Aké sú právomoci starostu?

popoluskaxy
14. júl 2020

Ahojte, vie mi niekto povedať, či môže starosta obce kosiť svojvoľne pozemok obyvateľov, resp. len jedného, ktorý susedí s obecným úradom a ostatných neriešiť? Ide o pozemok pred rodinným domom. Iné domy majú roky nepokosené, ale to ho netrápi...Ďakujem za odpoveď.

cinda555
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
popoluskaxy
autor
14. júl 2020

@cinda555 Aj cudzí majetok?

draik
14. júl 2020

Cudzí majetok by bezodplatne nemal.

popoluskaxy
autor
14. júl 2020

@draik Ide o to, že rieši len náš nepokosený kúsok... ten nám bez upozornenia pokosí, kedy chce. Ale pozemok svojho kamaráta nerieši, hoci je roky nekosený.

simca06022011
14. júl 2020

U nás sa upratuje a kosi tiež len v okolí obecného úradu...

popoluskaxy
autor
14. júl 2020

@simca06022011 No ale toto nie je okolie obecného úradu. Toto je pozemok pred naším domom.

simca06022011
14. júl 2020

Susedíte s obecným úradom, píšeš v úvodnom prispevku. Ale spýtajte sa na úrade 😂 určite vám povedia a veľmi rýchlo. Otázne je prečo máte problém s pokosenim pozemku pred domom (ak je to napr od ulice)...? U nás ulica okolo obecného je tip top a my ostatní upravujeme a kosime ako. Stíhame. Keď nie, tak vôbec 🙂

h2
14. júl 2020

@popoluskaxy Rozumiem tomu dobre, že obec Vám zadarmo kosí? No, ja by som sa veľmi pekne poďakovala, že mi ušetria prácu. Píšeš, že ide o pozemok, susediaci s obecným úradom. A keďže ho kosia, zrejme ho nemáte oplotený. Ak je to pozemok pred rodinným domom, tak je zároveň pri ceste? Vlastník pozemku je povinný pozemok udržiavať. Keď ho nekosíte a rastie tam burina, tak to obec pokosila na svoje náklady. Nech nemajú pri obecnom úrade bordel. Čo Ti vlastne na tom vadí? Chcela si tam kozy pásť?

popoluskaxy
autor
14. júl 2020

@draik A vieš mi povedať, ako sa brániť proti starostovi?

h2
14. júl 2020

@popoluskaxy No ak s tým nesúhlasíš, tak by som zašla na obecný úrad a oznámila, že si neželám, aby na mojom pozemku obec kosila. Ale oni Ti zrejme na to povedia, že pozemok je neudržiavaný a vyzvú Ťa, aby si si ho teda kosila sama. A keď nepokosíš, pokosia zase oni.

simca06022011
14. júl 2020

@popoluskaxy ako sa brániť? Ved napíš sťažnosť na obecný úrad... Môžeš ísť aj osobne na zastupiteľstvo keď budu zasadať... Starosta vôbec nie je všemocný na úrade a.je dosť možné, že s kosenim konkrétnych pozemkov ani nebude mať dočinenia. Po tom co všetko riesime na úrade vidím, že starosta sám.od.seba málokedy niečo rieši

popoluskaxy
autor
14. júl 2020

@h2 Nerozumieme si. Áno, susedíme s obecným úradom, ale jeho kamarát má dom oproti obecnému úradu a je tam storočná burina, ktorú nerieši.... ide mi o princíp. Nepovie vopred, len zrazu prídeš k domu a skosené, bordel tam ale po teenegeroch nechajú.

lula313
14. júl 2020

Funguje to tak skoro všade. V Ba kopec pozemkov patri restituentom, developerom, neznámym majiteľom a takéto plochy musia byt udržiavané. Viete si predstavit, ako by to vyzeralo, keby sa nikde nekosilo, keď minimum pozemkov patri mestu, či mestskej časti. Rovnako kamarátka mala pred domom kríky, aby jej nebolo vidno cez plot a keďže zasahovali do cesty, chodníku a výhľadu, jedného dňa im ich osekali na 20cm kricky.
A mate aj nejaký dôvod, prečo nechcete mat pozemok pokoseny?

