Ako poriešiť osobu, ktorá pácha priveľa škody?

daryba
6. jún 2013

Dobry den mamicky a oteckovia. Prosim Vas o radu ako poriesit osobu ktora na mna a mojho manzela poslala kuratora zo socialky a po dedine uz nejaky cas siri, aj s ostatnymi osobami, zrejme v pribuzenskom, alebo inom vztahu po dedine hlupu klebetu.
Viem bude to zneit skutocne neuveritelne, ale je to pravda.
Tak aby som zacala. Som z Badic, to je mala dedinka pri Nitre, vedla Podhorian.
Vcera som bola u doktorky, pretoze mam akutny zapal mocoveho ustrojenstva. Obe moje deticky su tiez uz par dni nezdrave a beru antibiotika. Som z Vrabel a z tade mame aj babku a dedka. Mam tam aj lekarku. Nechala som to tak, pretoze vzdy, ked nieco vybavujem, tak nase deticky nechavam u babky a dedka, kde su casto aj cely den.
Ked som sa vracala z labolatoria, tak mi zavolal pan kurator zo socialky, ze je u nas pri dome v Badiciach ap
úlô--ô-§
!§pô§lôlk-ôôpp§§

jania023
6. jún 2013

myslim ze ti chyba cast spravy

daryba
autor
6. jún 2013

🙂 to bol moj syncek. Prosim prepacte, ale rad pise. Takze zavolal mi pan kurator, ze je pri dome v Badiciach a ze kde som lebo mu neotvaram. Ja som zostala v soku, ze co u nas riesi. Takze po nejakom prehovarani mi vysvetlil, ze bol na nas podany podnet ohladne starostlivosti o deti, pretoze je ich malo vidiet. V ten den mi nakazal prist na urad aj s detmi, aby som ich ukazala, ci su zdrave a ziju 😕 ? To som zostala uplne vykolajena, ze o co sa jedna.
Po tom co sme prisli, tak nam dovolil nahliadnut do spisu a v nom bolo napisane:
- preco nechodim s detmi po dedine na prechadzky. Byvame v rodinnom dome, mame dvor a zahradu a deti sa hravaju na nom, alebo na zahrade. Chodila som aj po dedine, to si asi nikto nevsimol a cez zimu sme sa chodili sankovat. Chodime na prechadzky aj na vinice, kde nechodia tak casto auta. No asi robim chybu, ze sa nenecham ocumova. Dcerka sa mi narodila hedikepovana, tak chodime vela aj po doktoroch, rehabilitacie, plavanie, rekreacie, ... no je toho mnoho.
- mame vysoku burinu na zahrade. Kosime burinu a udrzujeme pozemok. Okrem ineho dokoncujeme domcek, ako aj terenne upravy podla casovych moznosti.
- nevie, kde sme s manzelom zamestnany a ci vobec a nevie kam moj manzel pravidlene kazde rano odchadza. Odchadza do prace a ja som taktiez zamestnana a momentalne na rodicovskej dovolenke.
- nevesiam pradlo vonku, takze zrejme neperiam. Nevidi mi vyvesene pradlo. No sme v modernej dobe a mozem mat susicku, alebo susiaky vnutri.
- postavili sme si divny pristresok a zatienili tym jediny zdroj svetla do domu. To nie je pristresok, ale ohlasena stavba, ktora je postavena pred balkonovymi dverami a mame dalsich 6 okien ktore nie su ciastocne tienene touto stavbou. V podstate sa jedna o krytu verandu.
- nechodime do miestneho obchodu a nevie, kde nakupujeme. Vyuzivame obchodne retazce v blizkej Nitre, ako aj internetove obchody.
- nemame otvorene okna, nevetrame. Tak to som uz bola skutocne v soku, pretoze vetravam niekolkokrat denne.
- deti nechodia do skolky. Tak moj syncek ma teraz 3,5 roka a je zapisany do skolky od septembra (toto som riesila so skolkou uz pred pol rokom, okrem ineho ma skolka obmedzenu kapacitu, aj deti beru od najstarsich). Dcerka ma 1,5 roka.
Podotykam kazdu miestnost.
Uz viac si zial nespominam.
Sme v dedine novy, relativne. Pred 5 rokmi sme si v Badiciach kupili hrubu stavbu, ktoru sme postupne dokoncili.
So susedmi mame dobre vztahy. Do nikoho sa nestarame. Pred narodenim deti sme okrem casu nastavbe sme travili cas v zamestnani. Po narodeni synceka (narodil sa zdravy) som zacala hned ako to bolo mozne pracovat. Potom som zostala tehotna s dcerkou a bohuzial sa jednolo o rizikove tehotenstvo. Dcerka sa nakoniec narodila hendikepovana a potrebovala vela opatery, ktoru este stale potrebuje, preto som s nou zostala doma.
Pred kratkym casom sme si zabezpecili okrem toho jedneho auta, ktore mame este jedno dalsie, aby som nemusela synceka a dcerku nahanat, ked zacne skolka.
Prosim poradte ako mam zareagovat, pretoze podla kuratora, nema vyznam podat trestne oznamenie na osobu ktora podnet podala, pretoze ju chrani zakon, zevraj si plnila, len obciansku povinnost.
Dnes, ked som prisla domov s detmi od lekara, tak som zazila ludovo povedane " ohrnanie nosom nad mojou osobou"
O to mi ani nejde, ale v takomto prostredi maju vyrastat moje deti. Prosim poradte.

