Ako mačka v dome znáša príchod bábätka?

zuzana1971
6. jan 2010

ahojte, neviem ci je tu uz takato tema, nenasla som, chcem sa spytat tych co maju doma macku, alebo kocura v byte a narodilo sa im babatko ako to ta macka znasala, ci neziarlila a neublizila babatku. Ja cakam onedlho babatko a neviem ako bude moj 3,5 rocny kocurik na neho reagovat, doteraz som celu moju pozornost a lasku venovala jemu a je dost ziarlivy, obcas aj agresivny ak sa mu nieco nepaci...ale inak velmi zlaty...je kastrovany a drzany len v byte, je zdravy, ockovany, vysledky na toxoplazmozu mam vzdy negativne, budem rada ak mi napisete svoje skusenosti a nazory, dakujem

och
6. jan 2010

ahoj zuzana

ja mam doma kocurov dvoch 😀 😀 jedneho sa nam dokonca podarilo kupit asi mesiac pred tehu 😀 starsi ma 4 roky a mladsi rok a pol 😀 😀 zatial ti neviem povedat ako reaguju lebo som ich vyhodila na prvy mesiac zo spalne kde je mala, koli chlpom a predsa ked sa nahanaju tak to lieta vsetko okolo hlava nehlava, zatial to znasaju dobre aj pochopili, ze do spalne je vstup zakazany a ked som priniesla malu alebo ked ju kupem v obyvacke tak len z dialky nuchaju, asi nova vona ale nedovolim im ist blizsie az ked bude mala starsia 😉
mozno to je ine ked su dvaja ze sa vedia sami zahrat aj pobit obcas 😵

inak bola tu aj doktorka a nic na macky nepovedala, ono su to macky slachtene s rodokmenom, tiez vidia cerstvy vzduch len z okna a su zdravsi ako my ludia, osobne si myslim, ze dietatko ktore vyrasta s domacim zvieratkom je menej nachylne na alergie, aspon aj odbornici tak vravia 😉 tak drzim palce a ked budem mat nieco nove dam vediet 😀

zuzana1971
autor
6. jan 2010

ahoj, dakujem, no to sa aj ja bojim, ked pride doktorka v prve dni pozriet maleho ked dojdeme z porodnice co povie na kocura 😀 , jedine, ze ho niekam schovam 😀 ale ma tu aj preliezacku velku, atd, to by aj tak videla 😀...myslim, ze vedome by mu neublizil, len sa bojim aby na neho nechtiac neskocil, neskrabol ho...

och
6. jan 2010

zuzi toho sa bojim aj ja, ze v ramci hry ju poskriabu, ale nasi nam kupili take to lehatko-hojdacku tak ju dam do toho a nenecham ju s kocurmi samu aspon nie dovtedy pokym im nezacne chvosty nahanat, potom budu pred nou utekat aj sami 😀 😀

inak poznam ziena co si teraz doniesla dvojicky domov a doma ma macicku a v pohode zvladaju 😉

mayka
6. jan 2010

och, mam ta. 😀 😀 😀
Drzim palce nech si cicusiaci rychlo zvyknu. A nech su na nu dobrucky ako nase dve jazvecice na nasu Terezku. 🙂

macrela
6. jan 2010

Ahojte!

My mame momentalne uz skoro 2,5 rocneho synatora a 3 macky, tiez vylucne v byte 😎
Mame chovatelsku stanicu, chovu sa venujeme uz 5 rokov, cize macky sme mali uz pred narodenim maleho a plne sa im venovali 🙂
Macky mohli od zaciatku chodit vsade, pretoze som vedela, ze cim viac ich budeme separovat od syna, tym sa mozu citit odstrcenejsie...Jedine sme si zabezpecili taku specialnu sietku na postielku (dali sme si ju doviest z USA), aby sa mu nenastahovali do postielky 🙂 Prvy den sa samy separovali, ale potom v pohode....oni su inac dost taki "odludi", nedaju sa pohladkat hocikomu, ale zvykli si... 😉
...len tak na okraj, ked mal maly 3 mesiace, boli sme s nim prvy krat s mackami na vystave 😎 od vtedy chodi s nami skoro stale a to nielen po okolitych statoch, ale bol s anmi aj doslova na kraji Europy, v Lisabone na svetovke, ked mal nieco vyse roka 😉

