Dve priezviska pre dieťa. Ako obísť zákon?

jaju_ska
4. jún 2015

ahojte, vela sa toho popisalo kade tade po internete a viem ze nemoze mat dieta dve priezviska ked nie sme zosobaseni a mame kazdy ine priezvisko. Avsak nedala by sa tato vec obist tak, ze by priatel si dal zmenit priezvisko sposobom ze by prijal moje? zakon je totiz definovany tak ze dieta nadobuda pravoplatne priezvisko jedneho z rodicov. cize ak on by mal dve- moje a svoje tak by dieta po porode nadobudlo jeho a po svadbe tak isto aj ja jeho. Mozno som vymyslela strasnu kravinu za co sa ospravedlnujem ale logicky mi to tak vyplyva. Nemate niekto skusenost? respektive pride vam to az tak velmi pritiahnute za vlasy? (ps: moj priatel je pravnik co je najvacsi paradox, ale kedze jeho mama si potrpi aby dieta malo len jeho priezvisko a je dost neprijemna tak to zatial s nim nechcem riesit)
a aby som este dodala, nejde o vec mody, aby malo dieta dve priezviska ale o to, ze moj otec zomrel pred 11rokmi a ja som bola vzdy jeho male dievcatko... :( a som posledna z generacie s tymto priezviskom a nechcela by som aby zaniklo. A samozrejme priatel je hrdy chlap ktoreho pod jeho priezviskom poznaju klienti a tiez chce aby dieta malo priezvisko po nom( a je tam aj natlak rodiny) ospravedlnujem sa za rozpisanie, ale nemala som to komu vyrozpravat

veronika1402
4. jún 2015

@dankaa78 to je blbosť.

velkacica
4. jún 2015

@veronika1402 tak to ste natrafili na neschopné úradníčky, nepoznajúce zmysel zákona, pretože vyhlásenie o otcovstve (v prípade nezosobášeného páru) sa dáva práve kvôli uznaniu otcovstva pre účely RL, ako aj kvôli priznaniu priezviska po otcovi. Inak má dieťa automaticky priezvisko po matke.

mamulienka30
4. jún 2015

@velkacica dieta moze mat priezvisko po matke aj ked otec uzna otcovstvo. To su skutocne dve uplne rozdielne nezavisle veci. Otcovstvo je urcene zapisom v rodnom liste, nie zadanim vlastneho priezviska.

mirka49
4. jún 2015

Naco to komplikujes!!!!!nestaci ti jedno?ci potrebujes sa opicit po tych celevritkach?

velkacica
4. jún 2015

@mamulienka30 tak ale tebou uvedený prípad je naozaj len fiktívny. Sotva sa nájde otec (v nezosobášenom páre), ktorý síce uzná otcovstvo, ale potom živil by decko s iným (formálne cudzím) priezviskom - matky....
Matka vlastne zápisom otca do RL dosiahne svoje (jasné stanovenie, "kto" je otec), tak aspoň k veci priezviska by mala pristúpiť v zmysle tradície....
(Uvažujeme, že svadba je tretia, úplne nezávislá vec.)

mamulienka30
4. jún 2015

@velkacica ale ved takych su tisice... niektori uznaju otcovstvo dobrovolne na matrike, inych do toho v konecnom dosledku dotlaci sud testami DNA... na kazdeho dojde... iba tam, kde si to matka vyslovene nezela, aby bol zapisany, tak otec zapisany nebude... tie deti aj po sudnom dopisani otca do RL maju matkino priezvisko, ak to ona tak chce..

velkacica
4. jún 2015

@mamulienka30 ťažko dotlačí, žiješ len v ideálnych predstavách, boli tu diskusie, že otec "zmizol" za hory-doly, do zahraničia i za more - a odtiaľ skutočne nikto nebude niekoho na testy DNA 😀

mamulienka30
4. jún 2015

@velkacica tak ano ale nie kazdy zmizne cez hory doly 😀 Ale o tom vlastne tato tema nebola ;) Ale o dvoch priezviskach, co nas zakon nepovoluje 🙂 A myslim, ze zakladatelka si tak ci tak musi najprv urobit poriadok doma, usmernit svokru a porozpravat sa s priatelom, co si vlastne pre ich dcerku do buducna predstavuju...

