Poradňa: Ako správne nosiť deti?

elinka27
16. máj 2012

Všimli ste si, že na uliciach pribúda počet mamičiek, ktoré svoje deti od narodenia nosia v šatkách a ergonomických nosičoch? Stretávajú sa s rozličnou škálou reakcií okolia. Jedna skupina s nadšením matky podporuje. Nájdu sa i rozhorčení, ktorí nosiacu mamičku upozorňujú, že dieťatu ničí chrbticu, kriví ho, vláči ho, má ho dať pekne ležať rovno do kočíka.
Kde je vlastne pravda a čo je správne?
Táto diskusia ma cieľ pomáhať a informovať o tom, čo je nosenie, ako sa správne nosí a akých chýb sa pri nosení vyvarovať.

extrate
27. sep 2014

Ahojte, potrebujem poradiť. Mám 5,5m elastickú šatku moby a mini bábätko, nemá ani 2 kilá je predčasne narodené. Môžem ho viazať? a ako? najlepšie nejaké video polopatistické 🙂 dakujem!

ales33
3. okt 2014

Pozvánka: Stretnutie fanušikov nosenia pri príležitosti Medzinárodného týždňa nosenia spojené s ukážkami rôznych typov nosičov, 10. október 2014, 11:00, Prievidza, Štefánika 33 (oproti Magure)

udalost: https://www.facebook.com/events/740055332733054/

V dňoch 5. - 11. októbra bude medzinárodný týždeň nosenia.
Pri tejto príležitosti sme pre Vás pripravili niekoľko zaujímavostí.
Prvou bude stretnutie fanúšikov nosenia - nezáleží na tom, či už bábätko máte, alebo Vám už z obdobia nosenia vyrástlo. Či ste rodičia, starí rodičia... Hlavne, že Vás téma nosenia detí zaujíma. Všetkých Vás pozývame na stretnutie, ktoré bude v piatok 10. októbra 2014 v prednáškovej miestnosti našej predajne Drobčekovia na ul. Štefánika 33 od 11,00 hod. (stretnutie bude trvať cca 2 hodiny a viac, podľa toho, ako sa zarozprávame 😉 ). Na stretnutí Vám ukážem rôzne typy nosičov vhodných pre bábätká od narodenia, ukážem Vám na bábike správne nosenie bábätka, rôzne úväzy, polohy... Odovzdáme si navzájom skúsenosti z nosenia bábätiek, s jednotlivými nosičmi, polohami, úväzmi... V prípade priaznivého počasia môžeme naše stretnutie zavŕšiť spoločnou krátkou prechádzkou po ulici M. R. Štefánika (sídlisko Píly).
Druhou bude cenovo zaujímavá akcia na šatky Je Porte Mon Bébé (Original, Basic, bezuzlová) - pri kúpe šatky od nás dostanete zľavu 10% na akúkoľvek šatku, alebo 15% zľavu pri kúpe dvoch akýchkoľvek šatiek (je jedno, či sa spojíte s kamarátkou a objednáte si spoločne dve rovnaké, alebo si kúpite dve rôzne šatky). Akcia platí len na šatky Je Porte Mon Bébé a bude možné si ju uplatniť aj u našich zmluvných predajcov.

Ak sa Vás téma nosenia netýka, alebo sa nemôžete tejto akcie zúčastniť, budem Vám vďačná za zdieľanie akcie, aby sa o nej dozvedelo čo najviacej ľudí.
Ak ste z iného mesta a chceli by ste sa akcie zúčastniť vo svojom meste, pozrite si stránku www.nosmesa.eu, kde nájdete zoznam podujatí zoradených podľa miest.

monikamonka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ria_zuzolova
25. okt 2014

Ahojte, mám otázku. Ešte sa nosia babyvaky alebo ani nie veľmi? Staršiu som nosila až od roku, mám teda po nej Patapum Toddler, vhodný až pre staršie deti. Tak teraz dumám, čo medzi tým... neviem, či mi viazanie šatky pôjde, skôr inklinujem k nosičom, ale do toho pol roka - nie je lepšie nosiť "na kolísku" alebo proste skôr ležmo, nie vzpriamene? A ktorý z nosičov by ste odporúčali na vek od 6 do 12 mesiacov?

