Ako je to s cestovaním neplnoletých detí bez rodičov?

marta014
25. jan 2016

Ahojte baby chcem sa spytat ,moja dcera planuje ist na 4 dni do Rakuska ,kedze je rakusko v EU staci jej OP,je nutne aj moje potvrdenie teda pisomny suhlas rodica kedze ide sama ,ma zatial 17 rokov ,coskoro 18

ichbinich
26. jan 2016

V prvom rade jej bude treba cestovny pas. Na obcianksy preukaz sa neda cestovat nikde (kedysi do Ciech sa dalo, ano).
Ci je treba nejake povolenie od teba, netusim.
Ale urcite PAS.
P.S. Daj si tuto otazku do "Moj blog", tam sa tula viac ludi ako tu vo fore, tam ti asi skor odpovedia a poradia.

evittam
26. jan 2016

No pokiaľ už má OP, tak môže cestovať aj na OP - tak ako môžeme cestovať my dospelí na OP do Čiech, Rakúska, Nemecka a podobne, tak môžu už aj deti pokiaľ majú OP - tam rozdiel nevidím. Samozrejme, že dieťa do 15 rokov nemá OP a teda žiadny doklad totožnosti tak potrebuje pas - to áno s tým súhlasím.
@ichbinich
@marta014 či potrebuje tvoj súhlas - no to je otázne, napríklad môj syn išiel minulé leto spolu so strýkom a starou mamou do Švajčiarska autobusom (student agency) - uvedená spoločnosť má na svojich stránkach zvlášť doklad, že rodič dieťaťa súhlasí s jeho vycestovaním a komu ho zveruje do starostlivosti a kto ho vyzdvihne v danej krajine....

jeennyv
26. jan 2016

Vzhladom na situaciu, tak pas...aj my ideme do rakuska a berieme normalne pasy dnes ta kontroluju vsade...

jurka83
26. jan 2016

ahoj, pracujem v cestovnom ruchu, dieťa aj 3 dni staré musí mať pas, k vycestovaniu do inej krajiny bez rodiča sa doporučuje mať súhlas rodiča, je nato taký formulár, nemôžem ho sem šupnúť, mám tam firemnú hlavičku, ale keď dáte do googla , myslím že sa objaví.... nie vždy, každá krajina to vyžaduje... ale napr. keď sa letí , niektoré let. spoločnosti keď dieťa neletí v sprievode rodiča, musí mať tento formulár napr. Berlin Air .... takže oni to tak nazvú doporučujú a je na tebe či mať nervy keď nejaký dôležity pán bude na tom trvať alebo to mať pre istotu pri sebe a s úsmevom mu to podať 🙂

sandra551
26. jan 2016

@jurka83 @ichbinich @jeennyv S týmto nesúhlasím. @jurka83 Bavíme sa o Rakúsku, nie o leteckej doprave a nie o dieťati ale o 17 skoro 18 ročnej babe s OP...
Za prvé, dieťa nad 15 rokov má OP a to ho oprávňuje cestovať všade tam, kde sa s OP cestovať dá. Toto je stránka a podrobný zoznam od Ministerstva zahraničia, kde cestujete s OP. "Občania Slovenskej republiky môžu s občianskym preukazom vydaným formou ID karty cestovať na územie členských štátov Európskej únie, ďalej na Island, do Lichtenštajnska, Nórska, Švajčiarska, Čiernej Hory, Bosny a Hercegoviny, Macedónskej republiky, Srbska, Albánska, Gruzínska, Moldavska a Gibraltár."
Takže nad 15 rokov sa dá takto... Cestujem letecky po Európe cca 50 krát ročne a nemám ani vystavený pas... Dá sa normálne aj letecky cestovať na OP. A do Rakúska keď idete busom, autom, vlakom to je jedno, nikto si nepýta ani OP... nikde na hraniciach už zo xyz rokov. Pas musia mať len deti do 15, ktoré nemajú ešte OP alebo ak sa cestuje potom mimo týchto uvedených krajín.
Takže @marta014 Skoro 18 ročná nepotrebuje potvrdenie ani nič iné... však to je už dospelý človek, nie to ešte len tu za humnami v Rakúsku 🙂 Nikto nebude kontrolovať jej vek ani nič... nemá kde a kto.