maris5
14. júl 2020

@popoluskaxy podaj podnet na iny nepokoseny pozemok. Zo zakona sa musi pozemok kosit, nesmie tam byt burina, kvitnuca.
Potom musia majitela pozemku vyzvat, aby pokosil pozemok. Ak nepokosi do urceneho terminu tak dostane pokutu.

popoluskaxy
autor
14. júl 2020

@maris5 Starosta vie, že iné pozemky sú nepokosené... ale rieši len nás.

simca06022011
14. júl 2020

Tak chod na úrad... Bodka. Vyriesis to tam raz dva... Naš úrad aj emailové podnety riesi, tak pozri ci aj váš.

draik
14. júl 2020

@popoluskaxy
Upozorniť doporučeným listom, rovnako tak hlavného kontrolóra, aby preveril, či obec vynakladá vlastné zdroje na cudzí majetok.

simca06022011
14. júl 2020

@popoluskaxy a inak to, že vie neznámena nič. Kým nie je podnet riešiť to nemusí

simca06022011
14. júl 2020

@draik na úrad netreba poštou nič posielat, ved je hneď vedľa nich. Stačí odniesť...

h2
14. júl 2020

@popoluskaxy Prepáč, asi Ti naozaj nerozumiem, možno je už neskoro a nemyslí mi to. Čiže, Tebe nevadí, že Vám kosia, ale vadí Ti, že inde nie? Alebo Ti vadí, že Vás o tom dopredu neinformujú? Alebo, že vôbec kosia?
Naozaj asi len treba zájsť na obecný úrad a tam sa spýtať, alebo sa dohodnúť tak, aby boli všetci spokojní.
Nám takto zrezali strom pred domom, bolo mi to veľmi ľúto, ale to nebol náš pozemok, ale obecný.

makova333
15. júl 2020

@popoluskaxy nie cudzi majetok kosit nemoze, ani ked je starosta. Pisomne ho vyzvi (staci zaniest na podatelnu a dat si potvrdit kopiu), aby pozemok (presne uviest), nekosil nakolko nepatri obci a su na tieto aktivity nezakonne vynakladane peniaze obce.

nelca84
15. júl 2020

@popoluskaxy jaaj, keby nám tak prišiel starosta pokosiť, aj obed by som mu dala
tiež presne nerozumiem v čom je problém, veď máte menej roboty, nie?

makova333
15. júl 2020

@nelca84 tak asi na to maju dovod...ak kosia tak ako u nas, ze vsetko aj s kvetmi tak dakujem pekne za taku pomoc.

nelca84
15. júl 2020

@makova333 asi áno, len stále nenapísala aký

makova333
15. júl 2020

@nelca84 nie je to podstatne, proste nechce, aby jej niekto zasahoval do pozemku (a za obecne peniaze) a ma na to pravo.

nelca84
15. júl 2020

@makova333 v poriadku, len som sa opýtala, čo ty si jej právnik? Zjavne nie som jediná, ktorá tomu nerozumie

makova333
15. júl 2020

@nelca84 nie som jej pravnik, len respektujem inych a ich rozhodnutia.

nelca84
15. júl 2020

@makova333 ved iní sa pýtali to isté, neviem co je na tom

popoluskaxy
autor
15. júl 2020

@makova333 Ďakujem za radu. Prosím ťa, stačí tak jednoducho a jasne napísať "Týmto Vás žiadame o to, aby ste svojvoľne nekosili náš pozemok na parcele..." ?
@nelca84 Problém je v tom, že starosta sa cíti byť všemocný. Rieši len náš pozemok. Jeho kamoš má zarastenú veľkú časť od cesty, ale vyhovuje mu to, lebo sa mu tam nechodia decká z dediny "zašiť". Ešte veľa vecí sa deje takým štvorakým metrom starostu...

syslik81
15. júl 2020

mozno sa starostovi pacis a takto ti dvori :D by ma zaujimalo preco ti vadi,ze niekto zadarmo pokosi travu .. ak tam nemaas daco extra nasadene nevadilo by mi to ... ak ti to vadi napis pisomnu sytaznost .. ohrad si to alebo ten kus vybetonuj pripadne tam daj strk .. nasad kriky skalky alebo inak ries aby nemal co kosit ...