Manžel sa zmenil

krapetka82
20. dec 2013

Ahojte, manželom sme spolu 9 rokov, manželmi sme tretí rok. Prednedávnom sa nám narodila malá dcérka. Celý problém je v tom, že ho nespoznávam a neviem, čo robiť ďalej. Asi pred dvoma rokmi sa mu prestalo dariť v zamestnaní, rozhneval si tam zopár vplyvných osôb (kvôli jeho večnému problému... presadzovať svoj názor aj s rizikom hádky). Samozrejme, že to o rok viedlo ku vyhadzovu. Potom nasledoval rok bez zamestnania no a medzi tým som zistila, že čakáme bábo. Teraz už prácu má, hoci nie vysnívanú, ale nič sa k lepšiemu nezmenilo. Môjmu manželovi sa úplne zmenila povaha (alebo sa mne otvorili oči). Poznala som ho ako zábavného človeka, ktorý sa tešil zo života, miloval ľudí a zábavu a aj keď mal nejaký problém, v tichosti ho vyriešil. Teraz je nahnevaný na celý svet, po každom len kričí a správa sa ku ľuďom akoby boli menejcenný (vrátane mňa). Je mu ľahostajný život jeho blízkych, nikomu nechce pomôcť a už aj keď pomáha, tak okolo toho toľko repce, poučuje a rozdáva rady, že dotyčný oľutuje, že ho vôbec o niečo prosil. Vôbec si necení pomoc iných ľudí, práve naopak, ešte ich za ňu vykričí (pritom mu celá rodina skáče okolo zadku, aby mu vo všetkom pomohla). Jeho teória je, že jedine vtedy ho ľudia budú počúvať, keď na nich bude vrieskať. Máva záchvaty zlosti a do nepríčetnosti ho vytočia aj maličkosti (napr. že musel pred panelákom musel hľadať miesto na parkovanie). No jednoducho je ZLÝ a to ku každému. Usmieva sa a baví len výnimočne...rádovo, keď má v sebe pár piviek (no a tých pár piviek si dáva čoraz častejšie, čo tiež začínam považovať za problém). Navrhla som mu pomoc psychológa, ale odmieta to, tvrdí, že žiaden problém nemá. Ja sa snažím udržať vpohode, už aj kvôli malej, ale pravdu povediac mi dochádzajú sily a bojím sa, že keď to tak bude pokračovať, nevydržím to. Čoraz častejšie uvažujem o tom, že od neho odídem. Uvedomujem si však, že malá príde o otca a ja o človeka, ktorého napriek všetkému milujem (nehovoriac o finančnej stránke, čo ma tiež desí). Rada by som vedela, ako sebe aj jemu pomôcť a či ešte má zmysel zotrvávať v tomto vzťahu, stojí ma totiž veľa vnútornej energie a obávam sa, že mi jej už veľa neostalo. A čo viem určite je to, že ja sa chcem zo života tešiť, užívať si každý deň a viesť takto aj našu dcéru.

maribell
20. dec 2013

jednoznacne vyhladat psychologa

szdan
20. dec 2013

Keď on si nič nepriznáva, možno treba zvoliť i ten odchod, veď nemusí byť trvalý. Možno ho to donúti sa aspoň zamyslieť...

irriss
20. dec 2013

@krapetka82
Ahoj!
Kdyz se to cte pozorneji, zjistime, ze problem neni ve zmene, ale v tom, ze jsi otevrela OCI TY..
Protoze ke zmene nedoslo..vsak to i pises v uvodu 😉 jak sama pises: Jde o jeho VECNY PROBLEM
Resil VSE s rizikem hadky, prosazoval si sve...kdysi se zrejme vybijel pouze v praci..ale vedela jsi o tom, jen se Te to prilis netykalo...zrejme po hadce v praci, byl doma klid..ted je zrejme opatrnejsi na hadky v praci a tak se hada doma a ve svem nejblizsim okoli...
Kdysi prisel vzhledem svemu charakteru o praci, ted riskuje rodinu 😉ale nezmenil se!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

kopie:
Asi pred dvoma rokmi sa mu prestalo dariť v zamestnaní, rozhneval si tam zopár vplyvných osôb (kvôli jeho večnému problému... presadzovať svoj názor aj s rizikom hádky).

luludia
20. dec 2013

@krapetka82 síce ti asi neporadím, ale správanie manžela, ktoré popisuješ mi pripomína správanie nášho otca. Vždy sa správal voči iným nadradene, konfliktne a nevypočítateľne. Rokmi som si na to urobila taký názor, že je to jeho vnútorná frustrácia, ktorá plodí vnútorný hnev voči celému okoliu. Snáď si tvoj manžel uvedomí, že má problém. Je to prejav jeho vnútornej nespokojnosti, frustrácie. Možno samého zo seba, možno to v ňom vyvolal niekto iný. Každopádne život vedľa takéhoto človeka je stresujúci.

