Daňové priznanie

vera55555
25. mar 2023

Chcem sa opýtať. Muž robil 2 mesiace ako živnostník a následne nastúpil od marca normálne na TPP do zamestnania a živnosť zrušil. No zamestnávateľ mu nechce urobiť daňové priznanie. Že vraj si ho musí urobiť sám lebo oni využívajú externú formu. Len otázočku...nie je povinný urobiť daňové priznanie zamestnávateľ pokiaľ u neho aktuálne pracujete?? Ďakujem.

dzulli1980
25. mar 2023

To sa týka daňovníkov, ktorí mali len závislú činnosť - boli zamestnancami ... Tvoj muž bol okrem zamestnanca aj živnostník, musí si urobiť daňové priznanie sám.
@vera55555

daniela1911
25. mar 2023

@vera55555 a hlavne si musí podať DP, typ B (ktoré zamestnávateľ ani nespracuje a ani neodošle, keďže B sa posiela elektronickou formou na finančnú správu, a každý daňový subjekt si to obhospodaruje.

dzulli1980
25. mar 2023

Nie každé B sa odosiela elektronicky ... v tomto prípade má daňový subjekt ukončenú živnosť, čiže daňové priznanie typ B elektronicky podávať nemusí.
@daniela1911

daniela1911
25. mar 2023

@dzulli1980 prepáč, prehliadla som v úvode, že ukončil živnosť.

zuzana9415
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
barborav
26. mar 2023

Ak nemá príjem zo živnosti, Ročne zúčtovanie dane je povinný spraviť zamestnávateľ.
Stretla som sa s tým, že si za to musia zamestnanci platiť 😂 by som chcela vedieť ako si to dá zamestnávateľ oficiálne do príjmov 🤣🤣🤣🤣🤣🤣 ze na základe čoho prijal peniaze od zamestnanca.

natalienka12
26. mar 2023

@barborav Ziadny zamestnavatel nie je povinny robit “danove priznanie” ako sa tu dozaduje autorka, ale len rocne zuctovanie dane z prijmov zo zavislej cinnosti. Ak mal zamestnanec v roku aj iny prijem, napr. prijem z ineho zamestnania, z podnikania, z prenajmu, jeho povinnostou nie je robit mu danove priznanie. Ak ho urobi, normalne ako podnikatel vystavi fakturu danemu zamestnancovi za uctovne sluzby. Co je na tom ilegalne? Samozrejme, iba v pripade ak je zamestnavatel podnikatelsky subjekt a ma v predmete podnikania vedenie uctovnictva. Ale kedze je to volna zivnost, tak ju ma skoro kazdy podnikatel, co zamestnava ludi.

natalienka12
26. mar 2023

@zuzana9415 Zamestnavatel nie je povinny ti robit danove priznanie, ale len rocne zuctovanie dane z prijmov zo zavislej cinnosti. Dan z prijmov zo zavislej cinnosti je dan vyberana zrazkou zo mzdy kazdy mesiac. Po skonceni roka moze zamestnanec poziadat o rocne zuctovanie tejto dane. Ale iba tejto dane vyberanej zrazkou u tohto zamestnavatela. Ak mal zamestnanec aj iny prijem, ktory je povinny zdanit, napr. z prenajmu bytu alebo niekde este mal druhy bocny prijem, co s tym ma zamestnavatel? Ak si danove nevie urobit sam, nech sa paci, moze si zaplatit uctovnicku.

natalienka12
26. mar 2023

@barborav Chcela by som vidiet zamestnavatela, ktory nariadi zanestnancovi platit za rocne zuctovanie dane z prijmov zo zavislej cinnosti. Je to jeho povinnost zo zakona. Ale ako pisem vyssie, tyka sa to vylucne dane z prijmov zo zavislej cinnosti u tohto zamestnavatela.

zuzana9415
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
natalienka12
26. mar 2023

@zuzana9415 Danove priznanie alebo rocne zuctovanie? Vies, nie kazdy je laik a niekto aj pozna zakony a odborne pojmy. Rocne zuctovanie ti urobit musi, ak poziadas do 15.2. Danove priznanie urcite nie.

zuzana9415
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
natalienka12
26. mar 2023

@zuzana9415 Danove priznanie ti zamestnavatel NIE JE povinny robit. Aky mas problem?

zuzana9415
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
natalienka12
26. mar 2023

@zuzana9415 Drzia ta tam nasilu? Ked sa ti nepaci, mozes
ist pracovat inde, kde budu chciet platit.

mk1111111111
26. mar 2023

@zuzana9415 nie je pravda, co pises. Zamestnavatel nie je Tvoja uctovnicka, zbytocne tu presviedcas, nerozumies pojmom, z pracovnych pomerov je Ti povina, ak si co len den podnikala, tak nie, ak to tebe urobili bezplatne, co by som sa cudovala, tak to bola len ich dobra vola.

zuzana9415
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzana9415
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mk1111111111
26. mar 2023

@zuzana9415 stale si to nepochopila, chces od nej uctovnocku pracu, co ona nema pre Teba v naplni prace, Ty si pre nu klient len v oblasti pracovnych pomerov, nie zivnosti. Teda, ak si v priebehu roka v dvoch zamestnaniach, alebo aj piatich na PP, tak Ti to vypocita.
Mozno ani nie je komplexna uctovnicka, len mzdarka, tak to ani nemusi vediet urobit.a ak robis zadarmo, tak hladaj inu pracu a nevyvrsuj sa na mzdarke.

zuzana9415
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mk1111111111
26. mar 2023

@zuzana9415 ak si mala len jednu pracu, nepotrebujes DP, mzdarka Ti spravy rocne zuctovanie, pripadny nedoplatok, preplatok zuctuje v nasledujucej mzde zadarmo, ak si o v termine to poziadla, tak neplet, ze to nerobia zadarmo

zuzana9415
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzana9415
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
amadora
26. mar 2023

@vera55555 ak bol manžel časť roka živnostík, zamestnávateľ mu nesmie spraviť ročné zúčtovanie dane a manžel si musí sám podať daňové priznanie. Daňové priznanie zamestnávateľ nerobí. Áno, môze to "sprostredkovať" cez nejakú účtovníčku ak si to zamestnanec nevie spraviť sám, ale to už si zamestnanec zaplatí ako hocikde inde v účtovnej kancelárii,kde by si to dal spraviť. A to už nie je povinnosť zamestnávateľa.

gesypa
26. mar 2024

dobrý den, otazočka: Brat je szčo podava priznanie cez ID cez finančnú správu. Ale dalej ma s.r.o. s kamaratom, otazka znie, môže cez svoje ID poslať aj to druhe danove priznaie ako s.r.o.?

daniela1911
26. mar 2024

@gesypa treba urobiť v barážovom ID - autorizáciu sro subjektu, kde brat bude oprávnená osoba - štatutár. A potom záleží kedy firma vznika… novovzniknuté firmy od r. 2018 podávajú na finančnú správu všetko cez občiansku s cipom.