Hexavakcína a jej riziká. Mám dať synčeka očkovať?
Prepac emjee, ale vytvorim tuto temu opatovne, lebo je zamerana detailnejsie na problematiku.
Chcem sa opytat mamiciek, ktore dali ockovat svoje deti touto vakcinou, ci mali nejake tazkosti, ci uz zdravotne, alebo ci pozorovali na svojich babatkach nepohodlie, prehnanu citlivost a pod.
Rozmyslam, ci dat ockovat svojho synceka, tak budem vdacna za kazdu odpoved.
Stručné zhrnutie
- Hexavakcína sa v diskusii uvádza ako kombinovaná vakcína podávaná vo viacerých dávkach počas prvého roka života; rodičia v praxi podávali prvú dávku vo 3. mesiaci alebo od 6. mesiaca a celkovo boli spomenuté tri dávky do jedného roka.
- Bežné krátkodobé reakcie po Hexavakcíne, ktoré rodičia popisovali, sú zvýšená teplota (často 38–39,5 °C), podráždenosť, ospalosť a začervenanie či opuch v mieste vpichu; riešenia spomínané v diskusii zahŕňali Panadol baby, Nurofen, Paralen, studené vínové obklady a lokálne octanové masti.
- V diskusii rodičia uviedli aj závažnejšie komplikácie po očkovaniach (hnisavé abscesy, zväčšené uzliny, hospitalizácie alebo nutnosť chirurgického ošetrenia), pričom niektorí používali doplnkové prístupy ako homeopatiu (Silicea, Thuja, Sulfur) a probiotiká BioGaia.
Najčastejšie otázky
Q: Kedy a koľko dávok Hexavakcíny sa spravidla podáva?
A: V diskusii rodičia uviedli, že Hexavakcína sa bežne podáva v troch dávkach do jedného roka; niektoré komentáre uvádzali prvú dávku vo 3. mesiaci, iné lekárky navrhovali začať od 6. mesiaca.
Q: Aké sú bežné vedľajšie účinky po Hexavakcíne a ako ich liečiť?
A: Diskutujúce matky opisovali zvýšenú teplotu, mrzutosť, ospalosť a začervenanie v mieste vpichu; liečba v praxi zahŕňala Panadol baby, Nurofen, Paralen, studené vínové obklady a v niektorých prípadoch opakované dávky antipyretík.
Q: Aké vážnejšie komplikácie po očkovaní sú v diskusii hlásené a čo sa s nimi robilo?
A: V diskusii boli hlásené hnisavé abscesy pri mieste vpichu, veľké zväčšené uzliny pod ramenom a hospitalizácie; riešenia uvádzané rodičmi zahŕňali návštevy na pľúcne (sono uzliny), chirurgické čistenie abscesu a antibiotickú liečbu.
Q: Je očkovanie Hexavakcínou povinné a hrozia za odmietnutie sankcie?
A: Rodičia v diskusii uviedli rozporné názory: niektorí považujú Hexavakcínu za povinné očkovanie, iní tvrdia, že neexistuje zákon, ktorý by rodičov trestal; jedna zmienka v diskusii uvádzala možnú pokutu „až do výšky 50 tis. Sk“, toto tvrdenie je v diskusii neoverené a sporné.
Q: Dá sa Hexavakcína kombinovať s Prevenarom a odkedy platí povinnosť kombinácie?
A: V diskusii rodičia zmienili, že od narodení po 1.1.2009 sa podľa niektorých informácií Hexa a Prevenar podávajú naraz a u detí narodených v roku 2009 má byť ich podanie spojené; rodičia narodení pred 1.1.2009 spomínali možnosť odložiť alebo platiť Prevenar samostatne.
Q: Aké doplnkové alebo alternatívne prístupy rodičia v diskusii používali pred alebo po očkovaní?
A: Rodičia spomínali homeopatiu (Silicea, Thuja, Sulfur), probiotiká BioGaia, masáže bábätka, studené vínové obklady, octanovú masť a konzultácie v homeopatických lekárňach (spomínaná homeopatická lekáreň v Tesco Petržalka).
Závery z diskusie
Zhoda
- Reakcie na Hexavakcínu sú individuálne a u väčšiny detí sú popisované ako krátkodobé (zvýšená teplota, mrzutosť, ospalosť, začervenanie v mieste vpichu).