Samozrejme kazdy pozna svoje zviera, co ma doma, akej je povahy a samozrejme, ze prve dni sa budu vsetci "otukavat", ale nemyslim, ze ked doteraz nebol agresivny, by sa zrazu stal...(odporucam aj tak ostrihat pazuriky 😉)

...a nestresujte sa, co vam povie lekarka, je to len vasa vec, samy poznate zdravotny stav vasej macky a vobec, nerobite nic, co ublizi vasmu dietatu, prave naopak, kontakt zo zvieratom mu zabezpeci rozhodne len pozitivum 😉 (napr. je dokazane, ze taketo deti trpia menej alergiami, atd)
...napr na zapade sa s niecim takymto urcite ani nezapodievaju, kedze kontakt zo zvieratami beru ako uplne normalnu vec 😉

jankaw
7. jan 2010

Ahojte, my mame macicku, bude mat 3 roky a 5 mesacneho syna. Zo zaciatku ho uplne ignorovala a ked plakal zdrhala z izby, teraz ho obcas pride pozriet, ovonia ho a inac ho ma upne "na haku" 🙂
Skor sa bojim o nu, ze ked bude starsi tak ju bude "prenasledovat"
U nas ked bola dr. na prvej navsteve tak videla ze mame macku a vobec nic nepovedala...

smily
7. jan 2010

nasa macka zas vzdy dobehne ked mala reve a snazi sa ju ukludnit... mame este aj dvoch psov.. na zaciatku malu uplne ignorovali ale teraz sa aj prehraju spolu 🙂 🙂 🙂 doktorka ich nikdy nevidela ale mozno zbadala ich misky na granule ale nikdy nic nepovedala

jankaw
8. jan 2010

Teraz ma napadlo s tym ukludnenim, raz maly nevedel zaspat, drhol si ocka ale neslo mu zaspat a plakal. Pribehla nasa cica, lahla si vedla neho a zacala priast a maly za chvilku zaspal. Ci to bola len nahoda alebo ho ukludnilo to pradenie...

drobec17
8. jan 2010

Ahojte,

mame 2 mesacneho syna a 2 rocnu macku. Zo zaciatku ho ignorovala a teraz sem tam pride za nim - ked sa nehybe, teda ked spi - a nucha ho, ale inak ked zacne plakat tak zdrhne z izby na chodbu, a ked je maly na mne, tak teraz uz pride a onucha ho, ale snazi sa pritulik ku mne a je schopna prejst cez neho aby sa ku mne dostala.
Trosku ziarli, ale snazime sa jej davat rovnaku pozornost ako ked maly nebol. Pred jeho narodenim, spavala v jeho postielke...samozrejme, ze sme matrac vymenili predtym ako sme tam dali maleho ale pomohlo jej to zvyknut si postupne na nove veci. Postupne sme aj zariadovali izbu, aby si pomaly zvykala, ze pribudaju nove veci a tym padom aj maleho vzala v pohode. Niekde som to citala, ze to takto je lepsie, tak sme to tak praktizovali cca mesiac pred narodenim maleho.

Uvidime co bude dalej....dam vediet ak by nastala zmena...

elise
8. jan 2010

my sme mali kocúra ked sa luky narodil a správal sa super onuchál ho a dokonca ho strážil nikdy mu neublýžil ani ho neprilahol ani ho nepoškrábal. teraz su super kamráti🙂

elise
8. jan 2010

a náš kocúr je čistokrvná pouličná zmes žije len vo vnutri a je zaočkovaný odčervený uplne zdravý viete čo som sa napočúvala ked som bola tehotná a potom ked som malého doviezla z pôrodnice 😀 vraj ho pošriabe lahne si nanho...a kto malého prvý poškriabal bola moja mamina 😀 išla ho pohladkať a malý mykol hlavičkou a mamina nehtom zaryla do líčka, to som jej nato povedala že náš cico malému neublížil ale že ona už vnuka mrzačí, od vtedy je klud 😉

