Čo vybaviť pred a po narodení bábätka?

likira
10. jan 2016

Baby zaujimalo by ma čo všetko treba vybaviť pred narodením bábetka a aj čo po narodení. A hlavne ma zaujima ako to je keď ešte dostávam za prvú dcérku rodičovský prispevok cca 200€ , musím to isť zrušit? A nahlásiť sa od znova ? Alebo sa to zruši automaticky? Mam stoho chaus...dakujem za rady 🙂

evittam
10. jan 2016

@eviq A riadne čítaj, lebo som ti na tvoju otázku odpovedala....

zuzu15
10. jan 2016

S tým DNP je to určite tak, lebo je to práve moja situácia. Aktualne mám nárok na MD len preto, ze som sa prihlásila a kedže som si uz neplatila súvisle 26 týždňov, tak nárok mám na minimálnu materskú, bez ohľadu na to, koľko som si dala na DNP základ.

evittam
10. jan 2016

@zuzu15 Tak potom super....Je toľko možných situácii, že sa človek učí "za pochodu" 😉

zuzu15
10. jan 2016

Hlavne na úradoch radi mlčia o možnostiach. Akoby to z ich vlastného vrecka išlo. Česť výnimkám. Rada si tiež všetko zisťujem vopred. Len vďaka tomu este ako tak zvládame situaciu a ja som uz viac ako rok a pól doma. A teraz nastupujem na druhu MD. Inak by sme asi bývali uz pod mostom. Este aj môj manžel poberal na prvého syna materskú a chodil do prace.

evittam
10. jan 2016

@zuzu15 Presne tak, mi hovor ja keď som kamarátke vybavovala maximálnu MD - a len som sa pri okienku išla uistiť, že to vyjde ak to spravíme tak ako plánujeme, tak tetuška najskôr ani nevedela o čom "točím" a potom mi povedala, že chcem zneužívať systém...fakt ako keby to ona išla platiť - ale to je slovenská nátura-závisť....Tak sme išli za vedúcou oddelenia a bolo vybavené - zase úplne o niečom inom-veľmi milá osoba, dobre vedela o čo nám ide a za 2 minúty sme boli vybavené...

zuzu15
10. jan 2016

@evittam presne podobnú skúsenosť mám aj ja. Keď som si teraz este vybavovala rodicak, kým mi vznikne nárok na MD, tak mi na UPSVaR úradnícka povedala, ze ci existuje este nejaký príspevok, ktorý sme na syna nepoberali. Kukla som na ňu krivo a spýtala sa, ci robím niečo nezákonne keď si žiadam to, na čo mám nárok. Veď som občiankou a platím si všetko, vždy a načas. Nech buzerujú tých, ktorí len využívajú systém a nie mna.

evittam
10. jan 2016

@zuzu15 Presne tak, neboj inej našej spoluobčanke tmavšej pleti by také niečo nepovedala - tej ešte aj dvere podržia.... 😉 😝

zuzu15
10. jan 2016

@evittam asi tak. No škoda, ze nevieme držať pri sebe. A vraj diskriminácia. Veď my sme tu uz tak utláčaní a diskriminovaní, ze plakať treba.

eviq
10. jan 2016

@evittam ja práveže čítam riadne, toto, čo mi dookola pises, ze zamestnávateľ hlási na socku MD atď. to je jasne, na zaklade toho sa vypláca materská. Ja sa pýtam na DOCHODKOVE poistenie, to je to, z čoho ti budu platiť dôchodok, keď budeš stará, ale ty vôbec netušís o com hovorím. Nevadí, ved nemusí každý vedieť všetko. Prepáč už sa mi nechce pokračovať ďalej v tejto debate , uz to nikam nevedie. Dobru.

majusqa77
10. jan 2016

pokial nieje narok na matersku, nieje narok ani na prispevok na starostlivost, ktory je mimochodom 6 tyzdnov po narodeni mladsieho, vo vyske 41.4, do 230 (280 od 1.1.2016) za mesiac - co moze byt 2-3 mesiace

evittam
11. jan 2016

@eviq Ty nevieš o čom píšeš....ale nevadí. Najskôr tu dávaš otázky, že tomu nerozumieš, počítaš na nete pár informácii a už si školená z problému. Ja som ti odpovedala jasne a stručne. A mimochodom ja viem veľmi dobre o čom píšem, len ty bohužiaľ nerozumieš mojím odpovediam-ale to už je tvoj problém. Pekný deň ti prajem.

evittam
11. jan 2016

@eviq A už keď si taká znalá veci - tak ti to trošku ozrejmím - teba zamestnávateľ odhlási ako poistenca na RD a nahlási ako poistenca-zamestnanca na MD - čiže tebe stále "bežia roky", ktorá sa započítavajú do dôchodku. Z čoho ti bude vyplácaný - hm, tak to budeš vedieť až tak okolo 45(ak nie neskôr) - nakoľko ak máš teraz aj 35 rokov tak určite ti nebude vyplácaný dôchodok z momentálneho zárobku, ale to asi vieš, keď už si si to všetko naštudovala a ja neviem o čom píšem. 😀
( a iba na zamyslenie- ak to pôjde s našou ekonomikou a všetkým okolo tak ako doteraz, tak naše dôchodky budú - no ako to slušne povedať - veľmi biedne ak vôbec nejaké)

eviq
11. jan 2016

@evittam píšem o tomto :
http://www.socpoist.sk/ako-sa-prihlasit-na-doch... sa prihl%C3%A1si%C5%A5 na d%C3%B4chodkov%C3%A9 poistenie

Už som si to nasla. Dostuduj aj ty, mozno sa ti ešte zíde. Zjavne si o tom ešte nepočula. Ak si pri prechode z materskej na rodičovskú, nebola na sociálnej poisťovni vyplniť ty sama ten registračný list - zamestnávateľ s tým nič nemá - , tak počas rodičovskej za teba to poistenie nikto neplatil. O to budeš mať nižší dôchodok. Už ma nebaví stále dookola ti to vysvetľovať, lebo stále dookola pises to isté... Co sa tyka výšky budúceho dôchodku, súhlasím, že ta bude aj tak na figu...

eviq
11. jan 2016

@evittam a mimochodom ako poistenca na RD ma neodhlasuje zamestnávateľ, ale ja sama, zamestnávateľ len prihlasuje poistenca na MD. RD sa odhlasuje na UP a MD sa prihlasuje na sociálnej. Ale to ty určite dobre vieš...

evittam
11. jan 2016

@eviq Ale veď áno - to všetko viem, len taktiež o tom musí vedieť zamestnávateľ-ak tvoj PP trvá, nakoľko taktiež si to musí zmeniť aby jeho výkazy čo posiela do SP sedeli so skutočnosťou - o tomto sa s tebou nehádam. A nebudeš mať o to nižší dôchodok ale nerátali by sa ti tie roky do dôchodku.....
A už som to aj písala niekde v prvých príspevkoch, že taktiež musíš ísť na SP......Asi som nemyslela, že tam pôjdeš pre "teplú vodu"...

majusqa77
11. jan 2016

@eviq evittam ma pravdu, aj zamestnavatel musi v poistovniach prehodit status z rd na md..

eviq
11. jan 2016

@evittam keď o tom všetkom vieš, prečo pises ze z RD odhlasuje zamestnávateľ? A na dôchodkové som sa ta pýtala trikrát a nič o registračnom liste si nepísala, stále dookola len to svoje... . Ty sa skrátka len robíš múdraa v sskutočnosti nevieš nič. A vlastne absoluuutna strata času tebe niečo písať, lebo ty máš skratka aj tak vždy pravdu... Ja teda radšej idem využiť ten čas lepšie.

eviq
11. jan 2016

@majusqa77 dnes rano mi písali naše personalistky.,ze oni nahlasuju na sociálnu a ja RD musím ísť odhlásiť na úrad práce a zdravotnú poisťovňu. Možno oni potom hlásia ešte niečo iné. Ale robím vo veľkej firme kde každú chvíľu je niekto na MD, tak určite vedia 🙂

majusqa77
11. jan 2016

@eviq aj ja robim vo velkej firme, na starosti mam aj personalne veci a popri to taham prave druhu matersku. Oni ta skor informovali co musis ty, nie co vsetko musia oni. A dalsia vec je, ze vo velkych firmach robi vela veci automaticky system 🙂

eviq
11. jan 2016

@majusqa77 no ved áno, ale mňa aj zaujíma to co musím robiť ja a kde ísť, na čo nezabudnut 🙂 . Tie mzdarske záležitosti na pozadí bnepotrebujem vedieť. 🙂

evittam
11. jan 2016

@eviq Už v prvých príspevkoch som písala, že treba ísť na SP - kto chce pochopí, kto nie - nie. Ja sa múdra vôbec nerobím- ale čo viem to viem a ovládam.....

eviq
11. jan 2016

@evittam jasne, jasne...