Dedenie družstevného bytu

4. mar 2022

Ahojte, mám dediť časť družstevného bytu, ale nikto za pomaly 4 alebo 5 rokov nepodal navh na to dedicske konanie. Je nejaký rozdiel v tomto prípade, keď sa to rieši hneď alebo za niekoľko rokov pre mna? Treba sa s tým radšej poponáhlať, budem platiť za tie roky kvôli bytu nejaké poplatky alebo tak? Alebo to v podstate bude to iste len o niekoľko rokov neskôr. Vôbec neviem ani ako prebieha dedicske konanie, preto dakujem za info.

rfrd12
5. mar 2022

Co keby si sa informovala na družstve?

nelca84
5. mar 2022

Ako to myslis, ze nikto nepodal navrh? Na nieco sa pri dedicskom zabudlo? Lebo to urcite po smrti prebehlo. A co je s tym bytom 5 rokov? To co si napisala je velmi nejasne.

mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
5. mar 2022

@nelca84
@mb2021 dotyčný v byte nebýval, tak tak ako dovtedy funguje byt po jeho smrti, býva tam dotyčná osoba. Dedicske konanie neprebehlo lebo nikto nepodal ten návrh, informovala som sa o tom. Mne sa do toho moc nechce momentálne, poviem pravdu, tak som sa chcela informovať či pre mna z toho vyplýva nejaká nevýhoda, poplatky od smrti dotyčného doteraz čo sa týka toho družstevného bytu, aby som to nemusela potom platiť keď sa oficiálne časť zdedí alebo budem chcieť tu časť vyplatiť. Nechcem byt za hlúpu, ale vôbec neviem ako to funguje čo sa týka dedenia, tak som skúsila napísať sem ak by mal niekto skúsenosť.

autor
5. mar 2022

Ako býva tam osoba, ktorá bola tiež majiteľ, ale druhý majiteľ čo zomrel, tam nebýval aby som sa správne vyjadrila, preto ten byt funguje stále rovnako

mogaa
5. mar 2022

nemôžeš dediť niečo čo nie je majetkom zosnulého.....takže ak zosnulý nemal byt v osobnom vlastníctve mal tam síce bývanie ale byt nebol jeho.....dá sa predať aj družstevný byt, ale s tým by musel súhlasiť druhý "majiteľ" a aj Bytové družstvo.....

autor
5. mar 2022

@mogaa Otázka je len v tom či pre mna vyplýva nejaká nevýhoda čo sa týka toho, že sa byt dedí, alebo teda vypláca neskor. Zosnulý bol majiteľom polovice bytu, to už sa riešilo s právnikom a aj nárok na dedičstvo.

nelca84
5. mar 2022

Byt je vo vlastnictve bytoveho druzstva, cize mozes dedit jedine podiel v bytovom druzstve, nie byt ako taky. Ale nepises ani kto je "dotycny" a "dotycna" ani kto si ty...
Same hadanky, tazko ti niekto poradi.

mogaa
5. mar 2022

nuž ak sa to už riešilo s právnikom, toho sa treba aj spýtať...každý prípad môže byť iný....ty teoreticky ak ti bolo priznané toto "dedičstvo"môžeš obývať časť bytu alebo sa dohodnúť s druhým majiteľom na finančnom vysporiadaní.....

autor
5. mar 2022

@nelca84 v podstate je jedno kto to je, lebo sa nepytam na dedenie ako take, čiže to otázka nie je🙂 jedna sa len o to, či sa niečo pre mna zmení tým, že sa to bude riešiť neskôr, alebo nie

autor
5. mar 2022

Mala som na mysli napríklad to, že by si ten kto doteraz býva v tom byte a vlastni druhu polovicu mohol odomna potom nárokovať napríklad nejaké poplatky za ten byt od smrti druhého majiteľa po teraz, za nejakú prerabku alebo čo ja viem čo, dedenie otázka nie je, ani čo a či môžem dediť, nevyznám sa v tom, preto ma napadlo z tohto pohladu ešte ze či to riešiť radšej hneď alebo to počká a výsledok bude taký istý, keď som to riešila s právnikom som na toto nemyslela, preto som sa nespytala, ale keď sa to neriešilo doteraz tak to je asi jedno ci to budem riešiť hneď alebo za rok, v každom prípade Vám dakujem za odpovede

