Dá sa zrušiť priezvisko po otcovi?

petusska
5. jún 2009

Ahojte,da sa este nejako zrusit zapis na matrike kde je potvrdene otcovstvo+dohoda o tom,ze dieta bude pouzivat priezvisko po otcovi.Nechcem zrusit otcovstvo ale to priezvisko.

andrejkapd
29. máj 2011

@lucisa ano, je to tak, dva vzťahy naraz 😒 Mne uz sa nechce nejako k tomu vraciať, ale svojím sposobom si mozem aj ja za to, ako to teraz je, ale naozaj som necakala, ze mu priezvisko neda. Je to od neho špinavosť a nefer .... Platí mi na oboch s peniazmi od neho problem nemam, deti maju čo potrebuju. tiež to mame ale ustnou dohodou, len sa obavam aj toho ako zareaguje, ked mu oznamiť moj ,,plan,, 😒 ON na tom starsom velmi lipne. Uvidime, ale v prvom rade sa s nim este skusim porozpravať. 🙂

martina2001
29. máj 2011

@andrejkapd stačí že má syn tvoje, ale tým že ty sa vydáš sa jeho priezvisko nemení, musíš o to požiadať príslušný okresný úrad, Návrh nájdeš na nete, ja mám niečo v pc, ale zdá sa mi že to bola mimosúdna dohoda, a daj si doporiadku aj to výživné, je to krásne že doteraz vám stačila taká dohoda, ale lepšie je to mať písomne, stačí aj keď to spíšete ako mimosúdnu dohodu o určení výživného na maloletých, nie celkovú sumu písať, ale na každého osobitnú. a otcovstvo ti u druhého priznal?

andrejkapd
29. máj 2011

Fiiha, to som naozaj nevedela, myslela som, ze mladsi by mal automaticky priezvisko po mne a bud,manželovi 🙂 Otcovstvo mi priznal v pohode, je si toho vedomy že je jeho 🙂 To výživne mi viacerí hovoria nech si to vybavím, napíšeme aspon teda dohodu. A tiež som nevedela, že tam treba na každeho osobitne 😕 Ďakujem Maťka 🙂

andrejkapd
29. máj 2011

@martina2001 Takže keby sa vydám, musím požiadať v každom prípade otca deti o zmene ich priezviska????????

andrejkapd
29. máj 2011

@martina2001 citala som to v zhone, uz som to pochopila 🙂)

martina2001
29. máj 2011

@andrejkapd u staršieho určite áno a u mladšieho asi nie, lebo priezvisko má tvoje a stačí tvoj súhlas, ale pozor poplatok je niečo okolo 100eur pre každé dieťa. a na dohode o výživnom uviesť na maloletého ....meno, nar........, zastúpený matkou...meno, aj na druhého to isté, nezabudnúť tu dohodu podpísať u notára, ale ak by neplatil výživné a mala by si opletačky s náhradným výživným, prip. exekútorom tak musíš mať súdne rozhodnutie

lucisa
29. máj 2011

@andrejkapd jasně, to je tvoje věc, nechci vědět podrobnosti, ale pokud měl dva vztahy současně a nynější partnerka ví, že platí na dvě věci, tak si myslím, že příjmení u druhého syna je buď jen jeho pohodlnost, že se mu nechce někam chodit a řešit anebo jeho schválnost, aby ti trošku dělal nepříjemnosti.
Každopádně, jak radí ostatní holky, sepište si dohodu i písemně, jednou mu penkne v bedně a přestane ti platit a než něco dojednáš, budeš třeba půl roku bez peněz. Když budeš mít nějaký papír, o to se vyřizování případného neplacení urychlí, bude dán rychlejí soudní příkaz k exekuci peněz na plat apod. Myslím, že se i rychleji dojedná předběžné opatření soudu v případě neplacení alimentů, než by bylo, kdyby se muselo zdlouhavě dokazovat, že máte něco dohodnuto jen ústně a jaké jsou potřeby kluků a tebe.
Mmch, nepsala jsi, jak máš staré děti, ale jestli jsi na mateřské/rodičáku musí vyživovat i tebe, tohle máte taky dohodnuté?

