Dedičstvo zo zákona

lusinka4
24. júl 2021

Ahojte. Vopred sa ospravedlňujem, ak tu táto diskusia nepatrí, ale neviem, kam inam by som ju zaradila.
Jedná sa o to, že nás čaká dedenie pozemkov po babke (otec zomrel už pred pár rokmi, preto dedím ja, moje sestry a strýko - posledný syn). Je ťažké sa dohodnúť, a preto uvažujeme o dedičstve zo zákona, že to teda rozdelí notár.. avšak, otázka znie - ako sa budú deliť pozemky? Podľa metrov, každému rovnako (každý bude mať svoj) alebo budeme každý pozemok vlastniť všetci - polku strýko a polku my, sestry? Ďakujem pekne za každú odpoveď.

sasa1310
24. júl 2021

ako sa dohodnete, je to na vás. Môžete ísť na 1/3 z každého pozemku alebo potom si rozdeliť tie pozemky, aby ste vlastnili každý po 1/1 a v rovnakých hodnotách. Dá sa aj tak, ak tak

mufka1
24. júl 2021

@lusinka4 máš tu právnu pomoc určite ti tam poradia aby si vedela ako dalej.

lusinka4
autor
24. júl 2021

@sasa1310 áno, ale ak sa nedohodneme z musí to ísť zákonne, a to ma zaujíma, ako to rozdelia oni.

lusinka4
autor
24. júl 2021

@mufka1 ďakujem krásne, to som nevedela. Skúsim.

loginexistuje
24. júl 2021

podla zakona kazdy pozemok vsetci stryko 1/2 babkinho podielu a vy si rozdelite 1/2 medzi sestrami z babkinho podielu
nepises ci bola babka vylucnou vlastnickou

samozrejme vy sa mozete dohodnut ako chcete vtedy sa da aj tak ze rozdelit pozemky ale vyzaduje si to suhlas vsetkych stran

sasa1310
24. júl 2021

@lusinka4 zákonne potom sa tie pozemky rozdelia. Strýko 1/2 a vy si rozdelite tu druhú polovicu z každého pozemku na 3 časti. Pretože každý pozemok môže mať inú hodnotu. Na m2 to nejde

adka3321
24. júl 2021

@lusinka4 zalezi od toho ake su to pozemky, ak ide o zastavane plochy a nadvoria a zahrady, vtedy mozete dedit kazdy podla svojich zakonnych podielov, ak sa jedna o ornu podu a trvale travnate porasty tam sa tieto parcely nemozu delit, ak na jedneho dedica nepripadne minimalne 2000m2, pri lesnych pozemkoch je to dokonca 5000m2. priklad: orna poda vo vymere 10 000m2, podiel zomreteho je 1/3, t.j. z tych 10 000 pripada mrtvemu cca 3333m2, vtedy sa tato parcela nemoze delit medzi dedicov, lebo pri rozdeleni by mala menej ako 2000m2 a to by bolo drobenie pozemkov, ktore je zakazane, kataster by to nezapisal, moze ten pozemok nadobnudnut iba jeden z dedicov. ak by napr. bola orna poda 10 000m2 a zomrety by ju vlastnil v celku, teda podiel vlastnictva 1/1, tak by stryko mohol dedit svoj zakonny podiel co je asi 1/2 a druhu polku si mozu rozdelit este 2 dedicia (pisete len vy a sestry, neuvadzate kolko sestier neviem vypocitat dedicske podiely) - teda stryko by dostal 5000m2 a dalsi dvaja dedicia by si rozdelili po 2500m2. ak by notar rozdeloval pozemky prihliadal by na to, kto ma najlepsie predpoklady na obhospodarovanie tychto pozemkov, alebo vam ich rozdeli podla parciel priblizne v rovnakom vymere (nikdy to nebude na m2 presne a mozno nebudete spokojni, lebo notar nevie kde sa tie pozemky nachadzaju). pripadne dat napisat pozemky na jedneho z dedicov s tym, ze ten kto pozemky nadobudne bude mat v uzneseni o dedicstve zavazok vyplatit ostatnym dedicom sumu vo vyske ich zakonneho dedicskeho podielu z tych pozemkov. ufff dufam, ze aspon trochu pochopite co som tu pisala, neviem velmi vysvetlovat 😀

lula313
24. júl 2021

@adka3321 Ano, takto to je, nedrobia sa mensie pozemky.

lusinka4
autor
24. júl 2021

@adka3321 o tom delení pod 2000m som už čítala, avšak to asi nie je tento prípad, lebo tie pozemky by sa v podstate nedelili, len by mali viacerých majiteľov, parcela by bola stále len jedna, či...?

