Príspevky na dieťa z Nemecka

17. okt 2023

Ahojte,
otec mojho dietata je Nemec. Dieta sa narodilo na Slovenku aj tu zije, ja som zamestnana na SR priatel v DE.
Mame narok na nejake prispevky z nemecka? Okrem rodinnych pridavkov na ktore cakame rozhodnutie.
Bola som na urade a uz 2x mi pani povedala ze mame narok aj na nejaky rodicovsky prispevok. Povedala zeby sme mali dostat Elterngeld, ktory vyplacaju do 1roka. A potom este na elterngeld plus ale tu si nie je ista, ze to zalezi v akej spolkovej republike zije. Zije v Baden-Wurttemberg.
Podla priatela nemame narok uz na nic, jedine vtedy ak by si on vzal tu rodicovsku dovolenku.

Prosim poradte mi ako to je.

Dakujem

brnacik
17. okt 2023

Ahoj, keďže si pred pôrodom žila a pracovala na sk a navyše bývaš s dieťaťom na sk, na Elterngeld nemáš nárok. Na Kindergeld áno, ak priateľ ma nemecku zmluvu. My tiež bývame v BW a overiť si to ešte môžeš v LBank - oni to zastrešujú.

Ešte mi napadlo, ak by rozmýšľali nad Elterngeld, tak to by fakt musel byt priateľ doma a on brat Elterngeld. Tvoj rodičovský zo sk by sa, samozrejme, stopol. EG sa počíta 65% z hrubej mzdy, ale max 1.800 eur na rok. Musite si spočítať, ci by sa vam to oplatilo.

Alebo spomínaný Elterngeld plus - tak je max 900 eur na mesiac na 2 roky a do toho môže priateľ pracovať max 32 hodín týždenne 🙂

Je to komplikovane a najlepšie sa poradiť s nejakým steuerberater (danovakom) 🙂

olimuc
17. okt 2023

Max na Kindergeld. V Bayern bol Erziehungsgeld do 3 rokov kedysi, mozno este je … ale neviem ci BW pozna erziehungsgeld. Ak by priatel poberal EG dieta musi zit minimalne. V DE aspon byt prihlasene, aby vedel dokazat, ze sa o neho stara, pri EG sedi doma a nepracuje (nie ako na Svk) EG plus je EG 65% hrubej mzdy vydelene 2 a nejake hodiny pracovat moze.

autor
17. okt 2023

@brnacik dakujem za odpoved. Nie neoplati sa nam to. 😅
Boli sme trochu zmateni, nakolko pani v rozmedzi 3 mesiacoch mi povedala to iste o tom EG.

autor
14. nov 2023

Ahojte, chcem sa opytat ci je mozne ze rodinne pridavky z DE nedostaneme, nakolko mu doslo eozhodnutie kde musi dokladovat yyz skutocnosti, a hovori ze vyzera to biedne lebo ,,nezijeme,, v spolocnej domacnosti. Dieta je prihlasene na SR.
Stretli ste sa s tym uz?

brnacik
14. nov 2023

Na rodicovsky príspevok (Elterngeld) musí byt dieťa v Nemecku. Na rodinne pridavky (Kindergeld) stačí, keď jeden z rodičov pracuje na nemecku zmluvu. Dieťa môže byt prihlásené na sk 🙂

martina091
2. feb 2024

Ahojte, ja by som sa chcela poradit aspon orientacne. Manzel dostal pracovnu ponuku a budeme sa stahovat cela rodina do nemecka. Ja som aktualne na RD so synom, ktory mal rok. minimalne rok by som este chcela potiahnut. Mam narok na nejaky rodicovsky prispevok aj v Nemecku, ked sa prestahujeme alebo mame narok len na rodinne pridavky? Na SK som na rodicaku zo zamesntania, ktore trva. Co by ste mi v mojom pripade odporucali urobit? aby som vedela vycerpat nejake davky kym budem este doma so synom. Ked zmenim trvaly pobyt tak mi zanikne narok na rodicovsky prispevok na sk alebo nie? staci tu mat prechodny pobyt?Dakujem za predbezne info. Urcite sa poradim aj na uradoch len si robim taky prieskum.