Jednorázová dávka v hmotnej núdzi

lilly0812
19. júl 2016

Dobrý deň, mal mestský úrad právo zamietnúť mi jednorázovú dávku v hmotnej núdzi? Som matka samoživiteľka. Som osobou v hmotnej núdzi, môj príjem nedosahuje ani životné minimum. Dávku potrebujem na zakúpenie potrieb pre syna do MŠ, do ktorej nastupuje dňa 05.09.2016 na diagnostičný pobyt.

Stalo sa to, že na ÚPSVaR kde som žiadala o potvrdenie, že som v hmotnej núdzi pre mestský úrad urobila pracovníčka ÚPSVaR chybu, na základe toho bola moja žiadosť úradom zamietnutá. Mestskému úradu som predložila doklad o tom, že som v hmotnej núdzi, potvrdenie o evidencií na ÚPSVaR aj rozhodnutie o prijatí syna do MŠ no mojej žiadosti aj tak nevyhoveli. Keďže bola možnosť podať odvolanie na Krajskú sud odvolala som sa no neviem či mám čakať na vyjadrenie či rovno podať na mestskom novú žiadosť.

fidorka7
26. júl 2016

@lilly0812 mal na to právo. táto dávka je fakultatívna, t.z. nie je na ňu právny nárok. Ja by som si na tvojom mieste podala o mesiac novú žiadosť a dala pozor, aby na potv rdení už nikto neurobil chybu

lilly0812
autor
26. júl 2016

@fidorka7 mal právo aj vtedy ak môj príjem nedosahuje výšku životného minima? Podľa toho čo uviedol mestský úrad v rozhodnuti akoby som ani v hmotnej núdzi nebola, ze oni rozhodovali na základe terajšej finančnej situácie. Môj príjem je 100,72 eur mesačne. Novú žiadosť som si podala.

fidorka7
26. júl 2016

@lilly0812 opakujem, na dávku nie je právny nárok, je dávkou fakultatívnou, t,.j úrad ju môže /ale nemusí/ poskytnúť. Je jedno ako to odôvodnili - a práve preto som Ti odporučila podať novú žiadosť.

nikawero12
26. júl 2016

Presne tak ako píše @fidorka7 , jednorázová dávka v hmotnej núdzi nie je právne nárokovatelná finančná položka. A v tejto súvislosti nechápem aké odvolanie na Krajský súd spomínaš?

lilly0812
autor
26. júl 2016

@nikawero12 v rozhodnuti Mestského úradu bolo uvedené, že je proti nemu možné odvolať sa na Krajsky sud v TN, tiež nechápem prečo tam. Krajsky to poslal na Okresný sud

lilly0812
autor
26. júl 2016

@nikawero12 @fidorka7 Ospravedlňujem sa ale to ako ja nemôžem mať nárok vôbec na nič? Nemám z čoho živiť dieta ani seba

nikawero12
26. júl 2016

@lilly0812 a okresný súd ako zareagoval?

fidorka7
26. júl 2016

@lilly0812 nuž pokiaľ ich budeš ťahať po súdoch, nevidím to na ústretovosť pri riešení tvojej ďalšej žiadosti. Možno stačilo prísť osobne sa informovať, čo by si mala splniť aby ti dávku priznali. Navyše, pokiaľ nebude právoplatne vybavená tvoja prvá žiadosť, teda nebude o nej rozhodnuté, nikto nebude riešiť tvoju druhú žiadosť - jednorazový príspevok patrí len raz za kalendárny rok - takto by riskovali, že vyhovejú 2.žiadosti a súd im prikáže vyhovieť v tom istom roku aj 1.žiadosti

lilly0812
autor
26. júl 2016

@nikawero12 ešte nijako, Krajsky im to preposlal 21.07. Čo viem tak bežná doba čakania tuna na Okresnom je aj dva mesiace

fidorka7
26. júl 2016

@lilly0812 opakujem po druhý krát - neriešim teraz koľko máš príjem a či je to správne, hovorím že právny stav je taký ako píšem je to dávka FAKULTATÍVNA.
Choď si dať prepočítať nárok na hmotnú núdzu - mesačný príspevok. Čo tvorí Tvoj príjem cca 100 eur?

