Platenie otcovi po pôrode

klaudiadia99
29. jún 2022

Ahojte žienky v Nmecku. Neviete ako to je náhodou že keď žena porodí ako dlho a či vlastne štát platí otcovi dieťaťa. Počula som o tom niečo že by mal platiť 2 týždne ale neviem ako to je. Ďakujem

sovica
29. jún 2022

Nerozumiem Tvojej otázke, čo by mal štát platiť otcovi a za čo?

ankare
29. jún 2022

@sovica asi dovolenku alebo niečo také ako očr, si myslím. 🤔

volletta
29. jún 2022

@klaudiadia99 môj brat so švagrinou sú lekári v Nemecku. Švagriná išla na materskú a jej manžel (môj brat) išiel tiež súbežne s ňou na 2 mesiace na materskú. Viem, že ani nebol 2 mesiace vkuse, ale rôzne počas roka.

klaudiadia99
autor
29. jún 2022

Noo pocula som ze štát otcovi dieťaťa platí nejaké 2 týždne aby jej mohol pomáhať. Niečo také už je aj na SK teda asi až od augusta to bude či ako tak ma zaujíma či to je aj tu v nemecku

sovica
29. jún 2022

@klaudiadia99 Štát otcovi dieťaťa nič "nad rámec" neplatí, určite nie za pomáhanie žene po pôrode. Muž môže ísť na istý čas na "materskú", ale, samozrejme, nedostáva čistý plat, ako keď normálne pracuje. Stále však dosť na to, aby mohol ostať s dieťaťom a manželkou doma.

tanyan
29. jún 2022

@klaudiadia99 Muž môže čerpať Elternzeit a môže si požiadať o Elterngeld.
https://www.arbeitsrechte.de/vaterschaftsgeld/
Tu je o tom článok aj na stránke pampers 🙂
https://www.pampers.de/schwangerschaft/geburt/a...

sovica
29. jún 2022

@klaudiadia99, takže ako sa v článku, ktorý uviedla @tanyan píše, žiadne peniaze "nad rámec" otec dieťaťa nedostane.
"Počas tejto doby môžete namiesto mzdy poberať rodičovský príspevok... Rodičovský príspevok môže po určitú dobu poberať každý, kto chce požiadať o náhradu straty na mzde počas otcovskej dovolenky. Štát potom platí časť vašej obvyklej mzdy... Keďže však počas tejto doby nebudete poberať žiadnu mzdu, určite má zmysel požiadať o rodičovský príspevok ako kompenzáciu..." atď.

paciko9
29. jún 2022

@klaudiadia99 treba sa informovať u firmy kde muz pracuje. Moj muž pracuje na Sk pre zahranicnu firmu. Ked sa narodila mala tak mal 5 dni plateneho volna. Ale to mu hradil zamestnavatel nie stat