- Rodičia v diskusii používajú antipyretiká (Panadol baby, Nurofen, Paralen) a lokálne opatrenia (studené obklady, octanová masť) na zmiernenie symptómov.
- Niekoľko rodičov uviedlo, že pri závažnejších lokálnych komplikáciách (hnisanie, veľké uzliny) nasledovala odborná starostlivosť vrátane sono vyšetrení, antibiotík a chirurgického ošetrenia.
Sporné názory
- Povinnosť očkovania: niektorí účastníci tvrdia, že Hexavakcína je povinná a existujú sankcie (v diskusii spomenutá pokuta „až do 50 tis. Sk“), zatiaľ čo iní tvrdia, že neexistuje zákonný základ na tresty a rozhodnutie je na rodičoch.
- Hodnotenie bezpečnosti Hexavaccíny: časť diskutujúcich považuje súčasné kombinované vakcíny (Infanrix Hexa, Hexavac) za „modernejšie a bezpečnejšie“, iní poukazujú na prípady z Nemecka a spochybňujú účinnosť Hexavacu pre hepatitídu B a možnosť vážnych následkov.
- Vek podania BCG/TBC: niektorí účastníci považujú rutinné očkovanie novorodencov proti TBC za zbytočné v nízkorizikových oblastiach, iní zdôrazňujú jeho význam v rizikových skupinách.
Otvorené otázky
- Je Hexavac účinná proti hepatitíde B u detí a aké sú spoľahlivé verejné štúdie o tom?
- Má očkovanie v útlom dojčenskom veku (prvé dni/týždne) vyššie riziko závažných následkov ako pri očkovaní v neskoršom veku?
- Aké presné zloženie Hexavakcíny je verejne dostupné a kde získať kompletné farmaceutické štúdie od výrobcu?
- Aké sú právne dôsledky odmietnutia povinného očkovania v SR a aké konkrétne sankcie (ak vôbec) sa uplatňujú?
Spomenuté značky a firmy
GSK, Infanrix Hexa, Hexavac, Prevenar, Rotarix, Panadol baby, Nurofen, Paralen, BioGaia, Tesco Petržalka, iuro.awardspace.com, rizikaockovania.sk, ockovanie.org, Robert‑Koch‑Institut (RKI), impfschaden.de, medizin2000.info, Hlas Ruska, RÚVZ, Všeobecná zdravotná poisťovňa, Dovera
Spomenuté produkty a metódy
Hexavakcína, Infanrix Hexa, Hexavac, Prevenar, Rotarix, BCG (TBC vakcína), DPT, MMR, Panadol baby, Nurofen, Paralen, studené vínové obklady, octanová masť, antibiotiká (ATB), homeopatia, Silicea, Thuja, Sulfur, probiotiká BioGaia, masáž bábätka, febrilné kŕče, preočkovanie, booster dávka
Miesta a osoby
Petržalka, Bratislava, Tatry, Holandsko, Nemecko, Mnichov, Rusko, NRSR, Hasplová, Hlas Ruska
zelmirka,dakujem...presne to iste som si myslela aj ja,ale ked nam immunologicka povedala,ze nielen mozeme,ale aj musime...hmmmm.Maly ma soplik uz davno,ale iba trochu,takze moze to byt len alergia,ale moze aj nieco ine...stale hladame pricin a nevieme na 100%
Silvi,malicky ma 5 mesiacikov,a nerobili sme este ziadne povinne(okrem TBC v porodnice)...Chcela som to odlozit do roka minimalne,ale nasa pediatricka ma zastrasila tym,ze do roka detsky organizmus je schopny vytvorit najviac protilatok.Nechcem sa vsak unahlit
ahoj, pokial je to mozne, tak odkladaj ockovanie, ako dlho mozes. Moja neterka dostala rakovinu po ockovani na TBC. Ockovanie je velky zasah do organizmu, do nervovej sustavy. A ked je dieta chore, nema sa ockovat, a ani vtedy, ked ma oslabenu imunitu. Moja neterka nemala ziadnu imunitu, ked ju zaockovali. Su rozne pripady, ked deti dostali cukrovku, a ine z ockovania. Ockovanie urcite zachranilo vela ludi, netvrdim, ze nie, ale ked niekto po ockovani ochorie, tak tym sa uz nikto nezaobera. Ockovanie ma svoje za aj proti. Moj syn mal po hexa teploty par dni, ale modlim sa pred kazdym ockovanim, aj po nom. Zatial sme mali stastie, ktore zial moja sestra s dcerkou nemala. ☹
baby, povedzte, kedy sa ockuje prvou hexou? 12 alebo 10 tyzdnov poTBC? Maleho ockovali na tbc 21.decembra a 16.marca ma ist na hexu... nie je to skoro?