krapetka82
autor
20. dec 2013

@luludia
Aj ja si myslim, ze sa citi byt nedoceneny, dlhe roky na sebe pracoval a teraz z toho jednak nic nema a co je este horsie, nikto si jeho pracu neceni. A to ho podla mna serie najviac. Aj napriek tomu sa mu snazim vysvetlit, ze zivot sa nekonci a ze existuju aj dobri ludia, ktori ho uznavat budu...ale akoby hrach na stenu hadzal. Je negativny a prenasa to na mna a celu rodinu. Neviem sa rozhodnut co dalej...je to tazke

adri266
20. dec 2013

@krapetka82 Viem, ake to je, zit s hundrosom. Moj manzel je taky, ked ma blby den 😠 . Naucila som sa to bud ignorovat, alebo jeho myslienky nasmerovat niekam inam. Ale tiez je to tak, ze vela veci sa neda, nie je moznych, ze to musi najprv z kazdej strnay ofrflat, a potom, ked nad tym nejaky cas uvazuje, tak zmeni nazor....

nedavno som citala knihu Den ako stvoreny pro vaznu znamost od Zdeny Frybovej. Inak, vrelo odporucam 🙂 . Je to z prostredia manzelskej poradne a jeden podobny pripad sa tam riesi. Despoticky riaditel firmy, ktory vsetkych napomina, na vsetkych vrieska, musi mat pravdu, atd....vyslo najavo, ze sa silou mocou chce vyrovnat obrazu svojho otca, ktory mal prirodzenu autoritu a kazdy ho obdivoval. Co bolo na tych pribehoch zaujimave je, ze vacsinu problemov mame v partnerstve, lebo sme mali bud zly vzor z detstva, alebo sme nieco zle zazili. Aki su Tvoji svokrovci?

Ja by som Ti tiez odporucala poradnu, ak ste v takom stadiu, ze pomyslas aj na rozchod. Ak nechce ist on, skust ist Ty sama. Mozno Ti tam poradia, ako zaobchadzat s takym clovekom, a mozno ho tam nakoniec aj nejakym sposobom dostanes. Cez urad prace je to zdarma, a za pokus to ozaj stoji. Drzim prsty

anexis
20. dec 2013

jaj, tak moj muz je takyto ked ma prievan v penazenke...ked mu zakaznik meska s peniazmi...vtedy sa s nim neda vobec bavit, na vsetko prska, nic ho nezaujima, je proste protivny
ale u neho to trva nastastie len par dni, pokym sa financie nevyriesia....ale vytaca ma to riadne, naposledy mi takto skazil cely vikend...dlhsie by som mu to netolerovala, razne by som mu vysvetlila, co tym svojim chovanim sposobuje okolo seba, a keby nepomohlo, tak odidem, alebo ho vystahujem...

krapetka82
autor
20. dec 2013

@adri266
Dik za typ na knihu, urcite ju vyhladam. Svokrovci podla mojho nazoru nemaju a nemali prave najfunkcnejsie manzelstvo. Je pravda, ze aj jeho otec je ten "najmudrejsi", ale je to velky dobrak a urobi vsetko, o co ho clovek poziada. Navyse, je velmi kludny. Co sa mamy tyka, tu je to horsie, ale ani ona neriesi veci krikom. Mam vsak dojem, ze moj manzel sa vychoval sam 😒

adri266
20. dec 2013

@krapetka82 nuz, to je na tom smutne, ze ludia si casto neuvedomuju, ze svojou vychovou tvoria podstatu cloveka a ze ten clovek sa bude rovnako spravat k vlastnej rodine. Mozno u Tvojho manzela je to kombinacia viacerych faktorov.
Fakt by som Ti odporucala zajst na terapiu, porozpravat sa o tom, odbornik Ti da uz priame tipy, co sa s tym da robit.

krapetka82
autor
20. dec 2013

@adri266
Chystam sa, nic ine ja sama urobit uz neviem. Mozno mi da zopar typov, ako nanho. Najhorsie na tom je, ze viem, ako velmi trpi (myslim moj manzel), ale zaroven si uvedomujem, ako ma nici a tym nici nas spolocny zivot a zivot nasej malej. Hrozny vnutorny konflikt...a bojim sa, ze sa uz veci nevratia do starych kolaji, lebo uz viem, aky mazel v skutocnosti je.

adri266
20. dec 2013

@krapetka82 ak bude z jeho strany snaha o napravu, je mozne, ze sa dokaze zmenit, ze dokaze ovplyvnit svoje spravanie k rodine. Drzim Ti prsty, aby sa to poriesilo, uz kvoli detom

haslerka27
20. dec 2013

to je dnesna doba,ja som presvedcena ze ludi meni doba a sposob zivota akym zijeme- hekticky,anonymny a pod.jednym slovom tvoj drahy je deprimovany,znechuteny,pochopil,ze za dobrotu na zobrotu,ze dnes sa neoplati povedat nahlas svoj nazor a z toho je rozcarovany.a odnasa si to logicky okolie a ti co su po ruke

juliana77
21. dec 2013

@haslerka27 Výborne vystihnuté, doba a neistota priniesla tieto flustrácie a muži majú v sebe zakodované ochranovať a zabezpečovať svoje rodiny a potomstvo a jednoznačne a to nie vlastným pričinením zlyhávajú a k tomu sa pridruží tlak okolia, proste potrebovali dokazovať kto je silnejší, kto je lepší, taká zdravá súťaživosť a dnes sú úplne odzbrojení.
@krapetka82
Neistota vie pekne zamávať s charakterom aj toho naj človeka. Trpezlivosť a skúsiť otvoriť komunikáciu. V dobrom aj v zlom........... 🙂