prasiatko30
5. mar 2022

Ako na dedicske nepodavas navrh ty - po umrti sud urcuje automaticky notara, ktory automaticky zacne dedicske konanie- zhromazdi info ohladom majetku zosnuleho, kontaktuje osobu, ktora organizovala pohreb a kontaktuje neopomenutelnych dedicov - deti a manzela/lku a zvycajne sa snazia aby to bolo tak do roka uzavrete. Cize ak ta neprizvali k dedicskemu tak by som si zistila na koho ten byt napisany je - asi nebol nameno zosnuleho

lucia147852
5. mar 2022

Aký navrh na dedicske konanie? To ide automaticky po smrti človeka. Trva to tak rok kým prebehne

autor
5. mar 2022

@prasiatko30
@lucia147852 bohužiaľ, nikto to neriešil a kto čo dedí a či je nárok nie je otázka

prasiatko30
5. mar 2022

Tu fakt nie je otazka ze to nikto neriesil - to ide automaticky nikto nepodava ziadost o kananie dedicskeho konania, dokonca sa dedicov ani nepytaju ake majetky/ucty mal zosnuly - to si vsetko zistuje notar. Mala by si sa opytat kto organizoval pohreb zosnuleho? Ten urcite komunikoval s notarom - lebo to je osoba ktoru notar kontaktuje ako prvu 🤔

loginexistuje
5. mar 2022

Dokazes rozumiet napisanemu textu tak skus este raz napis V akej pozicii si ty c akej ta osoba co ostala v byte jednoducho popis situaciu
Inak sa ti neda normalne poradit
Pises ako hotentot

autor
5. mar 2022

@prasiatko30
@loginexistuje dakujem za odpovede, ale na dedicske konanie sa nepytam 🙂 ani na to kde sa ja mám informovať ohľadne dedenia, ani ako prebieha, ani či mám nárok, už neviem ako to napísať, prečítajte si otázku

loginexistuje
5. mar 2022

Ale teda skusim sa z toho co pises vymotat

1. Pre teba sa nic nemeni ani menit nebude vzhladom na to ze ty nie si dedic
2. Dedicske konanie uz davno prebehlo.
3. Ty nemas ziadnu povinnost ale ani pravo voci druzstevnemu bytu vo vlastnictve druzstva nakolko tam nemas ani clensky podiel ktory smrtou danej osoby presiel na osobu ktora sa v danom byte byvala a mala clensky podiel.v druzstve
4. Ak zomrie aj dana osoba a ty v danom byte nemas TP a nezijes tam tak clensky podiel dedit nebudes

Ak to nedokazes pochopit zaplat si pravnika ten ti to vysvetli za poplatok

Členstvo v stavebnom bytovom družstve a právo užívať byt môže prejsť smrťou užívateľa družstevného bytu, ktorý nebol v spoločnom užívaní manželov (§ 172 ods. 2 O.z.), len na jedného dediča poručiteľa, ktorému pripadol členský podiel, alebo na dvoch dedičov, ak sú manželmi” (§ 172 ods. 2 OZ.)

“V konaní o dedičstve je v takom prípade rozhodnutím podľa ustanovenia § 39 Not.por. riešené, kto z dedičov nadobúda členský podiel poručiteľa v stavebnom bytovom družstve, prípadne ako sa dedičia vyporiadajú ohľadne náhrady zostatkovej hodnoty tohto podielu. Dôsledky vyplývajúce z nadobudnutia členského podielu pre vznik členstva v družstve a pre prechod práva užívať družstevný byt nie sú predmetom rozhodovania v konaní o dedičstve.” (rozhodnutie NS SR, spis. zn. 1 Cz 67/71 zo dňa 8.9.1971)