smily
10. jan 2010

elise, ahoj, aj my mame cistokrvnu poulicnu 🙂 tiez som sa napocuvala toho dost, ze tehotna a macka v dome, co ak ublizi malej atd. a k tomu este 2 psy. ale macka je fakt uplne v pohode a ako som hovorila snazi sa ukludnit malu ked ta reve,a dovoli jej robit so sebou cokolvek... minule ju mala tahala za chvost, a macka nic ani nezavrcala.. dali sme ju aj vykastrovat pre istotu lebo uz nam raz doniesla darcek - neustrazili sme a vybehla von, a o par mesiacov sme mali rsnu noc- prvy krat rodila a dokonca sme museli asistovat lebo zo strachu ani nevedela si najst miesto 🙂))

zuzana1971
autor
11. jan 2010

niektori ma strasia, ze kocur si bude strazit svoj revir a moze malemu ublizit 😝

smily
11. jan 2010

neviem ako kocur ale macka urcite nie.. ja si myslim ze si zvykne..

eridani
11. jan 2010

Tiez mame doma (byvalu) poulicku. Je len v byte, zdrava a pravidelne kontrolovana, teraz ju caka kastracia. Tiez som sa bala ako bude reagovat na babo, ale co som nasla na nete ma dost ukludnilo. Realne skusenosti budeme mat az o zopar mesiacov, ale verim, ze to bude bez problemov.
http://www.mackysos.sk/index.php?ktory=Ked k sv...
http://www.mackysos.sk/index.php?ktory=Ked k sv...

zuzana1971
autor
19. jan 2010

eridani dakujeme za linky, je to zaujimave citanie

chruminka
19. jan 2010

ahojte tak my mame doma dve babetka a jednu macicku a vsetko j ok.teda cicusa sa stale jezibabuliek boji a moc sa ku nim nepriblizuje,len obcas je taka zvedava ked spia tak z dialky nakuka ked ju zavola tak dojde onucha a ked sa trosicku pohnu uz zdrha prec....co mi trosku zo zaciatku vadilo je ze chcela spinkat v kociku, v postielke,v autosedacke...proste vsade kam sme davali deti...ale postupne sa dako oducila,sme jej nezakazovali racsej som tam dala stary uterak na ktorom lezala alebo som to potom povysavala popr.odchlpila tym lepiacim koleckom.
Mne je len nasej cicusky luto,lebo pri dvoch detoch ju uz velmi nestiham hlavne rano bola naucena ze sa s nou hrame a to teraz nehrozi,tak to ma trapi najviac.... ☹

zuzana1971
autor
10. apr 2010

takze sa hlasim...maly Maxik ma uz vyse 3 tyzdnov a kocurik zatial velmi pekne na neho reaguje, nevadi mu ani jeho plac, nezmenil svoje spravanie, tak som velmi rada....davam samozrejme pre istotu pozor, ale nesprava sa k malemu vobec agresivne...dufam, ze nam takato idylka vydrzi aj nadalej...

janzurka
14. apr 2010

Ahojte, my mame chovnu stanicu maciek - mame ich 8 ( 5 kocurov 3 macky) a zatial sme sa nestretli so ziadnym problemom. Pohybuju sa v celom dome, akurat nechodia tam, kde spime 😉. Od prichodu z porodnice az do dnesneho dna si nasho Arturka velmi nevsimaju a on ich prave v tomto obdobi zacina pozorovat. Myslim, ze je fajn ak dieta vyrasta so zvieratami a zvyka si na ne.