nikawero12
26. júl 2016

@lilly0812 na tvojom mieste by som sa na žiadnu jednorázovú dávku v hmotnej núdzi nespoliehala, ale by som sa snažila nájsť si prácu a zvýšiť si tak príjem

lilly0812
autor
26. júl 2016

@fidorka7 ústretovosti? A oni boli? Kdeže, slušne som bola na mestskom, odtiaľ ma poslali preč, že mám podať odvolanie na sud a novú žiadost čo som aj urobila. Z dávky čo dostávam platím 70 eur splátku takže mi veľa neostáva? Je podľa Teba dostatok 30 eur na mesiac? Nie, nie je. Mrzi ma, že takto reagujem ale už som naozaj nahnevaná. Syn je dlhodobo chorý, preto som nemohla zamestnať sa, od septembra ide do škôlky ale prijali ho len na dva mesiace na 4 hodiny denne, keďže bude do škôlky dochádzať ja nebudem moc ísť ani robiť na úväzok 20 hodín týždenne

lilly0812
autor
26. júl 2016

@nikawero12 prácu? Syn je dlhodobo chorý, do škôlky ho prijali od septembra ale iba na dva mesiace na 4 hodiny denne, bude dochádzať takže ani uvazok 20 hodín týždenne nebude možný

fidorka7
26. júl 2016

@lilly0812 nerozumiem prečo sa hneváš na mňa... pýtam sa ešte raz, čo tvorí Tvoj príjem 100 eur, aké sú to dávky?

fidorka7
26. júl 2016

@lilly0812 koľko má syn rokov? akú diagnózu?

lilly0812
autor
26. júl 2016

@fidorka7 4, v decembri bude mať 5. Má časté zápaly priedušiek, nábeh už na zápal pľúc, ATB užíva od júna vkuse. Ma alergicky laryngitidu, alergia na obilniny a tráviny. Zápal obličiek, porucha reči (nerozpráva), psychologička diagnostikovala ADHD. Chodíme na neurologiu, neurologiu, kardiologiu, alergologiu, logopediu a gastro. Často sme aj na ORL.Celý názov diagnózy som písala už v inej diskusii.

fidorka7
26. júl 2016

@lilly0812 vybav si rodičovský do 6 rokov veku. vybavuje sa to na upsvar, podaj žiadosť o posúdenie zdravotného stavu dieťaťa. RP je 203,20 eur

lilly0812
autor
26. júl 2016

@fidorka7 nehnevam sa na Teba ale na tento štát. Moje dávky sú dávka v hmotnej núdzi 77,20 eur a prídavok na dieťa 23,52 eur. Viac nič

lilly0812
autor
26. júl 2016

@fidorka7 podala, zamietli mi to

fidorka7
26. júl 2016

@lilly0812 a stále neviem, čo je tým príjmom v sume 100 eur? ako ti mám pomôcť radou, ak neodpovedáš, alebo odpovedáš len na to, čo chceš?

fidorka7
26. júl 2016

@lilly0812 už vidím ten príjem. Podaj žiadosť o RP opakovane. Dolož nové vyšetrenia a ak ti nevyhovejú ODVOLAJ sa. A čo otec dieťaťa?

lilly0812
autor
26. júl 2016

@fidorka7 veď už som Ti to písala 100 eur je dávka v hmotnej núdzi spolu s prídavkom na dieťa, iný príjem nemám

lilly0812
autor
26. júl 2016

@fidorka7 otec dieťaťa? Žiadny záujem, výživné neplatí, strháva exekutor ale aj to mi úrad práce všetko berie

fidorka7
26. júl 2016

@lilly0812 takže náhradné výživné máš. no neverím že tá dávka je správne vypočítaná v takej malej sume.
Nejaká brigáda kým bude malý v škôlke?

lilly0812
autor
26. júl 2016

@fidorka7 05.09. syn nastupuje na diagnosticky pobyt v MŠ. Ak bude aj tak chorý , čo bude podľa krciara ešte viac a zo škôlky ho vylúčia okamzite bežím na úrad podať novú žiadosť aj s lekárskym posudkom. Ten prvý platil do: trvale, tak je to.na posudku, ani odvolať sa nebolo možné

lilly0812
autor
26. júl 2016

@fidorka7 nahradne vyzivne nemám, mala som ale exekutor po 3 rokoch nemohol čosi a musela som všetko vrátiť uradu. Nahradne mi zobrali a ešte aj 40 eur odpočítaní navyše z dávky v hmotnej núdzi takže nebudem mat ani 100 ale menej

lilly0812
autor
26. júl 2016

@fidorka7 vymohol, pardon, blba klavesnica

lilly0812
autor
26. júl 2016

@fidorka7 ta brigáda, rada by som ale kde na menej ako 4 hodiny denne? Cesta do a zo škôlky vyše 30 minút. Tu dávky v hm.núdzi priznali 117 eur ale 40 eur odpocitali to súdom určenie vyzivne

fidorka7
26. júl 2016

@lilly0812 na posudok sa odvolať nedá ale na rozhodnutie o zamietnutí RP áno. trvaj na vydaní rozhodnutia a potom sa odvolaj. No tak ak máš vymožené výživné tak aj to je príjem , čiže ho máš o to vyšší. Toto prirátaj k sume 100 eur cca.

fidorka7
26. júl 2016

@lilly0812 hľadaj nejaké sezónne, možno dokadať tovar,iné služby? Možno v blízkosti škôlky, aby si nestrácala čas zbytočne?