Exekúcia vo Všeobecnej úverovej banke a zablokovanie účtu
Prosím vás máte niekto skúsenosti s exekúciou a zablokovním účtu vo VUB? Manželovi došiel dopis od exekútora, že začal exekúciu - prečo to neriešim - v septembri, volali sme tam - od septembra nekomunikuje s nami, no skôr ako mu došiel dopis príliš aktívny exekútor mu zablokoval účet v VUB, zrážky zo mzdy sa nenamáhal riešiť, hned účet. Tak sme si povedali, že ok................ v oktobri dostal manžel výplatu 460e samozrejme na zablokovaní účet, banka nám uvolnila sumu 100e - bolo nám vysvetlené, že to jediné počas celej exekúcie môžme vybrať, v novembri dostal manžel 320e výplatu, samozrejme, že sme zvyšné eurá nevideli a verili sme, že ich dostal exekútor a tento mesiac stiahne ešte 100e a exekúcia je splatená.................... takto nám to aj bolo vysvetlené vo VUB v septembri. No dnes sme sa dozvedeli, že to tak nie, exekúr dostal akurát 60e min. mesiac teda v novembri a mna takmer chytil infart. Hned sme šli do banky, že čo sa deje a ako je to možné, že to čo mal dostať exekútor tak nedostal a kde sú tých 680e - ktoré sme si naivne mysleli, že dostal exekútor....................... v banke nám nevedeli nič povedať, ani kde sú, ani prečo nešli exekútorovi, ani to ako došli ku sume 60e. Stretli ste sa už niekto s niečim takým, čo máme robiť, viete nám poradiť? V septembri nám tvrdili, že v decembri to dopaltíme a účet bude aktívny a budeme si vedieť vybrať výplatu a dnes sme sa toto dozvedeli.
Stručné zhrnutie
- Všeobecná úverová banka (VUB) môže pri exekúcii zablokovať bežný účet a zablokované prostriedky presúva na podúčty súvisiace s exekúciou; banka pritom môže povoliť jednorazový výber 100 € počas trvania exekúcie.
- Exekútor môže zablokovať účet a následne po uplynutí lehoty na námietky vydávať exekučné príkazy na prevod zablokovaných prostriedkov alebo nariadiť zrážky zo mzdy zamestnávateľa.
- Ak na účte vznikne nesúlad medzi zobrazenými zrážkami a odoslanými sumami (príklad z diskusie: 460 € + 320 € výplat, z ktorých banka údajne poslala exekútorovi len 60 € a 680 € zostalo „na podúčte“), je potrebné okamžite žiadať pobočku a centrálu banky o detailné vyúčtovanie a podať sťažnosť Komore exekútorov alebo súdu.
Najčastejšie otázky
Q: Ako funguje blokácia účtu pri exekúcii vo VUB?
A: Exekútor po začatí konania môže dať banke pokyn na blokáciu účtu; VUB potom zablokuje prostriedky na účte alebo na podúčte a môže umožniť povinnému jednorazový výber (v diskusii uvádzané 100 €).
Q: Kedy banka prevedie zablokované peniaze exekútorovi?
A: Exekútor môže vydat exekučný príkaz až po uplynutí lehoty na námietky; po vydaní exekučného príkazu banka prevádza peniaze na účet exekútora, pričom v praxi vzniká spor, či banka peniaze automaticky pošle alebo či je potrebný súhlas povinného.
Q: Čo robiť, ak exekútor neodpovedá a má zablokovaný účet?
A: Odporúča sa zaslať odporučený písomný kontakt, podať sťažnosť na Komoru exekútorov (Slovenská komora exekútorov) a zároveň vyžiadať od VUB písomné vyúčtovanie a kontakt na oddelenie exekučných záležitostí v centrále v Bratislave.
Q: Môže exekútor požadovať zrážky zo mzdy namiesto priameho prevodu z účtu?
A: Áno, exekútor môže nariadiť zrážky zo mzdy u zamestnávateľa; zároveň existuje nepostihnuteľná čiastka mzdy podľa zákona, ktorú exekútor nesmie zraziť.
Q: Ako zistiť, kam banka poslala zablokované prostriedky?
A: Požiadajte v pobočke VUB o detailný bankový výpis a písomné vysvetlenie prevodov; ak banka nevysvetlí rozdiely, je možné podať reklamáciu banke a sťažnosť na centrálu VUB v Bratislave a Komoru exekútorov.
