Ako a kde žiadať o dávku v nezamestnanosti?

jajus28
20. máj 2014

Milé maminky,
možno to sem nepatrí, ale už neviem ako a hlavne kde žiadať o dávku v nezamestnanosti. Situácia je takáto:
Môj brat žije dlhé roky v CZ, podal si výpoveď k 1.6.2014 a chce sa vrátiť naspäť na SK. V CZ si platil aj zdravotnú a aj všetky odvody. Trvalý pobyt má na SK a tu nastáva problém. Nakoľko žije na opačnom konci pokúšam sa mu na našich úradoch pozisťovať čo a ako a hlavne do koľko dní sa na dané úrady nahlásiť, aby sa nemotal na dva či tri krát tam a spať, pokiaľ povybavuje byt atď... Zdravotná je bez problémov, teoreticky aj úrad práce no nastáva problém s dávkou v nezamestnanosti slovenské úrady (sociálka) povedali, že sa má najskôr nahlásiť na úrade práce tam a požiadať o export dávky, čo by znamenalo že hlásiť sa bude na SK len peniaze mu budú chodiť z CZ keďže tam platil odvody, dnes sa bol pýtať v CZ ako sa vybavuje ten export dávky a čí mu vypíšu formulár U2 ako chceli slovenské úrady, no oni mu povedali, že pokiaľ má trvalý pobyt na SK tak v žiadnom prípade sa nemôže evidovať na úrade práce tam, tak som utekala opäť na SK úrad a tam zase, že nie musí žiadať tam som s toho somárik, tak kde je vlastne pravda? Ak sa tu nájde mamička čo s tým mala skúsenosť, alebo náhodou pracuje na úrade prosíííííím o radu. Ďakujem

stormie
20. máj 2014

Ma dve moznosti:
1.Moze sa evidovat na up v cr a potom poziadat o export davky na sr

2. alebo ist na up na sr, zaregistrovat sa a potom si na socialnej poistovni vybavit podporu v nezamestnanosti, bude potrebovat formularU2, potrebne dokumenty na vybavenie formulara bud dolozi socialnej poistovni a ona mu o ten formular zaziada v cr alebo si on zaziada sam na prislusnom urade v cr a formular potom donesie na socialnu poistovnu. Tu este treba dodat ze bude musiet dokladovat 'zachovanie vazieb so sr'

V oboch pripadoch to moze trvat dlho, u mojho mm moznost cislo 2 ale nie s cr ale uk trvala 3 mesiace, davku vyplatia spatne odo dna registracie na urade prace, takze par tyzdnov/mesiacov bude bez prijmu.

jajus28
autor
20. máj 2014

@stormie jej dik za info no sak presne ako pises mi to povedali na uradoch lenze oni ho odmietaju v cz zaregistrovat, lebo nema trvaly pobyt tam, a na SK ho zaregistruju ale odmietaju dat davku v nezamestnanosti, ze tu si ma tym exportom vybavit z CZ no tam si to nevybavy kedze ho tam odmietaju zaregistrovat toto nechapem ze kde je pravda 🙂, sorry mozno mi to uz ani nepali bo som s toho uz blba ☹

stormie
20. máj 2014

@jajus28 neviem ci medzi sr a cr je nejaka vynimka ale medzi sr a uk to tak je, v uk neexistuje pojem trvaly pobyt takze ta zaregistruju ak ti vznika narok na podporu. Na sr ta musia zaregistrovat, podporu v nezamestnanosti ries nie s uradom prace ale so socialnou poistovnou. Posielam ip