Ako funguje OČR?

12. jún 2022

Ahojte, prvýkrát v živote som bola v piatok doma s dieťaťom kvôli chorobe. Najprv som volala do práce, že si vezmem dovolenku v piatok, ale nakoniec chlap išiel k dr po papier, že dieťa bolo na ošetrení. Viem, že sa mi asi budete smiať, ale ja vôbec neviem, ako to OČR funguje 😂 Prvýkrát v živote pracujem na TPP. Tak sa radšej pýtam najprv tu, aby som sa nestrápnila pred zamestnávateľom 🤪 Na nete som sa dočítala niečo o papieroch pre sociálnu poisťovňu, to si mám riešiť sama v SP alebo len v pondelok poslať zamestnávateľovi foto toho papiera od dr a riešiť to budú oni? 🙈 Ďakujem za pomoc

zuzinka888
12. jún 2022

Len odovzdas zamestnavatelovi. No musi tam byt napisane doprovod Matky. Inak ti to neuznaju

mogaa
12. jún 2022

jedna vec je dovolenka ktorú si si v práci ohlásila, druhá vec je OČR a tretia priepustka.....ty si si v práci nahlásila že ostávaš na dovolenke, takže ti zapísali dovolenku, ak si ju nestiahla - platí dovolenka.....priepustka - je papier že si bola s dieťaťom u lekára na ošetrení/vyšetrení - záleží od zamestnávateľa ši ti ju uzná na celý deň, lebo zo zákona je to len na nevyhnutný čas počas návštevy lekára.....OČR je obdobná PN len sa týka dieťaťa - teda lekár ti vypíše OČR od kedy do kedy je dieťa choré a ostáva doma a potrebuje celodenné ošetrenie matky

mogaa
12. jún 2022

ak sa teda jedná o 1 deň tak to rieš potvrdenou priepustkou(ak ti ju zamestnávateľ uzná na celý deň) alebo dovolenkou, ak je to na viac dní lekár vypísal OČR

janinah
12. jún 2022

Ak máš nahlasenu dovolenku,tak ti nemusia uznať,že z toho nakoniec bolo P ,teda ošetrenie dieťaťa hoc celodenné,na papieri od dr. treba mať vyslovene napísané,že to platí celý deň,aspon u nás to tak vyžadujú.Treba sa dohodnúť s nadriadeným čo ti uzná za ten piatok.Ak dieťa bude choré doma,tak treba si dať vypísať očr od piatku a nahlasiť začiatok očr zamestnávateľovi.

autor
12. jún 2022

Na papieri od dr mám, že celodenné ošetrenie v sprievode matky. Myslela som, že budem na dovolenke, lebo k dr som sa nemala ako dostať, ale chlap nakoniec stihol ltt po práci k nej skočiť po papier. Však nevadí, keď mi to aj neuznajú, aspoň vyskúšam 😃 Chcela som hlavne vedieť, či stačí dať papier zamestnávateľovi a tým to pre mňa končí. Vďaka za rady.