Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Aké priezvisko bude mať dieťa, keď je matka vydatá?

kattarina1983
14. jún 2016

Chcem sa opytať, akym sposobm sa da urcit meno dietata, ked otec a matka nie su manželia, ale žena je vydata za druheho muža? Može si dat matka priezvisko otca dietata alebo musi manzela?

pipilady
14. jún 2016

ak si vydatá a tehotná, dieťa je podľa zákona tvojho manžela, aj keď ho nesplodil...

toto je čo za kocúrkovo?

limoncino
14. jún 2016

@kattarina1983 ak správne viem, ak sa dieťa narodí do manželstva a ty vydatá si, tak dieťa je automaticky "priradované" k súčasnému manželovi, takže bude mať automaticky priezvisko manžela, potom len súdnou cestou

charity
14. jún 2016

@kattarina1983 S menom musi pisomne suhlasit manzel matky. Priezvisko dostane take ake bolo dohodnute pri sobasi matky a jej manzela.
A drobna rada: priezvisko po otcovi by som dala az po sobasi s nim. Vela bab olutovalo ked to spravilo bez svadby.

xxxxxnnnnn
14. jún 2016

*Ak nie ste manželia
Vaše dieťa bude mať priezvisko po matke alebo po vašom partnerovi-otcovi. Ak mu chcete dať priezvisko po partnerovi, ešte pred pôrodom navštívte matriku v mieste vášho trvalého bydliska. Postačia vám občianske preukazy. Matrikárka si overí, či váš partner súhlasí a že vy ako matka ste slobodná. Následne vám vystaví doklad o dohode o priezvisku.

*Ak ste rozvedená
Ak sa vaše dieťa narodí do 300 dní od nadobudnutia právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva, dieťa bude mať priezvisko, na ktorom ste sa dohodli ešte s bývalým manželom.

sissy27
14. jún 2016

@kattarina1983 za otca dieťaťa bude automaticky označený muž, ktorý bude v deň narodenia tvojím manželom a dostane aj vaše spoločné priezvisko, resp. ak máte priezvisko každý iné, tak treba súhlas oboch s priezviskom (to je jedno či tvoje alebo jeho, ale musíte obaja súhlasiť)...
takže buď sa stihneš do pôrodu rozviesť a vydať za nového partnera, alebo ak nie, tak bude otcom automaticky tvoj súčasný manžel a potom treba, aby dal na súd návrh na zapretie otcovstva (to musí urobiť do troch rokov, odkedy sa dozvedel, že je údajným otcom) a keď prebehne súd, tak buď pôjdeš s aktuálnym partnerom na matriku podpísať otcovstvo, alebo opäť sa to bude riešiť súdnou cestou... alebo ostane v rodnom liste dieťaťa "otec neuvedený"...

saurian
14. jún 2016

co sa tyka rodneho listu - tam ako otec bude uvedeny "uradny" manzel.
co sa tyka priezviska - dieta moze mat priezvisko po jednom z rodicov - teda ak si vydata tak po tebe alebo po manzelovi. teda ak mas ine priezvisko ako manzel, je mozne, aby dieta malo toto ine priezvisko. zmenu priezviska vsak musi schvalit obvodny urad, trvat to moze aj viac ako mesiac.
s priezviskom dietata musia suhlasit obaja rodicia.

luciavaskova
14. jún 2016

@sissy27 Návrh na zapretie otcovstva môže podať po narodení dieťaťa aj matka. Nie je nutné čakať, kým to urobí terajší manžel 🙂

alexska
15. jún 2016

@kattarina1983 priezvisko bude mat po tvojo9m manzelovi 😉 az po porode mozte zacat riesit,ale to bude musiet manzel suhlasit o zmene a dat navrh na zapretie otcovstva inac na dlhe lakte..cize ked vam bude chciet prieky robit bude dieta nosit jeho priezvisko kym nedokazate z DNA ze nie je jeho..

Tu začni písať odpoveď...

Odošli