Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Kde sa musím ísť zahlásiť?

wiki20
22. jan 2013

Som trošku v rozpakoch. Pretože som bola zaregistrovaná počas tehotenstva na urade práce. Ale ked som porodila priatel prefotil rodný list malého a odniesol tam. Čím ma s tamad vyradili. Bola som si aj vybavit príspevky na urade soc. veci a rodiny. A teraz newiem či automaticky som niekde zaradená alebo by som mala íst na sociálku nahládit že som s malým doma ? no newem či to bolo napísané dost jasne 😀

zuzulica
22. jan 2013

@wiki20 neviem či na sociálnu(keď tak tam zavolaj), ale na zdravotnú poisťovňu utekaj, lebo to budú chcieť zaplatiť od teba 🙂

lalinko2010
22. jan 2013

@wiki20 oni ťa automaticky vyradili, lebo teraz si vedená na rodičovskej dovolenke. neboj, je to ok, keď drobec dovŕši tri roky pôjdeš na úpsvar a zaradia ťa do evidencie, ak si nenájdeš náhodou prácu alebo nebudete plánovať druhého drobca. 🙂 😉

wiki20
autor
22. jan 2013

@zuzulica hej tamm idem zajtra pretože mu treba vybavit kartičku poistenca 😝

lalinko2010
22. jan 2013

@wiki20
@zuzulica na zdravotnú poisťovňu zaniesť potvrdenie o vyradení z evidencie úpsavr a potom zaniesť pre istotu potvrdenie o poberaní rodičovského príspevku.

wiki20
autor
22. jan 2013

@lalinko2010 ale ja nemám žiadne rozhodnutie z uradu práce ... a ani potvrdenie o poberaní príspevku ...

angua27
22. jan 2013

babuľky, možno som mimo, už je to hrozne dávno, čo som bola na materskej. ale netreba sa v Sociálke hlásiť po pôrode, aby štát platil za ženu dôchodkové poistenie? ak sa mýlim, opravte ma. 😉

zuzana909
22. jan 2013

@angua27 áno treba sa prihlásiť na sociálnej poisťovni 😉

- zdravotná poisťovňa - nahlásiť nástup na RD, teda dátum narodenia drobca
- sociálna poisťovňa - podpísať žiadosť na dôchodkové poistenie, aby za teba platil štát, tam je termín do 8 dní od narodenia
- UPSVR - žiadosť o rodičovský príspevok (pravdepodobne nemáš nárok na materské), žiadosť o príplatok k narodeniu dieťaťa a ešte jedna žiadosť príspevok pri narodení dieťaťa

všade budú pýtať kópie rodných listov, je potrebné si ich spraviť viac, všetko môže vybaviť aj ocko, teda aspoň u nás sa to dá.

lea641981
22. jan 2013

@zuzana909 tak 🙂

lalinko2010
23. jan 2013

@wiki20 rozhodnutie o vyradaní z evidencie a potvrdenie o dobe na úrade práce by si mala dostať poštou. bola si nahlásiť že si porodila? alebo keď si sa chodila hlásiť povedala si že tehotná?

gapa
23. jan 2013

do 45dní po pôrode podaj prihlášku na soc.poistovni, aby za teba štát platil dôchodkové poistenie odo dna pôrodu. Treba kopiu Rd a vypísať tlačivo o riadnej starostlivosti o dieťa a prihlášku na tlačive "registračný list fyzickej osoby" (vypíš si to 2x alebo urob si kopiu a na jeden si nechaj opečiatkovať soc.poistovnou, že si prihlášku podala, a založ k zápočtovým listom do dôchodku, oni občas robia zmätky, tak nech máš dôkaz)
ak nedáš prihlášku, tak ti to nebudú rátať do dôchodku

ked si podáš žiadosť o RP, tak si vyžiadaj potvrdenie o poberaní RP (pri podávaní sa spýtaj, kedy si môžeš pon prísť, či ti ho príp. môžu poslať...) alebo si zavolaj na zp a spýtaj sa, čo treba, bo nemajú rovnaké postupy, niekde stačí RL dieťaťa, ale mala by si byť poistená ak poberatel RP, tak uvidíš, čo ti povedia

okrem príspevku pri narodení dieťaťa, príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa (po 28dnoch dožitých) nezabudni na prídavky na dieťa a všetko zjednodušene do 6mesiacov po narodení vybaviť, inak stratíš nárok (na prvé 2)