daniela1983
25. okt 2014

@ria_zuzolova no my mame do 2 mesiacov manducu a sme velmi spokojni

kkl82
25. okt 2014

@ria_zuzolova ono su dve skoly nosenia. jedna uprednostnuje kolisky na prve tyzdne, druha zas nosenie na zvislo uz od narodenia (odporucam hlavne tento clanok http://vbavlnce.blogspot.sk/2013/06/biologicke-...).
je len na tebe, ku ktorej teorii inklinujes viac. pre mna osobne je prirodzenejsie nosit nazvislo, samozrejme, za dodrzania zakladnych ergonomickych principov (spravne podsadenie, zagulateny chrbatik a zafixovana hlavicka). ak uz kolisky, tak idealne su tzv. vysoke kolisky, pri ktorych ma dietatko zagulateny chrbatik (odporucam tento navod http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=92).
je vsak pravdou, ze mnohe deti sa v koliske nosit nechcu a druha vec je, ze ulozit dietatko do tejto polohy naozaj spravne, je velmi zlozite. v babyvaku dvojnasobne. namiesto babyvaku odporucam zaobstarat si na kolisky bud ringsling, kedze sa lepsie prisposobi dietatku a polohu zafixuje - alebo to naozaj skusit so satkou. ta je podstatne vyuzitelnejsia - aj vzhladom na fakt, ze sa v nej da nosit nazvislo uz od narodenia. viazania sa bat netreba, v skutocnosti je to velmi jednoduche a staci si to 1-2x vyskusat 😉. a v noseni deticiek neexistuje je nic pohodlnejsie ani ergonomickejsie ako satka.

mishulik23
3. nov 2014

Prosím Vás, máte niekto skúsenosť s anatomickou klokankou Babymoov http://www.4mama.sk/nosice-deti-babyvaky/anatom... Rozmýšľam o jej kúpe. Malá má 5 týždňov a chcela by som kúpiť nosič, ktorý využijem aj keď bude staršia - na občasné nosenie, keď by nevládala po svojich, preto ma zaujala nosnosť 18 kg. Viete mi poradiť, či je dobrá, či sa jej nebude deformovať chrbátik? Odporučili by ste mi ju? Ďakujem...

kadri
3. nov 2014

@mishulik23 dietatku sa nedeformuje chrbatik, ak je v spravnej polohe - kolienka vyssie ako podsadeny zadocek, zagulateny podoprety chrbat, u najmensich aj podopreta hlavicka. ak toto nosic splna, je ok

http://www.seredonline.sk/media/12599/large/249...

http://onyababy.com/2012/09/babywearing-baby-po...

tortelinka
25. nov 2014

viete mi poradiť nejaký jednoduchý spôsob úväzu pre novorodenca?, pozerala som všeliaké návody, určite nebudem používať všetky spôsoby, tak by som rada nejaký ten jeden dobrý a jednoduchý 😉

ija
21. dec 2014

Ahojte, viete mi prosim poradit. Kupila som si Ergo nosic. Maly ma 5 mesiacov a nie som si ista,ci nam vyhovuje. Ked je maly v nom, tak stale ,, ozuzlava,, popruhy na moje ramena. Mam ho tam zle daneho? Mam pocit, ze je mu velky alebo co. Vo vyhlade ma tie popruhy, je to normalne? Ma 72 cm. Nevydrzi tam dlho ... ☹

zarica
5. mar 2015

Ahojte... mohli by ste mi poradiť šatku prosím 🙂 pre utlu zienku a ťažké dieťa (cez 12 kg)... aby nerezala hlavne a na leto... Ďakujem 🙂

ekinderko
13. mar 2015

Všetko čo Vaše detičky potrebujú nájdete na www.ekinderko.sk/

zuzzia
2. apr 2015

Ahojte, chcela by som sa poradit. Mam 4,5 mesacnu dcerku a v poslednom case sa chce stale nosit v satke. Nechce byt ani na posteli, ani na zemi, na hracej deke, v kociku vydrzi len pol hodiny, proste i place az kym si nezacnem viazat satku. A spi tiez iba v satke. Preto sa chcem spytat, ci neskodi dlhodobe nosenie dietata (cca 5-6 hodin denne) v jednej polohe - kriz s kapsou. Dakujem

ivula7
17. apr 2015

@zuzzia Pridaj sa do skupinky https://www.modrykonik.sk/group/1862/, na všetky problémy Ti tam rady odpovieme 😉 Si vítaná

yvi83
22. máj 2015

Baby prosím Vás, mám požičanu šatku elevil a neviem či ju dobre skladám po nosení, nemáte nejaký návod? nikde to neviem nájsť..ďakujem

matrix87
15. jún 2015

@yvi83 viem, ze je to uz skoro mesiac od tvojho prispevku, ale nasla som ho teraz, tak skusim odpovedat. po noseni je dobre vianockovat ju alebo len normalne zlozit, len pri vianockovani je vyhoda ta, ze sa tym stale zanasa. a myslim, ze ju pouzivas casto, ci? a ja ju dakedy necham len tak ako ju zo seba zhodim a zlozim ju az vecer.

yvi83
15. jún 2015

@matrix87 Ďakujem, už som si kúpila vlastnú...je to dosť peniažkov a nechcela som ju kamoške nejak poškodiť a nosíme sa radi tak sme si kúpili, lebo mám pocit, že keby som ju vracala po dlhšom čase, tak by mi bolo aj smutno za ňou 🙂

matrix87
16. jún 2015

@yvi83 inak, je aj skupina Nosime nase deti, ak tam nahodou este nie si, tak sa pridaj 😉

petkasv
17. júl 2015

Hezký den,
ráda bych všechny maminky a ostatní, ráda pozvala na akci Dítě na těle 2015, která úzce souvisí s nošením dětí v šátcích nebo ergo nosítkách, kdy se společně pokusíme překonat loňský rekord. Musí se nás sejít více než 160 na jednom místě, sejdeme se v Milovickém Mirakulu!!!
odkaz na událost na FB - https://www.facebook.com/events/911975188864581/
odkaz na webové stránky http://ditenatele.t-net.cz/
budu ráda, když se budete chtít přidat, nutností je zaregistrovat se!!
Děkuji a těším se, budu ráda za případné sdílení 🙂
Peťka

tatana01
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
obleceniepetra
24. nov 2015

Ahojte.
Prosím Vás, aký je Váš názor na to aby bábätko bral v šatke alebo v nosiči niekto iný okrem Vás alebo otca dieťaťa? Náš malý krpček nevydrží dlho v kočíku a svokra je strašne akčná a chce ho brávať von v nosiči. Mne to príde strašne intímne. Je to krásne niesť si svoje bábätko tesne pri sebe. Pripomína mi to ako keď bolo v mojom brušku. Preto si neviem predstaviť, že by som ho videla tak blízko u niekoho iného. Aký máte na to vy názor? Vníma to tak aj niekto iný? Ďakujem pekne ;)

matrix87
25. nov 2015

@obleceniepetra kazdy z nas je iny... ja napriklad by som maleho dala kludne mamine alebo kamoske, keby ho chceli nosit... viem aj, ze moja jedna kamoska povedala, ze jej maleho kludne mozem nosit (este som to sice neskusala...)... ale fakt je ten, ze je to zazitok hlavne pre mamu a otca dietata... ak s tym nesuhlasis, tak to radsej nepovol, aby si potom nemala nejaky mozno aj len vnutorny stres a boj.... myslim, ze je to podobne ako ked male babatko place a vsetci ho chcu drzat a utisovat a nedaju ho matke.... takze, ak s tym nie si stotoznena, tak to nerob

pufmuf
25. nov 2015

Ahojte potrebujem poradit, od kedy mozeme dietatko nosit? Je lepsia satka ci ergo nosic? Potrebuje ergonosic novorodenecku vlozku? Do akeho veku ju pouzivat? Pozerali sme po nosici ergo baby 360 - co si o nom myslite? Dakujem za rady