-

daryba
autor
6. jún 2013

Prosim poradte

mikys1
6. jún 2013

Len sa obrniť, ľudia vedia byľ krutý

crazybabenka
6. jún 2013

@daryba nie dom si na 100% ista.....ale myslim si, ze kludne mozes podat trestne oznamenie za ohovaranie......mne nieco podobne vyviedla psychicky narusena suseda.....uz je chvala bohu v ustave.....a na kuratele mi prave to poradili....ze to je asi jediny sposob ako si ocistit meno

anos18
6. jún 2013

@daryba Ahoj, ja zasnem, coho je Slovac schopna ☹ Podla mna, najucinnejsie je: nevsimat si to a zit si svojim zivotom.

raza
6. jún 2013

je mi to lúto, ale poradiť sa ani nedá.. nemôžeš robiť podla mňa nič, len sa snažiť nemyslieť na to.. ludia vedia byť proste svine. pravdepodobne vám závideli, že ste si dovolili kúpiť druhé auto a pristavať.. vedeli, že keď zaútočia takto, tak vám ublížia.. chce to len vydržať. aj keď to znie, že sa to nedá, ale treba len vydržať. ak sa náhodou dozvieš, kto ťa udal, tak ja by som si to s ním určite riadne vysvetlila, ale neviem, či sa to dozvieš.. aj keď, na dedine sa to asi neutají..
prajem vela síl a hlavne - vykašli sa na to, spravte si s rodinkou pekný víkend, nech susedia kludne aj závidia.

dejnas
6. jún 2013

@daryba neviem, či sa jedná o nejakého suseda / susedu alebo bývate v dome ešte s niekym? s rodičmi napr. ?
pokiaľ ide o susedov - nič nenarobíš, pokiaľ teda nemáš prostriedky na to, aby ste si zaobstarali bývanie niekde inde... kašli na to... kurátorovi si situáciu dostatočne vysvetlila, tie udania boli fakt smiešne, vedela si všetko zdôvodniť, tak sa tým netráp... kurátor má pravdu - v podstate si tá osoba "splnila povinnosť"... nikto nikdy nedokáže, že cieľom neboli dobré úmysly, ale snaha uškodiť... 😒
treba sa nad to povzniesť, i keď je to ťažké, naučiť sa ignorovať dotyčných a venovať sa naplno svojim detičkám a rodine...

mata1001
6. jún 2013

ahoj,isla by som sa opytat dodycnej osoby co ma za problem...a povedat jej ze este raz nieco podobne spravi tak podas na nu trestne oznamenie za ohovaranie...ty kokos to uz co ma byt...nema ine co na robote... 😖

