Jedináčik. Áno alebo nie?

ivka5386
27. jún 2013

ahojte aky je vas nazor mat v dnesnej dobe len jedno dieta alebo pridat surodenca ? s manzelom mame jedno dieta on chce aj druhe ale ja nie. bojim sa ako to budeme zvladat s uverom a splacanim vsetko je v dnesnej dobe nechutne drahe a nikde nie je praca a ked je tak za smiesne peniaze ... Ale na druhej strane jedinacik ??? to nie je velmi ono ci?

nikolet_89
27. jún 2013

@ivka5386 ja osobne som jedinacik a hovorim, ze to svojmu dietatu nespravim :D budeme mat druhe dieta koly dcerke nech sa deje cokolvek, predsa len my sa pominieme a ona ostane sama takto bude mat niekoho blizkeho, na koho sa moze obratit...aspon dufam, ze budu mat skvely vztah

hradnapani
27. jún 2013

@ivka5386 ja by som sa nechcela narodit z pohnutky, aby moj "starsi surodenec nezostal sam". Chcela by som, aby boli motivacie mojich rodicov ine: ze ma proste chcu...
Vsetko ma svoje vyhody i nevyhody. Nikde nemas zarucene, ze surodenci sa budu milovat, niektore pripady su na zaplakanie a nie je ich malo. Podstatne je to, co citis ty vo svojom vnutri a tym sa riad.

michaela.g
27. jún 2013

@ivka5386 tiez, nad tym uvazujem, ale urcite sa o to pokusime. Po 3 rokoch idem do prace aspon na 1-2 roky, koly financiam musim opat zacat pracovat a potom sa zacneme pokusat opat...
Bude medzi nimi rozdiel dost velky ale inak to neviem zariadit, nikto za nas nase ucty platit nebude...

sandrika1986
27. jún 2013

Muž je jedináčik a ja mám jedného mladšieho brata a neviem si predstaviť byť sama, bez súrodenca....s mužom sme chceli po štyroch rokoch od prvého pôrodu mať ďaľšie dieťa,dopriať najstaršej dcérke súrodenca. Nechceli sme,aby vyrastala sama a rozhodli sme sa,že štyri roky je ideálna doba na to,aby sme mali druhé bábo. Nechcela som mať veľký vekový rozdiel. A tak sa minulý rok v septembri narodila naša druhá dcérka a najstaršia dcéra sa teší zo súrodenca 🙂 Niekto chce mať len jedno dieťa, iný chce mať dve, tri deti a to je každého osobná vec. Je pravda,že dnešná doba je zlá a táto doba veľmi nepraje rodinám s deťmi, ale predsa keď my tu už raz nebudeme, naše deti budú mať jeden druhého,môžu si byť oporou,pomáhať si a pod. 🙂

miskaatinka
27. jún 2013

@hradnapani tak toto je krásne napísané 🙂 rovno akoby z duše si mi vravela 🙂 moj mm má jedinú sestru a vzťah nulový takže akoby ani nemal, ja mám dve a neviem si predstaviť aby sme mali taký vzťah ako oni ............ rozhodne nikto nikdy nemá záruku ako naše deti a ich vzťahy dopadnú :(

sandracs
27. jún 2013

Ja som jedináčik. Nie je istota, že súrodenci budú vychádzať, ale u jedináčika máš istotu, že raz bude na všetko sám. Moji rodičia sú už starší, majú všeliaké choroby. navyše mama žije v momentálne v čechách a ak za ňou ide oco, musí ho tam niekto odviesť. U mňa sa v okolo 16r prejavila epilepsia - v poslednom ročníku SŠ som si spravila šoferák a čoskoro na to, keď sa epi definitívne potvrdila som dostala zákaz jazdiť. Neviem, čo by som robila, keby som nemala takého dobrého muža, ktorý je ochotný, napriek tomu, že robí v 2 robotách otca odviesť z Bratislavy do západných čiech a späť. Rovnako cesty za ocovým bratom na morave, na nákupy a vlastne všade, kde potrebuje. Momentálne riešime dovolenku, kde budeme musieť tiež ísť spolu. Čím chcem povedať, že človek nikdy nevie, čo sa stane v budúcnosti a je lepšie, keď ešte z rodiny niekoho má.

