Daňové priznanie

edithp
15. jan 2019

Ahojte, chcem sa spýtať, že keď mám dlh na daňovom úrade (vznikol nedopatrením môjho zamestnávateľa)
A podám si daňové priznanie, vyplatia mi tie dane, alebo nie?
Ďakujem za normálne odpovede.

romiada
15. jan 2019

@edithp tak mas dlh alebo preplatok? V prvej vete pises ze mas dlh (pochopila som z nej ze Ty dlzis peniaze danaku) a potom chces vyplatit ake dane?

mijo53
15. jan 2019

asi myslí tak, že zamestnávateľ neodviedol daň a ona by mohla mať za rok 2018 preplatok

romiada
15. jan 2019

@mijo53 no ak zamestnavatel neodviedol za nu dan aj tak jej z toho nemoze vzniknut ziadny preplatok

slavkasj
10. feb 2019

Dobrý deň, vie mi niekto poradiť? Ak som robila v roku 2018 od 3/2018-12/2018, teda 10 mesiacov a hrubý príjem je 4500e a dostávala som tých 10 mesiacov daňový bonus na dieťa a robím si daňové priznanie sama, môžem si uplatniť v daňovom bonus na dieťa aj za mesiace 1-2/2018 keď som nerobila? Ďakujem veľme pekne kto mi odpíše.

evittam
10. feb 2019

@romiada Lenze to je potom dlh zamestnavatela ak jej uvedeny preddavok strhol z platu. Do DP uvedie "odvedenu dan" . To ze ju uz zamestnavatel neodviedol ale len strhol nie je problém zamestnanca.

evittam
10. feb 2019

@slavkasj Ano mozes. Splnas podmienky nároku na DB. Dokonca ti aj vrátia cas zo zrazenej dane.

slavkasj
10. feb 2019

@evittam dakujem velmi pekne

evittam
10. feb 2019

@slavkasj Za malo.😉

slavkasj
10. feb 2019

@evittam este sa vas nieco opytam ak mozem. robim jednej DP a ma potvrdenie o príjmoch 2. Jedno na dievcenske meno a druhe ked sa uz vydala pocas roka. Otazocka: okrem tych dvoch potvrdeni o prijmu ma dolozit aj kopiu sobasneho listu? Dakujem za odpoved.

slavkasj
10. feb 2019

@evittam este predsa jedna vec. manzel podava DP a na mna si uplatni odpocitatelnu polozku. Bola som nezamestnana od 2.1.2018 do konca roka (jeden den v roku 2018 mam este zmluvu). 6 mesiacov som dostavala podporu v nezamestnanosti. Rata sa tato podpora k mojim prijmov v jeho DP? Počet mesiacov v kolonke 30 (kde sa uvadza manzelka) mam dat 11 alebo 12 mesiacov? Osobne si myslim ze len 11 mesiacov, kedze v januari som mala jeden den zmluvu. Ste super ak poradite. Dakujem

evittam
10. feb 2019

@slavkasj Prilozila by som. Podporu musis odpocitat od tvojho príjmu pri NCZD na manzelku a 11mesiacov.

slavkasj
12. feb 2019

@evittam dobry den, mozem vas poprosit este nieco k DP? Ak danovník odpracoval v r.2018 od 4-12/2018 a tych 9 mesiacov dostával danovy bonus na 3 deti v sume 582,12e. HM 4950e za 9 mesiacov. (mesiace 1-3/2018 nezamestnana bola). Otazka: v kolonke 32 o vyzivovanych detoch ked napisem 3 deti, ako dalej? buď:
1.vyznacim kolonky pri detoch 1-3 za mesiace ked nerobila a ziada bonus a tympadom v riadku 59 o vyplatenom bonuse firmou dam "0" alebo
2. vyznacim kolonky pri detoch 1-12 za cely rok (bude ziadat bonus za 3 mesiace co nerobila) a v riadku 59 o vyplatenom bonuse firmou dam 582,12e co dostala o firme, tak danovy urad jej posle peniaze za tie 3 mesiace co nerobila.
jej, páni, dúfam, že sa pýtam zrozumiteľne. ďakujem za odpoveď

