Čo vybaviť (papiere, úrady) pred pôrodom?

lubkaaa
1. aug 2007

ahojte. chcem sa opýtať skúsenejších, aké papiere je potrebné vybaviť pred pôrodom? myslím ako napr.: netreba ísť do poisťovne alebo na ÚP (alebo niekam inam..) niečo vybaviť, alebo nejaké podpisy aby som dostala tých 15000Sk alebo aké papiere, aby som dostávala rodičovský príspevok (cca 4400+prídavky540sk)?

alebo to až keď sa narodí bábo? a keď aj potom po pôrode, tak kam treba ísť? alebo to dostanem bez akého koľvek vybavovania? (to sa mi nazdá.. 😅 )

ešte poviem svoju situáciu: som vedená na ÚP ako nezamestnaná, pred tým som bola študentka VŠ, momentálne nepoberám žiadne dávky ani nič od štátu)..ešte jedna vec, odkedy mám vlastne nárok na rodič.príspevok?? (odo dňa pôrodu?)

ďakujem

putyna
1. aug 2007

najprv pojdes do socialnej poistovne s MD co ti da papier doktor v 34tt a potom az ked sa babo narodi pojdes tam zasa do 15 petnastich dni s papiermi ktore ti tam dali ked si tam bola a donesies aj rodny list baba.- to sa tyka ohladom rodicovskeho prispevku a dalej neviem ja som to teraz absolhovala aspon ten zaciatok 😀

ellla
1. aug 2007

iste poznate casopis Mama a ja . zozente si cislo jun 2006 - tam je k tomu naozaj dobry clanok a su tam aj rady odbornikov...doporucujem, lebo je tam toho dost vela, aby sa vam nestalo ako jednej moje znamej, ze na nieco zabudla a prisla na to az po stanovenom termine a teraz je 1/2 roka z materskej nezarataju do dochodku ☹

katusha
1. aug 2007

ahoj lubka, ja som na tom pred pôrodom bola podobne ako ty 😀
ako napisala putyna, najskôr zanesies papier od gynekologa do socialnej poistovne, tam ti daju nejake tlacivo s tym, ze ho donesies vypisane do 15 dni po narodeni dietata, myslim ze aj s jeho rodnym listom.
na urade prace musis poziadat o vyradenie z evidenicie uchadzacov o zamestnanie ku dnu kedy sa ti narodi babatko.
ked si chces uplatnit narok na rodicovsky prispevok, na urade prace ti daju nejake tlaciva, ktore donesies vypisane tiez az po narodeni dietatka. daju ti aj tlacivo na tych 15 000. vsade budes potrebovat rodny list babatka, tak si ho potom velakrat poprefocuj 😉
mozes si zistit ci vase mesto dava prispevok pri narodeni dietata. nase nam dalo 3 000 😀 . to by ti mali poradit u vas na mestskom urade.
teraz este nestresuj, peniazky uvidis mozno az v januari.
ja mam taku skusenost, ze mne sa mala narodila 15.juna a peniaze asi dostanem az teraz v auguste 😠 na uradoch maju casu ako ceciny.
prajem vela stastia a trpezlivosti 🙂

dannynka
1. aug 2007

no je toho dost co treba uz si to presne nepametam ale nieco poradim aj ja...
inak co potrebujes vsetko vybavit byva vacsinou napisane aj v porodniciach...aj mi sme to tam mali....a papiere mi vybavoval manzel....najskor treba ist na matriku pre rodny list a ten si aspon 10 krat prefot...budes to potrebovat...potom s rodnym listom do socialnej a tam Ti povedia co a ako dalej...nezabudni aj do poistovne po narodeni ist a aj pred narodenim dietata je dobre si popredo doohodnut dr.aj tam budes potrebovat kopiu rodneho listu....ja som bola pracujuca tak aj do prace som musela kopiu... 😒 😒 😒

katusha
1. aug 2007

no a na to by som skoro zabudla, ze ked sa ti babo narodi, tak sa musi dozit 28 dni, aby si dostala tych 15 000 (trosku morbidne 😖 ). takze to ti potom potvrdi pediater. a na jednom tlacive ti musi tvoj gynekolog potvrdit, ze dieta je prvorodene.

avion
2. aug 2007

Ahojte, doporucujem Vam aby ste si kupili knihu Rodic zaciatocnik (160,- Sk), tam je vsetko napisane a vysvetlene laicky. Velmi dobra pomocka!

veva55
2. aug 2007

A kde sa da ta knizka kupit?

vavka33
2. aug 2007
avion
2. aug 2007

ja som ju kupila na Kosickej ul v Ba, v obchode "Pre deti".

veva55
2. aug 2007

Dakujem za tipy. Tiez som z BA a do toho obchodu "Pre deti" sa v najblizsej dobe chystam omrknut kociky, takze pozrem aj tu knizku.

avion
2. aug 2007

maju ju pri pokladni 😉

avion
2. aug 2007

a zaregistruj sa u nich, budes mat 5% zlavu. nie je to bohvieco , ale kazda korunka navyse dobre pride

emjee
10. okt 2008

mirka7725 • Dnes o 09:50
Ahojte dievcata, prosim poradte mi co vsetko si treba vybavit pred odchodom na MD, v socialnej poistovni, ak som poistena v 2- hom piliery ci to treba nahlasit, kde sa ziada o matersku ( poistena som najmenej 270 dni ),.............. a co vsetko este treba. Zamestnavatel mi da potvrdenie o vyske prijmu a s tym ist do SP kde mi vyrataju vysku MD? No proste b som bola vdacna za kazdu radu a pomoc, dakujem

kukona1 • 1d, snž • Dnes o 11:45
ja som bola v soc poistovni podpisovat,že sa starám o dieta-to kvoli 2 pilieru..

lucillienka
13. okt 2008

keby tu bola nejaká šikulka čo by vedela dať zoznam čo všetko vybaviť, ja zatiaľ registrujem nasledovné :

RODNÝ LIST : treba si urobiť viacero xeroxov...bude ich potrebovať
- na matrike pod ktorý spadá pôrodnica , dajú ho na základe hlásenia o narodení dieťaťa čo vydajú v nemocnici a sobášneho listu a OP oboch rodičov

: s RL potom treba ísť do SOCIÁLNEJ POISŤOVNI
- vyplácanie materského
- prihláška na dôchodkové poistenie do 15 dní od narodenia dieťaťa + v den podania prihlášky vypísať aj formulár a oznámenie sporiteľa o účasti na starobnom dôchodkovom sporení

: s RL tiež treba ísť na ÚRAD PRACE SOC.VECÍ A RODINY
- prídavok na dieťa - 540 mesačne
- príspevok pri narodení a príplatok k príspevku - 25.000 pri prvonarodenom bábetku

: kópiu RL treba poslať aj zamestnávateľovi

ZDRAVOTN8 POISŤOVŇA
- do 60 dní od narodenia treba malého prihlásiť aby mal kartičku poistenca
treba len vyplniť prihlášku na pobočke, Rodný list a OP rodiča jedného

TRVALY POBYT
- treba do 3 prac. dní po obdržaní rodného listu osobne ísť nahlásiť trvalý pobyt - miestom trvalého pobytu dieťaťa je miesto trvalého pobytu matky
- potrebuješ originál rodného listu a OP matky

GYNDA PO SESTONEDELI...
s prepúšťacou správou po 6 týždnoch ísť na gynekologickú prehliadku svojej gynekologičke

no neviem či som niečo nevynechala ale takto som si to ponachádzala rôzne na nete, tak hádam nič nechýba

etnicka
20. okt 2008

boze moj, to nam ten stat pekne sprijemnuje sestonedelie, predpokladam, ze vsetky tieto kraviny vymysleli chlapi 😒

lucika1988
8. aug 2010

ahojte maminky nevie mi niekto poradit ako to je s materskou,rodičovskym priplatkom a prispevku po porode kedže som otehotnela v ČR lebo mi niekto povedal že kedže nemam na slovensku odrobenych a zaplatenych 27O dni nedostanem plnu davku aj ked v čr to odpracovane mam aj prispevok na dietatko mam dostat len 13000 poradte mi lebo som uplne zufala dakujem

dajna11
11. aug 2010

ahojte dievčence...nemáte niekto život aktuálne v pamäti ako to je s uradmi po pôrode?? kam treba,v akej lehote,čo tam treba a tak?díky. 😉 😉

dajna11
11. aug 2010

nik nepovie?? 😠

sisaha
11. aug 2010

myslim, ze vsetko je uz zodpovedane vyssie. Zakony sa nemenia kazdy den..