parabolla
27. jún 2013

poznam rodinu kt. stratili jedno jedine dieta kt. mali a polozilo ich to. Je to mozno z mojej strany sebecke, ale viem ze keby som mala len jedno jedine dietatko a to stratim, nikdy by som tu stratu neprekonala - to je pre mna jeden z dovodov mat min. dve deticky. Okrem ineho moj mm je jedinacik a je mu to velmi luto ze nema ziadneho surodenca - to je pre mna druhy dovod! Nech je kamaratstvo akokolvek velke, surodenec je predsa len surodenec.

heleninamama
27. jún 2013

@ivka5386 V tomto Ti nikto jednoznačne neporadí (ale kedže toto je fórum matiek a takmer každá má aspon 2, alebo sa snaží, určite prevážia takéto názory). Život za Teba neodžije nikto - to musíš sama. Ty jediná vieš, aký máš vzťah, podmienky, priority, sny... A počet detí v rodine je podľa mňa natoľko intímna a závažná téma, že by som si v nej nenechala radiť, odporúčať a schvaľovať od niekoho iného ako od seba a manžela.

01fialka01
27. jún 2013

Pripajam sa. Jedno dieta je len na strach. Poznam zeny z mojho okolia, co mali jedno dieta a prisli on ci uz nehodou, chorobou...A na to, aby mali dalsie su stare... Na svete nie je dobre byt sam... A tvoje dieta bude, ak vy uz nebudete. A stihat budes, toho sa neboj. A mozno kym ti skonci materska, bude prace habadej 😉

hradnapani
27. jún 2013

@miskaatinka ved to... zivot je velmi rozmanity...

aduskatt
27. jún 2013

Ja som vzdy chcela mat aspon dve deti a teraz som rada, ze mozem mat aspon jedno🙂 takze nazor, ktory som kedysi presadzovala, ze ja by som to neurobila mojmu dietatu, aby bolo same som proste musela prehodnotit a hladat pozitiva v tom, ze mam jedno dietatko a tak to aj ostane 🙂

hradnapani
27. jún 2013

no zienky, este pridajte dalsie strasidelne story 😒 Uz pochopte, ze motiv k narodeniu dietata ma vychadzat z lasky a vnutra rodicov a nie zo strachu! (aby neostalo dieta same, alebo zo smrti dietata ☹ To potom nie div, ze sme taka ustrasena spolocnost, ked vstupujeme do zivota s takouto vybavou...

reni1512
27. jún 2013

Ja som jedináčik celý život a musím uznať že s postupom času som aj rada...ako dieťaťu mi chýbal súrodenec, preto treba, aby vaše dieťa bolo čo najviac v kolektíve, alebo s rod. príslušníkmi hoc aj celé prázdniny (treba doplniť deficit 🙂 ja som na to mala sesterky), no naši ma vôbec nerozmaznávali, delila som sa so všetkým vždy s nimi, dokonca som naučená, že im som dávala aj svoje, na mikuláša sa pamätám, že som sa musela podeliť s ockom 😀 samozrejme ze mi to nezjedol, ale odložili to a podelili mi to postupne.. Jedinou slabinou u mňa ako jedináčika je, že som strašne naviazaná na našich, od malička som vždy plakala len ked išli do práce a bola búrka, aby sa im niečo nestalo, drží ma to doteraz, mám obavy a neviem ako zvládnem, keď tu nebudú...predsa so súrodencom by to bolo asi iné a z ich pohľadu to isté, naši stále tvrdia, že keby mali ešte jedno, nelipli by tak na mne a tá výchova by plynula troška ináč...Teraz čakáme bábo, trošku ma mrzí, že nebude mať krstnú/krstného z našej krvi, ale tak čo už... a v dnešnej dobe je to fakt o dračku, ak by štát pristupoval k ľuďom ináč, tak by tu žili šťastné rodiny plné detí. Ja som chcela vždy tri a tiež som momentálne rada, že vôbec jedno sa nám podarilo. No je to všetko aj o šťastí aj to treba nechať viac menej na Boha, nejako to zariadi 🙂

