemožem tvrdiť o klokankách. áno, možno som voci klokankám zaujatá, ale skusim vam opisať moje dôvody:
mne sa v prvom rade na výrobcoch klokaniek nepáči akým (podľa mna zavádzajúcim) sposobom informujú o svojich produktoch a odporúčajú ich na nosenie detí.
zvlášť sa mi nepáči že sa všade uvádza možnosť používania klokaniek od narodenia. vsak to už zdravý rozum hovorí že visiaca poloha nie je vhodná pre pár dňové mimčo. podla mna sú klokanky použiteľné len pre deti, ktoré už vedia sedieť, kvoli vertikalizácii chrbátika - aj to len tie co sú aspon trochu rozšírené medzi nozkami. tu ale narážame na problém že väčšina detí vo veku ked sa vedia posadiť sú už na klokanku príliš ťažké, kedže opäť klokanky sú stavané na max. 8-9kilové deti (viem, že nie všetky, sumarizujem).
dalej sa mi nepáči ze výrobcovia označujú klokanky ako ergonomické, pričom sa nejedná o ergonómiu polohy dieťaťa ale o výstuhy ramenných popruhov a tvar nosiča, ktorý má byť pohodlný pre rodiča.
možnosť nosenia tvárou von je samostatná téma, ale ja to považujem za absolútne zbytočné, malinké dieťa do 6 mesiacov aj tak pri nosení vacsinou zaspí a staršie má dobrý rozhľad aj z bežnej polohy tvárou k rodičovi. prípadne sa može na nosiť vo vhodnej pomôcke na boku alebo na chrbte a tak sa zabezpečí ten rozhľad.
dalsia zavádzajúca informácia je, ze s dietatom v klokanke sa dajú zvládnuť domáce práce, výlety, túry... no neviem, nech si to vyskúša ten kto to píše k svojim výrobkom. v klokanke treba dieťa predsa stále pridržiavať aby pri predklone nepadalo, tak aké domáce práce??. a na výlety je to fakt nepohodlné. možnože pred pár rokmi ked nebola iná moznosť ako nosiť, boli rodičia nadšení aj z výletu s klokankou, ale dnes už sú dostupné oveľa pohodlnejšie možnosti a bolo by hlúpe to ignorovať.
navyše, nosenie v klokankách len odrádza rodičov od nosenia detí celkovo - z dôvodu nepohodlia - a to je škoda. mať dieťa blízko pri sebe je totiž krásne a aj prospešné pre dieťa, ale musí to byť aj fyzicky znesiteľné aby to mohli rodičia, hlavne teda matky praktizovať.
nie som proti predaju klokaniek, vsak každý spotrebitel má právo na svoj názor a vlastný výber, ale nepáči sa mi to zavádzanie výrobcov.

mirokinder
17. júl 2013

Len stručne.
Ako všade sú výrobky dobré a zlé. Aj klokanky. Na vytriedenie šmejdov od kvalitných a bezpečných výrobkov slúžia technické normy, momentálne platné v celej EU. Konkrétne pri klokankách je to norma STN EN 13209-2. V tejto norme je zhrnuté všetko, vrátane bezpečnostných a zdravotných požiadaviek a ubezpečujem Vás, že tieto normy netvoria výrobcovia klokaniek a testovanie prebieha v špecializovanom technickom ústave za účasti viacerých odborníkov - špecialistov. Nebudem sa rozpisovať, čo všetko sa skúma, je toho veľa, ale zaujal ma bod, kde sa skúma opora hlavy. Hlavička dieťaťa v klokanke musí byť fixovaná. Telíčko tiež. Takže nejaké reči o visiacom dieťati za rozkrok, alebo o nutnosti dieťa stále pridržiavať, o škodlivosti, priam nebezpečenstve nosenia detí v klokankách, prosím Vás - antiklokanovská lobby, nájdite si už iné argumenty. Mňa osobne už začína táto debata unavovať. To však naozaj nie je dôležité. Dôležité je, aby výrobky pre deti boli riadne certifikované oprávnenými osobami ( špecializovaný skúšobný ústav ), aby sa roztriedila kvalita od šmejdov, aby sa dodržiavali všetky pokyny uvedené v návode na používanie výrobkov, ktorý by mal byť vždy v slovenskom jazyku ( na Slovensku ). Nechajme už mamičku, aby si vybrala výrobok, ktorý jej najviac vyhovuje. S pozdravom, Michal

cacika
17. júl 2013

@mirokinder hm.. ved najlepsie je vyskusat. tak si skuste povysavat byt s dietatom v klokanke alebo sa zohnuť po nieco na zem, alebo len tak vyrazit na prechádzku svižnejším tempom, či nebude treba to dieťa prichytiť... akurát som tak vcera stretla jednu mamku, to dieta malé v klokanke hompálalo hore dole, vobec nebolo pevne fixované - a klokanka značková - chicco. ja myslím ze by bolo fér, keby na klokankách bolo uvedené, že nie sú vhodné na dlhodobé nosenie, 30 minút určite neublíži, ale na hodinu alebo dlhšie by som tam dieťa ja osobne veru nenechávala.
inak ergonosiče tiež musia splnať tú istú normu, ktorú uvádzate... ale to že je nieco certifikované ešte neznamená ze je to aj zdraviu prospešné, takze na to by som sa až tak nespoliehala.
tak jeden ilustracný obrázok na záver a už idem lobovať proti klokankám inde 😀 pekný deň 🙂

kkl82
18. júl 2013

@mirokinder jedna vec je dodrziavat technicke normy a druha je skutocna bezpecnost a nezavadnost. vezmite si len autosedacky. kazda jedna autosedacka na nasom trhu splna technicke a bezpecnostne normy EU. ale pozerali ste niekedy crash testy a ako dopada vacsina tychto autosedaciek uz pri naraze pri 60-80 km/h? dokonca aj tie od renomovanych vyrobcov niekedy neskutocne pohoria. v cechach bola pred cca dvoma rokmi uvedena na trh nafukovacia autosedacka (nezartujem, naozaj), pricom plne splnala normy dane EU. viete si predstavit, ako sa takato sprava pri naraze. je uplne jedno, ci pri prednom alebo bocnom naraze, pri crashteste vyslo, ze dieta by to iste utrpelo vazne zranenia prip. neprezilo vobec. takze tolko k tym normam...
tiez vam v prvom rade odporucim vyskusat si klokanku a ergonosic sam na sebe. asi nemate "vhodne" dieta v rodine, no verim, ze by vam ho niekto mohol na tu chvilku "pozicat". nebyt toho, ze moje dieta sa boji cudzich ludi, prisla by som k vam do predajne, aby ste si ho mohli vyskusat ponosit aspon na minutku. velmi rychlo by ste pochopili ten rozdiel. na jednej strane je krasne, ze verite vyrobcom, ktorych produkty predavate, no na druhej strane je potrebne pochopit ich konanie v ramci platnej legislativy, ktora je nastavena nielen v tejto oblasti dost mizerne.

ivanka.7
18. júl 2013

@kkl82 Katka, chystam sa k panu Michalovi v pondelok (ak mi to pripravy na dovolenku dovolia), tak si to aspon bude moct obzriet - vyskusat asi nie, kedze Elianka potrebuje par minut kym sa osmeli, ale ci tych par minut postaci aj na nosenie, to si nedovolim tvrdit a slubovat. Zvlast s jej trpezlivostou na akekolvek viazanie do satky ci davanie do nosica 😀 ale urcite si rada vyskusam aj Jane nosic - cisto kvoli tomu, ako sa v nom budem citit ja, Eliankine pocity budu zrejme skreslene prostredim.

yasmin0001
18. júl 2013

Ahojte. Vysnivala som si,ze budem svoje dieta nosit, aby sa citilo bezpecne a prijemne v naruci maminky. Predstavovala som si ako ma tam maly bude rad objimat a bude mi tam spokojne spinkat schuleny do klbka! No haha! Kupila som manducu a maly ju uplne neznasa! Ked ho tam dam,vydrzi mozno 3 minuty a spusti obrovsky rev, vzpiera sa, skace, myka hlavou,lebo nevidi cez popruhy a ja som na nervy. Vsade sa len pise, ako deti nosenie miluju a preto som sa na to velmi tesila. Na rukach sa nosi velmi rad, ale len v polohach v ktorych vidi a ma volnost pohybu. Stavim sa,ze v nevhodnej lacnej klokanke by sa mu pacilo...existuje este sanca,ze si manducu oblubi alebo ju mozem rovno predat?