kukinka231
4. jún 2015

@velkacica mojej znamej dcera sa vola po matke ale otcovstvo malej otec uznal. Je to o dohode

velkacica
4. jún 2015

@mamulienka30 no, ja som ale nezačala odbáčať od témy a kriminalizovať - "niektorí uznajú dobrovoľne /bu-bu-bu!/, iných do toho dotlačí súd"...

sheila72
4. jún 2015

ja chápem tento postoj, bohužiaľ, takto to nejde....ja som tiež chcela svoje priezvisko pre dcérku, ale vyhrala druhá strana. Bude sa musieť jeden z vás prispôsobiť. Ak je manžel právnik, porozprávaj sa o tom s ním, myslím že je to jednoduchšie ako čítať každý jeden koment.

velkacica
4. jún 2015

@kukinka231 otázne je, čo a kto u tých vašich známych "získal"...
Matka má zapísaného = istého otca v RL (ako "poistky", keby snáď chcel odísť s inou) + priezvisko - A otec: akurát vyživovaciu povinnosť... Skôr to vidím, že účastníci tej "dohody" si celkom neuvedomili vlastný zisk a obetu...

mamulienka30
4. jún 2015

@velkacica ale priezvisko predsa nie je dokazom a pravom otca na dieta! To sa akoze teraz kazda matka, ktorej dieta ma meno po otcovi teraz nejako sa citit menejcenne, ze co tym ziskala? Dieta je nic? Ze ziskat... ad absurdum to tahas...

kukinka231
4. jún 2015

@velkacica nemyslim si ze " akurat" je jeho povinnost starat sa o dieta

velkacica
4. jún 2015

@mamulienka30 ako sa tu písalo, priezvisko je - v tradícii Slovenska, ale vlastne v celej Európe - vyjadrením čohosi viac, než je záznam v RL -je vyjadrením príslušnosti osoby (aj decka) do tej-ktorej rodiny, rodu. (Preto sa správne vystihlo, že RL a priezvisko sú dve, úplne rôzne veci.) Jasným dôkazom sú napokon nároky (slobodných) matiek, aby decko nieslo priezvisko po nich ("až do svadby"). Aj v tejto diskusii matka chce "obísť zákon", aby decko malo AJ jej priezvisko, ak by už súhlasila s uvedením priezviska po otcovi...

jaju_ska
autor
4. jún 2015

uz som naozaj zmagorena z prispevkov :/ ked teda dame malej po narodeni priezvisko po priatelovi ale po svadbe si on vezme aj moje , cize bude mat rovnako dve ako aj ja tak mala sa bude jedina volat iba po nom?
asi najlepsie ked pockam na neho z roboty a poviem mu to nech mi to ako ujo pravnik vysvetli :D
No a akurat som sa vratila z poradne kde vsetko v poriadku, dovolila pani doktorka aj buducemu ockovi aby mi robil sono, tak si splnil sen🙂 iba ju trapilo trosku ze som len kilo pribrala v siestom mesiaci. a ked som zas krpatu videla pomyslela som si nech sa vola ako chce hlavne ze je zdrava a moja

mamulienka30
4. jún 2015

@jaju_ska Manzel vysvetli hadam a ak nie, tak teta na matrike urcite 🙂 A presne si to trafila - je uplne jedno, ako sa vola, hlavne, ze bude tvoja, zdrava, krasna 😉

velkacica
4. jún 2015

@jaju_ska keď dieťa bude mať určené priezvisko, bude ho mať do konca života (syn); pri dcére do svadby; resp. pri oboch pohlaviach do prípadnej zmeny administratívnym spôsobom, čo je veľmi kľukatá cesta a musia byť k tomu poriadne dôvody (spravidla hanlivosť alebo nezvyčajnosť priezviska).

To znamená, že dieťa, otec, ba aj matka budú pre účely mena už celkom samostatné, individuálne jednotky, a zmena mena dieťaťa nebude automatická ani v prípade neskoršieho sobášu matky

mamulienka30
4. jún 2015

@velkacica prosim ta rozpravas uplne hluposti!! Precitaj si aspon trosku zakony a nielen dohady! Ved priezvisko sa meni aj dietatu po svadbe, ked si to obaja rodicia zelaju, staci podat ziadost!!!

http://www.minv.sk/?zmena-mena-alebo-priezviska

Odsek 1 - g...