zuzana2000
6. jún 2013

čistá závisť sprostých ľudí....ja tiež nevešiam prádlo vonku, pretože chodia autá a hned ho mám zaprášené....staviame plný plot, mimochodom sme ustupili do nášho pozemku, aby plot bol výlučne našim majetkom, vybavili naň povolenie....aj tak sa sused vyhrážal, že nám nič nepodpíše, lebo mu to zatieni dom...ale to že tam má džunglu stromov a v nich sršne, to mu zjavne neprekáža 🙂 ale inak sa v pohode zdravíme 🙂 , nakoniec na povolenie jeho podpis nebol vôbec potrebný...
ono je ľahko poradiť, nevšímaj si ich...to nejde, nakoľko to človeka štve, o to horšie že sa na teba pozerajú ako na nejakú tyranku detí a nehygienickú ženu....
Sama seba sa pýtam, čo vlastne by som v takej situácii robila ja?? ignorovať, nevšímať si to, a tým pádom to ostatný môžu brať ako že kto mlčí, ten svedčí..takže im dať tak povediac za pravdu...alebo ak vieš, kto to bol, tak dotyčnej na rovinu zapchať usta a urobiť to rovno na verejnosti, nech už teda všetci vedia o čo ide...a zmeniť medzi vami tichú vojnu na hlasnú.
Niekedy je fakt dobre sa na to nejak vykašlať, ale na druhej strane...napr. ja som osoba čo neznáša klamstvo a toto by som tiež veľmi ťažko znášala, nakoľko trpí celá tvoja rodina.

modrazaba
6. jún 2013

@daryba ja by som okamzite podala trestne oznamenie. medzi obcianskou povinnostou a ohovaranim je rozdiel. co koho do toho kam chodite nakupovat alebo ci pradlo susite na dvore alebo v susicke. Nic z toho co som si precitala nezavana nijakym zanedbavanim deti ani nic podobne. ked su ludia svine, musite bojovat rovnakymi zbranami. Ja by som sa urcite branila. Lebo teraz dali navrh a co pride nabuduce? Napriek rade kuratora by som sa branila.

daryba
autor
6. jún 2013

Dakujem Vam za reakcie a rady. V podstate pre objasnenie, mali sme pravo nazriet do spisu a tak vieme, ako sa ta pani vola, aj kde byva. Je to Nitrancanka, teda vobec nebyva v dedine a plus chodi, ako to sama napisala v podnete do dediny za, niekym, to presne nedefinovala. Inak povedane, ved nas nema moznost ani spoznat, kedze nebyva v dedine 😕, aby mohla vobec nieco napisat, alebo nieco riesit. Nad tymto mi tiez postava hlava. Ono tato pani, podla priezviska, musi mat v Badiciach vela pribuzenstva, tak mozno ze su oni ty pozorovatelia a ona ta proaktivna.
Pokial mate este niekdo skusenost, alebo radu, prosim napiste.

asfodelka
6. jún 2013

@daryba ja som zila na dedine prevaznu cast zivota a kazdy tam kazdeho pozna. jeden clovek povie vetu a dalsich 100 ludi dolozi, a tak vznikne klebeta. ale bola tam jedna paradna vec a to dedinsky rozhlas ktory pravidelne pocuvali vsetky klebetnice. tak by som dala v rozhlase zahrat nejaku pesnicku pre celu familiu s tym priezviskom a poslala im srdecne pozdravy.
ale mozno by nebolo na skodu konfrontovat tu pani co to spisala, pozvala by som ju na navstevu a polozila ju do hanby nech sa spamata.

anos18
7. jún 2013

@daryba Tak chodte rovno za tou pani a vydiskutujte si to, aky ma vlastne problem a preco. Pekne, slusne. Ci Vas ona tak dobre pozna, aby mohla pisat taketo veci. Lebo je rozdiel medzi pravdou a medzi tym, co si ona mysli.

katecameron
7. jún 2013

ja by som na nu podala trestne oznamenie za verejne ohovaranie alebo narobila s nou osobne poriadky

crazybabenka
7. jún 2013

@daryba jednoznačne trestné oznámenie za ohováranie....nech sa spamätá

sue
7. jún 2013

@daryba ale tá pani, nech je teda akokoľvek zlá, tak sa podľa mňa za niečo mstí... nepoznáš ju ani ty ani manžel ani nik z rodiny?

