Cestovanie s bábätkom - Nemecko, Slovensko

rossaa
6. aug 2015

Ahojte v decembri sa mi narodí bábätko ale v Nemecku potom hned po narodení chcem ísť vybaviť papiere na Slovensko pretože v Nemecku už nechcem byť a chcem sa vrátiť. Môžem s bábätkom cestovať bez papierov ? Iba s rodným listom že sa mi narodilo v Nemecku. Alebo budem potrebovať ešte niejaké papiere ? Nechcem nič vybavovať v Nemecku lebo tu nechcem ostať Tak sa pýtam čo budem všetko potrebovať ked idem na cestu s Nemecka na Slovensko alebo to nieje žiaden problém ked ma polícia zastaví ?? Dakiujem

bajana
6. aug 2015

@rossaa tak ked ta zastavi policia, potrebujes preukazat, ze dieta je tvoje....tzn. mat pre neho nejaky doklad totoznosti, takisto aj pri presuvani vramci EU treba mat doklad pre kazdeho....musela by si asi na velvyslanectvo alebo skratka niekam, kde by si poziadala o slovensky RL dietata, na jeho zaklade by ti potom tiez tam vystavili pas pre dieta...moze to trvat mesiace....ale toto vsetko nepisem z vlastnej skusenosti, mozno ma niekto opravi...

ja by som to riskla a isla na SVK bez dokladov....zijeme v CR, sme vsetci Slovaci, prvu navstevu na SVK sme absolvovali bez dokladov, pocas druhej som na matrike vybvila RL a teraz cestujeme na SVK s oboma rodnymi listami....uradne to nestaci, ale - na SVK sme vsetci Slovaci, tam nepotrebujeme doklady k dietatu, resp. staci RL a v CR zijeme, mame prechodne bydlisko a aj cesky RL, keby nieco...budeme vybavovat TP....ak by sme ale isli do zahranicia na nejaky pobyt, uz by som bez dokladov pre malu nesla....

a nechces ist rodit na Slovensko? mala by si lahsiu situaciu vo vsetkom...potom to prihlasovanie na urady s miminom....nic moc....

rossaa
autor
6. aug 2015

@bajana no ja chcem porodiť tu pretože mám tu doktora a všetko o mne vie a cesta na Slovensko trvá 12-13 hodín ja som už v 6 mesiaci a cestovanie mi nerobí dobre ja sa len bojím potom s tím cestovaním na Slovensko ved budem mať rodný list a malá moje priezvisko to nestačí ?? Tak či tak keby som šla vybaviť papiere na ambasádu by som musela do Berlína a to je tiež diaľka 6 hodín by som musela cestovať a späť. Ked sa preukážem s rodným listom nebudem mať problém ??

bubelko
6. aug 2015

@rossaa nestaci ti rodny list a budes mat problem, ak ta zastavia. ak poletis, tak ta ani do lietadla nepustia. potrebujes vycestovaci doklad. ten ti vydaju aj s nemeckym rodnym listom. neviem, ako je to v nemecku, ci dieta automaticky dostava obcianstvo, kedze sa tam narodilo.
ak ano - tak ti staci vybavit nemecky pas s rodnym listom.
ak nie - tak musis na slovensku ambasadu a nechat si vystavit vycestovaci doklad.

bosoriak
6. aug 2015

@rossaa Kontaktuj velvyslanectvo v tvojom okoli, povedia ti, co mas robit. Budes musiet mat pre dieta pas, ten ti vydaju na velvyslanectve, ale nebude to hned po narodeni, chvilu to trva.

ivet1371
6. aug 2015

Treba pas rodný list sa neakceptuje

luliu
6. aug 2015

@rossaa dieta potrebuje pas, rodny list nestaci

sovica
6. aug 2015

Risknúť to môžete aj bez pasu, ale ak by vás polícia zastavila a chcela doklad totožnosti aj pre dieťa, mali by ste určite problém.
Ak žijete v DE viac ako 8 rokov, alebo je otec dieťaťa Nemec, vaše dieťa dostane automaticky nemecké občianstvo, slovenské si potom vybavujete na SK - ak budete chcieť. Bude mať tak dvojité občianstvo. Musíte si však vybaviť medzinárodný rodný list, tuším, na Policajnom prezídiu. My sme pri Stuttgarte a viem, že manžel to išiel vybavovať až do Mníchova. Vy bývate kde, že by ste museli ísť až do Berlína?
S tým medzinárodným rodným listom (preloženým do slovenčiny) vybavujete slovenský rodný list už na SK.
Ale pas na presun na SK určite potrebujete. Ak by dostalo dieťa hneď nemecké občianstvo, tak pas vybavíte veľmi rýchlo. Nie sú s tým žiadne opletačky - spravia vám to na počkanie.
Držím palce, prajem bezproblémový zvyšok tehotenstva a zdravé dieťatko 🙂

irin12
6. aug 2015

ked sa dieta narodi poziadaj o nahradny cestovny doklad vystavi ti ho SK ambasada, na to ti staci Nemecky rodny list, vycestujes a na SK vybavis doklady........ rodny list, pas......... 🙂 aspon v UK to tak funguje ty ako matka potrebujes suhlas otca (ak je cudzinec, nie Slovak) a pas alebo obciansky preukaz, Nahradny cest. doklad sa vystavuje na kratke obdobie a je jednosmerny......... 😉

mirkaandrej
12. aug 2015

Da sa vybavit nahradny cestovny doklad na vycestovanie...vystavia ho na ambasade..zavolaj si tam pre presnejsie info...

@bubelko dieta by dostalo automaticky nemecke obcianstvo ak by bol jeden z rodicov nemec alebo ak jeden z rodicov sa zdrzuje v nemecku nepretrzite min.8 rokov...inak ma obcianstvo svk ako matka/rodicia.

bubelko
12. aug 2015

@mirkaandrej dik😉