Čo je potrebné na prihlásenie do zdravotnej poisťovne na Slovensku po odchode zo zahraničia:

josephinka222
27. feb 2021

Ahojte,mám taký problém,mám syna ktorý sa narodil v Anglicku,ja som tam bola 8 rokov,v Anglicku som bola materskej dovolenke ale nedostávala som materskú,pred dvoma mesiacmi sme sa so synom(20 m), vrátili na Slovensko,potrebovala by som poradiť aké dokumenty potrebujem aby ma nahlásili na zdravotnú poisťovňu,viem že potrebujem prerušiť/ukončiť zdravotné poistenie v Anglicku,odhlásiť sa zo zdravotného systému v Anglicku.Vďaka za všetky odpovede Maja

mogaa
27. feb 2021

@josephinka222 uf to bude na dlhé lakte.....samozrejme potrebuješ rodný list dieťaťa, tuším aj pas, doklad o odhlásení z poistenia v Anglicku, neter potrebovala aj od kedy do kedy poberala materskú a doklad že má uhradené zdravotné poistenie , teda že predtým pracovala, kopec dokladov nemala len maily čo jej odpisovali pri odhlasovaní sa v Írsku....problém je že z Británie úrady nespolupracujú, z iných štátov si to vedia vyžiadať, ale z Británie im musíš všetko vydokladovať lebo ich úrady nespolupracujú...a teda, trvá to dlho......neter to vybavovala cez mesiac a to vybavovali ešte cez známeho čo poznal tú pani z oddelenia v BA kde sa to vybavovalo

selest
28. feb 2021

Neviem teda aky doklad dali sesternici, ale v uk nam ziadny doklad o ukonceni poistenia nedali. Tam poistenie funguje inac ako nas cize ani neviem ci sa k takemu niecomu dostanes. Co bolo podstatne aby mna a dieta poistili bolo ze som mala papier od zamestnavatela kedy som ukoncila pracovny pomer, taktiez papier o tom ze mam ukoncenu matersku a velmi dolezite bolo ze manzel ukoncil pracovny pomer v uk, keby tam ostal pracovat tak nas nepoistia. Taktiez sme museli mat trvaly pobyt na sk. Viac si uz nepamatam, najlepsie je zavolat si na pobocku a oni ti povedia co ti treba.

josephinka222
autor
1. mar 2021

@selest Ide o to že ja som bola so synom na materskej,ale matersku som nedostávala kedze som nemala odpracovaných 26 týždňov pred pôrodom,mám len P45-ku kedy som ukončila posledný pracovný pomer pred pôrodom.Pas malý už má keďže sme už leteli domov,momentalne som poslala do Anglicka jeho anglický rodný list keďže musí byť apostilovany,postupne vybavujem všetko,ale o tú zdravotnu vôbec neviem.Mame aj európske zdravotné preukazy.Neviem ako sa odhlásiť zo zdravotneho systemu v Anglicku,vďaka za odpoveď