Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Jaké jsou podmínky pro vydědění potomka na Slovensku?

cesminka
3. apr 2012

Ahojte!
Potřebovala bych vědět, jaké jsou podmínky pro vydědění dětí na Slovensku. Manžel je Slovák, z bývalého manželství na Slovensku má děti (15 a 19 let), které ho zásadně odmítají a on kvůli tomu o ně také přestal jevit zájem. Protože máme dítě i spolu, byli bychom neradi, aby se jednou v budoucnosti naše dítě muselo třeba s nimi o dědictví po otci soudit.
Děkuji za jakoukoliv odpověď.

liz_lemon
3. apr 2012

Občiansky zákonník § 469a
(1) Poručiteľ môže vydediť potomka, ak
a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,
c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka,
d) trvalo vedie neusporiadaný život.
(2) Pokiaľ to poručiteľ v listine o vydedení výslovne určí, vzťahujú sa dôsledky vydedenia aj na osoby uvedené v § 473 ods. 2.
(3) O náležitostiach listiny o vydedení a o jej zrušení platia obdobne ustanovenia § 476 a 480; v listine však musí byť uvedený dôvod vydedenia.
§ 476
(1) Poručiteľ môže závet buď napísať vlastnou rukou, alebo ho zriadiť v inej písomnej forme za účasti svedkov alebo vo forme notárskej zápisnice.
(2) V každom závete musí byť uvedený deň, mesiac a rok, kedy bol podpísaný, inak je neplatný.
(3) Spoločný závet viacerých poručiteľov je neplatný.
§ 480
(1) Závet sa zrušuje neskorším platným závetom, pokiaľ popri ňom nemôže obstáť, alebo odvolaním závetu; odvolanie musí mať formu, aká je potrebná pre závet.
(2) Poručiteľ zruší závet aj tým, že zničí listinu, na ktorej bol napísaný.
ak nechcete, aby jeho deti dedili, da sa to riešiť aj inak, napr. môžete previesť majetok na vaše dieťa darovacou zmluvou

yanni
3. apr 2012

Presne tak ako uz napisala @liz, jednoduchsie a bez komplikacii je previest majetok bud na teba alebo dieta alebo niekoho ineho uz za zivota. Vydedenim vela neziska, lebo UPLNE vydedit sa neda. Zo zakona kazdemu dedicovi (aj vydedenemu) prislucha zakonna ciastka (neviem presne slovensky nazov). Cize tvoje dieta, aj keby vsetko zdedilo (trebars podla testamentu, kde by tvoj muz vydedil vsetky ostatne jeho deti) , muselo by tuto ciastku z dedictva vyplatit. Cize radsej to rieste uz pocas zivota a najlepsie rovno prevedenim majetku.

Poviem ti priklad z mojej rodiny: babka, mamina mama, sa bala, ze ak jej syn skor umrie ako ona, ze budu po nej dedit jej vnucata (synove deti). To v ziadnom pripade nechcela. Chcela napisat testament ale nakoniec (no co, pravnici v rodine sa nezapru 😀 ) prepisala majetok na moju mamu. Nik o tom nevedel, len ja, mama a jej brat (cize babkine deti, ktore sa dohodli, aby neboli nejake rozbroje). Babka nedavno necakane zomrela, na pohreb prisli okrem nas aj vsetci ostatni vnuci a mädlili si ruky, ze co babka zanechala. Aj ked mamin brat este zije a dedil by on a nie jeho deti, aj tak si robili zalusk. Stryko sa len uskrnal a aj ked on nic nema (vyriesilo sa to inak), povedal, ze dobre tak.

Najlepsie by bolo, keby tvoj muz prepisal vsetko na teba alebo dieta a to tak, aby nik nic nevedel. Len trebars ty, kedze dar musis aj prijat. Je to aj co sa notarskych poplatkov tyka lacnejsie a po smrti nie su problemy. Dedicne konanie sice bude, ale ked nebude co dedit, tak to aj hned na sude uzavru. Vypytuju sa tam sice na vsetko mozne, aj hotovost, sperky atd., to je ale malickost. Vyriesila by som skor hlavne nehnutelnosti a velke sumy penazi, trebars na terminovynych vkladoch, cennych papieroch atd.

ywana
3. apr 2012

...deti z prvého manželstva (podľa toho čo píšeš), môže tvoj manžel vydediť podľa tohto Občiansky zákonník § 469a
(1) Poručiteľ môže vydediť potomka, ak
b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať...
...ako je to však s dokazovaním takýchto skutočností, neviem...
...najlepšie by bolo obrátiť sa na právnika...

...záveťou môže tvoj manžel upraviť dedičské podiely...
...ak sú deti už plnoleté, môže zmenšiť ich podiel na polovicu (nedá sa na menej)...

...ďalšou možnosťou potom je už len spomínané prepísanie majetku na teba, alebo na vaše dieťa...

kaktusik007
3. apr 2012

suhlas s yanni.... len este taky detail - mamina kamoska mala dceru s chlapom, co uz deti mal z prveho manzelstva... prepisali dom (ktory zaplatili a postavili rodicia maminej kamosky) na spolocnu dceru prave kvoli tym detom z prveho manzelstva, aby nededili.... ich spolocna dcerenka sa vsak "podarila" - a tak nedavno bol sud o navratenie domu (bolo to darovacou zmluvou, takze to slo v pohode vzhladom na jej spravanie) a rodicia teraz ten dom vlastnia - maminej kamoske je jedno, ze budu jej dom dedit manzelove deti z prveho manzelstva, kedze sa k nej spravaju daleko lepsie ako vlastna dcera...

co tym chcem povedat? ze je to individualne.... a dietatu (zvlast maloletemu) by som nic nedala vlastnit - uz len taky detail, vazne financne problemy a potreba predat nehnutelnost.... vies co je s tym papierovaciek????