adka3321
24. júl 2021

@lusinka4 tam sa jedna o m2, ak je parcela, ktora ma vymer 15m2, musi ju nadobudnut iba jeden dedic, aj ked je parcela o vymere 2001m2 tiez len jeden dedic. ak je parcela 5000m2 mozu uz dvaja. ale POZOR ☝️☝️☝️ hovorime tu o ornej pode a o podiele porucitela. nie aku vymeru ma cela parcela ale kolko z nej vlastni porucitel (lebo dedite porucitelovu cast, nie celu parcelu, ktora moze mat dalsich 10 - 200 vlastnikov). ono kedysi sa dali drobit pozemky, ale uz je zakon, ktory zakazuje drobenie polnohospodarskej pody

mufka1
24. júl 2021

@lusinka4 nieje zač 🙂

draik
24. júl 2021

@lusinka4
Ani podiel nemožno drobiť tak, že by naň pripadlo menej ako 2000 m2 (pri poľnohospodárskej pôde).

lusinka4
autor
25. júl 2021

@adka3321 a keď hovoríme o parcele, ktorú vlastnila len babka, 1/1? Ďakujem

adka3321
25. júl 2021

@lusinka4 zalezi od toho aku ma vymeru. stale sa bavime o ornej pode (nie zahrady, zastavane plochy a nadvoria). musite si vzdy prepocitat kolko m2 pripadne na toho, kto danu parcelu nadobudne. vzdy celu vymeru parcely vydelit podielom zomreteho (vtedy zistite aku velku cast z danej parcely vlastni a tato cast sa prededuje) a tuto cast musite vydelit podielom toho, kto parcelu nadobudne a uvidite aka vznikne vymera. ak menej ako 2000m2 musi ju nadobudnut iba jeden z dedicov. ak aj babka vlastnila parcelu v 1/1 ale tato parcela ma vymeru 15m2 moze ju nadobudnut iba jeden dedic, ak by ste ju chceli na viac dedicov napisat, ide o drobenie pozemkov a to je uz zakazane.

lula313
25. júl 2021

@adka3321 inak tu má napadlo, že keď sa napr. súrodenci dohodli, že všetko pôjde na jedného. Tak čo v prípade jeho smrti? Napr. všetko je napisane na moju mamu, ale ako sa vyrovnám s bratrancami, keď si pozemky zase nebudeme môcť rozdelit?

adka3321
25. júl 2021

@lula313 po vasej mame budete dedit vy a vasi surodenci. bratranci po vasej mame nededia. ked sa predtym dohodli, ze vsetky pozemky idu na vasu mamu, tak su to uz jej pozemky. ale zalezi co je v uzneseni o dedicstve napisane. bud sa pise: 1) pozemky abc nadobuda ten a ten bez povinnosti vyplaty ustupujucich spoludedicov alebo 2) pozemky abc nadobuda ten a ten, a to s povinnostou vyplatit ustupujicich spoludedicov, kazdemu vo vyskeho jeho zakonneho podielu, toto pravo prechadza aj na ich pravnych nastupcov. takze zalezi ako sa pri dedicstve dohodli. ak je tam právo odplaty treba zistit ake su tam podmienky. neda sa to takto cez internet vsetko vysvetlit.

tarra6
25. júl 2021

@lusinka4 ak ste na konkrétnych parcelách spoluvlastníčky aj vy (ak ste niečo zdedili po otcovi) vtedy je možné babkin podiel na parcele rozdeliť a pripočítať k vášmu podielu.

adka3321
25. júl 2021

@tarra6 neviem preco jej hovorite veci, ktore vobec nie su pravda. nie, nie je mozne babkin podiel rozdelit a napisat ich na vsetkych dedicov, ak to nebude splnat zakonne poziadavky. to co bolo kedysi dnes uz neplati.

tarra6
26. júl 2021

@adka3321 koncom minulého roka sme mali dedičské po mame, a presne tak to prebiehalo. Mamine podiely aj keď boli malé sa rozdelili medzi nás súrodencov, keďže sme aj my mali na parcelách podiely ešte po otcovi. Naše podiely sa navýšili. Takže ak sa za posledný polrok niečo zmenilo, beriem späť. Len tie parcely, na ktorých sme my ako pozostalí nemali žiadny podiel, sme sa museli dohodnúť, komu čo pripadne.

adka3321
26. júl 2021

@tarra6 ale zalezi od toho, ci ide o zahrady a zastavane plochy, tam nie je problem. problem je pri polnohospodarskej pode. mne sa takto strasne zle hovori co a ako ked nevidim tie konkretne listy vlastnictva.