autor
5. mar 2022

@loginexistuje super že ty vieš o tom viac ako ja, keď som sa bola informovať s úmrtnym listom či prebehlo dedicske konanie🙂 ale dakujem za odpovede, na ktoré som sa nepýtala 🙂

mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
6. mar 2022

@mb2021 neviem, asi žijeme v nejakom inom paralelnom vesmíre, keďže ta pani mi dala nejaký papier o začatie dedičského konania, kde boli jednoduché údaje, kto bude asi další dedič a čo chcem s tým majetkom robiť, či ho chcem vyplatiť a podobne kolonky, vtedy som ho ešte nevypisovala, ale dobre som spravila, keďže asi bola pripita keď mi dala papier čo neexistuje 🙂

zuzanaete
6. mar 2022

Pises velmi nejasne - ta pani… Kto presne? Z ktorej institucie? Ale vseobecne dedicske konanie zacne automaticky notarom, ktoremu bolo pridelene. Zakladne info si preveri sam, zavola osobu, ktora riesila pohreb. Tej sa pyta na majetky a rodinu, ktora by mohla dedit. Ak dedici vedia presne majetky, tak notar nehlada dalej. Ak nevedia, tak notar patra za poplatok. Notari sa snazia dedicake ukoncit co najskor. Po dedicskom treba s rozhodnutim obehat institucie (banky …) a riesit prevody, prepis majetku … Ak sa dodatocne zisti, ze nejaky majetok nebol zahrnuty do dedicskeho, tak sa ziada o obnovu dedicskeho.

prasiatko30
6. mar 2022

@zuzanaete nevysvetlis u vsetkych sa to robi tak, ze kontaktuju osobu, ktora vybavovala pobreb a je to notar, ktoremu je automaticky pridelene to dedicske konanie po zosnulom nie dedici co otvara dedicske konanie, v tomto pripade 5-6 rokov po umrti sa tento automaticky proces nezrealizoval - to moze byt bud preto, ze zosnuly bol socialny pripad a pochoval ho MU alebo mi da, ze DKuz prebehlo ale nepouvedomili ju ako neopomenutelnu dedicku a preto moze ziadat o znovuotvorenie🤷‍♀️🤷‍♀️

autor
6. mar 2022

Prepáčte, ale otázka znela inak, nebudem na tému kto čo a či dedí míňať svoju energiu, mám aj iný program, ale Vám dakujem 🙂

mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
6. mar 2022

@mb2021 nie, družstevný byt sa nededí, len si ho niekto zoberie, máš pravdu 🙂 rada nad zlato, môžeš sa ňou potom ty zariadiť 🙂 https://dennik.hnonline.sk/servisne-prilohy/109...

rfrd12
6. mar 2022

Tu sa ani nedá nič poradiť. Ako mohol byť zosnulý majiteľom polovice bytu, keď ide o družstevný byt? Pýtaš radu a točíš svoje. Choď na družstvo a tam hádam konečne pochopíš, čo Ti vysvetlia.

autor
6. mar 2022

@rfrd12 tak tak, budem to potom riešiť s kompetentnymi, dakujem 🙂

nadazdi
6. mar 2022

Do každého tu skačeš, lebo chceš vedieť odpoveď na tvoju otázku, ale nedala si žiadne info proste nič.. kto ostal v tom byte bývať? Nejaký člen družstva? Manžel? Manželka? Lebo ak hej, tak nemáš nárok na ani hovno s prepáčením, takže ani žiadne skryté poplatky s tým spojené, preto ta nikto nekontaktoval a za tie roky ti už aj prebehla premlčacia doba.. Ak sa prenajímateľ domnieva, že neboli splnené podmienky prechodu nájmu bytu podľa odseku 1, môže sa v lehote troch mesiacov odo dňa, keď sa o nich dozvedel, najneskôr však v lehote troch rokov odo dňa smrti nájomcu, domáhať na súde, aby určil, že k prechodu nájmu bytu nedošlo.

mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz