Aké doklady musím vybaviť, keď nás priateľ opustil?

gogolienuska
8. okt 2014

Chcela by som poprosiť O radu. Priateľ s ktorým mám trojmesačné dcérku nás pred mesiacom opustil kvôli inej svetovou už poza nás chrbát udržiaval pol roka vzťah. A teraz k veci: my sme sa odsťahovali k mojim rodičom kde sme mali aj mame trvalé bydlisko. No všade aj na sociálne som uvádzaná, že budeme bývať u priateľa v Bratislave a spolu vychovávať malú. Treba to ísť nahlásiť zmenu alebo nebodaj na súd, že mala bude pri mne? Priateľ poberá aj daňový bonus na malú. Výživné mi poslal. A na vyzivnom si chcem nechať spísať dohodu u mediatora lebo vraj to taktiež súd potvrdzuje. A ak sa budeme vedieť dohodnúť tak by sme zbytočne chodili na súd. Ďakujem vopred za rady

emily76
8. okt 2014

@gogolienuska potrebujes od sudu potvrdene zverenie do starostlivosti, rozsudok o vyske vyzivneho. Ci nechas, aby si priatel uplatnoval bonus na dieta.. toto neviem ako sa riesi, ked si na materskej.. ale ak by bol cestny, tak by ti tie peniaze mal dat, lebo ty sa staras o dieta a nie on... Neviem, ako to funguje s mediatormi, ja som si davala klasika ziadost na sud... a nezabudni na upravu styku otca s dietatom, aby si potom nemusela plakat, ze si ju berie hocikedy mu napadne, ze ju nevrati... aj ked teraz je este malicka... treba mysliet co bude o par tyzdnov/mesiacov. Ak budes mat rozhodnutie sudu, mozes si na socialke preverit, ci mas narok na nieco este... A na socialku by si mala ist, pretoze ako osamela matka mas narok na dlhsiu matersku.. aj ked neviem, ci to menia aj v priebehu poberania... 😖

gogolienuska
autor
8. okt 2014

Ďakujem. Takže zájdem za pani na sociálne. A ako často sa môžu oteckovia stretávať s takým malým míminkom? My teraz bývame 200km od seba O čom pravdaže vedel. A môžem si dať podmienku, že sa bude stretával len v mojej prítomnosti? A normálna žiadosť sa podáva cez sociálnu alebo priamo na súd.

lesanka845
8. okt 2014

Pojdes na oddelenie socialnej kurately,tamtito pomozu spisat a podas nasud.Pri ta kmalom dietati nmozes ziadat stretavanie v tvojej epritomnosti.

gogolienuska
autor
10. okt 2014

Ďakujem 🙂

emily76
10. okt 2014

@gogolienuska ako casto sa bude stretavat zalezi od toho, ako casto bude ochotny cestovat 200 km tam a 200 km naspät... cize pochybujem, ze nejak velmi casto.. ale rozhodne si uprav terminy, aby sa nestalo, ze ti rano zavola, ze vecer pride.. a o dva dni, ze nemohol, lebo mu do toho cosi prislo.. 😉 Takze pekne presne napr. parny vikend v mesiaci, od-do.. ako aj cez vianoce, sibacky... a ziadost ti pomozu spisat bud na socialke alebo v centre pravnej pomoci, kedze si na materskej, mala by si mat narok na bezplatnu pravnu pomoc. Alebo, ak ti ma kto financne prispiet, tak k pravnikovi, ktory sa specializuje na rodinne pravo. 😉 A treba si v tej ziadosti poziadat o navstevy v tvojej pritomnosti, nakolko dieta je male, kedze s otcom nie je kazdy den, tak ho vlastne velmi nepozna a mohlo by sa same bat. Ak bude vacsie, da sa to zmenit, ak bude otec o to stat. Predsa len, nebudes sa s nimi stretavat ak bude mat 10-15 rokov. 🙂

erickatt
10. okt 2014

No a hlavne ked kojis, nemoze si ju zobrat na pol dna