lunana
14. aug 2010

Baby a treba niečo aj pred tým vybavovať? Napr. ja som evidovaná na ÚP, ale tri mesiace pred materskou som bola na PN, tak treba ísť na ÚP sa ísť odhlásiť pred pôrodom?

gapa
14. aug 2010

@lucika1988
nárok na materské si uplatni v čr, na SK nebudeš mať nárok, ak ti na SK netrvá nem.poistenie. Nárok na RP predpokladám budeš mať na SK (ak tu budeš mať trvaalý pobyt), ale v tom bola nejaká zmena od mája, tak neviem ktorých príspevkov sa týka. Záleží predpokladám aj na tvojom trvalom pobyte, či ho máš na SK alebo čr, možno od manžela. Inak zdá sa mi že kočky to tu už rozoberali v nietorých témach.

gapa
14. aug 2010

@lunana
predpokladám lekár ti vystaví žiadost o materské a ukončí PN. To treba odniesť na UP a žiadosť o materské na soc.poistovnu. ... Potom nezabudni sa prihlásiť na SP do 45dní po narodení dieťaťa aby si bola dôch.poistená štátom od narodenia dieťaťa. A treba vybaviť aj zdr. poistovnu, podla toho či budeš mať nárok na materské alebo len na rodič.príspevok. Na ZP predpokladám treba doklad o vyradení z evidencie UP a doklad o poberaní materskézho alebo RP.

lunana
14. aug 2010

@gapa no žiadosť mi vystavil, tú som zaniesla aj s ukončením PN na SP a kópie som poslala na ÚP aby vedeli čo so mnou je....ale to že som tam nebola osobne ma trošku mätie, či som to tam radšej nemala sama zaniesť a aj sa vyradiť, takže ešte pred pôrodom musím ísť na UP a dať sa vyradiť? som z toho jeleň. Nárok budem mať aj na materské aj rodičovský príspevok

gapa
14. aug 2010

@lunana
postupy UP nie sú uplne jednotné, no s najväčšou pravdepodobnosťou budú od teba chcieť rozhodnutie zo SP o poberaní materského. Na základe toho ta vyradia z evidencie. Ale poznám aj prípad, kedy nevyradili. Ich zákon totiž hovorí, že počas poberania materského nemôžu zaevidovať mamičku, ale nehovorí myslím o tom, že ťa musia vyradiť, ak začneš poberať materské. Ak si však už nehladáš prácu, tak ťa predpokladám vyradia. Ak to máš na UP daleko, ta tam aspon zavolaj, čo budú od teba chcieť.

lunana
14. aug 2010

@gapa v pondelok idem do mesta, tak sa tam skočím spýtať, akurát včera mi prišlo rozhodnutie zo SP o poberaní materského, takže to skúsim vybaviť
Ďakujem pekne 😉

gapa
14. aug 2010

@lunana
tak si skoč aj na SP pre tlačivá, čo budeš potrebovať po pôrode, ak budeš mať čas. Teraz ked sa ešte nebudeš nahánať za bábom kojiť, tak to vybavíš s menej stresmi. Snád ti aj poradia, čo kde vyplniť a čo priložiť.
(RLFO + vyhlásenie o riadnej starost..+ ak si v II.piliery, tak oznámenie o účasti na dôch.sporení, časť B, (A netreba ak ti netrvá nem.poistenie) + RL dieťaťa) do 45dní po pôrode a urob si kopie aby ti potvrdili prevzatie (resp. urob si dva rovnopisy=vypln 2x )

lunana
14. aug 2010

@gapa fúha, dosť toho treba zo SP 😨 tak hádam to obehám

dajna11
15. aug 2010

@gapa do tej soc.oisťovne musí ísť maka osobne po porode alebo stači ak ten RL zanesie otec dieťťa?