andrejkapd
29. máj 2011

@martina2001 Aha, tak na co je potom dobra pisamna dohoda o vyzivnom ???? 🙂

andrejkapd
29. máj 2011

@lucisa Tak to mi je tiež novinka, ano mam 6 ročneho a mladsi mal rok, Som na materskej ale my sme eboli manzelia, ako je mozne ze by mal vyživovať aj ..mna,, ????? :O

andrejkapd
29. máj 2011

@martina2001 este by som sa chcela poradiť baby 🙂 s peniazmi od neho nemam problem, poctivo platí a navyse hradi detom čo treba, Skolka, poistky, plati byt v ktorom byvame. On si žije dobre, pred dvoma rokmi si postavil krasny bungalow, ma dva byty, nie jedno auto, ma malu predajnu s parketamia svietidlami, ale chcem podotknuť, ze vsetko co som teraz napisala, myslim jeho majetok je napisany na jeho družku!!! On papierovo nema nic, ale majetok ktorý som spomenula, je jeho. Len ma vzdy zaujimalo, ze keby som podala ziadost na urcenie výživneho, ci by som vobec mala nejaku sancu od neho čosi dostať, ked to ma takto prefikane spravene ..... hm??

lucisa
29. máj 2011

@andrejkapd to nevadí, že jste nebyli manželé, ty jsi na mateřské, takže máš sníženou šanci na příjem - vychováváš děti a jsi s nimi doma, on má tedy vyživovací povinnost i na tebe, stejně tak jsi mohla požádat přes soud o peníze na výdaje v souvislosti s těhu (vitamíny, cestovné na poradnu, příp. jiné) a na výbavičku.
Protože předpokládám, že žiješ na Slovensku a využíváš slovenský sociální systém, který neznám, zkus si zajít na sociálku nebo jiný příslušný úřad (magisrát...?), kde ti poradí, na co všechno máš nárok a jakým způsobem o to požádat. Za zeptání nic nedáš a i kdyby to měla být třeba tisícovka měsíčně navíc, která ti třeba teď nechybí, můžeš ji dětem ukládat na nenadálé výdaje.

lucisa
29. máj 2011

@andrejkapd hmm, to je asi častý problém, že si podnikatelé naoko napíšou majetek na někoho jiného, aby nemuseli platit, ale myslím, že pokud by soud nebo někdo jiný dokázal předložit důkaz, na jaké úrovni si žije, což si myslím by nebyl problém, stačilo by svědectví sousedů, že žije tam a tam, takže je jasné, že nebydlí pod mostem a dalo by se z něj něco vytřískat.
Občas stačí, když se člověk zmíní o daňovém přiznání nebo nějakém auditu ve firmě a možná by to zabralo.

andrejkapd
29. máj 2011

@lucisa este by som sa chcela poradiť baby s peniazmi od neho nemam problem, poctivo platí a navyse hradi detom čo treba, Skolka, poistky, plati byt v ktorom byvame. On si žije dobre, pred dvoma rokmi si postavil krasny bungalow, ma dva byty, nie jedno auto, ma malu predajnu s parketamia svietidlami, ale chcem podotknuť, ze vsetko co som teraz napisala, myslim jeho majetok je napisany na jeho družku!!! On papierovo nema nic, ale majetok ktorý som spomenula, je jeho. Len ma vzdy zaujimalo, ze keby som podala ziadost na urcenie výživneho, ci by som vobec mala nejaku sancu od neho čosi dostať, ked to ma takto prefikane spravene ..... hm??

lucisa
29. máj 2011

@andrejkapd jj, ja jsem te cetla, odpovedela jsem prispevek zpet, kukni, ale s tim bych se navic poradila mozna s nejakym pravnikem, mozna na pracaku?

andrejkapd
29. máj 2011

@lucisa Ďakujem, už mi bolo povedane, to čo si mi napisala, len chcem pocuť od viacerých, nech viem teda ... 🙂

lucisa
29. máj 2011

@andrejkapd 😉 je mi to jasne, radeji se 5x zeptat, jde o deti 😉

andrejkapd
29. máj 2011

@lucisa veru tak 🙂 ešte že som vas tu našla 🙂 , idem už do postele, dobru noc prajem 🙂 a ďakujeeeeeem 😀

lucisa
29. máj 2011

@andrejkapd dobrou 😉
a jestli jeste muzu poradit, na diskusi paragrafy je jedna mamca s nickem vojtisek2007, ta je hodne zbehla v techto problemech, akorat netusim, jak zvlada slovenske, ale mozna by ti taky poradila, kdyz tak zkus IP 😉

martina2001
30. máj 2011

@andrejkapd je akceptovaná oboma stranami, a aj podkladom k súdnemu rozhodnutiu, ak sa mu bude vyhýbať. To aka má písaný majetok, občas to sudcu nezaujíma, ale overila by som si to, skús cez katasterportál pozrieť nehnuteľnuteľnosti. má vyživovaciu povinnosť aj voči tebe, ale pokiaľ berieš materskú a on ti platí výživné nemá zmysel oň žiadať, lebo ti ho nepriznajú

llaurah
16. aug 2011

Ahoj.som v siedmom mesiaci a s priatelom s ktorym cakam dieta som sa rozisla.No koli tomu ze cakame dietatko som sa rozviedla aby sa dietatko narodilo do normalneho vztahu.planoval si s nami zivot ,no asi sa niecoho zlakol a nechal ma.neviem ako mam postupovat po narodeni dietatka,ci priznat otcovstvo,pretoze nechccem aby sa stretaval s malym ked sa narodi,lebo sa o mna nestaral a svojim pristupom sa mi postaral o trapenie a stres pocas tehotenstva.vycital mi stale ze je to moj problem ,ze som mala ist na potrat.preto nechcem aby mal narok na dietatko.prosim o radu ako dalej

lucisa
16. aug 2011

@llaurah nevím přesně, jak na Slovensku (předpokládám, že bydlíš na SK), ale u nás by se za otce dítěte bral automaticky bývalý manžel, protože jak jsem pochopila, rozváděla jsi se už těhotná, takže při narození miminka neuplyne delší doba, než za kterou je otcem dítěte považován otec.
Takže pokud tvůj bývalý manžel nepodá žalobu (protest, námitka, nevím jak je to nazvané) na popření otcovství, tvůj přítel a bilogický otec miminka by na něj právně neměl nárok, takže bys mu o dítěti nemusela říkat ani bys neměla povinnost mu jej ukázat apod.
Otázkou je, zda je to možné i opačně, že by bývalý přítel požádal o testy DNA na určení otcovství, že se chce podílet na výchově, jak se to řeší. Zda musí nejprve exmanžel nějak protestovat, nebo stačí když ty nesouhlasíš, fakt netuším, na to bych se zeptala na sociálce nebo na nějaké právním oddělení matriky, jestli něco takového existuje.

ajockacik
25. jún 2013

a co ked som otehotnela s priatelom, pretoze som musela doslova utiect uz konecne, doslova utiect od manzela, no a priezvisko ma mala po nom, uz sme rozvedeni, chvala Panu Bohu, len chcem malej zmenit priezvisko, nechcem, aby mala priezvisko po byvalom manzelovi a nie je to jeho dieta ani, ako postupovat a co robit, co je potrebne?????
PORADTE MI, PROSIIIIIIIIIIIIIIIIIIM
VDAKA 😒

lucyvivien
25. jún 2013

@ajockacik so zmenou priezviska musí suhlasit otec

j.a.n.i
28. jún 2013

@ajockacik No, pokud chceš místo exmanžela do RL aktuálního partnera, tak to musí jít přes soud, jeden otcovství popře, druhý se k dítku přihlásí a pokud není soudce blb, tak by to mělo stačit.

miska_mi
18. okt 2013

PROSIM VAS MOHLI BISTE MI PORADIT ....MALA SOM MANZELA A SOM SNIM SOBASENA...MAM JEHO PREZVISKO..... ☹ A TERAS MAM NOVEHO PRIATELA A CAKAME BABETKO A CHCELY BISME VEDIET POKOM SA BUDE BABETKO VOLAT...Z PRVIM MANZELOVY ALEBO PRIATELOVY ....PROSIM PORATTE MY 😉

berenika39
18. okt 2013

@miska_mi jste rozvedení? a nepiš, prosím, velkými písmeny.
záleží na tom, jak dlouho jste rozvedení

miska_mi
18. okt 2013

@berenika39 nie rozvedeni nesme

berenika39
18. okt 2013

@miska_mi tak potom je dítě po manželovi

miska_mi
18. okt 2013

@berenika39 jako sa to da urobit aby sa ponom nevolalo

berenika39
18. okt 2013

@miska_mi nejjednodušší je zavolat na matriku, tam, kde jste trvale hlášeni k trvalému pobytu a vyptat se na to.