Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Existuje príspevok v hmotnej núdzi, ak som na maródke?

qidko
6. jan 2016

pribinak
6. jan 2016

Tak bud si PN alebo si bez prace, podpory a mas hmotnú núdzu

qidko
autor
6. jan 2016

@pribinak Tak inak ak si dlhodobo PN a financne to nezvladas je niejaky prispevok ?

pribinak
6. jan 2016

@qidko hm, viem si predstavit, ze je to tazke, ale ja dom len odpovedala na tvoju 1. otazku

zita19
6. jan 2016

@qidko mozes poziadat na socialke (alebo obci, nie som si iste kde) o prispevok v hmotnej nudzi ak mate menej ako zivotne minimum (tabulky su dostupne na nete). Ak ti priznaju, tak len ti dorovnaju zivotne minimum. Pripadne prispevok na byvanie, ale to naozaj netusim, ci mas narok aj ty. Niektori zamestnavatelia prispievaju zo socialneho fondu zamestnancom na dlhodobej marodke. Skus sa spytat aj tam.

cecil36
6. jan 2016

@qidko na prispevky mas narok len ak si v hmotnej nudzi. Zivotne minimu je teraz myslim taketo:
198,09 EUR mesačne, ak ide o jednu plnoletú fyzickú osobu,
138,19 EUR mesačne, ak ide o ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu,
90,42 EUR mesačne, ak ide o nezaopatrené dieťa alebo zaopatrené neplnoleté dieťa.

loginexistuje
6. jan 2016

@zita19 to nie je pravda co pises zbytocne domylis ludi dorovnava sa do sumy narokov na davku v hmotnej nudzi a pripadnych priplatkov k nej podla toho ci su splnene napr podmienky na prispevok na byvanie ale rozhodne nie do vysky zivotneho minima je to omnoho menej

qidko
autor
6. jan 2016

@zita19 Ahojte urcite oslovim firmu v ktorej som ""este''zamestnana dakujem

loginexistuje
6. jan 2016

@qidko ak chces vediet ci mas narok treba napisat vysku pn mesacne a ostatne prijmy clenov v domacnosti posudzujete sa spolu
@qidko

qidko
autor
6. jan 2016

@pribinak Ahoj ties dlhodobo na PN?

loginexistuje
6. jan 2016

Mozno potom skusit skor invalidny ale teda zavisi od ochorenia alebo ci mas nark na ztp niektori zamestnavatelia doplacaju pn do vysky mzdy ale to byva len kratkodobo napr desat dni alebo ti platia nejake dni do roka ako homesick

qidko
autor
6. jan 2016

@loginexistuje A napisem to Tebe?Ak ano tak moj prijem je 190e manzelov 530e dcera studuje syn nezamestnany

qidko
autor
6. jan 2016

@loginexistuje O invalidny mozem ziadat az vo februari a otazka je kedy to prejde ?

loginexistuje
6. jan 2016

No tak to vam davky urcite nevyjdu a s tebou to ako vyzera ked si uz osem mesiacov na pn lebo tu mozes poberat max rok ale.aj keby si o nu prisla na davky mate privysoky prijem nech syn ide pracovat aj zq hranice

cecil36
6. jan 2016

@qidko a syn pobera nejaku davku? A suhlasim s @loginexistuje na davku mate vysoky prijem...

qidko
autor
6. jan 2016

@cecil36 nie do 25 rokov som povinna ho zivit

cecil36
6. jan 2016

@qidko a nemoze ist aspon niekde brigadovat... 564,89 mozete mat max prijem a mate 720... takze prispevky vam nevyjdu ziadne ☹

qidko
autor
6. jan 2016

@loginexistuje bol zle skusenosti nevyplatene faktury a same sluby.A somnou to nieje velmi dobre mam po druhy krat operovanu chrbticu s trvalymy nasledkami prava noha citlivost oslabena na chodenie potrebujem ortezu do topanky a FB

pribinak
6. jan 2016

@qidko nie si, nech mladý dvihne zadok a ide makať

butterfly333
6. jan 2016

@qidko ak si zamestnaná a si dlhodobo PN tak tamby ti mali dat zo socialneho fondu,ja som PN od aprila som po dvoch operaciach a po troch mesiacoch PN som dostala od zamestnavatela fin prispevok jednorazový.