matrix87
26. nov 2015

@pufmuf dieta mozes nosit uz v porodnici... pre novorodenca je lepsia satka, mozes ho lepsie zafixovat.... ak chces ergonosic, hladaj taky, co ma novorodenecku vlozku, inak sa v tom nosici to dieta strati.... ergo baby 360 je na trhu kratko, podla viacerych zdrojov, nie je vhodne nosit dieta tvarou do seba, neprirodzene vystiera chrbat, je to nepohodlne pre dieta aj pre matku, nema sa kde schovat, ked ma vela podnetov.... je fakt, ze 360 ma nejaky taky akoze sedak, ale ja osobne by som ho nekupovala... ked je dieta starsie a zvedave, radsej uviazat na chrbat, v satke sa da viazat tak, aby bolo vyssie, aby mohlo pozerat mame cez plece...

lilidada
18. dec 2015

@elinka27 ahoj,kupila som si pred tyzdnom ergonosi -ergobaby. Ako malej sa v nom asi paci lebo neprotestuje len sa stale bojim ze ju tam budem nosit zle...zapnem ho,vlozim ruky do neho a zo spodu malej podvihnem zadocek aby "padla s nim" nizsie.... Ci je to tak spravne....nozicky jej od kolienok akoby visia dole,sa bojim aby sa jej prekrvovali teda aby ju to netlacilo...je to spravne drzanie? Malinka mi v nom zaspava tak myslim ze jej je pohodlne.... Len co sa mi nepaci je ze hlavicku ma vonku asi od lic to znamena ze z neho stale vykuka a stale otaca hlavickou a ohyba ju dozadu aby videla,nemoze si ublizit?..a stale to chce ozuzlavat,davam tam plienku ale ked ju dam dole je cela mokra🙂)))) vedela by si mi poradit? Dakujem

pufmuf
28. dec 2015

@matrix87 dakujem za odpoved. Kupili sme manducu s novorodeneckou vlozkou a satku babyboo, tak zacneme zo satkou a potom prejdeme aj na manducu. Plan je striedat to, ale uvidime ako sa nakoniec mala rozhodne. Zatial je v porodnici a ma 1,6 kg, takze nosit sa bude az neskor. Predpokladam, ze nejaky cas po prepusteni, kedze som este nikdy satku neviazala. A pocula som, ze existuje niekde " nosiaca mapa" teda mapa mamiciek, co nosia svoje deti, nevies kde je? Lebo myslim, ze na zaciatok by sa zisla nejaka ta ukazka a dozor. Dakujem

matrix87
28. dec 2015

@pufmuf pridaj sa do skupiny nosime nase deti a tam v pravom stlpci bocnom by to malo byt...ak si dobre pamatam

pufmuf
29. dec 2015

@matrix87 dakujem

lilidada
1. jan 2016

@matrix87ahoj,kupila som si pred tyzdnom ergonosi -ergobaby. Ako malej sa v nom asi paci lebo neprotestuje len sa stale bojim ze ju tam budem nosit zle...zapnem ho,vlozim ruky do neho a zo spodu malej podvihnem zadocek aby "padla s nim" nizsie.... Ci je to tak spravne....nozicky jej od kolienok akoby visia dole,sa bojim aby sa jej prekrvovali teda aby ju to netlacilo...je to spravne drzanie? Malinka mi v nom zaspava tak myslim ze jej je pohodlne.... Len co sa mi nepaci je ze hlavicku ma vonku asi od lic to znamena ze z neho stale vykuka a stale otaca hlavickou a ohyba ju dozadu aby videla,nemoze si ublizit?..a stale to chce ozuzlavat,davam tam plienku ale ked ju dam dole je cela mokraemoticon)))) vedela by si mi poradit? Dakujem

matrix87
1. jan 2016

@lilidada ahoj, ano, latku nosica ma mat od kolienka po kolienko. ak zaspi, tak jej je tam dobre 😉 ak je mala starsia, tak ju mozes skusit dat aj na chrbat, bude mat lepsi vyhlad a nebude sa musiet zaklanat... na ozuzlavanie popruhov sa robia take chranice, ze by to nebolo zbytocne mokre... ak sa ti nezda nieco, tak je budes mat nosic na sebe, tak kludne odfot a pridaj fotku... a pridaj sa do skupiny Nosime nase deti, tam sa dozvies viac 😉