zuzkanik
27. jún 2013

Je to uhol pohľadu, ale myslím si, že mať súrodenca je skvelá vec nielen v detstve, ale aj v dospelosti. Je super, keď sa môžeš zo svojimi problémami zdôveriť niekomu veľmi blízkemu. Navyše, mňa vždy varovali, že kým nebudem mať druhé dieťa, vždy budem mať o svoju prvorodenú dcéru neuveriteľný strach až to môže nechtiac vyústiť do obmedzovania slobody samotného dieťaťa. Kým sa nám nenarodila druhá dcérka, vždy som bola veľmi úzkostlivá voči staršej dcérke. Niežeby som sa už o ňu nebála, ale akosi nie je času premýšľať nad všetkým. Staršia dcérka má teraz viac slobody, je oveľa samostanejšia než predtým, keď bola sama a veľakrát mi povie, že si bez mladšej sestričky už ani nevie predstaviť život (a to je medzi nimi rozdiel takmer 7 rokov). A mladšia dcérka ju neskutočne obdivuje, napodobňuje, stískajú sa... Sú jednoducho úžasné a budú si oporou aj neskôr, keď tu už možno my, rodičia nebudeme. Nebojte sa, peniaze boli a vždy budú. Ak môžete, doprajte svojmu dieťatku súrodenca.

brumka
27. jún 2013

myslym ze dnesna doba je velmi zla a prave aj preto by to dieta potrebovalo surodenca, ja mam brata a dost sme si cudzi, preto som kazdemu zavidela super surodenecke vztahy. cize ja som sacitila ako jedinacik.

rebeka7501
27. jún 2013

To záleží na vás ako sa rozhodnete ako rodina (ty + mm), samozrejme všetko má svoje výhody i nevýhody, súrodenci sa môžu milovať no v dospelom veku nenávidieť a ubližovať si. Dnešná doba je veľmi zlá (hektická, finančne náročná), áno hovorí sa, že pri jednom sa najedia i dvaja, oblečenie po sebe, ale kde sú poplatky škôlka, škola, výlety, dovolenky, darčeky. Ja mám súrodenca, ktorý je 12 rokov mimo, máme sa radi ale videla som ho naposledy pred 4 rokmi (iba tel. kontakt), ako deti sme sa väčšinou bili a hádali. Moja dcéra je jedináčik a po súrodencovi nikdy netúžila, pritom má spoločnosť veľmi rada. Niekedy mi je i ľúto, pretože ostane sama (ak sa pominieme - naša rodina je malilinká). A ako tu písala parabolla, že jej známi stratili dieťa jedináčika a nevedia sa s tým vyrovnať, môj názor je ten, že keby mala matka aj 20 detí so stratou žiadneho sa nevie vyrovnať.