daryba
autor
7. jún 2013

Takze podavame trestne oznamenie. Dnes sme sa o tom porozpravali so starostkou, ktora je toho isteho nazoru. V dedine sme novy. Nastahovali sme sa nie z Nitry, ale z Vrabel, takze tu skutocne, ci uz v blizkom, alebo v sirokom okoli ludi velmi nepozname. Pozname ich len par. Nad nejakou pomstou sme tym padom ani neuvazovali, ale uvidime co poriesi kriminalka. Uprimne, aj mna a manzela to dost zaujima preco sa do nas zacal niekto starat. Ako som uz pisala do nikoho sa nestarame, pohybujeme sa hlavne po dvore, alebo zahrade. Mimo domu sa od nas chodi do prace, k lekarom, do Nitry za nakupmi, alebo zabavou, ... . Deti pohyb maju, ked je pekne chodime, tak chodime aj na prechadzky k lesu, alebo k oklitym poliam. Cez leto to budu aj Tatry a rodinna chata. Neviem este co mam popisat, pretoze je toho skutocne vela. Na dedine nie je verejne ihrisko pre deti, alebo skolka s ihriskom, takze v podstate okrem bezcielneho prechadzania sa po dedine sa neda ani nic ineho, dalej je v dedine, len jeden chodnik, ktory ma asi 500 m a vedie od autobusovej zastavky po kostol, inak musim chodit pokraji cesty pre auta, bez krajnice a to s kocikom a chlapcom vo veku 3,5 roka povazujem nebezpecne. Obcas chodievam pred kostol, ale kedze tam nie je pre deti nic zaujimaveho, tak mi tam dlho nevydrzia. Rada s nimi chodim na vinice, alebo cestou k lesu, alebo na polne cesty, pretoze tam je maly pohyb aut. Ale stale vzdy musim najprv prejst cez dedinu , tak asi som aj s detmi ako fantom, ked si nas nikto nevsimne. Dakujem za rady. Dufam, ze si dotycna pani a dalsie zainteresovane osoby z toho vezmu ponaucenie, ze nemaju ublizovat ludom, v podstate len za to, ze ziju inymi navykmi a sposobom, ako ani sami. Urcite napisem, ako sme skoncili. Dufam, ze vsetko dopadne dobre a budeme moct aj s manzelom a detmi zit v klude a hlavne v prijemnom prostredi pre vychovu nasich deti.

daryba
autor
7. jún 2013

A este pre objasnenie k vete "Nad nejakou pomstou sme tym padom ani neuvazovali, ale uvidime co poriesi kriminalka." v mojom prispevku vyssie, sa jedna o poznamku v prispevku od @sue, pretoze skutocne aj s manzelom nepozname nikoho a ani sme neviedli nikdy take socialne vztahy, aby sa nam mal niekto za nieco pomstit, alebo mat tuto potrebu. Ale ako som uz pisala, uvidime co zisti kriminalka. Kym nevieme co za tym je, tak je asi skutocne vsetko mozne.

irriss
7. jún 2013

@daryba pomsta nemusi mit duvod, pomsta muze mit koreny v ZAVISTI a to je sakra potvora... 😉
a zavist= ta muze mit i banalni koreny (lepsi auto,obleceni, dovolenou..)...a nebo BOLAVE koreny..
t.j. deti..
Soustredila bych se na osobu, ktera se na mne usmiva, ktere se "sveruju"ci jen v obchode odpovidam.., kterou potkavam..a ktera NEMA deti... 😔

daryba
autor
7. jún 2013

@irriss ano mas pravdu. Dakujem za prispevok. Aj pomsta z dovodu zavisti skutocne existuje. S manzelom nas nenapadlo sa zamysliet nad tym aj z tohto uhlu pohladu. Teraz je to v rukach zakona. Uvidime co sa zisti. Urcite napisem ako sa to uzavrelo.

irriss
7. jún 2013

@daryba
Vzpomnela jsem si totoiz na pribeh, ktery otrasl mistni verejnosti.. ☹
Maminka sla vyprovodit starsiho syna na skolni autobus...a mladsiho nechala jeste v perinach v manzelske posteli...aby v klidu pockal na maminku...
KAZDY DEN STENY RITUAL...(na minutu)

zrejme o nem nekdo vedel, jak dlouho trva cesta k autobusu a zpet...
a hlavne dotycny vedel, ze jelikoz vladne duvera mezi sousedy, NEZAMYKA SE..

