Ako postupovať pri zmene priezviska dieťatka?

tigris20
18. jan 2012

mam taky problem ze pred 4 rokmi som sa rozisla s mojim byvalym ,neboli sme zosobaseni no dcerke sme dali jeho priezvisko.teraz som 3 roky vydata ,mam okrem dcerky este 2deticky .chcela som sa opytat ci sa da zmenit priezvisko ,ked jej otec (byvaly) nechce.treba na to jeho suhlas? ako mam postupovat?

radustek
18. jan 2012

@tigris20 ahoj pokial ma dcerka priezvisko po byvlom partnerovi musi on podpisat suhlas vlastne aj keby to priezvisko po nom nemala....ak je urcene otcovstvo na matricnom urade tak ano musi byt na to jeho suhlas ak nesuhlasi mozes sa obratit na sud a uviest tam dovody napr ze si vydata mate s manzelom deticky a chces aby ste sa volali vsetci rovnako....alebo ak nahdou neplati vtedy ak to sud uzna spravi to za nho a budes moct potom dcerku premenovat

tigris20
autor
18. jan 2012

@radustek dakujem a keby som to dala na sud ze som vydata ,... tak musi byt pritomny aj on

stela01
18. jan 2012

@tigris20 Zmena sa moze uskutocnit , po suhlase oboch rodicov .

tigris20
autor
18. jan 2012

@stela01 tak to on nesuhlasi,len neviem ako mu mam vysvetlit ze nie kvoli sebe to chcem ale kvoli dcerke 😒

stela01
18. jan 2012

@tigris20 S tym ti neporadim :(
Nemyslim si ze to je az taky problem ......

radustek
18. jan 2012

@tigris20 to chlapi su neodbytny v tomto nedovoli to ale urcite ano daj na sud ze si vydata a chces aby sa dcerka volala po tebe...vlastne oni by ho predvolali a keby sa nedostavil tak to spravia aj bez neho 🙂

stela01
18. jan 2012

@radustek Tak to urcite nie .... to ze on sa nedostavi neznamena ze zmenia jeho dietatu priezvisko ... 🙂

radustek
18. jan 2012

@stela01 myslela som ze rozhodnu aj bez neho oni to vlastne beru tak ze ked on sa nedostavi tak nema zaujem

anjelicek26
18. jan 2012

@tigris20 - ak nesuhlasi, tak ti to sud neodobri. Stale je to jeho dcera, aj ked ty si vydata, co JEHO ako otca po tom? Stara sa o nu? Plati alimenty? Dcera vie, ze je jeho? Ak ano, tak meno nezmenia 100%

tigris20
autor
18. jan 2012

dakujem vam,skusim to dat na sud 😉

radustek
18. jan 2012

@tigris20 vyskusaj moja kamaratka to tak davala a beru tam vseliake dovody na to....podari sa ti to uvidis vela stastia prajem 🙂

stela01
18. jan 2012

@radustek Na sud sa podava ziadost s tym ze on uz musi suhlasit 🙂 ,

To ze otec nepride , nedostavi sa ..... nema cas ... nema zaujem neznamena ze sa jeho priezvisko bude menit 🙂 On je raz otec,boli manzelia dieta je jeho priezvisko jeho a to ze matka sa opet vydala nieje dovod na zmenu priezviska jeho dcery 🙂

zuzana_v1
18. jan 2012

Daj to na sud, ono sa to bude sice mozno koli jeho nesuhlasu natahovat mozno aj na dva roky,ale sud na 90% vyhovie ziadosti matke. Do ziadosti napis, ze mas novu rodinu, kde mate dalsie deti a v zaujme dcerky by si chcela, aby sa volala rovnako ako jej surodenci, nech sa neciti odstrcena od rodiny. Oni nemaju dovod nevyhoviet, ty ho nezbavujes otcovstva. 🙂

anjelicek26
18. jan 2012

@tigris20 - nezabudni na sudne poplatky, na ktorych ostanes sediet, ono to bude chciet objektivne dovody, nie len to, ze sa tebe "nepaci", ze sa dcera vola inak. Nemyslim, ze by 6 rocne dieta tym az tak trpelo, ked sa to pekne poda.

tigris20
autor
18. jan 2012

@anjelicek26 plati mi 50 e. a stara ako stara. sme od seba 300 km a 2x do roka pride pre nu. mne to je jedno ze sa po nom vola len kvoli nej to chvem,nechcem aby sa jej v skole za to vysmievali a aj casto sa ma na to pyta.

