Zmena priezviska

12. jún 2023

Zdravím maminky mám otázku ohľadom zmenu priezviska. Čítala som, že sa dá priezvisko zmeniť aj keď nemám vážny dôvod ale za príplatok 100€ je to naozaj možné? Jedna pani tiež písala, že si dala priezvisko svojho priateľa aj keď neplánujú svadbu a prijala jeho priezvisko bez nejakého vážnejšieho dôvodu. Niekto skúsenosti?

vero96
12. jún 2023

chceš priateľovo priezvisko bez svadby? či ako to chápať? a keď sa rozídete?

jaskolka
12. jún 2023

Áno, je to možné.

viky173
12. jún 2023

no dufam, ze nechces chlapovo priezvisko bez svadby.. vacsiu ubohost som uz davno nepocula

zuzuliennka1
12. jún 2023

prijala priezvisko priatela aj bez vaznejsieho dovodu 🤦🏼‍♀️ tak s tymto vyjadrenim - svet je teda uz v peknej p*deli

struhanka
12. jún 2023

Priezvisko sa dá zmeniť po vypísaní a odovzdaní žiadosti na príslušný okresný úrad. Treba tam vyplniť aj dôvod. Pri elektronickej žiadosti je poplatok 50 E. Následne do 30 dní príde od úradu vyjadrenie ku žiadosti.

autor
12. jún 2023

@viky173 stalo sa to, že druh mi zomrel a dcéra má jeho priezvisko a chcem aby jej ostalo jeho priezvisko ale nakoľko sme nestihli sobáš a teraz dcéra všetko dedí a budem splácať aj elektrinu tak by bolo lepšie mať priezvisko po ňom a po mojej dcére aby nemuseli robiť na novo zmluvy za vodu a elektrinu

11mirka22
12. jún 2023

Sprav ako ti píše struhanka, nečítaj tu prosím ťa vyjadrenia žien, ktoré síce nevedia poradiť, ale majú potrebu si iba kopnúť, lebo vidia svet len čiernobielo. Bude pre teba s dcérou určite jednoduchšie ak budete mať rovnaké priezvisko.

kiki68
12. jún 2023

Toto ja chapem a podla mna to uznaju aj ako dovod. Treba to podat cez myslim sud alebo prislusnu matriku. Tam sa da tento dovod. Neviem co je na tom pre tie zeny take iritujuce.

maranco
12. jún 2023

vyplníš tento formulár https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/... uvedieš dôvod ak ti to schvália zaplatíš 50€.
Potrebuješ mať občiansky preukaz vydaný po 7/2021 ak máš starší ti ho bezplatne vymenia.
Ak žiadosť podáš osobne platíš poplatok 100€.

autor
12. jún 2023

@maranco čo ak nemám tú čítačku ? Tak už len osobne?

maranco
12. jún 2023

Pôjdeš k hocikomu kto má PC a používa tú čítačku = má nainštalovaný eID Klient, tú žiadosť môžeš vyplniť kdekoľvek cez internet
Potrebuješ vedieť svoje heslo BOK (zadávala si ho pri preberaní OP) a vytvoríš si potom na svojom OP elektronický podpis KEP.
Kto to používa na podpisovanie ti s tým pomôže.

nina3110
31. júl 2023

@struhanka ahoj nemáš náhodou vzor tej žiadosti?