Daňové priznanie - nezdanitelná časť

susika
14. mar 2022

babule, ktorá má skusenosti? vypisujem danové priznanie a zasekla som sa. suma nezdanitelnej časti základu dane na danovníka za rok 2021 je podla zákona 4511,43 eur. ale ja mám v potvrdení od zamestnávatela v riadku 09 sumu 3007,60 eur. a traz som v koncoch, ktrú sumu dať do riadku 40 v danovom priznaní typ A?

lienockak
14. mar 2022

@susika 4511,43 €. Nárok je vždy na ročnú nezdaniteľnú čast na daňovníka.

amelie22
14. mar 2022

Baby keď ste tu otvorili túto tému... Som z toho dosť jeleň. Ako to vyzerá v praxi keď si môžem uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manžela? Táto čiastka mi bude odrátaná z daní a potom čo, vyplatená na účet? Viem, že sa mi napríklad kvôli môjmu malému príjmu vracia cca 150 euro, toto funguje tak isto? Ďakujem

susika
autor
14. mar 2022

@lienockak dakujem. a čo mi tam na potvrdení od zamestnávatela robí tá sma 3007,60?už som sa prehrýzla sž do riadku 69 a zasa stojím. prddavky zrazené na dan podla par 35 napísať do r. 69 či 70? juj nechce sa i na nete hladať ost. 10 a 11 aký je medzi tým rozdiel beriem to tak, že ako prílohu davam , neviem či treba, že pred zamestnaním som boal na UP a potvrdenie od zamestnávatla, tak píem do r. 69

mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
susika
autor
14. mar 2022

@mb2021 nie

mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
susika
autor
14. mar 2022

@mb2021 mohli by mse isť na ss prosím? r. 7 mi vyšiel uplna blbosť vo velkom minuse. neuplatnujem si danový bonus na deti, tie ma partner, takže žiadne plusy

lienockak
14. mar 2022

@susika do r. 69.

ciernabrigita
14. mar 2022

pre laikov, ktorí si chcú vyplniť DP sami, odporúčam ísť priamo cez online formuláre, kde im vypíše rovno aj chyby: https://www.financnasprava.sk/sk/elektronicke-s...

lienockak
14. mar 2022

@amelie22 ak manžel nemal vlastný príjem, tak sa dá uplatniť aj na nepracujúceho manžela, ak sa stará o dieťa do 3r. Dane sa vrátia buď cez ročné zúčtovanie alebo cez podané daňové priznanie.

lucka_ke
14. mar 2022

@susika urob to cez elektronický formulár, keď urobíš dvojklik na políčko nezdaniteľná časť ono ti to samé doplní správnu sumu, rovnako ti to vypočíta daň dole na konci je Skontroluj - to ti urobí kontrolu celého a upozorní ťa na chyby alebo zabudnuté políčka, ty vyplň len osobné údaje a príjmy + odvody, ostatné rob dvojklikom

susika
autor
14. mar 2022

@ciernabrigita aj tam som už bola a práve pre to, že vypíšem a iba vytlačím. stiahlo mi tlačivo, ale nešlo mi vypisať na v PC, tak som ho vytlačila a trapim sa podla jedného prikladu, ale tam si uplatnuju bonusy na dieťa a na manželku, takže mi to trošku pomáha iba vo vyplnovaní riadkov, ale na strane 4 už je to uplne celé mimo

lucka_ke
14. mar 2022

@susika ak chceš tak mi pošli potvrdenie od zam. do IP a urobím ti to a pošlem ti pdf

ciernabrigita
14. mar 2022

@susika tlačivo netreba sťahovať, tlačivo sa vypisuje priamo v prehliadači, skontroluje a následne sa stiahne a uloží

susika
autor
14. mar 2022

@lucka_ke jjeeej zlatá si.trochu som to vypísala elektronicky, šte nie osm na konci, ale prekvapuje ma, že mi neoznačilo ten neštastný riadok 69 alebo 70-o uhrne preddavkov

lucka_ke
14. mar 2022

ten ti neoznačí, tam musíš ty napísať číslo z potvrdenia - preddavky nie sú povinné

susika
autor
14. mar 2022

@lucka_ke no mam to. ale možem ti to poslať, či to mam OK. dakujem za pomoc

lucka_ke
14. mar 2022

@susika pošli pozriem

susika
autor
14. mar 2022

@lucka_ke odoslané v ss