Je vám ľúto, že ste boli jedináčik?

mamamasama
1. jún 2021

Ahojte. S manželom sa rozhodujeme o druhom bábätku. Zaujíma ma pohľad jedináčikov na takýto život.

littlebubble
1. jún 2021

@aduskatt ,,Uvidíme, ako sa vyjadrí syn, zatial ešte stále tvrdí to isté🙂 netvrdím, že sa to nemôže zmeniť,,

Či som to zle pochopila? 🙂.

aduskatt
1. jún 2021

@littlebubble nemyslela som to tak, že by túžil zrazu, ale že by niekedy zmenil názor na to, že bol bez súrodenca...že by mi trebars za 10 rokov povedal, že mu to je lúto🙂

lavender273
1. jún 2021
strongi
1. jún 2021

Tiež som jedináčik a bolo to super, kým som bola dieťa. Ale je pravda, že čím som staršia, až také super mi to nepríde. Súrodenec mi chýba a vynahrádza mi ho sesternica. Nikdy som nechcela jedináčika a som rada, že ho nemám. Vidím, ako sa moje deti majú radi a dúfam, že to aj tak ostane a výchova nezlyhala. Za mňa jedináčik nikdy.

liusa82
1. jún 2021

Ja som velmi spokojná.Nikdy som tým netrpela že nemám súrodencov.A veru ani teraz mi nechýbaju.Mám sesternicu čo mi je ako sestra.Celkovo my sme velká rodina aj z ocinovej strany aj z maminej.V rodine som jedináčik iba ja.A aj tak ja deti neplánujem vôbec.Aspoň zatial.A keby niekedy hej tak tiež by som chcela iba jedináčika

kittykat22
1. jún 2021

@mamamasama zboznovala som zivot jedinacika. A mam aj dieta jedinacika.

elementissa
1. jún 2021

Ja som vyrastala ako jedinacik, hoci mam dvoch nevlastnych surodencov (o 20 rokov starsich). Ked som bola uplne mala, moja sestra v mnohych ohladoch suplovala moju mamu, mala som s nou skor dcersky vztah. Potom sa vydala, zalozila si vlastnu rodinu. Mam vzdialenu rodinu - sesternice a bratrancov z druheho,tretieho kolena a vidavam ich rovnako casto ako sestru. Moj brat je pre mna uplne cudzi clovek. Takze som zila stale ako jedinacik a iba s mamou, lebo otec zomrel. Obdobie, ked som sa hrala s imaginarnou sestrickou bolo kusok pred zaciatkom skoly. Takze zhruba 5 rokov som mala, vysnivala som si imaginarnu dvojicku. Ale inak mi nikdy nechybal surodenec. Vybrala som si kamaratky, ktore mi vzdy boli viac ako rodina a nasla si skveleho manzela. On je moja rodina. Rodicia tu su teraz a mozno tu budu najblizsi rok, pat ci dvadsat. To neovplyvnime a ani sa na nich neviazeme. A popravde som nikdy nepotrebovala surodenca na zverovanie sa so svojimi boliestkami a tuzbami. Ked som bola slobodna, mala som na to doverne kamaratky. Ked som spoznala svojho muza, prebral ulohu dovernika on. Myslim, ze nikto sa nemusi citi osamely. Surodenci nezarucuju nic, nezarucuju, ze clovek nebude sam. Kazdy sa musi naucit zit tak, aby sam nebol. Da sa byt obklopeny ludmi a byt uplne sam. A da sa zit aj bez pokrvnej rodiny, vybudovat si pevne vztahy, vybrat si ludi na cestu zivotom a byt stastny a naplneny. Optika kazdeho jedneho cloveka je v tomto odlisna. Niektori kladu rodinu pred vsetko a na nicom im nezalezi viac ako na rodinnych vztahoch (rodicia, surodenci, bratranci, svagrovci, synovci atd) a ini su samostatne jednotky, ktore sa nicitia byt k nicomu viazane svojim genetickym materialom a slobodne sa rozhoduju s kym a ako preziju svoj zivot, koho donho pustia, koho odtial vyhodia a s kym ho budu zit.
Jedinacikovia nevedia, ake je to mat surodencov, ti co surodencov maju nevedia, ake je to byt jedinacikom. Kazdy vidi svoju subjektivnu pravdu, lebo tak to prezil a tak to vnima. No pri pocte deti sa neriad tym, co hovoria ostatni. Riad sa tym, ci TY a tvoj MUZ chcete este dalsie dieta, alebo nie. To starsie nebude na to mladsie zarabat ani ho vychovavat. Konecne rozhodnutie je na rodicoch. A oni bud chcu alebo nechcu. A to ostatne su subjektivne tvrdenia tych ostatnych.

littlebubble
1. jún 2021

@aduskatt Aha, že takto 🙂.Možné to je.
Ale asi skôr to, že nemá niekoho vekovo blízkeho.

aduskatt
1. jún 2021

@littlebubble sám nie je, má blízkych kamarátov🙂

littlebubble
1. jún 2021

@aduskatt Ja mám súrodencov, ale sú oveľa mladší takže viem, že aké to je byť jedináčikom.Myslela som tak, že možno nejakého brata rovesníka, ale ak má kamarátov na celý život tak je jedno či má súrodencov 🙂.

tami2014
2. jún 2021

@luccija ani neslo o partaka, ako o to prvotne postrcenie.

