Je možný príspevok na opatrovanie počas RD?

martina374
30. júl 2019

Ahojte chcem sa spýtať či má niekto skúsenosť s príspevkom na opatrovanie počas rodičovskej dovolenky. Teda chcela by som si vybaviť tento príspevok na deda. Ja som momentalne na rodičovskej dovolenke. Dá sa to? Je tam veľa vybavovačiek? Je tento príspevok nejako kontrolovaný, napr. či sa daná osoba naozaj o neho stará atď.? Aká je výška tohto príspevku teraz?

ďakujem 🙂

saurian
30. júl 2019

Je možný aj počas RD, je schvalovany, môže prísť kontrola z upsvar, sledujú sa príjmy, je okolo toho dosť pap.byrokracie...

cickamon
30. júl 2019

@martina374 ja som tak chcela na babku s alzhaimerom no uradnicky hrozne...vraj tam musim snou byvat a starat sa 24-hodin denne alebo mat za seba vzdy ked odbehnem nahradu(mali sme v plane ze ja budem doobeda kym je mama v praci a potom by bola ona no aj tak sa im to nepacilo lebo tam nebudem nonstop ja ze tak mi nedaju...) ...ked pride kontrola musis tam byt inak ti prispevok vezmu a daju este zaplatit spatne co ti bolo vyplatene... trebalo papiere od vsetkych doktorov co babka navstevuje a cerstve diagnozy a potom by to islo na posudok kolko schvalia...no u nas uz psychiatricka zamietla ze vraj pri stave v akom je mimo alzhaimera zdrava a babka este ako-tak rozmysla celkom len zabuda a robi somariny ci sa vyberie na prechadzku a nevie sa vratit urcite neschvalia :-/ tak sme to nechali tak... lebo ja sa stahovat od rodiny nemienim a mama tiez robotu nemoze nechat v 55-ke ...ved kde by ju potom este vzali :-/ tak fungujeme ako sa da bez prispevku

martina374
autor
31. júl 2019

@cickamon Ahoj, to fakt az take vybavovacky, natahovacky su okolo toho a urad aj tak neschvali? No ja ked som vcera isla po papiere na urad tak sa ma uradnicka spytala, ci to budem zvladat popri rodicovskej. To akoze ked pride kontrola (asi neohlasene) tak ma musia vidiet v konkretnej situacii ako tomu cloveku pomaham ci co?? Lebo co sa tyka mojej situacie, tak ja byvam v tom istom rodinnom dome ako dedo. Len dedo ma este babku tak aj ta okolo neho lieta. A cize az na zaklade lekarskych nalezov sa posudi ci vobec ten prispevok daju ano? A co ked je ta osoba rozumovo zdrava, len tazko chodi, treba jej pomoct ku stolu prejst alebo na zachod...su toto vazne dovody alebo to budu brat ze to je nic? A dakujem za tvoju reakciu.

elian
31. júl 2019

Robí sa lekársky posudok a sociálny posudok a z tých dvoch komplexný posudok ..... ver že vašu situáciu riadne posúdia..... ak je babka v pohode a postará sa o manžela tak tebe príspevok nedajú ....ale za pokus nič nedáš ...treba skúsiť

martina374
autor
31. júl 2019

@elian aha......a keby sa prispevok vybavil nie na mna, ale na babku? Tam by uz bola nejaka sanca, ze ho mozno priznaju?

cickamon
31. júl 2019

@martina374 niekde mam este odlozene papiere ked tak zajtra pozriem ale maju tam normalne kolko krokov clovek dokaze spravit sam-hoc aj s barlami, ci je plne leziaci, ci potrebuje pomoc s wc a hygienou a take zakladne veci...ak dokaze aspon ciastocne sam fungovat a prejde aspon cez izbu na wc-ko velmi nechcu uznavat... moja mama robi opatrovatelku cudzim ludom nomalne 8-hodin smena a aj leziacim s postihnutim a posudok im pre rodinu nevysiel tak maju opatrovanie cez mesto kde si este cca polovicu musia doplacat z dochodku. predtym par rokov dozadu sice brala prispevok na deda ale byvala snim v dome, dedo bol zaplienkovany aj ked dokazal este ako-tak chodit, mal alzhaimera a pokrocilu demenciu, viac-krat operovany na oblickove a zlcnikove kamene, nevedel si uvarit ani parky co sa onho starala babka a xy inych diagnoz...no kym zila babka tak aj tak im opatrovatelske nevyslo az ked babka umrela dali po dlhych natahovackach a kontrolach mame...a to mama mala fakt uz roky absolvovany opatrovatelsky kurz a musela dokazovat ze sa dokaze postarat...kontrola chodila tak 2-3-krat do roka namatkovo a zdravotny stav musel byt stale kontrolovany a nove a nove posudky ci sa nezlepsuje....no nonsens

ukulela
31. júl 2019

@martina374 asi zalezi aj na postoji uradnicok .. nasa babka je celkom OK, len uz neprejde nic. po byte s barlami, von pomaly uz len vozik ... k lekarovi uz len s asistenciou, obchod a lekaren nehrozi, to jej treba doniest. prispevok na nu dostala sestra - tiez na materskej. nebyvaju spolu, len vedla. inac tie kontroly - ako OK, treba skontrolovat, ci je o cloveka postarane, ale predas tych par susnov nie je plat za 24hod sluzbu. tak je jasne, ze tam clovek nemoze byt non stop.

lenca22
27. nov 2020

@martina374 dobry den🙂nakoniec sa Vam to podarilo vybavit? ja prave to iste riesim...ake prilohy ste museli podávať k žiadosti? Ďakujem

martina374
autor
28. nov 2020

@lenca22 dobry den, tak vybavila som,ale nakoniec nie na seba ale babka si vybavila na deda opatrovanie. Dost papierov, ale dalo sa. po ziadost treba ist a dalsie veci su v tom napisne, co treba este prilozit.

lenca22
28. nov 2020

@martina374 dakujem velmi pekne za odpoved. 🙂, ja len zato, ze nasa opatrovatelka konci (rozhodnutie ba dedka je schvalene, jedna sa len o vymenu opatrovatela) a na urade mi povedali ano mam narok aj ked som na rodicaku momentalne...ale mam prist az 1.12 lebo az vtedy mozem ziadost podat....s tym ma odbili, ale nepovedali ake konkretne prilohy ked som na rodicaku ale dakujem za odpoved

mikitilik29
11. apr 2023

@martina374 chcem sa opýtať po akom čase vám prišla kontrola domov ešte pred schválením opatrovného?

martina374
autor
11. apr 2023

@mikitilik29 kontrola nebola žiadna. Len pred schválením príspevku prišli z úradu pozrieť situáciu,aby mohli posúdiť či schváliť či nie.

mikitilik29
11. apr 2023

@martina374 a za ako dlho od podania prišli pozrieť? Ako dho trvalo kým vám dali výsledné stanovisko o schvalení alebo zamietnuti?

martina374
autor
12. apr 2023

@mikitilik29 och, tak to si už nepamätám...ale tak väčšinou je všade 30 dní, ale ako bolo v našom prípade to už naozaj neviem....bolo to dávno.