Je tu realitná maklérka?

laskonka80
26. máj 2020

Moji rodičia predávajú cez realitnú kanceláriu chatu. Kupujúca ju chce financovať cez hypotekárny úver. Maklérka chce od mojich rodičov kopie občianskych preukazov, oni sa ich boja dať,aby sa nestali obeťou nejakého podvodu/stačí pozerať občas televíziu, ani sa im nečudujem/. Ja sa do tejto problematiky nerozumiem. Vie mi niekto poradiť, kto pracuje ako maklér, či je to v poriadku, či dať občianske preukazy z ruky, na čo si dať prípadne pozor.Ďakujem

akvi
26. máj 2020

@laskonka80 väčšinou sa to tak robí, že maklér si odfoti OP. Je to preto, lebo je to jednoduchšie, ako odpisovať všetky údaje. Je to kôli zmluvám, tam treba údaje z OP. Ak sa rodičia boja dať kópiu, môžu sa dohodnúť, že si údaje maklérka prepise, nebude fotiť.

patka06
26. máj 2020

áno je to v poriadku, OP vyžaduje banka, aby mohla pripraviť záložné zmluvy na nehnuteľnosť

laskonka80
autor
26. máj 2020

@akvi
@patka06 ĎAKUJEM dievčatá, je niečo na čo si dať pozor?Dá sa realitná kancelária nejako overiť?

akvi
26. máj 2020

@laskonka80 recenzie na nete, NARKS - Aj keď ani to nie je záruka. Pozri si ponuku RK, web, sociálne siete.. Najnebezpečnejšie sú také tie jednoosobove RK, kde nie je žiadna história, žiadna poriadna stránka, zmluvy z netu, všetko robí tá jedna osoba, žiaden právnik, kancelária, nič. Tam sa môže stať, že vyberie zálohu a viac ju nevidíš.

patka06
26. máj 2020

@laskonka80 Ak si makléra vybrali tvoji rodičia, je predpoklad, že mu dôverujú. Overiť sa dá realitná kancelária podľa recenzií, o dôveryhodnosti hovorí aj to či majú rodičia riadnu zmluvu o sprostredkovaní predaja.

laskonka80
autor
26. máj 2020

@patka06 nevybrali si ju, mali inzerát na Bazose a realitná maklérka im zavolala. Je to preto trochu zložitejšie že v meste mám prehľad, ale táto RK je z mesta asi 40 km od nášho.

patka06
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
patka06
26. máj 2020

@laskonka80 tak už len pozrieť recenzie na nete, aj keď v podstate predávajúci nenesú žiadne riziko.

deti95060810
26. máj 2020

recenzie na nete si môže napísať aj majiteľ realitky...samozrejme tie kladné...

laskonka80
autor
26. máj 2020

@patka06 a ak ti prepíšu na niekoho tvoj majetok a peniaze nedostaneš?

patka06
26. máj 2020

@laskonka80 to reálne nie je možné, pretože kúpna zmluva je platná až po vyplatení / teda keď má predávajúci peniaze na účte/ a ak to ide cez hypotéku, vypláca priamo financujúca banka ..a až potom ide návrh na vklad na kataster

princeznasevera
26. máj 2020

Votrem sa do diskusie. Kto urcuje cenu nehnutelnosti makler ci majitel?

kinderzwillinge
26. máj 2020

Aj ja mam otazku, ak sa mozem pridat... Preco realitky tlacia predavajucich do exkluzivnej zmluvy a ked ju predavajuci nechcu podpisat, tak nemaju zaujem riesit predaj?? Zda sa mi, ze tie zmluvy su slucka na krk predavajuceho, ale mozno sa mylim...

patka06
26. máj 2020

@princeznasevera cenu určuje majiteľ, maklér len poradí zhodnotí, či je reálne za takú enu predať ...väčšinou majú majitelia "veľké oči"

patka06
26. máj 2020

@kinderzwillinge exkluzívna zmluva je najvýhodnejší spôsob predaja pre obe strany ...predávajúcemu predovšetkým "udrží" cenu nehnuteľnosti a maklér má istotu, že nepredá niekto iný ...a teda, že nerobil zadarmo

kinderzwillinge
26. máj 2020

@patka06 my sa snazime predat RD, pani maklerka sa snazila nas uvrtat do tejto zmluvy, ked som ju citala nemala som z nej absolutne dobry pocit a teda povedala, ze bude hladat zaujemcu na nas dom aj tak, ale mam pocit, ze na to kasle. Potom sa ozval druhy realitak z Re..x a ten sa snazil o to iste a kedze sme mu nechceli tiez nic podpisat, tak uz ani zo slusnosti na mail neodpovie..

princeznasevera
26. máj 2020

@patka06 a ked trebars by cena pri kupe bola 38 a predavajuci ho chce predat za 45 ale makler tvrdi ze cena 40 kto ma potom narok? Lebo kazdy tvrdi,ze najlepsie je investovat do nehnutelnosti ale nezda sa my ze za 2 roky by nehnutelnost stupla len o necelych 2000eur

princeznasevera
26. máj 2020

@kinderzwillinge to mate este dobre nas tlacili do zlozenia penazi za odmenu maklerke velmi neprijemna bola a este chcela ze vsak behneme do bankomatu vybrat peniaze ale zmluva nebola podpisana a nelubilo sa nam ze byt by bol vyplateny ale povodny majitelia tam mali este 3 mesiace byvat aj ked mali kde ist

kinderzwillinge
26. máj 2020

@princeznasevera co sa ceny za dom tyka, tak aj nas presviedcali obaja makleri, ze chceme strasne vela, ze dom je sice kvalitne postaveny, co buducemu majitelovi usetri v buducnosti vela starosti, "ale"...

vojkri
26. máj 2020

Uprimne..z pohladu pravnika je drviva vacsina zmluv od realitiek nie dobre napisana (slusne povedane).nie je pravda ze kupna zmluva je platna az po vyplateni kupnej ceny vzdy zavisi od zmluvy a ta moze byt rozne napisana). Tie musi byt platna uz pri podpise inak nie je na zaklade coho vyplatit kupnu cenu. Ja odporucam silno pri kazdom predaji pravnika (a nerobim si reklamu ja som na materskej a nepracujem popri nej;)...obcianske preukazy su v poriadku davaju sa kvoli banke aj udajom pre zmluvu...

kinderzwillinge
26. máj 2020

@vojkri Ja ani manzel sice pravnici nie sme, ale obe tie zmluvy, ktore nam realitaci dali, boli napisane tak, aby boli vyhodne iba pre nich a pre nas to bola doslova slucka na krk, preto sme to odmietli podpisat. Ak by predlozili ferovu zmluvu, bude to uplne ina situacia.

princeznasevera
26. máj 2020

@kinderzwillinge presne my sme taku dostali rezervacnu zmluvu kde to bolo pisane len o realitke a my nic ze ako sme chraneny my nakoniec sme od toho odstupili

blunka
27. máj 2020

@vojkri ahoj, prosim ta vies ma usmernit v tom kolko by to asi tak stalo ?
Budem predavat 3i byt v novostavbe v Žiline a tiez zvazujem ze si to predam sama bez realitky ale zmluvy dam urobit pravnikovi.
Nas byt je bez tarchy. Predpokladam ze kupujuci bude brat hypoteku.
Kolko je prosim ta primerana cena pre pravnika za tie zmluvy ? Aspon interval od do. Nemam ani sajnu. Dakujem.

vojkri
27. máj 2020

@blunka ked ono mozu byt velke rozdiely medzi mestami..ja som pracovla v bratislave a pre velku kancelariu ktora bola drahsia....v ziline asi mozu byt ceny vyrazne ine....pripad by nemal byt komplikovany tipla by som max 300-400 eur ale mozem byt aj uplnr mimo;). Ber to ale tak ze advokat potom vie podat navrh elektronicky a podanie navrhu na kataster je vyrazne lacnejsie...ale najlepsie je sa priamo popytat...

blunka
27. máj 2020

Píšeš o advokátovi a predtým o právnikovi. To je to isté ?
Pravdu povediac, vždy mi unikal rozdiel medzi PRAVNIK, NOTAR, ADVOKAT.
Neviem, kto čo robí 😀. Koho mám teda hľadať na tie zmluvy ?

Návrh na vklad som si vkladala elektronicky sama už 2x, keď sa ten byt pred 8 rokmi kupoval a potom aj parkovisko. Bolo to vtedy lacnejšie len o 15 € / za 1 vklad.

Ďakujem.

vojkri
27. máj 2020

@blunka pravnik je kazdy kto dostuduje pravo...advokat je ten kto potom po par rokoch praxe spravi advokatske skusky a moze samostatne poskytovat pravne sluzby...treba hladat notara alebo advokata. Pokial ide o navrh na vklad podavala si elwktronicky oznamenie tam sa znozuje poplatok o 15 eur na 51 eur ale ak to poda notar alebo advokat tak este o polovicu on to aj cele poda nemusis realne ist na kataster

okost
11. sep 2020

Chata sa na hypo kupit neda.

akvi
11. sep 2020

@okost jasne, ze sa da, len treba ratat tak s max 60% sumy z ceny nehnutelnosti..

zuzanka.zuzu
11. sep 2020

@okost dá, len hypo dostaneš iba na 8 rokov, nie 30

okost
11. sep 2020

No tak si to realne skus... Uvidis co dostanes. Bude to za vela percent, realne max polovica a kratka splatnost... Cize taky dobre uroceny spotrebak... Mimochodom to nie je hypoteka, ale uver na byvanie. Hypotekou nesprocesujes chatu nikdy. Banka by konala protizakonne.