Nárok na dovolenku pred materskou

gpatkanova
21. feb 2019

Poradi niekto kolko dni dovolenky mozem vycerpat od zaciatku kalendarneho roku este pred nastupom na matersku, ak doteraz som mala narok na 25 dni, na matersku by som mala ist v polovici maja.

mimka795
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jancejance
22. feb 2019

@gpatkanova ahoj, dovolenka by sa ti nemala krátiť, mala by si mať nárok na 25dní, ale pre istotu sa opýtaj ešte v práci...

veronika4495
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
danyb
22. feb 2019

mne personalistka povedala, že mám riadny nárok na plnú dovolenku, žiadnu alikvótnu časť.. ale každú dovolenku ti musí schváliť zamestnávateľ, takže je na mieste informovať sa priamo u neho 🙂

mima172
22. feb 2019

@gpatkanova Ahoj. Na toto viem odpoveď určite, nakoľko som si to nedávno zisťovala (bola som tehotná). Ak odpracuješ v roku kedy nastupuješ na materskú min. 60 dní, tak máš nárok na vyčerpanie celej dovolenky za daný kalendárny rok + samozrejme ak si si prenášala starú dovolenku, tak i tú. Je pravda, že ti ju však musí schváliť zamestnávateľ, no ak ju neschváli tak je povinný ti ju preplatiť 🙂

anetkalv
25. feb 2019

@mima172 ahoj, prosím ťa a ak som PN? Ako je to vtedy? Na md mám nastúpiť v apríli.

mima172
25. feb 2019

@anetkalv Ahoj. Pracovný pomer ti plynie i na PN, čiže nárok na dovolenku sa nemení. Pokiaľ ostaneš na PN až do nástupu na MD, tak sú tri možnosti. Buď ti zamestnávateľ dovolenku preplatí pred nástupom na ňu, tj v poslednej výplate, vyčerpáš ju keď budeš prestupovať z MD na RD alebo si ju necháš a vyčerpáš ju po ukončení RD 🙂

evittam
25. feb 2019

@mima172 Preplatiť nie. Pokial PP trvá. Inak súhlasím.

evittam
25. feb 2019

@mima172 Nezavádzaj. Nemoze ju preplatiť a dovolenka sa krati za každých neodpracovanych 100dni o 1/12 a potom za každých 21dni o ďalšiu 1/12-PN sa pocita ako neodpracovane dni.

mima172
25. feb 2019

@evittam A vy ma nemusíte osočovať, nakoľko nezavadzam! Len pre Vašu informáciu, tak táto situácia sa týkala aj mňa a uvádzam len info od firemnej účtovníčky. Ak je zamestnávateľ OCHOTNY, tak ju môže i preplatiť.
Ja som potratila, čiže som sa vrátila do prace, no dohoda bola, že nakolko si nič nevycerpam, tak mi väčšiu časť zamestnávateľ preplatí a zvyšok si vyčerpám pri prechode z MD na RD. Takže ide len o postoj zamestnávateľa.

evittam
25. feb 2019

@mima172 Ja ťa nikde neosocujem. A zamestnavatel nemoze preplatiť dovolenku počas trvania PP. Ak áno uved zakon . Postoj zamestnávateľa s tym nic nemá.

mattkav
24. sep 2019

@evittam ahoj viem ze je to starsia diskusia ale skusim sa opytat 😊 postrehla som ze casto poskytujes zenam cenne rady 🙂 Chcem sa opytat ci mam narok na nejaku dovolenku pocas trvania MD Takze ja som po ukonceni jedej rodicovskej nastupila naspat do prace 1.1.2016 v polovici juna som uz bola na PN - rizikove tehotenstvo,v sept. som prerusila PN cerpala zvysok dovolenky za rok 2016 a pocas dovolenky som uzavrela este jednu prac. zmluvu na dobu urcitu s inym zamestnavatelom do 31.12.2016 kvoly vyssej materskej,po vycerpani dovolenky u stareho zamestmavatela som znova isla na PN a cca 8.1.2017 som nastupila na MD.Dna 7.2.2020 dovrsi dcerka 3 roky a ja by som chcela ukoncit prac. pomer dohodou pretoze mi nevyhovuje prac. doba kvoly detom a chcem od 1.3. poziadat o podporu,taktiez by som sa chcela dopracovat k nejakej vyssej sume tak preto rozmyslam ze nastupim na 1 den,cisto teoreticky a k 9.2.dam vypoved aby sa mi obnovilo poistenie, a ak mam narok na nejaku dovolenku tak si ju dam v ten den 8.2. vyplatit a tak by som mala mat vyssi vymeriavaci zaklad.Alebosa mylim?A este jedna dolezita otazka mozem poberat podporu a zaroven opatrovatelsky prispevok pretoze sa staram o stryka?Vopred dakujem aspon za precitanie 😉