Aspargerov syndróm - nárok na invalidný dôchodok

11. dec 2021

Ahojte, v prípade, že niekomu diagnostikovali Aspargerov syndrom, má nárok na invalidný dôchodok? Ďakujem.

bosorka2302
11. dec 2021

nie ved ludia s as normalne funguju v beznom zivote, urcite to nie je dovod na id

lucka_ke
11. dec 2021

môj syn je Asperger a normálne funguje v bežnom živote, toto určite nie je dôvod na ID
ak má daná osoba ešte nejké iné dg, ktoré jej bránia žiť normálny život, tie treba posúdiť

autor
11. dec 2021
sara07
11. dec 2021

ak je to dieta opatrovatelsky nie je problém
, zaleží od typu aspergra, zase
su aj tažšie aj lahšiem čiže treba spravu do psychiatra prečo by tam mal byt invalidny skus len skutočne treba mat spravu dobre napisanu že prečo
ako fakt su aspergerovia čo normalne funguju ale su aj taky čo proste maju problem v kolektive pracovat atd

sara07
11. dec 2021

@bosorka2302 netvrdila by som že normálne, určite sa nedá povedat normálne ako bežny človek, su tam veci ktoré robi aj ked nechape, naučené vzorce spravania, a su tam veci ktore sa zvladaju ale aspergra vela stoja alebo ich tvrdo nechape ignoruje
zase nezlahčovala by som tuto dg

bosorka2302
11. dec 2021

@sara07 pracujem s aspergermi a autistami 15 rokov, mas pocit ze neviem o com to je? len sa mi nechcelo rozpisovat. Ale na ID to nie je
Aj moj partner je asperger 🙂 takze mam naozaj dobry prehlad 🙂

diewcatqoo
11. dec 2021

Myslim, ze len diagnoza AS urcite nestaci. Ti ludia su mimoriadne inteligentni.. ak maju dobre zazemie, ktore ich vedie a motivuje, dokazu v praci excelovat. Problem mozno moze byt v praci v kolektive a v respektovani autorit. Ale inak dokazu v zivote relativne samostatne fungovat.
Co sa tyka ID, tak napr. moj otec kvoli covidu caka uz dva roky na operaciu bedroveho klbu a nie je schopny fungovat samostatne. Narok na ID nema... 🤷‍♀️

kacena4
11. dec 2021

ahojkjo citam ze sa tu pise hoco, ale pri AS nie je samozrejmost ze clovek ma priemerne IQ, t.j. ak je tam pridruzena diagnoza napr. mentalna retardacia tak urcite naro na ID vznika, ozaj je to tak ze pri autizme sa na dieta pozera individualne podla toho co zvlada a co uz nie su AS ktory nezvladaju bezne zivotne situacie a ak to psychiater spravne napise do spravy mohli by nieco uznat ale ako pisem je tam toho viac nie len samotna diagnoza AS

autor
11. dec 2021

Ďakujem za všetky odpovede.

lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sara07
11. dec 2021

@bosorka2302 tak potom prečo to dávaš do jednoho vreca všetko a v podstate bagatelizuješ a nie vždy tam je len a iba asperger

bosorka2302
11. dec 2021

@sara07 lebo zakladatelka sa pytala len na aspergera. Ano vacsinou je tam este ADHD ale ani tato kombinacia nie je na ID

martinka17
13. dec 2021

áno - je možnosťč získať ID- odporúčam opýtať sa priamo na úrade práce aký je postup, aké tlačivá, správy sú potrebé pre ŤZP a následne pre ID.

09kofola
24. júl 2022

No neviem, ľudia tu vravia, že AS nie je na invalidný dôchodok, keď 80% ľudí sa nevie zamestnať, alebo si udržať zamestnanie. Niečo mi tu nesedí.