Je viac zákon alebo kolektívna zmluva?

zuzka_puska
5. jan 2016

Ahojte, potrebujem radu, hladala som na internete ale nenasla som zial tak skusam tu ☹ Je viac zakon alebo kolektivna zmluva v podniku?? Totiz, znamu sa chystaju vyhodit, po 20 odrobenych rokoch je vraj uz prebytocna a jej miesto idu zrusit.... A odmietaju jej dat odstupne, lebo vraj v kolektivnej zmluve to nie je. Avsak zakon jasne hovori, ze ak sa rusi pracovna pozicia, zamestanec ma pravo na odstupne. Takze viete mi v tomto niektora poradit?? Prosim ak by sa nasla nejaka pravnicka, ktora ma info z prvej ruky.... Pripadne ak niektora z vas pracuje na inspektorate prace. Velmi pekne dakujem

wetka
5. jan 2016

Zákon je vyššia právna norma. Kolektívna zmluva nemôže odporovať zákonu, teda je neplatná v tej časti, v ktorej odporuje.

zuzka_puska
autor
5. jan 2016

@wetka ano? a ste pravnicka? Alebo ste to len niekde nasli(ak nasli,mozem vediet kde?) Aby som vedela, kde si o tom mozem najst viac.... Teda, aby som jej vedela s urcitostou povedat,ze zakon je viac,najdes to tam a tam, aby sa tym vedela u zamestnavatela ohradit, ze predsa plati zakon nie kolektivna zmluva..... V kolektivnej zmluve maju, ze zamestnavatel nie je povinny vyplatit zamestnancovi odstupne.... Doslova takto napisane....Ale v zakone je, ze na odstupne narok ma..... Ja som teraz z toho jelen, hladala som vsade mozne ale nanasla som nikde, ze zakon je viac ☹ ☹ Dakujem velmi pekne za odpoved, a ak mozem poprosit kde by som nasla o tom cosi viac,budem moc vdacna. Dakujem

leily221
5. jan 2016

@zuzka_puska nieco malo o kolektivnych zmluvach najdete tu : https://www.employment.gov.sk/sk/praca-zamestna.... Kolektivna zmluva zvycajne zlepsuje pracovne podmienky zametnancov nad ramec zakona. Nie som pravnik, ale zakonnik prace urcuje minimalne poziadavky. Preto ak je v ZP stanoveny jarok na odstupne, tak KZ ho nemoze zrusit. Videla tvoja kamoska tu KZ? Alebo jej to v praci len niekto povedal?

zuzka_puska
autor
5. jan 2016

@leily221 dakujem idem to hned citat 🙂 Nie nevidela,som jej hovorila nech pyta kopiu tej KZ, ze precitame celu..... Lebo chcu ju vyhodit, a ona ze ok, ak dostanem odstupne pojdem....No co ked ju tam nechcu,nebude sa hadat vies..... A oni ze ake odstupne, na nic nemate narok, v kolektivnej zmluve to je a dovidenia. Ale teda hladali sme aj na nete, na strankeho podniku kde robi, a ziadna kolektivna zmluva nie je verejne dostupna. Tak najlepsie by bolo,keby sa k nej dostala.... uvidime, ale som trosicku rozculena,je to blizka znama a mrzi ma,ze tam prezila kus zivota a oni ju chcu vyhodit ako psa. Proste odid a nezavadzaj. Ok,sak ani nechce zavadzat, trvala na tom ze ak dostane odstupne ktore jej patri, rada odide.

nikawero12
5. jan 2016

@zuzka_puska v kolektívnej zmluve sa dohadujú podmienky pre pracovníkov nad rámec zákona, teda aj keby v kolektívnej zmluve nebola zmienka o odstupnom, podľa zákona má pracovník na odstupné nárok. Výška odstupného je danná zákonom a závisí od odpracovaných rokov.

zuzka_puska
autor
5. jan 2016

@nikawero12 jej zamestnavatel povedal, ze vraj v kolektivnej zmluve je uvedene ze narok na odstupne zamestnanec nema....Ja tomu vsak neverim..... kazala som jej pytat kopiu,ze precitame..... Hrozne,najradsej by cloveka vyhodili len tak zo dna na den, zbavit sa je lahke...

nikawero12
5. jan 2016

@zuzka_puska v kolektívnej zmluve nemôže byť napísané nič, čo ide proti zákonu. Taká kolektívna zmluva je zlá. Podmienky na odstupné zamestnancovi upravuje zákon a to konktétne Zákonník práce a podmienky odstupného sú rozpísané v paragrafe 76.

zuzka_puska
autor
5. jan 2016

@nikawero12 dakujem pekne 🙂

nikawero12
5. jan 2016

@zuzka_puska niet začo. Odporúčam ti poriadne si prečítať podnikovú kolektívnu zmluvu. Nech známa nepodpisuje ukončenie pracovného pomeru dohodou / do čoho ju možno bude zamestnávateľ tlačiť/, ale nech dostane výpoveď zo strany zamestnávateľa. Ak by jej nechceli dať odstupné, tak nech sa oháňa týmto paragrafom, čo som ti napísala. A ak by neuspela, tak nech podá podnet na Inšpektorát práce. Držím palce!

leily221
5. jan 2016

@nikawero12 @zuzka_puska ak nepodpise dohodu ale dostane vypoved zo strany zamestnavatela (z dovodu nadbytocnosti), nemala by mat narok na odstupne aj vypovednu dobu? Ci subeh je uz zruseny?

zuzka_puska
autor
5. jan 2016

@nikawero12 dakujem naozaj moc 🙂 chcem jej v tomto pomoct,praktiky niektorych zamestnavatelov su naozaj nechutne.... nevazia si zamestnancov,beru ich ako "obycajnu silu" ziadna ucta.... Ja verim,ze sa to skonci vypovedou s odstupnym, a budu mat obe strany od seba pokoj.....Velmi v tom chcem verit 🙂
@leily221 Ale zalezi na tom,aky dovod by bol v tej vypovedi..... zamestnavatel si moze vymysliet cokolvek,najst nejaku chybu a vyhodit ju len tak..... Ale to by samozrejme riesila cez inspektorat,a mozno aj sudnou cestou(urcite po zvazeni sumy ktora bude stat sud, a sumy ktoru moze vysudit) uvidime, drzta palce baby, nech to skonci vypovedou s odstupnym, a vsetci budeme spokojni 🙂

cecil36
6. jan 2016

@zuzka_puska zamestnavatel musi ist podla zakona. A realita? Ked jej to odstupne nebude chciet vyplatit a je chrapun tak ho nedostane....

evittam
6. jan 2016

@cecil36 No, ak nepodpíše dohodu - čo by som v jej prípade nerobila, tak jej musí dať výpoveď zo strany zamestnávateľa a tam má podľa ZP nárok na odstupné podľa odpracovaných rokov a samozrejme výpovednú lehotu. Áno viem, hajzli tu budú vždy.....

zuzka_puska
autor
6. jan 2016

@cecil36 ano je chrapun a riadny. Pred par mesiacmi jej dal podpisat dohodu o skonceni pracovneho pomeru, nepodpisala. Tak ju nechal robit dalej, a teraz zas cosi skusa..... No ona je odhodlana bojovat, aj sudnou cestou to riesit, ak sa teda rozumne nedohodnu. Pravnik ju uistil, na co ma narok,ze odstupne jej patri,takze sud ma sancu vyhrat....Ale ja by som bola rada ak by sa to vyriesilo po dobrom,predsa len, nikto nema chut na sudne tahanice.....
@evittam hej, ale musi uviest dovod, pre aky jej dava vypoved zo strany zamestnavatela, nie??? odstupne nedostane v kazdom pripade.

evittam
6. jan 2016

@zuzka_puska No tak písala si, že sa ruší jej miesto alebo tak, či? Ak by jej dal nejaké porušenie disciplíny tak určite nie - ale to by musel mať "sakra" dôvod a ak je odhodlaná sa aj súdiť......No je to ťažko dnes - ľudia sú svine....

sisaha
6. jan 2016

@zuzka_puska musi iba uviest, ze z dovodu nadbytocnosti.. otazka je, ci je naozaj nadbytocna. odstupne jej patri podla rokov kolko ma odrobenych. urcite by som nepodpisovala dohodu! na to pozor. A hoci na sudne tahanice nikto chut nema, nie su to zbytocne spory. Ja s takym mam skusenost

cecil36
7. jan 2016

@sisaha Kamoske toto spravili tiez v byvalej praci. Bud si da vypoved sama, alebo si najdu dovod porusenia pracovnej discipliny, budu za nou chodit sliedit...Ze stoji vam to za to? Presne toto jej povedala personalna. Kamoska si povedala, ze nepodpise a chodila do prace. No a tam jej robili zo zivota take peklo, ze to nezvladla a dala vypoved sama. Tot realita jednej velkej chrapunskej spolocnosti...

zuzka_puska
autor
7. jan 2016

@sisaha tak ona je zatial odhodlana, ze bude bojovat za to co jej parti.... tak ja verim, ze to aj zvladne a dobojuje to do konca, vo svoj prospech....musim jej v tom pomoct,citim to tak...Neznasam nepravost.
@cecil36 ano jasne, aj toto je pripad mojej znamej, nepodpisala dohodu a robila dalej. Samozrejme robia jej napriek, ako sa da,ale jednoducho slo jej to uz na nervy tak ich upozornila, ze ak sa mienia k nej spravat ako k handre, bude to riesit pravnou cestou a tak isto sa informovala na inspektorate prace, co a ako. Tak ten teror v praci trosinku ustupil, ale ked staznost na inspektorat neposlala a nic sa teda nedialo, teror zacal znova. Takze tento krat verim ze neustupi a zacne konat, ci uz podnet na inspektorate, alebo aj ta sudna cesta, ak to bude uz naozaj nutne...... Aj ked verim, ze takyto extrem uz zamestnavatel prehodnoti, ale necham sa prekvapit....