baby mojej dcere zistili intoleranciu laktozy ked mala 8m a od malicka ma atopicky ekzem a taktiez mala sopliky asi dva mesiace vkuse ked mala 2-3m.
teraz sme boli na gastre a tam nam povedali, ze je to alergia na BKM a pytala som sa lekarky na ockovanie, kedze teraz by ju mali ockovat 3x. ma rok. lekarka mi hned vypisala listok na poradnu pre rizikovych pacientov, takze som to zatial aspon na nejaky cas odsunula. velmi nerada by som ju dala zaockovat... najradsej vobec 😢
Zajtra ideme na to hrozne ockovanie a ja som maximalne vydesena a najradsej by som to neabsolvovala..... som si citala clanok o umrti deticiek hned po ockovani a poviem vam, je to hazard zo zivotom.... http://www.rozalio.cz/index.php?option=com_cont...
Drzte palce, lebo ja sa uz zacinam modlit....
prosim vas mozte mi poradti, moja mala ma 5 mesiaco aj tyzden a okrem tbc ockovania zatial nemame ziadne pretoze mala mala nan alergiu, teraz nam povolili ockovat okrem toho ma mala alergiu na bielkovinu kravskeho mlieka a tak teraz neviem ci dat alebo nedat ockovat poradte prosim
@suzand pozri a pytaj sa v teme "nesuhlas s povinnym očkovanim" Su tam ludia,čo ti vysvetlia negativa očkovania.Tie pozitiva nam ved tlačia do hlavy odvšadial.Takže pre uplnost info. sa pytaj tam.Aj ja tak robim. 🙂 Hlavne manof a petot ti to vysvetlia.Daj si volnu diskusiu a tam hladaj temu.
Malú včera očkovali hexavakcínou (pneumokoka sme odmietli).Má už vyše 8 mesiacov, doteraz sa s očkovaním čakalo vzhľadom k lymfadenopatii po očkovaní proti tbc. No a v noci sa stále budila, mrnčala (nikdy doteraz sa to nestalo, vždy spávala s cca 2 prestávkami na kojenie zhruba 10-12hodín), to by ale až tak nevadilo, ale dnes je mrzutá, čo by sa asi tiež dalo čakať, ale teraz mala asi 20min. záchvat plaču, ktorý fakt nešiel nijako ovplyvniť, celá sa spotila a nakoniec zaspala vyčerpaním priamo z plaču. Nechápem to, teplotu nemá. Ešte podotknem, že malá je fakt zlatíčko, neplače skoro vobec, niekedy i celý deň ani nemrnkne. Toto som ešte u nej nezažila. Može to byť tým očkovaním? Stalo sa Vám to? Ako dlho to bude trvať?
@manof Ona nemala generalizovanú lymfadenopatiu, ale lokálnu, v axile a nadkľúčku, v podstate prim.komplex, po očkovaní tbc, nie autoimunitná reakcia. Posledné 4 mesiace sa už zmenšovala, min. 2 mesiace bola stabilná. Pľúcna to očkovanie schválila. Nemyslím, že by niekto urobil medicínsku chybu. Skor ma len prekvapila tá reakcia a chcem vedieť, či ju dať do súvisu s očkovaním, kvoli tomu, aby sme vedeli, či očkovať hexavakcínou ďalej.
Zatiaľ ale iné vysvetlenie ako to očkovanie nemám. ☹
@kinsi
BCG a Hexa majú synergický efekt. Neraz sa stáva, že aj to, čo vyzerá ako zvládnuté očkovanie proti TBC, sa znovu "prebudí k životu" po prvej Hexe a dokonca môže spôsobiť rakovinu, viď:
http://simonka.webnode.sk/
@manof Veľmi nerada by som začínala diskusiu o tom či očkovať, či nie, myslím vo všeobecnosti. Jasné, že sa može tbc teraz zas rozbehnúť, ale ako protipól sú zas choroby proti ktorým sa očkovala. Nesúhlasím v tomto prípade ani s jedným extrémnym názorom, ani očkovať ako besní už od narodenia, ani byť úplne proti. Myslím , že ku konsenzu nedojdeme. Rodič sa musí rozhodnúť individuálne, prípadne sa poradiť s ľudmi, ktorým verí. Myslím, že nie je len jedna správna cesta.