evabb35
27. jún 2013

@ivka5386 Tak teraz je taká doba, že aj jedno dieťa je veľa. Čo si budeme navrávať, je kríza, úvery za teba nikto nesplatí, ani dieťa ti neošatí, ani krúžky, obedy mu nikto nezplatí. Mať druhé dieťa len preto, aby malo súrodenca, aby nebolo samé...nuž nevieš dopredu, ako sa ten jedináčik bude raz k svojmu súrodencovi chovať a aký budú mať spolu vzťah. Niektoré súrodenecké vzťahy sú veľmi zlé. Niekedy môžeš plánovať koľko len chceš a osud to zariadi inak. Mnohí rodičia veľa detí neplánovali a jednoducho zadarilo sa aj napriek antikoncepcii. Niektorí by aj chceli viac detí a nedarí sa. Každopádne život veľkej rodiny je diametrálne odlišný od života malej rodiny. Takže skôr sa treba zamyslieť, či chcete založiť s manželom veľkú rodinu alebo malú rodinu. Každopádne veľká rodina prináša so sebou aj negatíva, aj pozitíva, ktoré malá rodina nemá. To nie je len o peniazoch. Skús si prečítať skúseností rodín s tromi a viac deťmi, o ich starostiach a radostiach a potom sa zamyslieť bude nám v takej veľkej rodine spolu dobre? Veľká rodina naučí rodičov nadhľadu, nemajú čas trápiť sa pre maličkosti, musia vždy a za každých okolností fungovať bezstarostne a pritom choroby a trápenia neobchádzajú ani veľké rodiny. Nie sú výnimkou matky, ktoré vychovávali viac detí a z vyčerpanosti po rokoch vážne ochoreli. Mať veľkú rodinu nie je jednoduché, ale ako povedala herečka Anna Javorková - Nemusela som chodiť do škôlky, ja som v škôlke vyrastala.

kris557
27. jún 2013

Ja som jedináčik. Milujem spoločnosť. Mala som po svojom boku od útleho detstva sesternicu o rok mladšiu odo mňa, a najlepšiu kamošku. Bola mi ako sestra bývala neďaleko od nás. Rodičia sa mi 100 % venovali. V tom mali trošku asi nevýhodu. Teraz to vidím naša malá je zatiaľ tiež sama. Manžel je zo 4 detí. Tiež som chcela mať vždy nie 3 ale 4 deti, lebo som mala také zmýšľanie, že keď ide mama s tatom po ulici, nech každý z nich drží za ruky deti a nie aby to tretie závidelo tým dvom, že sa držia s mamou a ono napr. s otcom 😀 Ale k veci: máme zatiaľ jednu dcérku, s ktorou chodíme na výlety, chystáme sa s ňou 2x k moru, tešíme sa nakoľko chodím večer z práce a muž robí na smeny, že budeme 2 týždne spolu. Na druhej strane je mi ľúto, že nemá súrodenca, tiež miluje deti a vie sa zahrať aj sama aj občas s nami....Ale mňa brzdia všetky tie vonkajšie vplyvy. Bojím sa aby dopadol druhý pôrod dobre, čo s očkovaniami, o ktorých je milión diskusií a milión vecí okolo toho. Ďakujem bohu, že sme mali bábätko hneď po svadbe, to bol môj sen, ktorý sa mi splnil ešte som si povedala, že možno sa dáme do toho, ak si začne pýtať súrodenca. Čo už sa aj stalo, ale ráta s tým, že bude mať sestru a ešte k tomu staršiu 😀, čo sme jej museli vysvetliť, že pohlavie nie je zaručené a to maminka zistí od pána doktora keď je bábo už v brušku 🙂 A inak vždy som hovorila, že chcem mať druhé dieťa na staré kolená t.j. v 35.-tke 😀 Tak uvidíme, tiež nechcem aby raz zostala na tomto svete sama, rodina a súrodenci sú práve tí, na ktorých sa dá vždy spoľahnúť 🙂

barcelona94901
27. jún 2013

áno é

danjelca
27. jún 2013

podla mna---nie, ak sa dá tak surodenec🙂

marcela1992
27. jún 2013

myslím že keby som žila na Slovensku tak by som chcela maximálne 1 dieťa...ale všetko záleží od okolností.Darmo niekto povie ze peniaze nie su vsetko...nie nie su vsetko ale bez nich sa zit neda a keby som vedela ze mam len na 1 dieta tak nebudem robit viac.Myslim ze ked sa rodicia dietatu venuju tak aj jedinacik moze byt tak isto stastny ako keby mal surodencov 🙂

