Vraciame sa na Slovensko z ČR, aké doklady je potrebné vybaviť?

lucina87
1. dec 2018

Ahojte ženy. Pýtam sa skôr informačne samozrejme si všetko obvolám osobne 😉 sťahujeme sa o 2mesiace naspäť na Slovensko s deťmi narodenými v ČR bez Slovenských rodných listov. Má niekdo podobnú skúsenosť? Čo všetko je treba vybaviť? Škola škôlka prechod z ČR na SR? Je potreba nejaké doklady? Ďakujem za odpovede

jatva
2. dec 2018

Najdolezitejsie bude zdravotne poistenie, sk rl sa budu asi hodit. So skolkou problem nevidim. Iba ak by nebolo miesto. V skole bude zrejme treba vybavit prestup., to sa dohodni s riaditelni skoly.

loginexistuje
2. dec 2018

musis najprv vybavit slovenske rodne listy bez toho sa nephnes lehota na vybavenie je 3 mesiace tak to ries cim skor
potom treba prihlasit na zdravotne potrebujes pracovnu zmluvu zo slovenska skolka zavisi kde ak je to pri meste na zapade nerataj ze dostanes mozno skor sukromnu

andrbeata
2. dec 2018

@lucina87 SK rodný list rieš, iba ak chceš zmenu občianstva. Na MŠ a vlastne ani na ZP, nie je SK rodný list potrebný.
Stačí mať úradne preložený RL a overený.

jatva
2. dec 2018

@andrbeata ak je autorka slovenka, tak deti budu mat aj slovenske obcianstvo. Ak je otec slovak a ani jeden nemaju cz obcianstvo, tak deti maju len slovenske obcianstvo.

andrbeata
2. dec 2018

@jatva nikde sa nespomínalo občianstvo rodičov.

r_d
2. dec 2018

@andrbeata myslím, že aj tak získava dieťa automaticky občianstvo matky a nie otca. Teda ak je matka SK aj dieťa musí byť.

andrbeata
2. dec 2018

@r_d úplná blbosť. Ja mám SK občianstvo, manžel nie a syn tiež nie a nikdy ani mať nebude.

jatva
2. dec 2018

@andrbeata ak si slovenka, deti maju automaticky sk obcianstvo po tebe.

andrbeata
2. dec 2018

@jatva nenarodil sa v SR a ani sme nežiadali SK občianstvo. Ani nebudeme.

jatva
2. dec 2018

@andrbeata to ma automaticky. Nevadi, ze sa nenarodil na svk.

bnov
2. dec 2018

@jatva Aj my sme tak. Malý má občianstvo po manželovi, nemá SK RL.

jatva
2. dec 2018

@bnov rl nema vela spolicne s obcianstvom.

bnov
2. dec 2018

@jatva viem, nemá ani občianstvo. Sú krajiny, kde sa môžeš rozhodnúť, po ktorom rodičovi má občianstvo a nie si povinná ponechať občianstvo po matke.
Ani v ČR ak dobre viem.
My tiež neuvažujeme nad SK občianstvom.

jatva
2. dec 2018

@bnov ak ma jeden z rodicov sk obcianstvo, dieta ma automaticky sk obcianstvo po nom. Nemusis nikde nic ziadat.

lucina87
autor
2. dec 2018

Ďakujem moc za odpovede. Zabudla som upresniť - aj ja aj manžel sme Slováci. Tu v Čechách sme mali prechodné pobyty. Deti sa nám narodili tu v Čechách takže majú České rodné listy. Občianstvo Slovenské. Takže na ZP nebude problém s Českými rodnými listamy?

fkata
2. dec 2018

@lucina87 nie, nebude. SK RL si, ale tak či onak vyžiadaj.

@jatva SK občianstvo sa síce nežiada, ale niektoré krajiny neuznajú 2 občianstvo. To môže byť aj prípad 2 prispievateliek. Napr. Jordánsko, Izrael ak dedia hlavne chlapci občianstvo po otcovi, SK nemôžu mať. Takisto aj ako Slovinci.

lucina87
autor
2. dec 2018

@fkata áno to si vyžiadam určite. Len ma zarazila tá čakacia doba a zľakla som sa toho aby mi deti vôbec prihlásili na ZP bez rodného listu.

fkata
2. dec 2018

@lucina87 ZP nie je problém vôbec. RL vydáva iba osobitná matrika, tak preto tie doby.

jatva
2. dec 2018

@fkata jordansko, izrael by som sa asi nedivila, o slovinsku malicko pochybujem. Staty, kde uznavaju ludske prava, by mali uznavat obcianstva ziskane narodenim. Aj nam doma vsetkym styrom boli odobrane ceske obcianstva kym to niekto nedal na sud a potom nam ich vratili spat.