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mamamasama
autor
2. jún 2021

@zazvorka87 nechcem, aby to vyznelo velmi egoisticky, ale som uz starsia mamina. Preto zvazujeme, ci do toho este ist. Tym, ze sme aj prve mali v neskoršom veku, sme zvyknuti na určitý komfort. Mame mnoho koníčkov a babatko nam ich riadne osekáva. Takisto milujem svoju pracu. Nadovšetko. Kvoli nej som tak dlho otalala s tym, ci sa mam vobec stat mamou. A teraz som zatvorena doma. A nici ma to, ubija. Milujem syna, no uz sa necitim byt plnohodnotným clovekom. Som len mama. Ak budeme mat dalsie, bude to takto par dalsich rokov, kym sa začlenim do kolektívu, do zivota, do prace. Preto ma zaujima pohlad takýchto deti. Nechcem uprednostňovať seba pred malym, ak by mal byt cely zivot nestastny z toho, ze nema surodenca. Je mnoho pre a proti a ja musim prist na to, co je prednejsie.

littlebubble
2. jún 2021

@mamamasama Jak sa rozhodnete tak bude.Moja svokra nemohla mať druhé zo zdr.dôvodov a môj muž je šťastný, že nemá súrodenca len nevlastného a o dosť staršieho.Povedal mi, že načo by mu bol keď odmalička mal svoje záujmy, tréningy od rána potom škola.A je typ človeka ktorý si radšej zobral encyklopédiu a čítal než by sa mal s niekym hrať, rozprávať.

Záleží len od vás čo chcete.Nikto ti dopredu nepovie, že či tvoje dieťa bude ako jedináčik šťastné.Ja som napríklad šťastná tak či tak.Súrodencov mám a zároveň nemám tak ak chceš súrodenca pre dieťa tak podľa mňa čím skôr.

nellye9
2. jún 2021

@mamamasama môžeš mať dieťa a ísť do práce a začleniť sa do kolektívu, veľa matiek to tak robí. Ak ťa byť doma s dieťaťom ubíja. Moja dcéra chcela súrodenca odkedy videla, že niekto má aj brata alebo sestru a keď v rodine niekto oznámil, že čakajú dieťa, tak plakala, že prečo oni a nie my. Každý deň opakuje, že nevie už čo by bez sestry robila. Sú ešte malé, ale nepochybujem, že si budú rozumieť.
Ja sama mám troch súrodencov a nemáme žiadne konflikty. Bývame síce ďaleko od seba, ale sme v dennom kontakte a dovolenky si plánujeme spoločné pokiaľ to len trochu ide.

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mamamasama
autor
2. jún 2021

@nellye9 mam pracu, kde musim byt prec tyzdne, niekedy aj viac. Pre mna zasa nie je az take jednoduche len tak sa vratit do kolektívu a nechat maleho manzelovi, kedze aj on ma pracu.
@zazvorka87
maly ma rok a pol, takze zatial ziadne pílenie usi.. je velmi samostatný.. vie sa krasne vyhrat sam.. zboznuje zvieratka... ,ale jasne, ze aj ine deti...

nellye9
2. jún 2021

@mamamasama neviem aká je to práca, ale jedno dieťa už máš, keď podrastie pôjdeš do práce? Vyzdvihne ho potom manžel zo škôlky? A ak vyzdvihne jedno, zvládne vyzdvihnúť aj dve. Ako to vníma tvoj manžel? Možno keby máte podporu starých rodičov.

