Dedičstvo - nesúhlas manželky zosnulého

9. jún 2022

Dobrý večer, neviem či mi budete vedieť poradiť ale skúsim..
Je možné aby manželka zosnulého vyňala z dedičstva dedičov, s ktorými nesúhlasí?
Konkrétne sa jedná o dvoch vnukov, ktorí by mali dediť po dedkovi, o starých rodičov nejavili záujem vyše 17 rokov, neboli v kontakte osobnom, telefonickom, žiadnom.. taktiež neboli účastní na pohrebe, babke nekondolovali ani len telefonicky.
Babka s tým, aby vnuci dedili nesúhlasí. Žiaľ, závet spísaný nebol.
Má možnosť vnukov z dedičstva vylúčiť, prip. toto dedenie napadnúť?
Ďakujem za každú radu.
Pekný večer

viestta
9. jún 2022

Nie, babka si neurčuje kto bude dediť. Dedičov stanovuje zákon. Vnuci sa dedičstva vzdať môžu, ale vylúčiť z dedenia ich môže len súd a musia byť na to relevantné dovody

vans73
9. jún 2022

Myslím si že je to možné, dokonca ak sa nemýlim aj v zákone je to nejak definované že ti ktorí nenavštevujú, nestarajú sa a pod môžu byt vydedeni … ale treba na to dôkazy … čítala som už take prípady v právnych poradniach

viestta
9. jún 2022

@vans73 áno, ale o vylúčení z dedičstva rozhoduje súd, nie niektory z dedičov. Babka môže podať zalobu na súd a ten rozhodne

vans73
9. jún 2022

@viestta skúsenosti nemám tak som to opísala len približne ako som to pochopila … v podstate teda odpoved pre autorku je že je to možné

hradnapani
9. jún 2022

len na okraj - vnuci su priami dedici? ich rodic uz nezije? Teoreticky je mozne, ze dedit nebudu, ak dokaze , ze sa nezaujimali, nestarali, zanedbavali a podobne, ale to treba riesit s pravnikom.

petkavka
9. jún 2022

Ono si treba pozriet pravidla dedenia. Pokial viem, tak 50%dedi manzelka a 50% deti. Zaroven dedicov prvej linie nemozno opomenut. Vnuci nededia nic. Ty budu dedit az po rodicoch. Babka teda vobec nema dovod riesit vnukov, Lebo zatial NIC nemaju.

autor
9. jún 2022

Ďakujem za odpovede. Samozrejme, nebolo to myslené tak, že si babka povie - nededia, tak nebudú. Len či sa môže nejakou formou "brániť", resp. toto dedenie napadnúť, nesúhlasiť s tým.
A áno, vnuci sú priami dediči.

aduskatt
9. jún 2022

@petkavka možno je to práve tak, ja som tiež dedila po babke, lebo moja mama zomrela skor ako babka

autor
9. jún 2022

@petkavka ďakujem. Ale pišem, že dediť majú vnuci takže má dôvod riešiť. Je len manželka a ďalšia "línia" už len vnúčatá.

petkavka
9. jún 2022

Rodicia vnukov uz neziju? Ako mozu byt dedici? Inak by to bolo cez to dokazovanie na sude :/. Ta prva linia sa nesmie opomenut. Ale sud je na roky :/

autor
9. jún 2022

@petkavka opakujem ešte raz. Jediní dediči sú manželka a vnúčatá. Rodičia (deti zosnulých) už nežijú.

petkavka
9. jún 2022

Aha jasne, tak to je fakt blbe. To bude musiet dokazovat na sude :/. Mrzi ma to

autor
9. jún 2022

@viestta prosim, ešte otázka (aj keď bude smerovaná aj na právnika, rada by som bola vopred trochu v obraze). Túto žalobu treba podávať až po dedičkom konaní alebo sa môže aj skôr (keďže vieme kto a čo by mal dediť)?

autor
9. jún 2022

@vans73 boli tie prípady aj úspešné? Podarilo sa reálne vydediť "výmysleníkov"? V tomto prípade sa dobrovolne vzdávať pravdepodobne ani jeden nebude..

zalka
9. jún 2022

Autorka,
nie babka nemôže vylúčiť vnúčatá ktoré dedka nenavštevovali z dedičstva,
to sa nedá. To mohol spraviť dedko záveť a vydediť tieto vnúčatá. On to nespravil, takže sa dedí podla zákona.
Zruší sa BSM, z toho babke pripadne 50% a z dedkových 50% sa bude dediť.
Ak mala babka s dedkom napr. 4 deti, tak babka zdedí 20% z dedkovej polovice, a zvyšných 80% z dedkovej polovice ide deťom, ak deti nežijú tak to ide vnúčatám... ak prvé dieťa malo 3 deti ( vnúčatá ) tak tie 3 zdedia 20% dokopy tj. cca 6,667% z majetku dedka každé
ak druhé dieťa malo 1 dieťa( vnúča) tak ono dostane celý podiel 20% z dedkovho majetku
a tak dalej ...

