Budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti?

tinkaspinka
24. aug 2020

Ahojte. Rada by som sa poradila v mojej situácii. 8.júla mi skončila RD, následne som si vyčerpala jeden deň dovolenky a k 10.júlu som dala výpoveď. Mala som v pláne žiadať o podporu v nezamestnanosti ale medzičasom som zistila že som tehotná. Otehotnela som ešte počas trvania PP takže by sa na mna mala vzťahovať ochranná lehota a teda aj nárok na materskú (dúfam). Avšak vzhľadom na predchádzajúce priebehy mojich tehotenstiev mi lekár oznámil že by som mala byť na rizikobom. Môžem teda ísť na PNku a potom rovno na materskú. Zaujíma ma však či po uplynutí materskej budem mať pptom ešte nárok na dávku v nezamestnanosti. Ďakujem. Predtým som nastúpila na materskú v roku 2016 následne v roku 2017 sa mi narodilo druhé dieťa.

katusqa9
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
draik
24. aug 2020

@tinkaspinka
Ak ste boli tehotná v čase trvania PP, ste v 8mesačnej ochrannej lehote, v ktorej máte nárok na uplatnenie nemocenských dávok (PN, materské...). Nárok na dávku v nezamestnanosti si za súčasného stavu musíte uplatniť do 2 rokov od skončenia PP.

katusqa9
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
draik
24. aug 2020

@katusqa9
Vyjadrujete sa k veciam (aj v prvom príspevku), v ktorých sa zjavne nevyznáte.

tinkaspinka
autor
24. aug 2020

@draik ďakujem pekne, tak som si to aj myslela

tinkaspinka
autor
24. aug 2020

@katusqa9 na matersku budem mat narok, to som uz zistovala na socialke

katusqa9
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katusqa9
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
draik
24. aug 2020

@katusqa9
Dávka v PN je z akého poistenia? Prečítali ste si tretiu odrážku zakrúžkovaného?

katusqa9
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katusqa9
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
draik
24. aug 2020

@katusqa9
Je úplne irelevantné, o aké tehotenstvo ide. Podstatné je, že ide o tehotnú ženu. PN nemusí súvisieť s tehotenstvom.

draik
24. aug 2020

@tinkaspinka
Aby sme to zhrnuli, aj keď najväčšie bludy sú už, našťastie, zmazané.
Ak je dôvod, nastúpite na PN, dostanete dávku. Následne materské. Po jeho skončení (a do dvoch rokov od ukončenia PP), sa prihlásite na úrade práce (dávka v nezamestnanosti), RP prehodíte na otca dieťaťa, ak ten náhodou neplánuje tiež rodičovskú s poberaním materského.

tinkaspinka
autor
25. aug 2020

@draik dakujem pekne