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mamamasama
autor
2. jún 2021

@nellye9 zatiaľ planujeme, ze o rok pojde maly do súkromnej skolky. Tam by bol od 6:00-18:00. Manzel pracuje od 7:00-17:00, tak by nemal problem ho vyzdvihnut, zvladol by ho aj na vikend, ak by som mala týždňovky. Neviem ale ako by zvladol dve deti, pracu a domacnost, ak by som bola prec dlhsie.

luccija
2. jún 2021

@mamamasama kolko mas rokov?podla toho co pises si vytazena a uz Ta to doma nebavi tak naco to silit?

nellye9
2. jún 2021

@mamamasama tak sa ho opytaj na názor, možno povie že bez problémov by to dal 👍 alebo naopak že si to vôbec nevie predstaviť a hneď budeš aj ty lepšie vedieť na čom si. Ono nie je nič zlé ani na tom mať jedno dieťa. Ja som vždy vedela že chcem ich mať veľa, no ale tak realita a zdravotný stav som vďačná aj za dve.

hedan
2. jún 2021

Je to ako u zvierat, keď je jeden, je spokojný, lebo nevie, o čo prišiel, aké to je, deliť sa. Ak sú dvaja, sú veselší, hravejší, ale sú aj bitky, delba o všetko, ktorá nie vždy musí byť po vôli.
Keď sme boli na VŠ, stretli sme sa 1x taká partia v jednej izbe a ja som po pol hodine vedela, bez toho, aby to o sebe prezradili, kto je jedináčik. Sú to ľudia ppdla mňa menej živočíšni. A závisí, čo kto v živote potrebuje. Ja mam sestru, nikdy sme si neboli blízke, sme úplne odlišné, no vždy keď ona alebo ja niečo potrebujeme, sme tu jedna pre druhú, ako opora. Ta by mi chýbala, ak by som ju nemala alebo nedajboh stratila. ❤️

blabla22
2. jún 2021

@mamamasama Mne pride, ze vnutorne to druhe dieta skor chces ako nechces (ved inak by si o tom zrejme vobec nerozmyslala a mala jedinacika?) Chapem, ze ta bavi tvoja praca, mam to podobne, ale vezmi si to v sirsom casovom obdobi.. dieta ta takto nevyhnutne potrebuje tie dva roky povedzme, potom sa uz postupne da vratit aj na fulltime (s pomocou manzela, starych rodicov, kludne aj opatrovatelky..) a tych par rokov je v kontexte toho ze do dochodku my asi ani nepojdeme a budeme pracovat napr 40rokov dokopy, vlastne nic, nemyslim, ze by to celkovo ovplyvnilo karieru, skor len na to kratke obdobie - pokial plati ze vnutorne to druhe dieta skor chces. Ja sa snazim to brat nejako takto. Deti chcem ale tiez nie som uplne ten typ na matersku-snazim sa to preto vnimat len ako nejake spestrenie zivota, kedze ostatnych napr 37rokov bude venovanych kariere /ak vsetko pojde dobre samozrejme/. Navyse, ak mas taku pracu, ze byvas prec aj tyzdne, mozno o to viac sa bude hodit surodenec, budu mat spolocnost 🙂

zabinkalenka
2. jún 2021

@mamamasama ja som tiez jedinacik, chcela som surodencov, zial nemam. Vzdy som tuzila mat aspon 2 deticky, mam 3 a som stastna, ze maju jeden druheho. Zatial su este drobci, ale lubia sa ❤ a ja pevne verim, ze im to vydrzi.
Ako dieta som mala vsetko, ale nemala som spolocnost. Hravala som sa o stenu tenis, voleybal aj futbal, karty a spolocenske hry sama so sebou.
Ja som urcite za surodenca. Manzel ma sestru a vychadzaju spolu vyborne

1angelika
2. jún 2021

@zabinkalenka máš krásnu rodinku, gratulujem ti , že ti to vyšlo takto 🙂

zabinkalenka
2. jún 2021

@1angelika dakujem ❤

elizabet173
2. jún 2021

@marsmykkok nie, ziadna krivda z detstva, este za totality odisli zit do zahranicia, pociatku sa stretavali v Madarsku, inak sa vtedy nedalo, postupne prestavali mat o stretnutie zaujem. Ani otcovi na pohrebe neboli...

elizabet173
2. jún 2021

@dominika_sk ani oni tak deti nevychovali, ver mi a nesmierne ich to ako rodicov trapilo, nikdy medzi nimi nerobili rozdiely. Ja si myslim, ze tam vietor fuka od partnera. Skratka on je so svojou rodinou rozhadany a asi ma pocit, ze ani jeho zena sa nemusi s rodinou stykat a ona je asi lahko ovplyvnitelna. Co s tym narobis? Nic. Pred par rokmi sa aspon ich deti ozvali, dnes uz ani to, napriek tomu, ze boli pozvani na promociu, na oslavu, nic

angelinja
2. jún 2021

@mamamasama mozem vediet kolko mas rokov rosim ta?a kolko ma tvoje dieta a kedy si ho mala?ked pises ze si starsia..ja mam 35 a veru tiez sa tak uz berem ze nein to bohvieco a hlavne ked este clvoek neni upllne rozhodnuty a zvazuje stale a je z toho na nervy