emilia25
27. jún 2013

ja si myslim ze viac deti viac radosti ale aj starosti.no my sme chceli 4 deti hned od zaciatku nasho vztahu.ale ked si clovek predstavi tu najhorsiu situaciu,ktora sa v zivote moze stat ze by nedaj boze sa nieco stane dietatku a matka ma iba jedno hned strati zmysel zivota ale ked ma zena viac deti musi byt silnejsia hlavne kvoli tym ostatnym a tym to aj rychlejsie preboli.vzdy bola nejaka doba aj tu bude takze na taketo veci sa mohli vyhovarat aj nasi rodicia a keby sa toho drzali asi by sa takato tema nepreberala lebo by sme tu neboli.

fra
27. jún 2013

ja som za súrodenca- ak sa dá .... tiež som bola jedináčik (mama nemohla mať viac detí) a ked vidím, ako napríklad moja mama krásne vychádza so svojou sestrou, je mi dosť lúto, že som tento rozmer života nikdy nepoznala ... kedysi určite nebolo lepšie ako teraz a ludia mali deti, v sučasnosti by mnohí rodičia deťom chceli dať úplne všetko a to možno tie deti aj trochu kazí... ale pravda, určite je lepšie byť jedinačikom so spokojnymi rodičmi ako z viacdetnej nešťastnej rodiny... kadždopadne deti prinášajú rodičom radosť, ktorá sa nedá vyvážiť žiadnymi peniazmi...

zuzitko74
27. jún 2013

@ivka5386 Keď si odmyslíš finančnú otázku ( nie, že by nebola dôležitá ) , aké sú tvoje túžby ? Si spokojná takto, alebo by si dieťatko aj chcela, ale je tam ten strach, že to finančne neutiahnete? Vždy je to totiž o tom, ako to vy dvaja s manželom cítite a tie rácio dôvody pre, či proti si len prispôsobujete svojim túžbam.

zuzitko74
27. jún 2013

@hradnapani Ale potom ani motívom nemať dieťa by nemal byť strach, ale skôr pocit naplnenosti v takej rodine, akú momentálne mám.

hradnapani
27. jún 2013

@zuzitko74 ano! velmi s tebou suhlasim...

luciaalex
27. jún 2013

@fra presne si to vystihla. Deti sa rodili vzdy, niekedy mam pocit ze ludia su pohodlni a hladaju dovody preco jedinacik. Pohybujem sa vacsinou v spolocnosti ludi s nadpriemernym standardom a clovek by neveril ake dovody si vedia vymysliet, precomaju len jedno. Akoze je to dnes tazke, narocne a tak. Ano, nie je to lahke, treba byt zodpovedny a mysliet aj na buducnost seba aj deti. Ale zas sa tu predpokladam nebavimeo socialne odkazanej rodine so siedmimi detmi, ale o normalnej slovenskej rodine. Dve urcite a tri v pohode. Mojmu druhemu synovi som kupovala veci len preto, nech si spravim radost ja. Inak ma "nestal" nic, teda ak pominiem moje tri roky nie najhorsej vyplaty. Ale zase za tu radost a lasku comi dava to stalo bez debaty.

anjelik2509
27. jún 2013

tak ja som nikdy nechcela len jedno dieťa, ani ako dievča a ani ako vydatá žena...máme 2 a polročnú dcéru a teraz čakáme druhé..Nevedela by som si predstaviť, že by sa moje dieťa nemalo s kým hrať, ja mám dve sestry a chcela som aspoň dve deti, aby sa mohli spolu hrať, mať svoje tajnosti a tak, veď je to super 🙂 A čo sa týka finančnej stránky, pri jednom sa zvezie aj druhé mimko, takže z tohto som strach nemala a ani nemám..🙂

katecameron
27. jún 2013

jedinacik NIE podla mna to je najhorsie ja by som brala aj stvrte dietatko ale zdravie uz nepustí takze ostavame pri 3 ale aj to je pekne císlo 😀