Maminka se vratila od autobusu do 2.patra loznice,kde nasla sveho usmrceneho (jak psat nebudu) chlapecka 😢

probehl soud na zaklade DEDUKCI..ne na zaklade motivace ci zbrane (nikdy se nenasla )...Maminka dostala 16 let za zabiti sveho chlapce...i kdyz si spousta lidi mysli,ze slo prave o zarlivou sousedku,ktera k nim chodila casto i s manzelem a ZAVIDELA moznost byt matkou..ktera pro ne byla utopii... ☹ Sousede znaly veskery jejich pohyb...zvyky i navyky...

prasiatko30
7. jún 2013

toto je ina sila - som si myslela ze nieco taketo existuje len vo filmoch 🤐 😨

daryba
autor
7. jún 2013

@irriss ach boze ... 😢 ...Ako je to mozne, ze sa vyskytnu aj takyto ludia. Ja uz tomu skutocne nerozumiem. Cisti sociopati. Dochadzju mi slova, neviem co dalej pisat, ... cisty horor, ktory sa stal realitou

katkapoky
7. jún 2013

aďa toto čo čítam????? to snáď ani nie je možné..... poznám všelijakých ľudí, ale toto čo má byť? normálne nechápem. niektorí ľudia závidia ešte aj dieru na nohaviciach. a je neuveriteľné, čo dokážu urobiť. som zvedavá do akého konca to dotiahnete. držím palce. radu veľmi nemám, lebo skutočne neviem čo by som urobila. veľmi nezastávam názor oko za oko....no toto by aj mňa dosť nasralo a určite by som sa chcela stretnúť s tou "pani" a chcela by som od nej vedieť, čo ju k tomuto viedlo.

maznacik007
10. jún 2013

@daryba nuz moja to je len a len cista zavist a ver ze za tym je osoba co sa na teba v dedine najviac usmieva a prihovara sa ... ta pani z nitry je len a len zasterka ... sama pises ze ma pribuznych u vas v dedine .... ani tolko svedomia nemali v sebe ze by to dali pod svojim menom....
vies to je taka dedinska natura ... sledovat kto co ma oblecene nasadene, ked si jeden kupi toto aj ja si kupim a dve ... a ludia dnes zavidia aj chorobu .... ved kto vie ci si si to auto na chore dieta nevybavila.... (to je ironia) dnes sa uz niektori aj v chorobach predhanaju .... a aj u deti ....

osobne ti kvitujem ze podavas trestne oznamenie... nech sa spamataju dobre ze si to povedala aj starostke... osobne by som este spitla nejakej tetke klebetnici co bude na teba milo usmievat na ulici ... ze si unavena ze si musela ist na policiu dat trestne oznamenie ze ohovaranie ... a ver tomu ze sa to roznesie velmi velmi rychlo ....

vies ako mas novy domcek, dve deti, z toho jedno handicapovane.. cize mozes na neho brat prachy, mas novy pristresok dve auta .... nerobis si doma ... takto to oni vidia a rozoberaju .... lebo su totalne prizemny a jedine co vedia je zavidiet ohovarat a niektori aj zle priat....

daryba
autor
10. jún 2013

@katkapoky Ahoj a dakujem. Urcite napisem ako to vsetko skoncilo. Len dufam, ze vsetko dobre dopadne. Aj ja by som rada vedela, co viedlo tu pani k takemuto extremnemu konaniu. V prispevkoch bolo uvedenych par uvah, ktore by mohli byt dovodom. To si ta pani ani neuvedomuje, ze vlastne zneuzila statny urad, ktory ma inak sluzit k ochrane deti. Ze ty pracovnici, ktory s nami zabijali cas, pretoze u nas je samozrejme vsetko ok, mohli realne pomahat inde, kde to bolo treba. Je to skutocne zalostne, co za ludia sa dokazu najst.