gabriellka
12. feb 2019

@slavkasj vyznacis kolonky 1-12. V riadku vyplnis kolko dal zam-l a zvysok doplatia

slavkasj
12. feb 2019

@gabriellka dakujem pekne

slavkasj
12. feb 2019

@gabriellka mozem este otazocku? ak niekto robil v roku 2018 mesiace 1-5/2018 (dan 85eur zaplatil) a potom je na opatrovatelskom? rata sa opatrovatelsky k prijmom?
2.otazka, ten isty pripad, len namiesto opatrovateskeho dostava peniaze ako osobitny asistent. tento prijem sa priratava k úhrnu prijmov?
preto sa pytam na obe moznosti, pretoze sa este len spytam tej pani, ktore z týchto 2 moznosti ona robi (opatrovatelku ci osobného asistenta).
dakujem

slavkasj
14. feb 2019

mozem este otazocku? ak niekto robil v roku 2018 mesiace 1-5/2018 (dan 85eur zaplatil) a potom je na opatrovatelskom? rata sa opatrovatelsky k prijmom?
2.otazka, ten isty pripad, len namiesto opatrovateskeho dostava peniaze ako osobitny asistent. tento prijem sa priratava k úhrnu prijmov?
preto sa pytam na obe moznosti, pretoze sa este len spytam tej pani, ktore z týchto 2 moznosti ona robi (opatrovatelku ci osobného asistenta).
dakujem

slavkasj
14. feb 2019

ak niekto pocas roka zarobil viac ako 2880eur v hrubom, no odrobil len 3,4 alebo 5 mesiacov, má tiež nárok na danový bonus za celý rok?

slavkasj
14. feb 2019

este dalsie: ak niekto robil v r.2018 niekolko mesiacov a potom mesiace 10-12/2018 robil osobného asistenta, ako urobit danove priznanie takémuto danovnikovi? vedel by niekto poradiť? dakujem

slavkasj
19. feb 2019

otazocka: moze danovnik dat cislo uctu inej osoby na vratenie dane alebo musi dat svoje cislo uctu? dakujem

evittam
19. feb 2019

@slavkasj Moze

slavkasj
20. feb 2019

1. dobrý deň, ak niekto robil 1-4/2018 na Slovensku a zopar mesiacov v zahraničí, čo sa vypĺňa a aký doklad o príjme musí doložiť? ďakujem
2. ak niekto pracoval 1-5/2018 a ostatné mesiace bol osobná asistentka (niečo ako opatrovateľka) tu doma, viem že treba vyplniť DP typ B, lenže viete poradiť ako? aké potvrdenie a odkiaľ má doložiť o príjme osobnej asistentky? ďakujem

romiada
20. feb 2019

@slavkasj k bodu 2. Ak niekto poberal opatrovatelsky prispevok (a bol to prijem od štatu) tak tento nezdanuje a ani nepriznava do prijmov. T.j.priznaju a zdania sa v danovom priznani len prjmy zo zamestnania. Z toho by potom vyplyvala povinnost podat priznanie typ A. Typ B sa podava ak mas zivnost alebo kombinaciu prijmov (prijmy zo zavislej cinnosti a napr.prijmy z prenajmu alebo kapitaloveho majetku)

mijo53
21. feb 2019

Dobrý deň, pomôže mi niekto? Na potvrdení o zdaniteľných príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti je na riadku 04 - Úhrn preddavkov na daň zrazených podľa § 35 zákona suma 0, to známená, že nebola zrazená žiadna daň a preto nemožno ani nič žiadať späť, tak je? a po 2/ na riadku 9 potvrdenia suma nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka podľa § 11 odst. 2 písm. a/ zákona je suma 638.34 za mesiace 11-12 roku 2018, t.j. mesačne 319.17. Potrebovala by som vedieť, či manžel si môže uplatniť odpočitateľnú položku 3...,.. /neviem presne koľko/ mínus638,34 na manželku. Celkový príjem za tie 2 mesiace bol iba 191,14 EUR a manželka podpisala žiadosť o nezdaňovaní, podľa mňa urobila asi zle, lebo ináč si mohla uplatniť vrátenie dane a teraz nemôže, lebo nič jej neodviedli a pritom sa znížila suma odpočitateľnej položky, ktorú môže uplatniť manžel na ňu, manželka je na rodičovskej dovolenke v roku 2018 a január-február 2018 ako poberateľ dávky v nezamestnanosti. Ďakujem za pomoc. Mohla by to vedieť evittam alebo aj niekto iný?