stela01
18. jan 2012

@zuzana_v1 No tak toto nieje dovod na zmenu priezviska a ked sa opet vyda 4 x tak to ma byt dovod na zmenu mena ????,
( Nenarazam na pani ktora prispevok pridala myslim vseobecne )

radustek
18. jan 2012

@stela01 na sud sa podava vtedy ak otec nesuhlasi so zmenou preto o tom rozhoduje sud keby s tym suhlasil na co by sa tahali na sud by to len podpisal a bolo by a je dovod aj to ze je vydata 🙂

anjelicek26
18. jan 2012

@tigris20 - btw. novy manzel suhlasi, ze sa tvoja dcera bude volat po nom? Lebo tvoje meno za slobodna jej asi davat nebudes 😕

radustek
18. jan 2012

@zuzana_v1 ano ano mas pravdu tak to je

irriss
18. jan 2012

@tigris20
Zadny otec se dobrovolne nevzda prijmeni sveho ditete.
Existuje i "povoleni" ke zmene z psycholog. duvodu, kdy musis splnovat nektere "kategorie"
1. otec neplati
2.otec se nestyka
3.otec ma zakazany styk
4. mas novou rodinu
..
ale ani tak to neni "pravo" na zmenu...mne se to nepovedlo a pak kdyz uz byl syn dospely a mel narok, "nemel duvod" si sve prijmeni menit..prirostlo mu k telu aniz by k nemu mel nejaky cit..ale se zmenou prijmeni v pozdejsim veku souvisi VELMI mnoho zmen a prepisu😉

anjelicek26
18. jan 2012

@tigris20 - verim ti, ze ta to skrie, ale ak on nechce, nemyslim, ze by ti vyhoveli. Skus to ty prekusnut a povedat jej, ze je vynimocna, vola sa ako jej ocko, ktoreho mama kedysi lubila a zo srdiecka spravili ju, netreba to pre 6 rocne dieta velmi rozpitvavat, ako nasa mala ma takmer 6 a to, co priezvisko je nema ani ponatia, ked sa jej spytam, ako sa vola, tak odpovie, ale ze by to nejako riesila, ze ja som sa donedavna volala inak ako cely zvysok rodiny 😝 Bola som proste mama a ona moja dcera.

tigris20
autor
18. jan 2012

@anjelicek26 pravdaze ze by suhlasil,ved on sa o nu prikladne stara,co jej otec nikdy

martinkatinka
18. jan 2012

V rozfielnych priezviskách nevidím problém, moj syn sa volal po otcovi ešte pred sobášom a za ten čas som neprišla na nejaké obmedzenia... jedine, že teba asi u doktora zavolajú podla jej mena, ale kedže je to dievčatko, volajú vlastne ju... a dá sa to pekne vysvetliť, keď jej povieš, že ona sa volá po ockovi, ktorý ju navštevuje dva krát do roka...povieš jej, že keď sa vydá, zase sa jej zmení priezvisko, po manželovi...a preto máš aj ty iné...

tigris20
autor
18. jan 2012

ja by som aj tak bola najradsej keby sa s nim vobec neschadzala,nemusel by mi ani nic platit .minule prisla od neho a ze jej hovoril aby u neho zostala a moja malicka ze nemoze lebo ma doma bracekov🙂 niektori chlapi su riadne hlupi,neviem sice co tym chce dokazat ze ma po nom meno,nikdy ju nic nenaucil ,ani jej nic nekupil akurat par sladkosti ale tie si moze strcit niekam. 😒

irriss
18. jan 2012

@martinkatinka
Problemy nastavaji v nekolika pripadech a v nekolika obdobich ditete...
1. problem rozdilneho prijmeni je prestehovanim se do zahranici a tudiz rozdilne prijmeni noveho partnera a predesleho otce
2. problem vlastni identifikace nastava u ditete v pubertalnim veku... 😉

radustek
18. jan 2012

@tigris20 boze ty niektori chlapi su hrozni on to nedovoli nie preto ze by mu na tom nejak zalezalo ale preto aby tebe ubilizil

martinkatinka
18. jan 2012

@irriss súhlasím.. sama zakladateľka témy však musí vedieť, či má s tým problémy alebo nie... ak áno, nech to skúsi.... ja som problém nemala... ale nehovorím, že by neskor nenastal

irriss
18. jan 2012

@radustek
nejen hloupost, ale i jesitnost (hrdost) hraje svou roli...nehlede na projeveny zajem 😒 kdy je opravdu casto nulovy 😠

tigris20
autor
18. jan 2012

@radustek asi tak,ale uz na vsetko doplatil

stela01
18. jan 2012

@tigris20 Vravis ze ste boli manzelia 🙂 pozeraj sa na to inak .......
Dieta ste splodili , lubila si ho .... 🙂 A on jedine co asi chce aby dcera mala jeho meno 🙂 , evidentne ti nezasahuje do noveho vztahu a tvojho zivota ...... co je fajn 🙂 ty si nasla opet svoje stastie .....mas krasne zdrave deti .... 🙂 Dcera casom pochopi kde je chyba ....a kde sa stala chyba ,ale tym ze zmenis jej priezvisko nic nevyriesis 🙂