Povolenie na zmenu priezviska nie je potrebné, ak ide o zmenu priezviska:
a) po rozvode manželstva (do 3 mesiacov po právoplatnosti rozsudku o rozvode)
b) po nadobudnutí plnoletosti spočívajúcu v používaní len jedného z dvoch alebo viac priezvisk
c) spočívajúcu v zápise ženského priezviska bez koncovky slovenského prechyľovania
d) spočívajúcu v úprave priezviska v súlade so slovenským pravopisom alebo s pravopisom jazyka národnostnej menšiny
e) dieťaťa po jeho právoplatnom osvojení
f) z dôvodu zmeny pohlavia
g) maloletého dieťaťa, ktorého rodičia uzavreli manželstvo po jeho narodení, na priezvisko určené pre ich ostatné deti
h) maloletého dieťaťa, ktorého otec nie je známy, na priezvisko určené pre ostatné deti jeho matky a jej manžela

velkacica
4. jún 2015

@mamulienka30 píšem, že zmena nebude automatická, teda bude treba o ňu žiadať na matrike (písm. g)), hoci bez predchádzajúceho povoľovania okresným úradom v sídle kraja, a to žiadosťou na každú osobu (dieťa) zvlášť

mamulienka30
4. jún 2015

@velkacica je to jednoducha ziadost, ziadne do konca zivota, klukata cesta a podobne. Zbytocne ju strasis. Vezmu sa, pojdu na matriku a priezvisko zmenia. Idealne jej priezvisko na to ich potom spolocne. Nech ho chudatku dietatu nemenia na tri krat. Aj tak som stale nepochopila, preco sa rychlo uradne nezoberu a nedobehnu velku svadbu potom... cely tento cirkus by si mohli odpustit.

balkica
4. jún 2015

urobte si viac deti a jednemu z nich dajte svoje priezvisko 🙂 a budu hadam vsetci stastni a spokojni 🙂

velkacica
4. jún 2015

@mamulienka30 spochybňuješ "priezvisko do konca života" (okrem výnimočných prípadov hanlivého alebo ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa - teda keď je prípustné zmeniť ho), prinajmenšom u muža?? 😀

mamulienka30
4. jún 2015

@velkacica nechapem - nemusim 😅 😅 😅

h2
4. jún 2015

@jaju_ska Ahoj, nečítala som iné odpovede, ale podľa mňa to chceš priveľmi skomplikovať a to celkom zbytočne. Argument, že chceš zachovať svoje priezvisko kvôli otcovi, neobstojí. Môj otec ešte žije, má dve deti, moju sestru a mňa, takže sme dve baby, čiže ani jedno vnúča nemá priezvisko z našej rodiny. Otec je jedináčik a z jeho strany nepoznám žiadnych žijúcich príbuzných. Ale nechystám sa kvôli tomu premenovávať syna, ani moja sestra svoje dcéry.

liebling98
4. jún 2015

@jaju_ska na Tvojom mieste by som malinkej dala Tvoje priezvisko a to jej zmenila až keď si Ťa priateľ vezme.
Aj mne bolo ľúto pri svadbe vzdať sa svojho priezviska, tiež som posledná z rodu a môj ocino sa mojej svadby už nnedožil.

velkacica
4. jún 2015

@h2 nakreslite si genealogickú tabuľku, pokiaľ budete vedieť, a nových členov aj dopisujte, takto sa pamiatka zachová, prinajmenšom pokrvnou líniou

velkacica
4. jún 2015

@liebling98 priezvisko dieťaťa nie je v žiadnom prípade výlučnou vecou jeho matky - tým viac, ak je otec známy, matka požaduje jeho zápis do RL a má nároky voči nemu (hoci v riadnom partnerstve)!

h2
4. jún 2015

@velkacica Ďakujem za odpoveď, nechcem, aby to vyznelo nejako neúctivo voči mojej vlastnej rodine, ale mne na zachovaní mena nezáleží.

liebling98
4. jún 2015

@velkacica pokiaľ nie sú manželia, tak dieťa má priezvisko po matke, pokiaľ sa najneskôr pri vystavovaní rodného listu k nemu otec neprizna a nedohodnú sa spoločne na priezvisku.