Je výhodnejšie nehnuteľnosť darovať, predať, alebo odkúpiť?

indiankaindi
1. júl 2015

Ahojte, nenašla som tu odpoveď na môj problém, tak sa chcem spýtať, či mi nebude vedieť niekto poradiť. Mamina si ide kúpiť menší byt, v ktorom bude bývať. Chcela by však, aby ten byt bol môj, aby sa nemuselo potom riešiť dedičské a pod. Neviem však, či je lepšie, aby byt kúpila a následne mi ho darovala (platí sa daň? Nie je to zdĺhavý a komplikovaný proces?), alebo aby byt kúpila a následne mi ho "predala" (tam by ale myslím musela ona platiť daň z predaja, alebo nie?) alebo posledná možnosť, aby som ten byt priamo kúpila akože ja, teda rovno od začiatku budem jeho majiteľkou ja a mamina tam bude bývať, samozrejme s doživotným právom bývania. Ide o to, že tá posledná možnosť je asi najjednoduchšia (alebo nie?) avšak byt už nebude iba výlučne môj, ale bude spadať do bezpodielového spoluvlastníctva mňa a môjho manžela? Rada by som, aby byt bol iba môj (zábezpeka pre spokojnosť maminy - človek nikdy nevie), teda aby nebol súčasťou BSM, to však asi pri kúpe nie je možné. Alebo je tu nejaká možnosť? Ďakujem za radu.

maria117
1. júl 2015
nikolet_89
1. júl 2015

@indiankaindi toto je ozaj na pravnika, ale jednoduchsie bude, ked ho kupis ty akoze priamo a mamu poistis tak, ze jej das pravo na dozitie...momentalne to stoji u pravnika cca 120eur, nedavno som to zistovala aj ja...a tak ci tak to bude aj muzove, pretoze ste to nadobudli pocas manzelstva...a dan sa neplati az ked je vlastnikom nehnutelnosti vlastnik dlhsie ako 5 rokov to viem....

nikolet_89
1. júl 2015

@indiankaindi bud ho kup ty, alebo nech ti ho mama daruje po 5-tich rokoch co tam bude byvat, ale to vychadza na niakych 120eur darovacia zmluva + zmluva o doziti 120 eur + 66eur kataster,,,,

raszuz
1. júl 2015

@indiankaindi myslim, ze v tomto pripade darovacia zmluva len na teba s dozitvotnym uzivanim pre tvoju maminu, v pripade rozvodu, by si mohol muz narokovat iba na preukazane prostriedky, ktore investoval dajme tomu na rekonstrukciu, na byt nie

simsalabim
1. júl 2015

Da sa kupit priamo tebou, ale treba, aby manzel u notara podpisal, ze byt sa vynima z BSM. Presla som si podobnym, tak viem.

bonaqa2013
1. júl 2015

@indiankaindi pozri skupiny - je tam skupina právnikov. Ak by to nevyšlo tak, napíš na HNonline.sk Tam nájdeš poradňa. Odpovedajú právnici na otázky čitateľov...

draik
1. júl 2015

1. Buď Vám byt daruje a zriadite vecné bremeno spočívajúce v práve dožitia
2. Notárskou zápisnicou zúžite BSM a byt kúpite do svojho výlučného vlastníctva a zriadite vecné bremeno. Je potrebné tiež spísať darovaciu zmluvu na peniaze, ktoré Vám na kúpu daruje mama.

heni79
1. júl 2015

@indiankaindi
Ak si myslíš, že by manžel nesúhlasil s podpísaním zúženia BSM na daný byt, tak je jednoduchšie, aby byt kúpila mama a následne ho darovala darovacou zmluvou tebe. Dar nespadá do BSM.

liebling98
1. júl 2015

@indiankaindi môj návrh by bol taký, nech byt kúpi maminka a Tebe ho po 5 rokoch daruje. Samozrejme s vecným bremenom mamkinho dožitia.
Dary ani dedičstvá nespadajú do BSM.

raszuz
1. júl 2015

@liebling98 darovat moze hned, alebo sa mylim?

liebling98
1. júl 2015

@raszuz darovanim som si nebola istá, ale máš pravdu, tá 5 - ročná lehota sa vzťahuje na predaj, nie na dar.

indiankaindi
autor
8. júl 2015

Ďakujem, pomohli ste, ste zlaté. Mám v tom jasnejšie a asi bude najlepšie keď to kúpim a vyjmem z BSM ako písala @simsalabim Ešte raz veľká vďaka všetkým 🙂
@liebling98
@raszuz
@heni79
@draik
@bonaqa2013
@nikolet_89
@maria117