Q: Môžem presmerovať výplatu na iný účet, aby som ochránil peniaze pred zrážkami/exekúciou?
A: Áno, praktické odporúčanie v diskusii bolo presmerovať výplatu na iný účet u inej banky, ak je to možné, aby sa zabránilo ďalším zrážkam zo mzdy alebo blokáciám na zablokovanom účte.
Q: Ako splnomocniť niekoho, aby vybavil odblokovanie účtu u exekútora?
A: V konaní podľa exekučného poriadku sa zastupenie nepripúšťa, okrem prípadu, že splnomocnenec má vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v odbore právo a ide o blízku osobu; inak exekútor môže zastupovanie odmietnuť.
Q: Kedy sa oplatí podať sťažnosť alebo žalobu proti exekútorovi?
A: Podať sťažnosť na Komoru exekútorov sa odporúča pri nekomunikácii alebo podozrení z nesprávneho postupu; ak boli peniaze neoprávnene zadržané/odvedené, môže byť relevantná žaloba o vydanie bezdôvodného obohatenia.
Závery z diskusie
Zhoda
- Banka po prijatí exekučného príkazu blokuje účet a môže presúvať prostriedky na podúčty súvisiace s exekúciou; klient má právo žiadať detailné výpisy a písomné vysvetlenie od pobočky a centrály banky.
- Pri nekomunikujúcom exekútorovi sa odporúča podať písomnú reklamáciu/exekútorskú sťažnosť a kontaktovať Komoru exekútorov.
Sporné názory
- Možnosť automatického odoslania zablokovaných prostriedkov exekútorovi: jedna skupina tvrdí, že banka po vydaní exekučného príkazu peniaze prevedie bez súhlasu povinného; druhá skupina tvrdí, že banka peniaze neposiela, kým povinný nedá pokyn (v diskusii obidve verzie zastávali konkrétne osoby).
Otvorené otázky
- Prečo sa v konkrétnom prípade objavil nesúlad medzi sumami zobrazenými na účte (460 € + 320 €) a sumou odoslanou exekútorovi (60 €), pričom 680 € „zostalo na podúčte“; tento spor zostal počas diskusie nerozriešený.
- Boli trovy exekúcie účtované v súlade s právnou úpravou (diskutované limity dvojnásobku pri pohľadávkach do 500 €), ostalo nejasné, či došlo k neoprávnenému navýšeniu.
Spomenuté značky a firmy
VUB, Komora exekútorov, Slovenská komora exekútorov, etrend.sk, tcom, Krutý (exekútor)
Spomenuté produkty a metódy
exekúcia, zablokovanie účtu, podúčt (podúčet), exekučný príkaz, zrážky zo mzdy, upovedomenie o začatí exekúcie, námietka, písomná sťažnosť, presmerovanie výplaty, splnomocnenie (s právnym vzdelaním), reklamácia banky, žaloba o vydanie bezdôvodného obohatenia, trovy exekúcie, odmena exekútora, výpis z účtu, životné minimum
Miesta a osoby
Bratislava, BA, Krutý (exekútor)
@simca06022011 tak ale ved pri tcom to muselo ist najskor cez sud... no mozno ste fakt mali smolu ze tu vasu vec zrovna dostal jeden debil za druhym...
Inak exekutor nema moznost dat predviest ucastnika policiou...lebo to by musel vyhotovit uznesenie o predvedeni a oni v zmysle exekucneho poriadku nemaju moznost vydavat uznesenia ale len svoje specificke pisomnosti
@slnecnica139 no skus ten doporuceny dopis a pokial sa ani potom nevyjadri tak staznost na sud na postup exekutora a o poskytnutie info a staznost na komoru...
baby dakujem, ešte stále sme to nedoriešili, my už síce účet odblkovaní máme a vedeli sme včera vybrať výplatu, no pokoj mi to nedá, dnes ideme do banky zas, kedže ešte stále je v tom bordel, stále tam chýbajú eurá, na exekútora budem taktiež podávať sťažnosť, takže je to na dlho
no dnes som našla zaujímavý článok: http://www.etrend.sk/financie/banka-vam-cely-uc..., pozriete sa prosím na neho, či som to ja dobre pochopila? Táto veta ma prekvapila: Ak ide o pohľadávku do 500 eur trovy môžu byť dvojnásobkom výšky pohľadávky bez príslušenstva. A my máme v exekučnom príkaze napísané: Zaplatiť pohladávku 286e a príslušenstva pohladávky. A celá suma exekúcie bola vyčíslená dna 14.9. bola 707,21e toto nám prišlo domov, 24.9. nám prišiel z banky papier na sumu 853,39e. Takže celá exekúcia nakoniec bola 853,39e, .................. kolko presne stiahli v banke budem zisťovať dnes, lebo na účet došlo viacej ako odišlo exekútorovi. Ja potrebujem vedieť, či si to mohol takto navýšiť, kedže podla zákona a toho článku nemal na to právo, len na dvojnásobok a dvojnásobok zo sumy 286e je 572e. Dúfam, že ma pochopíte, čo riešim.