romiada
21. feb 2019

@mijo53 manželke uplatnili nezdaniteľnú položku (predpokladám, že podpísala vyhlásenie kde si uplatnuje nezd.časť). Vrátiť jej z toho príjmu nemajú čo, lebo nebola zaplatená žiadna daň. V prípade, že si chceš uplatniť na ňu nezdaniteľnú časť , tak musí byť splnená podmienka: musí žiť s Tebou v domácnosti s tým že poberá rodičovský príspevok , resp. nejakú inú dávku (za opatrovanie ZTP, dávku v nezamestnanosti). T.j. tieto podmienky spĺňate. Nezdaniteľná čiastka je 3830,02 eur (máš nárok na 1/12 z tejto sumy za každý mesiac v ktorom splnate uvedene podmienky). Táto čiastka sa ale musí znížiť o všetky príjmy manželky. T.j. o príjem zo závislej činnosti (tých 191,14eur) aj o príspevky v nezamestnanosti,ktoré dostala za január-február. Rodičovský príspevok sa do toho nepočíta - to je štátna dávka.
T.j. uvediem priklad: NČZD 3830,02 -191,14eur- napr.500eur davka v nezamestnanosti= 3138,88 eur - to je NČZD , ktorú si budeš môcť uplatniť v daň.priznaní. Znížiš si tak svoju daňovú povinnosť o 596,39 eur (3138,88x19%daň).
K priznaniu treba doložiť potvrdenie o evidencii na urade prace a o tom aku výšku v nezamestnanosti poberala.
Ozaj a na materskej nebola (resp.či v roku 2018 tej rodičovskej dov.nepredchádzala aj materská) ? Lebo materská sa započítava tiež do príjmu, ktorý znižuje odpočítateľnú položku na manželku.

mijo53
21. feb 2019

@romiada na materskej bola v roku 2016 a od septembra 2017 poberala dávku v nezamestnanosti. Bolo by lepšie, keby nebola podpisovala vyhlásenie kde si uplatňuje nezd. časť alebo je to jedno. Tu sumu 638,34 od ničoho neodpočítava? Ďakujem pekne za odpoveď predchádzajúcu aj vopred za tu, čo som dala teraz

romiada
21. feb 2019

@mijo53 to mi len napadlo v nadväznosti na to že je na RD a nespomínaš pred tým materskú ale úrad práce 😉 A to že podpísala vyhlásenie (a uplatnila si NČ z príjmu) je absolútne ok. Nijak Ste sa tým neukrátili o nič. Keby to vyhlásenie nepodpísala tak by z toho zaplatila daň z príjmu v podstate okamžite (bola by jej strhnutá z výplaty) a nedostala by 191,14 eur ale ešte o tú daň menej. Sumu 638,34 eur z ničoho neodpočítavaš.
Ten príjem manželky sa ráta - hrubý príjem mínus odvody do zdravotky a sociálky, ktoré už z príjmu zaplatila. Pozor, nekrátiť tú NČ o ten jej hrubý príjem (z r.1 Potvrdenia o príjme), lebo by Ste sa v podstate ukrátili. Čiže treba brať do úvahy už očistenú sumu o odvody - v potvrdení o príjme by to malo byť na r.3 Čiastkový základ dane.

18slavka18
21. feb 2019

@slavkasj ano mozes

mijo53
21. feb 2019

@romiada ďakujem pekne

slavkasj
3. mar 2019

Dobrý deň, ak daňovník si robí DP a uplatňuje si NCZD na manželku, ráta sa ku príjmov manželky rodičovský príspevok, alebo bude v kolonke 30 vlastné príjmy "0"? Ďakujem za odpoveď?

evittam
3. mar 2019

@slavkasj Nie, RP sa nepočíta v tomto prípade