Ako znížiť daň?

zuzanaburiks
2. jan 2021

Dobry vecer,
poprosim o radu.
S manzelom chceme predat dom a kupit iny.
Dom, v ktorom byvame, kupili manzelovi rodicia ped 12 timi rokmi za 8000e. Manzel ho uzival no neprerabal. Prerobili sme ho pred 3 rokmi. Pred rokom dom darovacou zmluvou darovali manzelovi. Vzhladom k tomu, ze je majitelom len rok, musime zaplatit dan vo vyske cca 10 000e co je skutocne vela. Dom chceme predat za 35 000e. Znalecky posudok sme pri darovacej zmluve nemame. Dozvedela som sa vsak, ze je mozne tu dan nejak legalne znizit. Viete mi prosim poradit, ako to je v nasom pripade, ci mame nejake moznosti? Dakujem.

draik
2. jan 2021

Príjem pre účely dane z príjmu a následného zdravotného odvody sa zníži o hodnotu nehnuteľnosti v čase nadobudnutia, daň sa platí z rozdielu

marysa21
2. jan 2021

Skúste pozrieť ,či náhodou nemáte v darovacej zmluve napísanú sumu v akej hodnote je darovaná nehnuteľnosť. To by Vám pomohlo .

zuzanaburiks
autor
2. jan 2021

@draik to znamena ze ak dom predame za 35.000 a posudok bude napr. Na 30 000 platime dan z 5 000e? Dom odkedy je majitelom manzel za ten rok sa uz nijak neprerabal

draik
2. jan 2021

@zuzanaburiks
Presne tak

marysa21
2. jan 2021

áno ale ešte si môžete k 30 000 pripočítať prerábku ak si zoženiete bločky tak si navýšite základ a budete platiť menšiu daň ,len musia byť od doby nadobudnutia alebo pri predaji sa dohodnete s kupujúcim ,že kúpna zmluva na kataster bude s nízkou sumou ,aby ste neplatili daň a druhá bude na plnú sumu ,čo požadujete a tak nebudete platiť nič .

zuzanaburiks
autor
2. jan 2021

@marysa21 super takze ak pohladam nejake blocky za posledny rok co sme tu urobili tak sa to rata napr. Novy zachod tv a tak?

marysa21
2. jan 2021

Len musíte nájsť takého kupujúceho ,čo Vám tak bude chcieť kúpiť dom .

zuzanaburiks
autor
2. jan 2021

@marysa21 kupujuci je znamy

marysa21
2. jan 2021

TV asi nie skôr si myslím ,že stavebné veci a vstavané spotrebiče ale nie som si istá ale môžete si ich aj po známych zaobstarať ,len pozor na dátum a ak by ste museli volať odhadcu tak si myslím, že Vam napíše koľko budete chcieť aby mal hodnotu.

marysa21
2. jan 2021

Na kataster dáte zmluvu na 30000 aby ste neplatili daň a druhú zmluvu si spravíte so známym na vybavenie domácnosti aj tak to robia aby sa nemuselo platiť .

zuzanaburiks
autor
2. jan 2021

Dievcata a ako to je ked napriklad niekto chce predat za 30.000 a odhadca odhadne na 50.000 ale dotycny vie ze za 50 to nepreda. Ale len za tych 30 ma kupcu. Potom by to ako bolo s tou danou? Ked odhad je vyssi ako predajna cena?

marysa21
2. jan 2021

Odhad je väčšinou menší ,ako sa predá nehnuteľnosť ,lebo znalec vie ako sa pohybujú ceny v danej lokalite .