Daňový bonus za manželku len za polovicu roka

zelenejablcko
22. feb 2022

Ahojte,

Rada by som sa poradila.
Muz si chce uplatnit nezdanitelnu cast za manzelku za rok 2021.
Situacia:
Manzelia sme sa stali 12.6.2021
Prijem materska: od januara do marca 3500 eur.
Prijem zo zamestnania po ukonceni zmluvy december: 630 eur.

Rata sa do prijmov manzelky pomernej casti, t.j. jul-december, za kedy si uplatnuje NČZD na manzelku aj materska? Dakujem vopred!

diamond007
22. feb 2022
diamond007
22. feb 2022

@zelenejablcko ale iba materská a rodičovská, nie tehotenska dávka

matullienka
22. feb 2022

@zelenejablcko ráta sa jej príjem za celý rok aj materské aj príjem z práce

ikonica
22. feb 2022

@diamond007 tak toto si nejako zmatocne napisala .. do prijmu manzelky sa rata materska aj tehotenske aj jej prijem z prace... Rodicovsky prispevok sa tam neberie ..

diamond007
22. feb 2022

@ikonica tehotenská nie. Muž si to uplatňoval a jeho účtovnícka to zisťovala na ministerstve že tehotenská sa tam neráta.

ikonica
22. feb 2022

@diamond007 tak ti poslem odpoved z financnej spravy

zelenejablcko
autor
22. feb 2022

Dakujem pekne za odpovede, tak teda prijem za cely rok.

ikonica
22. feb 2022

@zelenejablcko prijem urcite... Ale co sa tyka poctu mesiacov, za ktore si ta moze uplatnit, tak to len za tie, kedy si na zaciatku mesiaca splnala podmienky... Teda boli ste zosobaseni a bola si na md, rd.. cize u teba je to za 6 mesiacov... A ked tak citam, ty a si uz minuly rok tehotenske nepoberala, preto je zbytocne sa o nom bavit..

diamond007
22. feb 2022

@ikonica fúha tak to budem komunikovať s mužovou uctovnickou

ikonica
22. feb 2022

@diamond007 ono ste to mozno len zle pochopili... Jedna vec je obdobie, za ktore sa nejaky narok rata a druha vec je prijem... Obdobie kedy si poberala len tehotenske sa nerata ale obdobie kedy si uz bola na MD alebo a RD ano... Co sa tyka vlastneho prijmu manzelky rataju sa davky vyplacane socialnou poistovnou ako je nemocenske, materske, tehotenske... Ale nerataju sa statne socialne davky, ktore vyplaca upsvar ako je napriklad rodicovsky prispevok... Cize asi ste nieco zle pochopili s uctovnickou...

diamond007
22. feb 2022

@ikonica ďakujem krásne za vysvetlenie.
Práveže ona nám povedala že máme rátať materskú, rodicak nie (to som si pomýlila) ale tehotenská že sa neráta tiež, nevedela a volala na ministerstvo totižto. Tak to skomolili asi. Ďakujem za odpoveď

ikonica
22. feb 2022

@diamond007 urcite sa rata... A na ktorom ministerstve jej tak poradili?

diamond007
22. feb 2022

@ikonica ja neviem....
S mužom sme to rátali, sumu, volal s ňou či tam patrí aj rodicak alebo čo konkrétne z dávok a vraj nevie či tehotenska, lebo je to nová dávka tak že zistí a dá vedieť
Volala spať o hodinu že tam nespada tehotenska. Muž robí vo firme tak s ich účtovnickou sme komunikovali.

ikonica
22. feb 2022

@diamond007 tak jej kludne posli to, co som ti poslala na foto .. nestahovala som to niekde z netu ale priamo z mojho mailu odfotila, lebo sama som mala dilemu s decembrovou davkou vyplatenou v januari.. preto som radsej pisala na to najpovolanejsie miesto - financnu spravu ..

ikonica
22. feb 2022

@diamond007 potom napis, co vam na to povedala...