Dedenie dlhov zo zahraničia

suezuzu
24. sep 2021

Prosím Vás vie mi niekto poradiť ako je to s dedením dlhov zo zahraničia? Môj otec mal trvalý pobyt na SR a aj vlastnil časť domu a chaty. V CZ pracoval a mal prechodný pobyt 20 rokov. Teraz som sa dozvedela, že v CZ mal veľké pôžičky. Dediť sa bude podľa slovenských zákonov iba do výšky zdedeného majetku? Alebo sa môže stať, že budeme musieť splatiť celu výšku ? Lebo v CZ majú iné zákony. Dakujem za rady.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
suezuzu
autor
24. sep 2021

@viestta ďakujem za odpoveď. Viem, že sa dedia aj dlhy. Jedna sa o to, že dlhy sú väčšie ako zdedený majetok. Podľa sr zákonov sa splácajú iba do výšky majetku v cz sa musia splatiť celé. Odmietnuť dedenie nechcem

grengulak10
24. sep 2021

@suezuzu pokial ma.dlhy vacsie ako majetok...tak ani neuvazujte,vzrieknite sa dedicstva a nic nevudete splacat,inak samozrejme ze musite aj dlhy v CR platit

suezuzu
autor
24. sep 2021

@grengulak10 aj by som sa, ale vlastnil časť domu v ktorej býva moja mama….

mogaa
24. sep 2021

@suezuzu no buď sa dedičstva zdáš alebo ho prijmeš celé - teda včetne dlhov....tam iná možnosť nie je....čo sa týka tvojej otázky či zdedíš dlhy len do výšky majetku, na to ti odpovie notár, ten už bude vedieť ako je to právne ak sú dlhy v ČR.....

suezuzu
autor
24. sep 2021

@mogaa Dakujem za odpoveď, už mi poradila právnička, že dedim iba do výšky majetku

grengulak10
25. sep 2021

@suezuzu aj tak mi to nedava ziadny zmysel,ak mal dlhy vyssie ako majetok...tak nadcim uvaxujete?cast domu?najst byt pre mamu vzdat sa dedenia,nevidim zmysel splacat velke dlhy,len pre cast domu....ale to uz vasa vec