sissy27
7. jan 2016

@qidko vyživovacia povinnosť rodičov voči deťom nie je limitovaná vekom !! trvá do času, kým dieťa nie je schopné sa samostatne živiť... takže ak synáčik má ukončené vzdelanie a ďalej nepokračuje v štúdiu dennou formou, nie je zťp, tak voči nemu žiadnu vyživovaciu povinnosť nemáš !! jediné, čo je limitované vekom, je poberanie prídavkov na dieťa - tam je hranica max 26 rokov za predpokladu, že dieťa študuje dennou formou... no a teda aby synáčikovi nebolo málo, tak existuje aj vyživovacia povinnosť detí voči rodičom a toto presne je situácia, kedy by mala nastať - ty ako matka nemôžeš pracovať zo zdravotných dôvodov a teda je synáčikovou povinnosťou aj zo zákona sa o teba postarať... takže tak ako tu bolo spomenuté - nech zdvihne zadok a ide makať, hoc aj ulice zametať, to ho mohlo napadnúť aj samého, a nie sa dívať na poloinvalidnú matku spoza pece a ešte čakať, že ho budeš živiť... normálne mi tlak dvihlo...

evittam
7. jan 2016

@sissy27 Nooo, nemáš pravdu - kamarátka má dcéru, ktorá po škole normálne pracovala, prišla po cca 2 rokoch o prácu, mala 24 rokov - nedostala vôbec nič a bolo jej povedané, že do 26. rokov ju majú živiť rodičia.....Mňa vtedy tiež pekne zdvihlo zo stoličky - pos...ý systém....

sissy27
7. jan 2016

@evittam neviem, kto jej povedal takýto nezmysel, ale zákon hovorí jasne - konkrétne §62 ods. 1 Zákona o rodine ... tu je aj link http://www.upsvar.sk/buxus/docs/SSVaR/zakony/36...
o žiadnej vekovej hranici zákon nepojednáva...ešte niečo? 🙂

sasa1310
7. jan 2016

@sissy27 a to máš akú verziu? účinnu k 7.1.2016?

qidko
autor
7. jan 2016

Ahojte dakujem za nazory ktore mi pisete.Syn chodi na brigady do lesa no teras sa v lese nerobi nedovolila by som aby sedel doma na zadku ci verite alebo nie snazi sa teras doupratoval byt a dnes by mal ist rozv:azat pizzu nazkok ziadna vyhra ale vzdy lepsie ako nic

sissy27
7. jan 2016

@sasa1310 neviem o tom, že by bol tento zákon novelizovaný alebo inak upravený od r.2005 ... takže áno, toto by malo byť aktuálne platné znenie... ale skús pohľadať 🙂

sasa1310
7. jan 2016

@sissy27 hm, tento zákon má 12 časových rezov. To znamená, že bol 12x novelizovaný. Poslednýkrát ho novelizoval predpis. č. 175/2015. preto sa pýtam 🙂

sasa1310
7. jan 2016

@sissy27 konkrétny paragraf sa menil od vyhláseného znenia len 1x a to predpisom z roku 2010 a bol doplnený bodom 6. Takže v podstate máš pravdu. Len treba vždy pozrieť aktuálnu verziu.
Najlepšie na www.slov-lex.sk. To je jediný portál, kde sú predpisy právne záväzné v PDF formáte

sissy27
7. jan 2016

@sasa1310 každopádne sa nič nemenilo v spomínanom §, ktorý jasne hovorí o tom, že vyživovacia povinnosť nie je limitovaná vekom...🙂 čo teda bolo podstatná informácia v tejto diskusii 🙂 ale inak vďaka za info 🙂

evittam
7. jan 2016

@sissy27 Pozri, hádať sa nejdem a ani nemienim - píšem životnú skúsenosť - povedali jej to na UPSVaR keď sa bola spýtať či má nárok na podporu alebo niečo iné.....

draik
7. jan 2016

@evittam
@sissy27
Obe máte svoju pravdu, aj keď každá spomínate inú situáciu. Deti do 25 rokov sa za splnenia podmienok uvedených v zákone posudzujú z hľadiska hmotnej núdze spolu s rodičmi, preto deťom nemusia vyjsť (a často ani nevychádzajú) sociálne dávky. To však samo o sebe neznamená, že ich z hľadiska práva majú živiť rodičia, ak sú súčasne objektívne schopné sa samé živiť. Napriek tomu sa ľudovo hovorí, že ich majú živiť rodičia, ale to je len taká skratka.
Vyživovacia povinnosť je zase iná problematika.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli