Daň zo zisku

24. jan 2022

Ahojte keďže mi na danovom prd poradili chcem sa spýtať vas. Predala som byt skor ako 5 rokov zmluvu som mala na 5 rokov takže mala by som platiť daň. Išla som na daňové sa ich spýtať koľko peňazí im mám dať zo zisku. Povedali že teraz sa nedava že sa robí až raz rocne daňové priznanie. Jak sa robí ale daňové priznanie na byt ? Nechsoem tomu. A teraz rok mám čakať a neviem koľko mi stiahnu ? Keď mi stiahnu 2000€ a ja ich nebudem mať ? Kedy sa platí tá daň zo zisku a kedy ? Vďaka

patka06
24. jan 2022

Ak si byt predala v roku 2022, podávaš daňové priznanie až v roku 2023 do 31,03. Platiť budeš 19% zo zisku t.j. z rozdielu predajnej ceny a kúpnej ceny, môžeš odpočítať aj náklady na rekonštrukciu, Daň sa rovnako platí do 31.03. Následne si potom vyúčtuje v ročnom zúčtovaní zdravotná poisťovňa ešte 14% poistné zo zisku uvedeného v DP.
Ak sa v tom vôbec nevyznáš, odporúčam obrátiť sa na účtovníčku

ivkazba
24. jan 2022

Nikto ti sťahovať nebude nič. Zaplatíš to sama. Ak si nevieš urobiť daňové priznanie sama, oslov účtovníčku a tá ti ho podá. Dane sa platia bežne raz ročne do 31.3. Akurát ak si zamestnaná, tak sa ti mzda zdaňuje mesačne a potom sa ročne (do 31.3.) urobí ročné zúčtovanie daní. Ak si zamestnaná, oslov zamestnávateľa, či ti urobí dane aj za príjem z predaja bytu. Ak nie (čo asi nie), tak ti dá zamestnávateľ potvrdenie a zaplať si účtovníčku, ktorá ti urobí ročné zúčtovanie dane za zamestnanie aj za príjem z predaja bytu.

Ako píše vyššie patka, zaplatíš 19% daň a 14% odvod do zdravotnej poisťovne. Platíš daň a odvod iba z rozdielu kúpnej versus predajnej ceny. Čiže, ak si byt kúpila za 100 000 a predala ho za 120 000, platíš daň a odvod z 20 000. Túto sumu si vieš ešte znížiť o náklady - napr. ak si platila hypo, tak zaplatené úroky (treba z banky potvrdenie o výške zaplatených úrokov), náklady na rekonštrukciu (ak k ním máš doklady čiže bločky alebo faktúry). Ale z toho, ako píšeš, odporúčam zaplatiť si účtovníčku, ktorá ti to osobne vysvetlí a urobí.

21oktober
24. jan 2022

Ročné zúčtovanie mať nemôžeš , lebo máš aj iné príjmy ako príjmy zo závislej činnosti . . Daňové priznanie nech ti urobí účtovníčka a ak to chceš mať aj so zárukou tak daňový poradca.

vikusjk
24. jan 2022

Pises trochu nezrozumitelne a pleties si dan z nehnutelnosti a dan z prijmu. Aku zmluvu si mala na 5 rokov prosim ta? Ak si tu nehnutelnost vlastnila menej ako 5 rokov, vtedy platis dan z prijmu. A v ktorom roku si byt predala? Este v 2021 ci az v tomto?