@slnecnica139 v upovedomeni by malo byt napisane aka je pohladavka, jej prislusenstvo (napr. urok z omeskania) a trovy exekucie v cleneni odmena, dph a hotove vydavky a strata casu...ako ste to tam mali?
@slavkab skúsim ti to nafotiť a poslať............... no ten link čo som posielala je tušim od júla nový zákon proti exekútorom aby nebola úžera, aspon tak som pochopila ten článok - je tam písané podla sumy a preto ma zaujímalo, či si ozaj mohol tolko naúčtovať
inak sme boli v banke, účet je odblokovaný od včera, no zas neposlali eurá exekútorovi tých zvyšných 300e a stále ich držia na tom podúčte - nevedeli vysvetliť čo zas robia.............. takže idem zas volať
@slnecnica139 urcite podaj staznost na slovensku komoru exekutorov. Ta musi na tvoj podnet reagovat a urobit hlbkovu kontrolu spisu. Bohuzial prax je taka ze trovy si pani exekutori umelo navysuju o ciastky ktore im nikdy nevznikli. Treba sa branit.... no a s vub mame bohate skusenosti so "stratenymi peniazmi", naposledy manzel vyberal z bankomatu 1000 eur pricom bankomat peniaze nevydal, strhli sa z uctu no a hned sme volali banku... pani nam hned povedala ze to maju v systeme ze peniaze neboli vydane ze sa nemame bat ze su na "poducte" vraj mame spisat reklamaciu a nakoniec sme sa s nimi tahali niekolko mesiacov, vyvolavali, riesili ... peniaze nam vratili po pol roku, zrusila som vsetky ucty a nechcem mat s nimi nic 🙂
Mám novinky.............. dnes som sa konečne xxxxx pokusoch spojila s exekútorom - teda jeho sekretárkou, alebo čo to tam má.................... a dozvedela som sa dnes z výplatnej pásky, že pán exekútor bol tak akčný, že nie len že 3mesiace blokoval účet, navyšoval apod. veci čo som tu už aj pred tým písala, ale bol ešte aj taká svina, že poslal aj príkaz do manželovej roboty na zrážky zo mzdy a 10decembra si žiadal 80e, ktoré mu ekonomka poslala.......................a od 10teho má samozrejme preplatok 80e - to čo stiahol aj z roboty a do dnešného dna sa neunúval ich vrátiť.
Ahojte baby pocula som ze vub banks neschvaluje exekuciu na rodicak a mayersku je to Pravda???prosim vas
@draik ja mam Len rodicovsky prispevok ja matersku nemam Lebo som na nu nemala narok takze na rodicovsky neplati exekucia?
@natalym
Aj ja som mal exekuciu a to na 7x roznych sum , a nie ty nemusis davat v banke ziadny prikaz ..,ak take daco chces dat ..banka ti oznami ze sa musis dohodnut pisomne s exekutorom a pisomne dorucit danu dohodu od exekutora do banky ..inac nemozes absolutne nakladat s uctom, a ze zivotne minimum ? ...vies ako to chodi ? Chodi to tak ze banka neni povinna ti vyplatit zivotne minimum bez pisomneho povolenia od exekutora ...a standardne ti to exekutor ani neda ..to znamena ze ty musis ist za pravnikom a dat ziadost na sud o uvolnenie zivotneho minima z uctu ktory he zablokovany exekutorom .
Alebo jednoduhsia cesta je ..ktoru ti poradi personalne u zamestnavatela .. zmen si cislo uctu kde ti bude zamestnavatel posielat vyplatu ocistenu od zrazky z exekucie .
A zarabas menej ako je dana minimalna mzda tak exekutor ti na tu mzdu nesmie siahnut ...mas na to paragraf .
A 3 moznost je ist sa dat oddlzit ..ale treba si uvedomit ze dlh nesmies mat po dobu 6 rokov

@natalym to je pravda