A nie som tu v tej téme prečítala kopec hlúpostí, a babka nevie ani súdom vylúčiť vnúčatá. Sú neopomenuteľnými dedičmi. Musia dediť.

Babka môže svoje podieli darovať vnúčatám ktorým chce, a svoj majetok vylúčiť. A aj ked spíše na svoj majetok záveť kde vydedí tie vnúčatá, ktoré sa nezaujímajú .. tak aj tak budú mať nárok na 1/2 zákonného podielu po nej.
Ak chce vylúčiť aby po nej niečo dostali, tak musí za života sa zbaviť majetku.

Ale z dedičtvom po dedkovi už nespraví nič.

luliu
9. jún 2022

Presne ako píše @zalka vydedit ich mohol dedko, babka s tým nespraví nič, musí to len rešpektovať. Ak by sa aj pokúsila dať to.na.sud, príde len o peniaze a nevyrieši nic

autor
9. jún 2022

@zalka ďakujem pekne za odpoveď, aj keď ma veľmi nepotešila.
Záveť bola v riešení, resp. darovanie žiaľ, vždy odkladané (predovšetkým mnou, po tom všetkom sa mi tieto veci spojené so smrťou ťazko riešili), všetko to prišlo veľmi nečakane a náhle tak sa to nestihlo dotiahnuť.
O majetok až tak nejde ako o tú ľudskú stránku..
Tak už len dúfať, že majú doma zrkadlo a zhodnotia, že okrem pár faciek si nič iné nezaslúžia..
Ďakujem ešte raz.

zalka
9. jún 2022

Ako babka môže ešte svoj majetok ochrániť, po dedkovi už nie ... žiaľ.
A predpokladám, že si vnučka ... a viem presne o akých pocitoch hovoríš.

autor
9. jún 2022

@zalka prosím Ťa, dedičské konanie ešte prebieha. Môže babka svoju časť/majetok darovať aj teraz? Alebo stači len spisať zaveť? Čo je "výhodnejšie"? Ďakujem

autor
9. jún 2022

@zalka áno, som vnučka.. bez maminy, bez krstnej..s dvomi hadmi a jednou babkou.. Nevadí, budem veriť, že to babka v zdraví prekusne. Je to moja vina, žiaľ, s týmto scenárom sme ešte roky nepočítali..

zalka
9. jún 2022

Nestačí spísať závet, lebo tie vnúčatá by po nej dedili ... aj napriek záveti.
Môže sa vzdať podielu po dedkovi, ale svoj majetok musí darovať .

Majetok bol len na dedka? Alebo bol v BSM?

autor
9. jún 2022

@zalka aha, už rozumiem. Majetok (hnuteľný aj peňažný) bol spoločný. Stará, dobrá "škola"..nie moje, nie Tvoje, všetko naše❤

zalka
9. jún 2022

Takže babkina je polovica,
a z dedkovej polovice sa dedí ... tu sa vie vzdať v tvoj prospech ak ti to chceli darovať. Ešte by som možno ti odporúčala, že skús sa dohodnúť s tými dedičmi, že ich vyplatíš, nedaj ich zapísať na nehnuteľnosť ako podielových spoluvlastníkov. Tým pádom by podiel prešiel na teba.
Kolko detí mala babka s dedkom?

danielahamar
9. jún 2022

Najlepšie by bolo, ak by babka svoje tebe predala. Lebo myslím, že dar je možné napadnut.

zalka
9. jún 2022

@danielahamar napadnúť dar môže len babka, a tá by to nespravila

autor
9. jún 2022

@zalka mali dve dcéry, moju mamu a krstnú. Krstná mala dvoch synov - vnukov, ktorých spomínam.

zalka
9. jún 2022

Takže z dedkovej polovice babka dedí 1/3, ty dedíš 1/3 ak nemáš súrodencov, ak máš súrodencov tak dedíte spolu 1/3 , a tí vnuci dedia tiež spolu 1/3tinu .. čiže každý jeden 1/6tinu dedkovho majetku

autor
9. jún 2022

@zalka neviem či správne chápem. Z dedkovej polovice sa dedí - dedí z toho babka aj vnúčatá? Takže ak sú 3 vnúčatá a babka tak tých 50% dedkových sa delí medzi 4 ľuďmi? A teda ja by som mala vyplatiť len tú ich malú časť dedičstva, áno? K tomu treba aj aktuálny znalecký posudok nehnuteľnosti?

autor
9. jún 2022

@zalka ďakujem, odoslala som skôr ako som prečitala Tvoju odpoveď kde si mi vlastne odpovedala už vopred

zalka
9. jún 2022

ty nemáš súrodenca?
Ak nie, tak z dedkovej polovice naozaj dedí babka 1/3,
ty 1/3,
1 vnuk 1/6
2vnuk 1/6
no áno, mala by si vyplatiť ich, proste dohodnúť sa s nimi , že ich vyplatíš a tým pádom na teba príde celé dedičtvo ak babka povie, že svoju 1/3 dá tebe.
A potom babkinu polovicu ... ti musí darovať darovacou zmluvou.