vodnarky
14. apr 2010

jooooj,janzurka..tak to ich mate veru pozehnane.. 😅 moji rodicia maju 2 macky..kocurika a cicu..sestra tam zije aj z malou uz od jej narodenia a tiez nebol nikdy ziaden problem..mala ma uz teraz 4 roky..samozrejme ze su inak zaockovane,maju preukazy atd...a ked sa nahodou mala rozplace,tak obaja dobehnu,sadnu si k nej a zacnu ju liskat..je to velice mile.. 😀

seginiatko
18. apr 2010

Ahojte baby, tak pri tychto vasich skusenostiach s babatkmi a mickami som sa trochu ukludnila... som iba v 5tt, vcera sme to oznamili zatial iba rodicom, nasich ani nenapadlo sa opytat na moju cicu ( v auguste bude mat 2 roky, poulicka, ale iba bytova) , ale svokra ako prva otazka - a co urobite s mackou??? pravdu povediac som to od nej cakala.. ale hned som jej povedala , ze co by sme s nou predsa robili, ved je zdrava nema ziadne choroby, vonku nechodi, max na balkon. A ona, ze ci este stale tolko skace ... No to je otazka.. ktora macka neskace ?? 😒 ale tusim ju budem musiet vypratat zo spalne , i ked ona stale spi vo svojom pelechu , ale nad ranom stale pride ku mne a vtrepe sa mi bud rovno medzi nohy alebo na nohy a ja citim, ze sa bojim, aby mi nechodila po bruchu ☹ takze asi zavriem dvere ... len musim najst sposob taky, aby z toho nebola zmagorena...

janzurka
28. apr 2010

Seginiatko, vobec sa nestresuj z toho, ze mate doma macku a cakas babatko. Okrem toho, ze chovame pomerne vacsi pocet maciek, tak sme chodili na vystavy az do konca mojho tehotestva. Su existujuce obavy z toxoplazmozy, ale vacsia pravdepodobnost je ju dostat z prace na zahrade ako od vlastnej macky. Ak je ockovana a nechodi von, tak by som sa vobec nebala. Odporucam nechavat cistit zachodik niekomu inemu, ine opatrenia sme nerobili 😉

gumimaci
30. apr 2010

seginiatko: tak rataj s tym, ze s podobnymi otazkami sa este budes stretavat. My sme sa s priatelom dohodli, ze kocura si nedame "ani za boha" 🙂

beaska
23. júl 2010

aj ja mam macicku , akurat co sme ju kupili pre 9 r syna som otehotnela, trocha mam obavu aj pre toxopl. a ako udrzim hygienu ked babo bude lozit po zemi, napr. nasa macka mala hnacku po kuracom mase, som potom dezinfikovala ostosest 😝 . este sa chcem spytat mimo temy nejakej chovatelky, preco nemoze macka bravcove maso?syn a manzel maju macku velmi radi , pravdaze aj ja , no je to nielen radost ale aj starost s tym treba pocitat

gumimaci
23. júl 2010

@beaska Ahoj, surové bravčové mäso môže vyvolať takzvanú pseudobesnotu (Aujeszkyho chorobu). Je to akútne horúčkovité infekčné ochorenie, ktoré súvisí s poruchami nervového systému a je spôsobené vírusom herpes. Prenášačom tohto vírusu je prasa. Mačky (aj psy) sa infikujú predovšetkým orálnou cestou, teda konzumáciou surového bravčového mäsa a vírus sa z ústnej dutiny dostáva do mozgu. Liečba nie je možná, zvieratá spravidla umierajú prvý alebo druhý deň po výskyte symptómov.
Ak nechceš kŕmiť len komerčnými krmivami, tak najvhodnejšie je červené hovädzie mäso, po dôkladnom premrazení počas 48 hodín pri teplote aspoň mínus 20 stupňov celzia. To je veľmi dôležité kvôli riziku nákazy toxoplazmózou, ktorá sa ničí iba mrazením. Červené mäso je bohate na taurín, ktorý je pre cicušky životne dôležitý.
Môžeš jej dávať aj kuracinku, ale tu je zase vhodnejšie mäsko prevariť, pretože môže byť zdroj salmonelózy.
Vnútornosti a ryby sa dávajú len občas.
🙂

beaska
25. júl 2010

gumimaci dakujem za odpoved a este sa spytam ked mam uvarene bravcove , alebo sunku aj ro vadi? moja svokra dava totizto svojej macke vselico tak preto so z toho taka zmatena 😲 , ked ta nasa je taka ze jej vonia co varim a svojho zradla sa nedotkne..............az ked vidi ze nic nedostava 🙂 no je to osobnost ako povedal aj veterinar, netykavka fajnova 😀

gumimaci
25. júl 2010

@beaska no bravčové mäso je dost tučné, a pokiaľ je tvoja cica kastrovaná, hrozí, že začne veľa priberať a prasacinka jej v tom iba pomôže. Údeniny, ako šunka a pod. by mali byť tiež tabu. Sú veľmi slané a korenené... Ale priznám sa, že my s kocúrom máme ranný rituál, keď ja robím raňajky a on mi čaká pri nohách na kúsok šunky 😅 😎
Nezabudni, že mačka je mäsožravec. Na rozdiel od všežravca psa. Takže nedokáže niektoré jedlá spracovať, a aj keď sa tým zasýti, výživa = nule. Dávaj pozor na komerčné krmivá, kde je vysoký obsah sóje a kukurice. Pre mačku absolútne nevyhovujúce. Sú to väčšinou krmivá z hypermarketov 😒 Hovorí sa, že mačky nemajú sladkú chuť, preto je zbytočné na to mačku učiť, a čokoláda alebo kofeín sú pre zvieratká všeobecne toxické.
Ja osobne kŕmim aspoň prémiovou radou granúl a mäsovými kapsičkami. Surovému mäsu sa hlavne teraz, keď som tehu vyhýbame, pre nebezpečenstvo nákazy rôznych parazitov.
Spomínala si aj tú hygienu, popros manžela aby mačacie wécko čistil a častejšie dezinfikoval iba on.
Prajem príjemné tehulkovanie 🙂

beaska
27. júl 2010

gumimaci dakujem za odpoved, no stym veckom je to tak ze manzel vycisti sice toaletu no nedenzifikuje to je na mne aj dnes to mam v plane, ale mam rukavice ktore potom vyhodim, ani ja teraz macke nedavam surove maso, pre istotu...., neviem ako ty ale ja som trocha vyklepana z tej toxopl. sice mi brali krv ale na zaciatku a to sme mali macicku len tyzden, neviem ci to budu este opakovat, ked som to spominala gynekologicke len ma upokojila ze sa nemam nicoho bat, tak dufam ze bude vsetko ok. aj tebe prajem prijemne tehulkovanie ja som len v 20 tyzdni, a som na rizikovom musim lezat, doteraz som vracala cele dni a teraz ked uz by som mohla konecne nieco robit, tak sa babo tlaci na svet. no uz ab sme mali potom a mali pri sebe zdrave babetka, 😵

gumimaci
27. júl 2010

@beaska ja myslim tiez ze ti nic nehrozi. Aj mna na zaciatku strasili s toxo, potom mi robili testy a vysledok bol, ze uz som ju davnejsie prekonala, takze uz sa nemozem nakazit. Ked mas cicu len doma, tak sa neboj. My by sme nemali chytat cudzie zvierata co ziju vonku ( netyka sa len maciek). Inak vies co bola sranda? Jedna sestra na infekcnom mi tvrdila, ze musim dat kocura prec, potom prisla druha a ta povedala, ze co to je za blbost, ze ona mala macku 20 rokov. Ta prva to tvrdila len preto, ze macky neznasa 😠

beaska
30. júl 2010

gumimaci/mas super ze si to prekonalaja som ako dieta chytala vsetky poulicne zvierata drzi ma to doteraz no konkretne teraz nie aj ked minule som chytala zabku, a ledva som sa udrzala ked som u nas nasla jezkovu rodinku. otazocka aj tvoj kocur ti chce chodit na brucho ja si musim davat velky pozor. Je totizto este stale hrava 😀 . Je zvlasane moj manzel bol vzdy proti mackam, hovoril o nich ako o pohyblivych tercoch, no vyriesila to jedna navsteva v chovnej stanici. N a ked prisla ta nasa tak si ho tak omotala okolo prsta, ze by ju nedal za nic na svete, az niekedy ziarlim, ako som spominala som dama ledva cakam kedy pride z roboty no a on najprv macka az potom ja 😀