daryba
autor
10. jún 2013

@maznacik007 dakujem za podporu. To s tymi peniazmi ma ani nenapadlo, pretoze na malu Adriku nic nedostavam. Dostavam, len rodicovske a pridavky na moje dve deti. To je vsetko. Naviac nemam narok. Vsetko su to zarobene a nasetrene peniaze Dokonca mi ani nechceli dat na urade potvrdenie, aby som mohla parkovat na miestach pre postihnutych. Takze takto musim zakazdym, ked idem s Adrikou kamkolvek, hladat parkovanie a niekedy aj marne. Nedali mi to potvrdenie, aj ked som im vysvetlila, ze ja to parkovne rada zaplatim, len nech mam kde zaparkovat. Poviem Ti, ze najviac ma zarmutilo, ked som s dcerkou bola na rehabilitacii, tak som opat nemala kam zaparkovat a jedine volne bolo pre postihnutych. Potom co som nasla (samozrejme daleko) miesto a som s Adrikou na rukach rychlo kracala k budove, tak sa mi naskytol tento pohlad:
Pan zhruba asi 45 - 50 rocny si zaparkoval s terennym mercedesom na tomto mieste pre postihnutych. Hodil preukaz invalida na pristrojovu dosku, vyskocil z auta, zabuchol dvere a zavrel a vybehol?! hore po schodoch do budovy. Ja som zostala pozerat s otvorenymi ustami. V tej chvili do mna voslo tisic certov, ale potom som si uvedomila, ze co si pomozem. Ved ako na Slovensku, takto to funguje vsade ☹ . Takze treba sa, len obrnit, stale znova a znova. Neprijemny lekar, alebo sestricka, primitivny ludia , nechapavy uradnici, ... . Stale si myslim, ze nie som jedina.
Ale este som nedostala ceresnicku, preto sa nam prihodi, ze nas s manzelom niekto obvini zo zanedbania deti. Preco, neviem, to zisti hadam kriminalka, ake pohnnutky viedli tu pani a ine osoby ktore sa na tom podielali. Teraz, len dufam, ze vsetko dopadne dobre a budeme moct aj s manzelom a detmi zit v klude a hlavne v prijemnom prostredi pre vychovu nasich deti.

daryba
autor
23. júl 2013

@katkapoky
@maznacik007
@prasiatko30
@irriss
@sue
@crazybabenka
@katecameron
@anos18
@asfodelka
@modrazaba
@zuzana2000
@mata1001
@dejnas
@mikys1
@raza
@jania023

Zdravim dievcata,
takze uz je vec vyriesena, asi pred mesiacom sme podali s manzelom trestne oznamenie za ohovaranie a minuly tyzden nam prisla odpoved. Pri presetreni sa zistilo, ze uvedena osoba, ktora podala oznamenie na socialku, len konala svoju obciansku povinnost, takze sa nejedna o precin ohovarania, ale len o vyjadrenie subjektivneho nazoru. To bolo odovodnenie zamietnutia. A tym nebola naplnena podstata paragrafu o precine ohovarania.
Konkretne: Vypoculi kuratora zo socialky, ktory sa samozrejme vyjadril, ze nezistil ziadne pochybenie alebo zanedbanie starostlivosti.
Potom prisla na rad uvedena pani Mgr. XY z Nitry. Takze je to zena, ktora je o 2 roky starsia odo mna a manzela (my mame obaja 32 rokov). Taktiez je to matka minimalne 1 maleho dietatka, konkretne neviem, pretoze na rozdiel od nej si mi s manzelom ju, jej rodinu a pribuznych nevsimame a nesledujeme.
A teraz pride bomba, pretoze uvedena pani pri vypocuvani uviedla, ze:
1. "ona chodi do Badic k svokre, ktora byva oproti nam, zhruba 2x do mesiaca" ( t.j. 24x do roka!?)
2."ze nechodime do obce, malokedy vidi hrat sa nase deti vonku na dvore" (tak pri tom mnozstve navstev necudo 🙂 a zrejme pocas tych navstev nema nic ineho na robote, len zakazdym zrejme sledovat nas a nas dom, ako aj nas pohyb vonku a zivot, ... atd.)
3. "tiez mame zanedbany rodinny dom" (no neviem ako moze byt zanedbana novostavba kolaudovana pred 3 rokmi 🙂 )
4. "dalej uviedla, ze ona nikoho neohovara a nemala v umysle nam ublizit a len si plnila svoju povinnost, nakolko mala podozrenie, ze u nas nie je nieco v poriadku" (no a na toto nemame uz s manzelom slov)
No vyzera to tak, ze zakon chrani tych co chcu zneprijemnovat zivot inym a su len 2 moznosti, but narazia na ludi ako my, ktory sa budu branit zakonne, alebo na tych druhych, ktory im daju rovno po papuly.

Prajeme Vam vsetkym pekny zvysok vecera a este raz dakujeme za Vasu podporu.

dejnas
23. júl 2013

@daryba , čo k tomu dodať 😝 kiežby sa ľudia viac starali a "plnili si občiansku povinnosť" v tých prípadoch, kde to je potrebné naozaj !!!
v každom prípade, klobúk dolu, ja by som zrejme nešla do toho podania, ale i napriek tomu, že ste nepochodili, dúfam, že dotyčná sa spamätala, pochopila, že zašla priďaleko a nie ste ľudia, ktorí si nechajú s**ť na hlavu... snáď už budete mať konečne pokoj 😉