@kinsi
Ja som tiež za individuálnu voľbu a súhlasím s tým, že nie je len jedna správna cesta, resp. pre každého môže byť správne niečo iné. Preto odmietam jednotný očkovací kalendár, ktorý nijakým spôsobom nezohľadňuje individualitu.
Inak si Ťa ale dovolím poopraviť: BCG vakcína z princípu nedokáže znížiť výskyt TBC. Tu máš vyjadrenie proočkovacieho odborníka k tejto veci:
http://www.sprievodcaockovanim.sk/myty-a-famy-o...
Takže zrušením BCG vakcinácie sa z princípu výskyt TBC nemôže zvýšiť.
@manof Nechápem, čo chceš poopraviť, ja som niekde napísala, že očkovanie proti tbc znižuje výskyt tbc? Očkovanie proti tbc nechráni pred ochorením, len pred ťažkou generalizovanou formou tbc. Keby obaja (ja i tata) nemáme reálnu šancu stretnúť sa s chorými na tbc v práci, tak asi by sme ani my neočkovali.
@kinsi
"Jasné, že sa može tbc teraz zas rozbehnúť"
Myslel som, že to je narážka na plánované zrušenie očkovania proti TBC:
http://www.slobodavockovani.sk/news/povinne-ock...
Ale keď nie, tak OK, beriem späť to "poopravenie".
@kinsi
OK, tak sa to vysvetlilo.
No máš pravdu - to je práve ten negatívny synergický efekt. BCG + Hexa.
To spomínal aj vrchný český vakcinológ Roman Prymula, že to bolo jedným z dôvodov zrušenia BCG vakcíny, lebo Hexa "reaktivovala" mykobaktérie z BCG vakcíny, ktoré už boli ako-tak pod kontrolou.
ahojte. chcem len v kratkosti prispiet. ockovania sa bojim - velmi. ci je moj strach opodstatneny, to neviem. clovek na internete najde clanky rozneho ladenia. nie som odbornik a neviem si vytvorit nazor. kazdopadne dcerka zatial na ziadne ockovanie nemala zlu reakciu - ziadna mrzutost, ziadna teplota.. dufam, ze to tak aj zostane. zvazujem zaockovanie proti rotavirusom a pneumokokom. sloboda v ockovani je v teoretickej rovine pekna vec. prakticky by sme zrejme velmi rychlo pochopili v com spociva nevyhnutnost ockovania. a asi by sa nam to nepacilo :(
@vandavanda mozes trochu konkretnejsie rozviest tvoju poslednu vetu? "prakticky by sme zrejme velmi rychlo pochopili v com spociva nevyhnutnost ockovania. a asi by sa nam to nepacilo :( " vdaka
@vandavanda proti pneumokom je povinna a je v tej vakcine uz automaticky zahrnute 😉
hexavakcina a pneumokoky su jediné očkovanie, ktoré som dala a dám.............. už žiadne iné, TBC som sa vyhla "nestihli sme termin" a tak chvalabohu až vo 2 rokoch, vždy lepsie ako 4dnove babo
ahojte,
http://koktail.pravda.sk/sk_kzdravie.asp?r=sk_k...
som myslela, ze nepatri - ale tak len fajn 🙂
@tin007 - faktom je, ze existencia ockovani znizuje vyskyt urcitych chorob v populacii. chorob, ktore v minulosti boli obavane.
@vandavanda mas k tomu tvojmu faktu, ze "existencia ockovani znizuje vyskyt urcitych chorob v populacii. chorob, ktore v minulosti boli obavane." aj nejake relevantne podklady a zdroje? alebo je to iba tvoje presvedcenie?
nechcem urazit - z mojho pohladu zdravy rozum da odpoved. samozrejme, su tu rizika. a i mne ako vsetkym ostatnym mamickam nezostava nic insie ako verit tomu, ze karta na nas nepadne.

bianca o ake ockovanie ide? ako stare dieta mas?
patras mozem sa spytat, co robis pre to, aby sa ockovanie stalo nepovinnym? ako by k tomu mohli prispiet ludia rovnakeho nazoru a myslenia, ako je to tvoje?